reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

jaký OS XP nebo Vista 32bit nebo 64bit home nebo profesional

fps (96)|9.4.2008 18:11
tak jaký OS XP nebo Vista 32bit nebo 64bit home nebo profesional jde mi hlavně o PC na hry, net a multimedia co je potřeba za HW na 64bit OS půjde mi na niže popsaném PC?
Trippax (154)|9.4.2008 18:14
zdar odporucam XP pro 64bit... 64bit pre tych 4GB ram :thumb
Janyk1 (997)|9.4.2008 18:24
XP 64-bit je co jsem slyšel docela problémový systém, bral bych buď XP 32-bit, Vista 32-bit(omezeni RAM), nebo pak až Vista 64-bit - tu se mi nejvice zamlouvá verze home premium (home basic určitě ne, business asi spiš ne, ultimate je zbytečnost, ta premium odpovida cirka XP media center), pokud XP, pak asi jednoznačně professional.
Da se všechno, ale pravě na ten XP 64-bit jsem slyšel větší stížnosti než na všechny Visty dohromady:)
Ale osobni zkušenost mam jen s XP home, media a prof.(pak teda ještě linux, ale to je jina:),vše 32-bit), s Vistou jsem zatim nepracoval.
husky14 (4214)|9.4.2008 18:27
[QUOTE=Trippax;110304]zdar odporucam XP pro 64bit... 64bit pre tych 4GB ram :thumb[/QUOTE]Imho nesmysl. XP 64-bit je největší paskvil, kterej by si moh vybrat. A kvůli 4GB ram už vůbec ne.... Proč? Vždyť cca. 3,5GB není zas takovej rozdíl, herní komp se dá úplně v klidu provozovat i s 2GB.

@fps: pro hry je pořád ideální XP 32-bit a bude tomu tak, dokud se Visty nevychytaj (aspoň SP2, podpora všech periferií). Herních testů je po netu mraky, stačí se porozhlídnout.

Jestli musíš kupovat novej systém, uvažuj o Vistách 64-bit. Jestli máš XP 32-bit, v klidu si je nech a těch chybějících 500MB ram moc neřeš ;)
fps (96)|9.4.2008 20:34
[QUOTE=husky14;110315]Imho nesmysl. XP 64-bit je největší paskvil, kterej by si moh vybrat. A kvůli 4GB ram už vůbec ne.... Proč? Vždyť cca. 3,5GB není zas takovej rozdíl, herní komp se dá úplně v klidu provozovat i s 2GB.

@fps: pro hry je pořád ideální XP 32-bit a bude tomu tak, dokud se Visty nevychytaj (aspoň SP2, podpora všech periferií). Herních testů je po netu mraky, stačí se porozhlídnout.

Jestli musíš kupovat novej systém, uvažuj o Vistách 64-bit. Jestli máš XP 32-bit, v klidu si je nech a těch chybějících 500MB ram moc neřeš ;)[/QUOTE]
dej link na test her na visty to mne nejvíce zajima zda jdou pod vistama starší hry
a8nr (176)|9.4.2008 20:51
[QUOTE=Janyk1;110311]Da se všechno, ale pravě na ten XP 64-bit jsem slyšel větší stížnosti než na všechny Visty dohromady:)[/QUOTE]

Pokud máš a) hardware ke kterému jsou ovladače a b) nehraješ na tom hry, tak to je výborný systém. Holt jenom není pro průměrné uživatele.
crasher.km (919)|9.4.2008 22:01
Určitě bych volil Visty x64 Ultimate
billy_86 (160)|9.4.2008 23:30
já bych osobně doporučil xp pro sp2 samozřejmě 32bit...zatím stačí a dlouho stačit bude na.. (vše co uživatel potřebuje)
crasher.km (919)|10.4.2008 06:44
billy_86: ale uživatel fps má 2x2Gb ram a 32bit uvidí jen 3Gb, nechápu proč se bojíte 64bit OS,software na to je všude a celkem to i zvyšuje výkon.
speedsnail (4876)|10.4.2008 09:52
Bohužel těch pár procent co vista x64 nabere díky 64b tak spolehlivě sežere na režii. Takže pokud má 32b WinXP tak bych neměnil. DX10 hry zatim nejsou a všechny ostatní jdou na XP (32b) o desítky procent rychleji (a uživatel uvádí hry jako prioritu).

