reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Dell UltraSharp 2007FP vs ViewSonic VP2030b

rebit03 (5)|12.4.2008 17:59
Ahoj všeci

poradil by mi, prosím, někdo při výběru?

Dell UltraSharp 2007FP
nebo
ViewSonic VP2030b

V recenzích na Dell jsem se dočetl, že má velký input lag a bliká (1600 x 1200 Pixels at 60 Hz), ViewSonic by měl mít 85 Hz (??)
U Dellu se mi ale líbí 3 roky NBD (next business day) záruka a S-IPS nebo S-PVA panel, ViewSonic má MVA a záruka dle prodejce..

Tady je ViewSonic vedle Dellu (tenhle je 24", ale stejný problém by měl být prý i u 20" modelu)



Monitor by měl být na kancelářskou práci, 3D grafiku a občasné hraní a filmy.

Budu rád za každou radu. Jestli máte někdo osobní zkušenosti s výše uvedenými modely. Popř. nějaké info co se týče té frekvence (blikání).

Díky moc
jb
Deee-aN (3834)|12.4.2008 20:00
Koukal jsem na ně a u toho Della bych s 16ms odezvou na hry i filmy zapomněl. Ten Viewsonic má odezvu poloviční, ale to MVA moc pro tyhle účely taky nebude úplně ideální. Mluvím o hrách a filmech, protože to jsou věci, které monitor opravdu prověří. Na tabulky a internet stačí obyč stroj za pár tisíc. Ty do toho chceš vrazit evidentně víc, proč neinvestovat rovnou do wide? Je lepší na filmy, hry a i na řadu dalšího software. V tvojí cenové relaci je např.:www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514507X23B021C1O, nebo: www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514507X23B021EYF.
Pokud nepotřebuješ přesné super podání barev, šel bych do nějakého lacinějšího nebo většího TN-ka. Těch je na výběr spousta.
P@pi (1519)|12.4.2008 21:07
[QUOTE=deeean;111495]Ty do toho chceš vrazit evidentně víc, proč neinvestovat rovnou do wide? Je lepší na filmy, hry a i na řadu dalšího software.[/QUOTE]

Protože je např. wide (16:10) o 12% menší než klasika (4:3) u 20". Wide u 20" není žádný zázrak, je jen o málo širší než klasika a výrazněji nižší.

Je opravdu nutný ten S-IPS? Totiž asi těžko půjde zkloubit nizoučká odezva, nulový inputlag a věrné barvy. To se prostě u těchto technologií víceméně vylučuje. Záleží co je důležitější, zda barvy nebo nízká odezva. Jinak já mam TN (HP w2007 - recenze) a barvy se mi líbí moc, nemůžu si příliš stěžovat. Nechal jsem si ve fotolabu vytisknout fotky na porovnání (bohužel jenom 9x13), ale stejně nemůžu říct, že by ten displej něco nedokázal zobrazit. Opravdu jediný problém je dithering a barevné přechody, tady se prostě TN nezapře. Ale jinak naprosto ok :-).
rebit03 (5)|12.4.2008 22:33
TN určitě ne e, barvy jsou docela podstatny
na to Eizo jsem se taky díval, ale radši bych klasiku 4:3, ale vypadá solidně

kdybych neviděl, že ten Dell bliká, tak beru jej, navíc je to nejnovější revize..



tady to vypadá, že to bliká jen když sníží jas, ale zajímalo by mě jak to máte z osobní zkušenosti (nějakej 20" monitor, s-ips, 16ms typická odezva), jestli se na tom fakt nedá dívat na filmy..?? nějaky duchy to asi mít bude, ale jestli je to tak hrozny..
když máte na tom monitoru jen 60Hz je to stejny jako když nastavím na CRT 60Hz?
protože jestli jo, tak to by mě za chvíli z toho strašně bolely oči..??
připadá mi to jako blbost, aby to takhle blikalo, dyť to by nikdo nekoupil ne?

na těch videích co jsem uvedl prve to vypadá, že ten viewsonic nebliká vůbec

a s tou odezvou záleží jak je to brany taky ne?
jestli je to typická (jak je uvedeno u toho dellu) nebo jen g2g, že by klidně ten viewsonic mohl mít taky typickou kolem 16ms i když to tak z toho videa nevypadá..

já fakt nevim, nejradši bych vzal ten dell, ale jestli bliká, tak do toho určitě nejdu, s těma duchama bych to nějak přežil ale blikání ne e

sory že tady s tím tak otravuju, ale nevím kde bych se na to mrknul jak to vypadá na živo..
rebit03 (5)|12.4.2008 22:58
našel jsem recenze:
http://www.xbitlabs.com/articles/other/display/20inch-4_23.html
http://www.xbitlabs.com/articles/other/display/20inch-4_9.html

odezvu mají stejnou

píše se tu, že jas se ovládá pomocí pulse-width modulation podsvětlovacích lamp, což předpokládám znamená, že se sníží/zvýší jejich frekvence blikání, funguje to tak u obou, ale ViewSonic má základní frekvenci 270Hz a Dell jen 180Hz

což ovšem neznamená, že ViewSonic nebude při snížení jasu viditelně blikat, že?

