reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak zajistit přístup na SATA disk v režimu AHCI a bootovat VISTY 64?

Gibon (2)|12.4.2008 16:42
SW:Vista 64
HW: MB-Gigabyte GA-MA78GM-S2H, HD-1 WD Raptor 74GB - pro system, HD-2 Hitachi Deskstar P7K500 32OGB, RAM-2GB A Data - extrem.
BIOS: poslední verze F3
Problem: Chci naistalovat v AHCI režimu Visty na Raptor a tedy bootovat z něho.
Postup: V biosu nastavím SATA v režimu práce AHCI. Všechny zařízení na SATA sběrnici jsou nalezeny - HD raptor, HD-Hitachi, DVD-Samsung. Nabootuji s DVD kde mám Visty. Zavedu ovladač pro AHCI. Visty napíšou hlášku, že je problém s vytvořením master boot record, a že je to problém BIOSu.
POZN.1: To potvrzuje i to, že když nastavím v BIOS, že mám bootovat jen s HDD Raptor, tak mi nenapíše hlášku, že na zařízení nenalezl boot sector - což by měl disk mám prázdný, ale jen "cvrliká" červená LED pro HD.
POKUS: V BIOSu nastavím v režimu práce IDE - default. Bez problému nainstaluji VISTY. V BIOSu potom nastavím SATA pro práci v režimu AHCI. Visty se rozjedou, ale v správci zařízení mám neustále přístup k HD jako ATA a ne SCSI - SATA.
POZN.2: V BIOSu nastavím SATA v režimu práce AHCI. Dám boot jen s DVD - Samsung. Do DVD dam medium s bootovacím sektorem a dojde k BOOT s DVD. BIOS tedy BOOT podporuje ze SATA v režimu AHCI, ale ne pro moje HDD.
ZÁVĚR: Jak rozchodi boot z HD Raptor v režimu SATA - AHCI? Děkuji.
Gibon (2)|12.4.2008 18:33
Provedl jsem jeden test a ten vyšel. Ze stránek výrobce jsem stáhl ovladač pro preinstalaci. V popisu ovladače nebylo napsáno že pracuje pod Vista 64, ale potom co jsem udelal tento "poslední zoufalý" pokus. Tak jsem nainstaloval VISTY 64 s ovladacem pro HDD pracujícím v režimu AHCI. Ted ma ten HDD tu zpravnou rychlost... uffffff. POZN.: Ten ovladač co dodává Gigabyte na CD při koupi desky nefunguje.
pcmaker (354)|12.4.2008 19:42
AHCI u AMD jsem jeste nezkousel zprovoznit. Mam zkusenost jen s AHCI u Intelu. Tam u Vist neni treba zavadet ovladac, jakou u XPcek. Uz je integrovan v instalaci. Taky neni mozne zapnout v BIOSu AHCI pro disk Raptor, ktery ma jen SATA1 rozhrani. Hodi to modrou smrt. AHCI je nutne zapnout vzdy pred instalaci, pozdeji uz to neni mozne. Jinak AHCI dost znatelne zrychli diskove operace, coz se neda rict o NCQ.
r34ktor (7477)|13.4.2008 21:30
[QUOTE=Gibon;111447]Ten ovladač co dodává Gigabyte na CD při koupi desky nefunguje.[/QUOTE]
Žádná novinka. CD přiložená k deskám jsou často dosti zastaralá. První co před instalací systému dělám, že si stáhnu nejnovější ze stránek výrobce. Člověk se tím vyhne nečekaným a zbytečným problémům.
Pabo (11)|14.4.2008 22:12
to Gibon
mám ten samý problém.Mohl by jsi mi podrobněji popsat,jak jsi to udělal.Jaký jsi stahl ovladač pro přeinstalaci?
Díky
pegy (757)|14.4.2008 22:57
[QUOTE=Pabo;112411]to Gibon
mám ten samý problém.Mohl by jsi mi podrobněji popsat,jak jsi to udělal.Jaký jsi stahl ovladač pro přeinstalaci?
Díky[/QUOTE]
Stiahni si ich zo stranky vyrobcu.... Aby som ti to ulachcil tu mas priamo link na SATA ovladace a uz si len vyber z ktorej zemi ich chces cucnut ;) Potom ich nahraj na disketu/USB kluc/fotak/externy HDD a ked ich bude Vista pytat pri instalacii (je to pred samotnym kopirovanim suborov Visty), tak jej ich nahras a fungujes ;)
Pabo (11)|15.4.2008 18:05
Tak se nepovedlo.....hlasí to,že ovladače nejsou pro Vistu.Ale nějak to jít musí,ne?
pegy (757)|15.4.2008 22:56
[QUOTE=Pabo;112697]Tak se nepovedlo.....hlasí to,že ovladače nejsou pro Vistu.Ale nějak to jít musí,ne?[/QUOTE]
A mas taku istu dosku ako kolega vysie? Lebo JA som vychadzal z toho, ze mas taku istu Gigabyte....Ak mas inu dosku, teba pre nu stiahnut SATA ovladace zo stranky vyrobcu MB ;) PS: tie ovladace si po stiahnuti rozbalil?
Pabo (11)|15.4.2008 23:04
SW:Vista 64 Ultimate
Athlon 64 X2 Dual Core 5200+
HW: MB-Gigabyte GA-MA78GM-S2H
2x HDD
6 GB RAM 800
Bios F3