Pokud kupovat nový systém a Visty, pak ale určitě 64b verzi, 32b je k ničemu.
filipek (46)|10.4.2008 10:23
...jednoznacne win xp pro 32bit uplne postacuje po vsetkych strankach. Vista je hnoj.
pegy (757)|17.4.2008 01:20
Ak beres novy OS tak VISTU 64b ak mas XP, tak 32b Profesional SP3 (za tyzden pre EN), na hry optymalna volba ;) Vista 64b. do buducnosti hry-DX10/64b 4GB RAM >
hippouss (246)|17.4.2008 12:01
na hry urco XP 32 SP2 nejlip s nakym HF integreated ;)
pokud chces neco kupovat tak mozn od budoucna Visty Ultimate 64b
Styryx (351)|17.4.2008 12:01
[QUOTE=a8nr;110368]Pokud máš a) hardware ke kterému jsou ovladače a b) nehraješ na tom hry, tak to je výborný systém. Holt jenom není pro průměrné uživatele.[/QUOTE]

No právě. Proto bych 64-bit XP taky nedoporučil, protože pokud splňuje tyhle 2 podmínky, nepotřebuje kupovat 64-bit XP, ale může si stáhnout zadarmo Linux (třeba 64-bit openSUSE mě celkem překvapil, jak je klikací) - a bude na tom stejně (= potřebuje kompatibilní HW a se hrama to bude trochu slabší). A stabilita bude vyšší než u XP, včetně lepší ochrany proti virům a hackům a svižnější systém.

Pokud nově kupovat 64-bit Windows, tak jedině Vistu, XP ne-e. Osobně mi zatím stačí 32-bit XP.
Zoidik (1405)|17.4.2008 14:44
XP Pro 32bit, nejsou tak HW náročné jako visty, takže s 2GB ram vystačíš. ta sama konfigurace s vistama by ti ubrala z HW prostředků
Martin_kukis (53)|17.4.2008 15:10
Určitě WinXP SP2 DirectX 9 a zahraješ si každou hru co ti dovolí HARDWARE myslím že na DirecX 10 ještě čas nedozrál ... ehmm tím myslím WIN Vista.Ale třeba jednou příjde ...
bags (232)|17.4.2008 16:02
mam Visty 64 bit (home premium) na muj domaci PC a obcasnou praci co taham domu je plne dostacujici a jsem maximalne spokojen.

proc 64 bit ? chci byt in, potrebuji mit novnky, chtel jsem zmenu. a co se tyce vykonu, fuknci, stability atd - rozepisovat se nebudu. uz bylo receno hodne krat.

ti kdo jsou staromodni a nemaji HW na novy system, to vetsinou kritizuji
pegy (757)|17.4.2008 18:39
[QUOTE=bags;113400]mam Visty 64 bit (home premium) na muj domaci PC a obcasnou praci co taham domu je plne dostacujici a jsem maximalne spokojen.

proc 64 bit ? chci byt in, potrebuji mit novnky, chtel jsem zmenu. a co se tyce vykonu, fuknci, stability atd - rozepisovat se nebudu. uz bylo receno hodne krat.

ti kdo jsou staromodni a nemaji HW na novy system, to vetsinou kritizuji[/QUOTE]
No to nemas celkom pravdu, ak mam nejaky system dobre behavy, stabilny, potrebujem ho k svojmu zivotu, preco mam prechadzat na nieco, co je nove, neotestovane, s horsou kompatibilitou? Len koli tomu, ze je to novinka? Teraz akoze mam kupovat vsetko nove co je na trhu? Je jasne, ze do buducna je dobra volba, ale proc to vnutit niekomu za kazdu cenu? Ked na to prejst nechcem s objektivnych dovodov, tak ma k tomu nemoze nik dokopat.. ;)
bags (232)|17.4.2008 23:08
pegy, visty 64bit mi bezi uz 8 mesicu bez prblemu a zadneho padu, nemam vubec nic nekompatibilniho, vsechen SW a HW jede jak ma.

