reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Obnova smazaných oddílů na HDD

Figa (300)|9.4.2008 20:06
Ahoj, po špatné domluvě s kamarádem jsem v instalačním programu Win XP, smazal oddíly a teď je na disku nevyužité místo. Jak tyto data obnovit?C: bylo NTFS a D: FAT32 HDD je SATA. Disk nebyl pčeformátován , jen se smazaly ty oddíly.Předem děkuji za odpověď.
kane.shw (1231)|9.4.2008 20:27
Osobně jsem tento program sice ještě nepoužil, ale už tady byl doporučen a byla s ním plná spokojenost. Třeba tě to alespoň nasměruje - GetDataBack. Něco víc je o tom napsáno i tady.

Tak, Good Luck :thumb
kocourleo (110)|9.4.2008 21:20
fanynek (2048)|9.4.2008 21:59
To Figa: Já osobně bych se obrátil na pána jménem Ritchie83. Ten je na tohle machr. Mně s něčím podobným kdysi pomohl.
Wlcek (379)|9.4.2008 23:55
Vim že to je mirně OT...

Přesně toho sem chtěl taky doporučit. Četl sem asi před pul rokem jeden thread kde se tim hodně zabyval a je na to važně nejlepši.

Btw, tady sem našel něco co by mohlo pomoct. Je to pravě od Ritchieho83.

EDIT: tady tohle taky
Figa (300)|10.4.2008 06:43
To co Wlcku doporučuješ jsem už zkoušel a to nefungovalo. Problém už vyřešen. Prosím moderátory ať to ještě nelocknou, do konce týdne přidám název programu a link ke stažení.
filipek (46)|10.4.2008 10:28
u nas vo firme ked niekomu nahodou nieco zmizne z disku, ci cela particia pouzivame programcek EasyRecovery... pokial nie su data prepisane a hw disku je v poriadku tak dokaze obnovit vsetko.
pas!k (3765)|17.4.2008 14:05
Umi to napriklad norton partition magic .. nedavno sem resili totozny pripad a odstranene oddily jsem vratil zpet i s daty behem par minut .
johnyskk (1)|8.6.2008 09:15
Dobry den
Kdo my viete poradit ako obnovit odile na HDD a aj obnovit data co natom boli. Postup ako my zmizli odiely mal som naistalovani jeden program (neviem uz ako sa volal) a ten si sam vytvoril svoj 10gb oddiel ked som program odinstaloval oddiel tam stale zostal chcel sem ho spojit do E ale ked som ho dal odstranit tak my odstranil aj E oddiel potom som to zaniesol ku kamosovy ze nech sa my nato pozrie ale ten nemal nato cas dosiel som dom namontoval som ho do pocitacu a uz sem tam nemal nai C,D oddiely je tam iba jeden a ten je stale nenaformatovany prosim vas o radu mozme komunikovat aj cez skype ak mate ja som pod johnyskk. Dakujem za skoru odpoved
Ritchie83 (369)|8.6.2008 09:31
[QUOTE=johnyskk;130307]Kdo my viete poradit ako obnovit odile na HDD a aj obnovit data co natom boli.[/QUOTE]

Nejprve prosím ukažte aktuální výpis tabulky oddílů (začátek, počet sektorů, typ souborového systému). V nejjednodušším případě bude potřeba změnit jen typ souborového systému. Na to stačí GNU fdisk (po nabootování např. Gentoo Minimal Live CD) nebo jiný nástroj dostupný ve Windows.

Pokud se ukáže, že tabulka oddílů je poškozená příliš, bude ji potřeba zrekonstruovat pomocí programu testdisk.
kyron (4)|13.8.2008 03:19
Dobrý den,
prosím o pomoc s podobným problémem, jsem už zoufalej, nutně potřebuju obnovit nainstalovaný aplikace, jinak nestihnu přípravu do školy. Strávil jsem už 5 dní obnovou, a tak prosím i o shovívavost, pokud se na mym příspěvku něco nebude líbit (stejná otázka, pravidla apod. - fakt už mám nervy v háji.)
Osobně doufám v pomoc ritchieho, zdá se, že problematice rozumí.