Ty ovladače jsem nerozbalil....zkusím to znovu
díky
pegy (757)|15.4.2008 23:11
[QUOTE=Pabo;112823]SW:Vista 64 Ultimate
Athlon 64 X2 Dual Core 5200+
HW: MB-Gigabyte GA-MA78GM-S2H
2x HDD
6 GB RAM 800
Bios F3

Ty ovladače jsem nerozbalil....zkusím to znovu
díky[/QUOTE]
No takze som si to vyskusal, ten exe si stiahni na disketu alebo USB kluc, tam to spusti a na vsetko co sa ta program opyta napis pismeno y a ono ti to rozbali a v takejto podobe to uz Vista poznat musi :)
Pabo (11)|15.4.2008 23:32
[QUOTE=pegy;112828]No takze som si to vyskusal, ten exe si stiahni na disketu alebo USB kluc, tam to spusti a na vsetko co sa ta program opyta napis pismeno y a ono ti to rozbali a v takejto podobe to uz Vista poznat musi :)[/QUOTE]

tak to jdu zkusit a zítra se ozvu...
Pabo (11)|16.4.2008 00:00
Tak nic,pořád to píše chybu-WinXP.Možná mám něco blbě nastaveno v Biosu?Nastavuješ AHCI v Biosu nebo až po tý hlášce během bootování?
Rozbalil jsem to Rarem....
pegy (757)|16.4.2008 00:08
[QUOTE=Pabo;112846]Tak nic,pořád to píše chybu-WinXP.Možná mám něco blbě nastaveno v Biosu?Nastavuješ AHCI v Biosu nebo až po tý hlášce během bootování?
Rozbalil jsem to Rarem....[/QUOTE]
Moment ujasnime si par pojmov.
a) Chces to na Vistu alebo XP
b)Ten link co som ti posielal, ti stiahne "motherboard_driver_sata_amd_bootdisk_7series.exe" tento exe subor si nakopci na disketu ak to chces instalovat pre XP, ak pre Vistu mozes na USB kluc
Tam to sprav ako som pisal vysie, spusti exe na vsetko odpoved y, po prebehnuti exe ti na fdd/USB vytvori 2 priecinky (jeden obsahuje ovladace pre XP/VISTU, druhy pre 64b VISTU)+ 3 alebo 4 subory... Takto to ma vyzerat fo finale ... Postup pre spravne nastavenie PC je tu, moj posledny prispevok
Pabo (11)|16.4.2008 15:15
[QUOTE=pegy;112848]Moment ujasnime si par pojmov.
a) Chces to na Vistu alebo XP
b)Ten link co som ti posielal, ti stiahne "motherboard_driver_sata_amd_bootdisk_7series.exe" tento exe subor si nakopci na disketu ak to chces instalovat pre XP, ak pre Vistu mozes na USB kluc
Tam to sprav ako som pisal vysie, spusti exe na vsetko odpoved y, po prebehnuti exe ti na fdd/USB vytvori 2 priecinky (jeden obsahuje ovladace pre XP/VISTU, druhy pre 64b VISTU)+ 3 alebo 4 subory... Takto to ma vyzerat fo finale ... Postup pre spravne nastavenie PC je tu, moj posledny prispevok [/QUOTE]