XP byl taky cool system, jednou jsem na nem ujel 2,5 roku, pak odesel HDD a od te doby jsem se potykal s padem, zasekavanim atd... no proste kazdy mesic se neco naslo... proto Visty :) a jsem hura spokojen
pavel_p (993)|17.4.2008 23:27
[QUOTE=Martin_kukis;113353]Určitě WinXP SP2 DirectX 9 a zahraješ si každou hru co ti dovolí HARDWARE myslím že na DirecX 10 ještě čas nedozrál ... ehmm tím myslím WIN Vista.Ale třeba jednou příjde ...[/QUOTE]
Imho na Visty nadávají nejvíc ti, kdo je nemají a říkají, že kamarád říkal, že na CD-R četl...
Přinášejí určitá drobná vylepšení v uživatelském rozhraní a potenciál větší podpory do budoucna. Občas už narazím na to, že mi v XP SP2 Pro chybí nějaká fičurka z Vist Home Premium. S těmi 64bity bych byl ale sakra opatrnej a musel bych vědět co dělám když si je pořizuju. Pokud se mě někdo zeptá, jestli 64b, tak mu to nedoporučím. Ale z http://www.microsoft.com/windowsvist...a/default.mspx chápu, že pozdější přechod není problém.
V tom DX10 na levnějším mainstreamu zatím snad žádná hra nejede (možná crysis, ale nevím jak to zjistit)

Takže moje doporučení: Vista 32b
pegy (757)|21.4.2008 22:13
[QUOTE=bags;113614]pegy, visty 64bit mi bezi uz 8 mesicu bez prblemu a zadneho padu, nemam vubec nic nekompatibilniho, vsechen SW a HW jede jak ma.

XP byl taky cool system, jednou jsem na nem ujel 2,5 roku, pak odesel HDD a od te doby jsem se potykal s padem, zasekavanim atd... no proste kazdy mesic se neco naslo... proto Visty :) a jsem hura spokojen[/QUOTE]
Jasan, samozrejem ak je na to dovod a chut, neni ziadny problem s prechodom, Ja osobne som sa tiez hral s Vistami a pacili sami, ale co ma dovadzalo k zurivosti bola ta sprava sieti, JA by som tam niekomu v mrkvosofte dal za to riadne po paupli, inak u mna jediny dovod neprechodu na Vistu su hry... Inak proti Vistam nic nemam, ak by som ich instaloval, tak uz asi 64b verziu :)
kikloop (140)|30.4.2008 16:36
Kazdopadne by som si najprv uvedomil skutocnost, ze Windows XP je 10 rokov stary operacny system. Je sice vcelku vyladeny ale co sa tyka bezpecnosti, podpory novych technologi tak jednoznacne Vista..
Ak mas tu moznost, daj si nejake XP na jeden disk a Visty na druhy, pricom Vistu instaluj a spravuj s tym, ze to bude primarny system. XP by som si nechal ak by ti nahodou nesla nejaka hra na viste a silou mocou by si si ju chcel zahrat. Inak uz nevidim dovod preco ostat u XP.

Co sa tyka rozhodovania x86 vs x64 tak si myslim ze to je jedno. Ja som uspesne testoval obe verzie sucasne. Jediny problem bol s dostupnostou ovladacov na TV tuner u x64 verzii. Dnes tie ovladace uz niesu taky problem ako pred pol rokom / rokom, takze ak si myslis ze vyuzijes moznosti x64 tak smelo do toho :)
mstejska (2912)|3.5.2008 13:50
pro 4GB jednoznacne 64bit Vista. Rozdil mezi 3.5GB 4GB je poznat zvlast pokud ti jede jeste neco na pozadi a jsi s pameti na hrane.
crasher.km (919)|4.5.2008 01:19
[QUOTE=filipek;110544]...jednoznacne win xp pro 32bit uplne postacuje po vsetkych strankach. Vista je hnoj.[/QUOTE]