A teď k jádru věci.
Instaloval jsem linux (kubuntu) na jednu volnou partitionu, ale jelikož nemám s Linuxem zkušáky, tak mi nějak sáhla do dalšího oddílu se vším všudy... Musím ho obnovit jako původní. Změnil MBR a pravděpodobně i MFT onoho oddílu. MBR je ok, XP běhaj. Oddíl se však tvářil jako nenaformátovanej. Program GetDataBack for NTFS vytáhnul všechno, koupil jsem externí harddisk a na něj vše zkopíroval. Znovu naformátoval oddíl na NTFS (blbost, co? :-( ) a zkopíroval na něj vše z toho externího. Ale ouha, žádný program nefunguje. Všechny byly instalovány právě na něj. GDB vytáhnul i MFT soubory, jsem přesvědčenej, že na tom nově zformátovanym jsou jiný, a tak všechno píše, že to není platnou bitovou kopií. Jaký MFT soubory jsou potřeba a jak je přetáhnout na správný místo na disku?

Jestli helfnete, tak mockrát moc nejvíc díky...
Dojigiri (1629)|13.8.2008 10:06
Pokud jsi to zformátoval a znova na to nakopíroval soubory, tak už neni šance. Ani po čistým zformátování bych moc šancí neviděl (jak "přehrát" MFT fakt nevím, možná to nějak jde, ale nevim... v diskeditoru by to nějak šlo určitě, ale byla by to asi dost zdlouhavá práce) a pokud jsi na to nakopíroval znova soubory tak už jsi přepsal ty původní takže už neni šance se k těm původním dostat (pokud pomineme specializovanou laboratoř, rozebrání disku a hledání původní zbytkový magnetizace pod tou novou :notsure).

To, že píše "neplatná bitová kopie", jestli to dělá to jenom u těch obnovených souborů (tj. např. instalace nějakýho programu z CD jde?) nejspíš znamená, že jsou ty .exe soubory poškozený (tj. GDB je neobnovil správně a jsou v nich data ze špatných sektorů, jednoduše řečeno - koukni se do nich např. F3 v Total Commanderu nebo PSpadu v HEX prohlížeči, pokud nejsou první 2 písmena "MZ" to neni .exe soubor a jsou tam náhodný data odjinud). Měl jsi tam např. nějaký obrázky v JPEG nebo tak, jestli když je zobrazíš jsou taky poškozený?

Správně jsi měl ne formátovat, ale pokusit se obnovit první sektor tý NTFS jednotky (tzv. boot sektor) kterej se nejspíš poškodil, jeho záloha je na konci diskový jednotky (u většiny NTFS, na NT myslím 3.51 byla někde uprostřed). Jeho obnovu jsem dělal už několikrát disk editorem (to chce kalkulačku a dávat dobrej pozor) ale je na to i spec. tool od MS anebo to umí i některý recovery programy (např. testdisk myslím).