Dělám to na Vistu 64 Ultim a pořád to nejde.Píše to hlášky:find --set-root/bootmgr a sett-root/ntldr ,pak něco o Win XP a pak failed!
Asi to nechám být,ten rozdíl není zase tak markantní...
dík
pegy (757)|16.4.2008 20:13
[QUOTE=Pabo;112976]Dělám to na Vistu 64 Ultim a pořád to nejde.Píše to hlášky:find --set-root/bootmgr a sett-root/ntldr ,pak něco o Win XP a pak failed!
Asi to nechám být,ten rozdíl není zase tak markantní...
dík[/QUOTE]
Instalujes to na spolocny diez z XP? Neviem ale po nahrani ovladacov by ti to malo dovolit disky sformatovat a potom uz spravit samotnu instalaciu, tie root hlasky to znie ako nejaky LINUX, mas na PC aj Linux? Inak ak mas od koho si pozicat daky disk, tak to skus, tvoj z PC odpoj a skus to spravit(nainstalovat) na ten pozicany ;) A v BIOSe sa ti ten disk neda prepnut do IDE kompatibilneho modu?
Pabo (11)|18.4.2008 11:12
[QUOTE=pegy;113065]Instalujes to na spolocny diez z XP? Neviem ale po nahrani ovladacov by ti to malo dovolit disky sformatovat a potom uz spravit samotnu instalaciu, tie root hlasky to znie ako nejaky LINUX, mas na PC aj Linux? Inak ak mas od koho si pozicat daky disk, tak to skus, tvoj z PC odpoj a skus to spravit(nainstalovat) na ten pozicany ;) A v BIOSe sa ti ten disk neda prepnut do IDE kompatibilneho modu?[/QUOTE]
Tak už jsem vyzkoušel všechno ale nejde to.Linux ani XP tam nemám,instaluji na čistý disk.IDE kompatibilní přepnout jde.Zkoušel jsem i postup popsaný zde http://www.czechcomputer.cz/disc_doc-PBCA0A6E39EDDA9B2C1257403005E379C.html?&ansid=207
ale nic.Možná bych měl vymazat bios a natáhnout nový.....pořád mi to totiž ukazuje stejnou chybu....
r34ktor (7477)|18.4.2008 12:42
Z tvých předchozích odpovědí se mi zdá, že máš nějak rozhašený MBR.

Buď můžeš zkusit přepsat celý disk nulami (nástrojem přímo od WD), nebo použij starý dobrý příkaz fdisk /mbr (z DOSové bootovací diskety).
pegy (757)|18.4.2008 13:32
[QUOTE=r34ktor;113813]Z tvých předchozích odpovědí se mi zdá, že máš nějak rozhašený MBR.