Ty jsi je ani neměl co ? Nebudeme vyvolávat flame, uživatel ať si vybere jestli 64 nebo 32.
fps (96)|7.6.2008 17:41
Tak po měsíci testu vist 64bit jsem můžu napsat můj názor a ten je jednoznačně pozitivní problém který jsem řešil několik měsíců že při zahlcení příkazy se XP 32bit kousnou u vist 64bit nehrozí a jsou o dost svižnější podle mne nemá vůbec cenu kupovat 32bit vše se dá v 64bit rozchodit jestli nemáte zastaralí HW sice je potřeba u všeho SW aktualizace ale to za to stojí z her mi zatím nešla jediná Comandos Strike Force ale mam nainstalovány jak visty 64bit tak XP 32bit takže přepnu OS a zahraju si Comandos Strike Force všechny ostatní hry šlapou z programů mi nejde i nejnovější verze ATI tray tools což byl největší problém protože jsem byl na to zvyknutý a tak jsem musel nainstalovat ATI Catalyst ale ten neumí vertikální synchronizaci což je problém u některých her tak jsem k tomu musel nainstalovat ještě Rivatuner který to zvládá a pak ještě pro mne dost důležitý prográmek na nahrávaní image do satelitní přijímače FlashTools hold vždy musím přepnou OS takže jedině vista64bit
crasher.km (919)|7.6.2008 19:13
sem rád ,že se ti líbí ;) Doufejme, že i další ,co na visty jen nadávají si je také skusí ;)
fps (96)|7.6.2008 23:30
Tak jsem ještě udělal 3Dmark06 a jsem mile překvapme že na stejným HW visty 64bit mam o 300 bodů více než u XP32bit
noegoncz (319)|8.6.2008 10:12
jedu na Vistách (32bit) doma cca 3 měsíce. Vcelku jsem s nima spokojen. Jo, občas mi něco spadne (třeba BF2142, který tedy vychytrale již při instalaci napíše, že nebyl na Vistách testován :) ) ale celkově jsem si na ně zvykl.Donedávna mě docela vadilo samé potvrzování, hravně z línosti systému, protože se mi vždy na 2-3 vteřinky strandartně ztmavily monitory a bylo to na otravu, teď po výměně CPU je to již v klídku :) Vše je svižné. Tj Visty můžu vřele doporučit, ale samozřejmně na rychlejší PC. V práci mi tento týden nahodili Visty 64bit s 8GB paměti, tak jsem zvědav... ale nebál bych se jich.. tj prvně otestuji v práci a pak nejspíš přejdu i doma na 64bit... !
crasher.km (919)|8.6.2008 11:05
Jde to vypnout to potvrzování ;) najeď do řízení účtu a v nastavení vypni vypni kontrolu UAC
( ovládací panely->uživ. účty->zapnout nebo vypnout nástroj Řízení už. účtů-> a vypneš UAC)
noegoncz (319)|13.6.2008 11:17
[QUOTE=crasher.km;130338]Jde to vypnout to potvrzování ;) najeď do řízení účtu a v nastavení vypni vypni kontrolu UAC
( ovládací panely->uživ. účty->zapnout nebo vypnout nstroj Řízení už. účtů-> a vypneš UAC)[/QUOTE]

jj.četl jsem si o tom,ale někde bylo psané, že to snižuje bezpečnost systému - ?. Víc o tom nevím,tak právě z tohoto důvodu jsem to tak zatím nechal. :notsure
B3legost (11)|21.6.2008 23:05
[QUOTE=fps;110302]tak jaký OS XP nebo Vista 32bit nebo 64bit home nebo profesional jde mi hlavně o PC na hry, net a multimedia co je potřeba za HW na 64bit OS půjde mi na niže popsaném PC?[/QUOTE]

Teoreticky by byl 64bit systém jasná volby, problém však je s kompatibilitou s některýmy programy...Většinu malých programů válejících se na internetu na 64bit OS prostě nespustíš, starší hry taky ne...
crasher.km (919)|22.6.2008 00:37
není pravda ;) existují emulátory ,pokud už to kor nejde ,ale 90% 32bitových aplikací pod 64 jde !