Je teda možný, že ten instalátor Linuxu to nějak zrušil úplně, takže to třeba už stejně obnovit nešlo, ale byla tam taková možnost. Teď už s tím imho nic nenaděláš.
kyron (4)|13.8.2008 18:37
Tak to je v p***li... První dvě písmena nejsou MZ... Znamená to, že se teda neobnovilo nic? Doufal jsem, že nejde nic spustit (obrázky např.) jen proto, že tam byl dřív Avast, takže, když teď nefachá, radši to nic nespustí... :-( Protože to stále při spouštění programu nemůže načíst tu knihovnu Avastu...
Ch jo, 300GB v háji? Doufal jsem, že Widle taky maj víc funkcí, proto odstranění oddílu, doufal jsem, že ho jen "přenastavím" na NTFS. Jasný, stačilo to převést na NTFS Magic Partitionem, dokud tam ještě byl jako ext2... :-( Takže jsem se několik hodin patlal s obnovou poškozených dat, že? Nebo se špatnou obnovou. Skvělý, tak dík.
Dojigiri (1629)|13.8.2008 19:13
No jestli ti to ten Linux nejdřív přeformátoval ext2 tak to bylo ztracený už předtim (prvně jsem to pochopil tak, že Linux se nainstaloval na jinou partition a ta s datama zůstala netknutá). Jestli Linux použil i tu datovou jako ext2 tak se ani na ní nemuselo nic zapisovat a data se přepsaly např. superblokama ext2, který si pokud vím rozhazuje různě po jednotce. Takže v takovým případě sice ten NTFS getdataback sice možná našel zbytky MFT a pokusil se jí použít k obnově souborů, ale pokud už byly mezitím přepsaný jinýma datama (např. souborama Linuxu) tak to samozřejmě nepozná a "obnoví" to podle informací z nalezený MFT jako kdyby tam byly správný data (prostě veme začátek souboru a jeho velikost). Ale pokud mezitím ty data byly přepsaný něčim jiným, tak samozřejmě výsledný soubory ani nemůžou bejt funkční.

Právě mi bylo trochu divný, že by NTFS GetDataBack obnovil soubory špatně, pokud by na tu jednotku nebylo nic zapsáno, ale jejím přepsáním etx2 by se to celkem vysvětlovalo, a ani ten Partition Magic by nepomoh.


Pokud tam neni na začátku .exe MZ, pak to neni spustitelnej soubor a je jasný proč hlásí tu "neplatnou bitovou kopii". Budou tam nejspíš nějaký náhodný data, který budou mít s těma původníma společný jenom to, že byly nalezený na stejným místě na disku místo těch původních.
kyron (4)|13.8.2008 20:38
Jo, rozumím... Takže data, který jsem "zachránil" maj s původními společný jen názvy a velikosti a tak. Jinak to jsou vlastně jiný a jinak rozdělený soubory, který jsou ale jakoby v místech těch původnních a MFT, který tam nevimjak zůstalo vytáhnul ty data, ale rozdělil je do adresářů a souborů, který byly na původní partition... Sakra, a to jsem si myslel, že zformátovat si disk může jen největší looser...
kyron (4)|3.12.2008 10:20
Hele, ale nějaký soubory se obnovily. Zajímavostí je, že fotky do 30kB, mp3 jsou vůči sobě posunutý, takže jedna skladba začíná na konci jiného souboru, přičemž na začátku vlastního souboru je utnutá, a pak jsem zjistil, že jeden soubor displej.asm (assembler) má místo instrukcí informace o jedný mp3, jako autor, album, název skladby, přičemž je v úplně jinym adresáři... Netušíte někdo co to znamená? Jednoduchý soubory, především logy a textový jsou v pořádku. Nedalo by se ještě z toho něco vytáhnout? Protože ty data tam prostě jsou, jenom hrozně rozházený. Nemám co ztratit, už jsem je odsoudil, ale rád bych si na tom vyzkoušel nějaký možný záchrany.
juicyz23 (1)|6.4.2015 07:50
Dobrý den .. mám podobný problém - Chtěl bych obnovit disk do původního stavu ... Měl sem windows 8 v novém notasu ale hry moc nejeli sekala se myš tak sem se rozhodl že přeinstaluju na windows 7 .. Dělal zálohu .. nebo spíš image disku v acronisu a přeinstaloval.. A ted když bych ho chtěl vrátit mi acronis píše chybu že to vrátit nejde .. Projel sem disk Testdiskem a nevím co znamenají ty chyby.. Rád bych ho dal do původního stavu každá rada by se hodila .. nerad otravuju ale už si nevím rady
tsd1.jpg tsd2.jpg