Buď můžeš zkusit přepsat celý disk nulami (nástrojem přímo od WD), nebo použij starý dobrý příkaz fdisk /mbr (z DOSové bootovací diskety).[/QUOTE]
No tiez sa priklanam k nazoru, ze je to problem s diskom a update biosu by si si asi nepomohol, ale skusit to mozes... R34ktor ma celkom slusny napad, skus to vyskusat...
PS:R34ktor myslis ze to bude fungovat, ten prikaz z dosovskej diskety? lebo neviem ci to bude vediet pracovat s tak novym diskom alebo sa to zadava pod nabehnutym OS?
r34ktor (7477)|18.4.2008 13:38
[QUOTE=pegy;113827]PS:R34ktor myslis ze to bude fungovat, ten prikaz z dosovskej diskety? lebo neviem ci to bude vediet pracovat s tak novym diskom alebo sa to zadava pod nabehnutym OS?[/QUOTE]
Pokud disk rozpozná BIOS, tak to fungovat bude. Respektive jsem se ještě nesetkal s případem, kdy by to nešlo.
Pabo (11)|18.4.2008 19:53
[QUOTE=r34ktor;113828]Pokud disk rozpozná BIOS, tak to fungovat bude. Respektive jsem se ještě nesetkal s případem, kdy by to nešlo.[/QUOTE]
Mám několik otázek:AHCI podporuje disky SATA II i obyč SATA?
Kde bych stahnul tu formátovací utilitu fdisk ?Nebyla součástí Win 98?
Jinak mám úplně nový disk Samsung Spin point F1HD322HJ 320GB 16MB serial ata/300
r34ktor (7477)|18.4.2008 19:58
[QUOTE=Pabo;113980]Mám několik otázek:AHCI podporuje disky SATA II i obyč SATA?[/QUOTE]
Ano.
[QUOTE=Pabo;113980]Kde bych stahnul tu formátovací utilitu fdisk ?[/QUOTE]
http://www.bootdisk.com/
[QUOTE=Pabo;113980]Nebyla součástí Win 98?[/QUOTE]
Byla.
Pabo (11)|18.4.2008 21:02
[QUOTE=r34ktor;113983]Ano.

http://www.bootdisk.com/

Byla.[/QUOTE]

Pokud vymažu MBR přijdu o data a nabotuje mi disk?Mám nějaké utilitky z Hirens Booth na test disku a jsou tam i možnosti smazat mbr...
pegy (757)|18.4.2008 23:01
[QUOTE=Pabo;114000]Pokud vymažu MBR přijdu o data a nabotuje mi disk?Mám nějaké utilitky z Hirens Booth na test disku a jsou tam i možnosti smazat mbr...[/QUOTE]
Ten MBR treba opravit, takze aj zmazanie by mohlo pomoct a o data prides asi urcite... ;)
Pabo (11)|19.4.2008 00:07
[QUOTE=pegy;114047]Ten MBR treba opravit, takze aj zmazanie by mohlo pomoct a o data prides asi urcite... ;)[/QUOTE]

Tak už na to rezignuju.Dělám to už tři dny a výsledek =0.Možná hledám chybu, která je úplně jinde.....Díky Vám všem za pomoc a podporu.
Pavel
pcmaker (354)|19.4.2008 10:40
Pabo (11)|19.4.2008 20:49
[QUOTE=pcmaker;114141]Zkus http://www.freewarefiles.com/EasyBCD_program_21892.html[/QUOTE]
Díky, hodně dobrej prográmek.........
JornLande (25)|24.4.2008 10:19
Zdravím. Zrovna včera jsem bojoval s obdobným problémem, jež se mi doposud nepodařilo vyřešit. Má konfigurace:
Gigabyte MA790FX DQ6
AMD Phenom 9850
4x2 GB RAM A-Data
Raptor 150GB
Seagate 1TG
DVD LG GH20NS10, SATA
Radeon 3870 X2

oba disky i DVD zapojeny do SB600 řadiče. Pokouším se nainstalovat Windows Vista home Premium 64 bit OEM. Rád bych pracoval pod AHCI. Jak jsem pochopil z této diskuze, je třeba stáhnout nějaký ovladač a ten nějak instalovat před instalací Win. Tuším, že by se v mém případě jednalo o tento ovladač. Tedy tento ovladač nahraji na USB flashku, kterou před vlastním nabootováním z DVD Win "vrazím" do USB. V BIOSu nastavím AHCI přístup na disky. Nabootuji z DVD Win. Proklikám se na obrazovku s výběrem disků a partition. Tam vyberu pro instalaci Raptor, pro sichr ho přeformátuju a kliknu na "nahrát ovladač" a vyberu ten z flashky. Poté nainstaluji Win a vše bude šlapat. Správný předpoklad?