tudíž by mě zajímala osobní zkušenost s jednotlivými modely - blikání při snížení jasu a odezva (mazání obrazu a input lag)

jestli je někdo vlastníte, tak, prosím pište

díky
jb

edit.
v hodnocení se píše:
There is an obvious loser among the three reviewed models of this category. It is the ViewSonic VP2030b that failed the test of color temperature setup but had quite acceptable results in the other tests.

takže bych se zaměřil už jen na ten Dell, jak vypadá v reálu
Deee-aN (3834)|13.4.2008 11:13
[quote=rebit03;111548]TN určitě ne e, barvy jsou docela podstatny
na to Eizo jsem se taky díval, ale radši bych klasiku 4:3, ale vypadá solidně

kdybych neviděl, že ten Dell bliká, tak beru jej, navíc je to nejnovější revize..
http://www.youtube.com/watch?v=ZzbiIWLqgU8
http://www.youtube.com/watch?v=gkXH1BvHbV4

tady to vypadá, že to bliká jen když sníží jas, ale zajímalo by mě jak to máte z osobní zkušenosti (nějakej 20" monitor, s-ips, 16ms typická odezva), jestli se na tom fakt nedá dívat na filmy..?? nějaky duchy to asi mít bude, ale jestli je to tak hrozny..
když máte na tom monitoru jen 60Hz je to stejny jako když nastavím na CRT 60Hz?
protože jestli jo, tak to by mě za chvíli z toho strašně bolely oči..??
připadá mi to jako blbost, aby to takhle blikalo, dyť to by nikdo nekoupil ne?

na těch videích co jsem uvedl prve to vypadá, že ten viewsonic nebliká vůbec

a s tou odezvou záleží jak je to brany taky ne?
jestli je to typická (jak je uvedeno u toho dellu) nebo jen g2g, že by klidně ten viewsonic mohl mít taky typickou kolem 16ms i když to tak z toho videa nevypadá..

já fakt nevim, nejradši bych vzal ten dell, ale jestli bliká, tak do toho určitě nejdu, s těma duchama bych to nějak přežil ale blikání ne e

sory že tady s tím tak otravuju, ale nevím kde bych se na to mrknul jak to vypadá na živo..[/quote]

To blikání je vážně divný. Řekl bych, že je to spíš vadný kus. Jestli je tam nějaká regulace jasu trubicemi, tak blikání na frekvenci 180 MHz by asi nebylo postřehnutelné okem. Pokud vím, tak v těchhle Dellech je stejný panel S-IPS jako v mém NEC 20WGX2 Pro. Já mám udávanou odezvu 6ms, takže hry bez problémů. To, že Dell má odezvu 16ms, ukazuje, že stejně důležitá je elektronika, která panel řídí a tam je Dell slabší.
Za rychlé S-IPS se platí:www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=36733, nebo www.czechcomputer.cz/product_doc-87EE44E708447B80C12571EA004E083F.html (prý S-PVA)
60MHz u LCD není to samé jako 60MHz u CRT, takže oči z toho nebolí. Určitě to není o blikání. Jak je to s tím rozdílem přesně, to ti neřeknu. Mě stačí vědět, že 60MHz je doporučovaná hodnota u mého LCD.
rebit03 (5)|13.4.2008 13:43
Jasně na těch 180Hz to bliká při jasu 100%, když se to ale sníží na 20% tak už je to určitě vidět..
a v tom testu, co jsem uvedl v předchozím příspěvku, naměřili >> typickou << odezvu 10ms
takže pokud u toho tvojeho NECu uvádí 6ms, tak je to určitě G2G, typická bude podobná jako u toho Dellu

nechci do toho dávat zase tolik peněz, bude to nějakou dobu náhrada za 17" CRT, které dosluhuje a pak asi doplněk k notebooku

takže asi zkusím ten Dell, ta jejich NBD záruka má pro mě velkou váhu..

díky moc za info
Deee-aN (3834)|13.4.2008 14:04
[quote=rebit03;111688]Jasně na těch 180Hz to bliká při jasu 100%, když se to ale sníží na 20% tak už je to určitě vidět..
a v tom testu, co jsem uvedl v předchozím příspěvku, naměřili >> typickou << odezvu 10ms
takže pokud u toho tvojeho NECu uvádí 6ms, tak je to určitě G2G, typická bude podobná jako u toho Dellu

nechci do toho dávat zase tolik peněz, bude to nějakou dobu náhrada za 17" CRT, které dosluhuje a pak asi doplněk k notebooku

takže asi zkusím ten Dell, ta jejich NBD záruka má pro mě velkou váhu..

díky moc za info[/quote]

P.S.: na 100% to nikdy mít puštěný nebudeš, to by ti vyskočily oči ušima a hned za nima mozek. Já se pohybuju podle denní doby mezi 20-ti a 50-ti%. Každopádně Dell je dobrá značka a věřím, že pokud dostaneš dobrý kus, tak to blikat nebude. To už by jim to dávno všichni hodili na hlavu.