Ještě jsem narazil na tento driver Že by on byl ten, co potřebuji?
pcmaker (354)|24.4.2008 11:06
Do ted jsem mel za to, ze disky se SATA1 rozhranim (vcetne starych Raptoru) nespolupracuji s AHCI. Pri instalaci mi to vzdy hodilo modrou smrt (ovladac zaveden). Jednalo se o MB ASUS s ICH7, 8 a 9 od Intelu. Tak ted nevim.:runaway
JornLande (25)|24.4.2008 11:23
[QUOTE=pcmaker;116223]Do ted jsem mel za to, ze disky se SATA1 rozhranim (vcetne starych Raptoru) nespolupracuji s AHCI. Pri instalaci mi to vzdy hodilo modrou smrt (ovladac zaveden). Jednalo se o MB ASUS s ICH7, 8 a 9 od Intelu. Tak ted nevim.:runaway[/QUOTE]

Hmmm, tak nejsem expert v této tématice (viz můj poněkud "blboidní" příspěvek výše), nicméně soudě podle toho, že Raptor umí NCQ, což je imho součástí AHCI. Chápu to tak, že podporuje-li disk NCQ, funguje NCQ pouze v případě, že je disk zapojen (používán...) přes AHCI.
pegy (757)|24.4.2008 13:10
[QUOTE=JornLande;116212] Tuším, že by se v mém případě jednalo o tento ovladač. Tedy tento ovladač nahraji na USB flashku, kterou před vlastním nabootováním z DVD Win "vrazím" do USB. V BIOSu nastavím AHCI přístup na disky. Nabootuji z DVD Win. Proklikám se na obrazovku s výběrem disků a partition. Tam vyberu pro instalaci Raptor, pro sichr ho přeformátuju a kliknu na "nahrát ovladač" a vyberu ten z flashky. Poté nainstaluji Win a vše bude šlapat. Správný předpoklad?
[/QUOTE]

Ano tusis spravne, tento prvy ovladac je pre SATA disky, po stiahnuti si to skopci na disketu/flasku, spusti exe a on ti na FDD/USB rozbali ovladace pre SATA disky... ;)
Ci Raptor podporuje AHCI mod to neviem, skus pozriet na stranky WD ;) Inak postup mas dobry pre instalaciu SATA diskov ;)

[QUOTE=JornLande;116212]
Ještě jsem narazil na tento driver Že by on byl ten, co potřebuji?[/QUOTE]
Tento druhy driver je uz ked nainstalujes widli, cize je to driver pre cipset ;)
JornLande (25)|24.4.2008 14:45
2 Pegy: super, díky, večer to zkusim... Jen ještě pro jistotu - ten ovladač budu skutečně aktualizovat až z obrazovky "výběr partition" (či tak nějak) při instalaci Win, žádný F6 při bootování, right?

Jinak na stránkách WD o Raptoru ani písmeno, jen o novym VelociRaptoru. :(
r34ktor (7477)|24.4.2008 15:04
[QUOTE=pcmaker;116223]Do ted jsem mel za to, ze disky se SATA1 rozhranim (vcetne starych Raptoru) nespolupracuji s AHCI.[/QUOTE]
AHCI je standardní rozhraní pro SATA řadiče. Tudíž ho podporují všechny, nezávisle na generaci.

[QUOTE=pcmaker;116223]Pri instalaci mi to vzdy hodilo modrou smrt (ovladac zaveden). Jednalo se o MB ASUS s ICH7, 8 a 9 od Intelu. Tak ted nevim.:runaway[/QUOTE]
Buď jde o problém ovladače, nebo příslušného jižního můstku (Intel totiž u některých použití AHCI záměrně zablokoval :mad:).

[QUOTE=JornLande;116273]Jinak na stránkách WD o Raptoru ani písmeno, jen o novym VelociRaptoru. :([/QUOTE]
Chce to líp hledat. ;)
Raptor WDxxxxADFD
Raptor WDxxxGD
JornLande (25)|24.4.2008 19:00
Všem díky za rady, už si užívám Vist SP1 na AHCI 8-) Tak doufám, že ten můj dotaz a postup pomůže aspoň někomu dalšímu.... :)