reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém s využitím 4GB

Gordar (4)|13.4.2008 01:55
Mám paměti Corsair DIMM 4096MB 800MHz a 32bit XP. Vím že OS vyadresuje jen asi 3,5GB. Ale mě systém ukazuje jen 2GB-Jak je to možné?
Jinak bios i CPU-Z ukáže 4096. Správce úloh využívá jen 1893Mb...
Deska P5B-V, bios poslední, Memory Remap Feature mám zaplé
Klingacikx (1545)|13.4.2008 09:35
32 bit. systém dokáže adresovať 4GB celkovej pamäte, to je všetky pamäte vrátane pamätí na grafickej karte. Možné to je vtedy ak máš dve grafiky s 1GB VRAM.
johny__g (6387)|13.4.2008 10:02
[QUOTE]Správce úloh využívá jen 1893Mb...[/QUOTE]

A jen podle tohot usuzuješ, že systém využívá 2 GB? Klikni pravým tlačítkem na Tento počítač, zvol vlastnosti a v záložce Obecné vidíš kolik paměti systém používá.



Jakou máš tu grafiku?
Gordar (4)|13.4.2008 11:29
Mám X1950PRO 256MB a systém ukazuje jen 2GB paměti. Opravdu nevím čím to může být...
johny__g (6387)|13.4.2008 11:36
http://www.tomshardware.co.uk/forum/244707-12-deluxe-remap-feature

Tak vypni to memory remap feature. Ty XP mají SP2, že?
r34ktor (7477)|13.4.2008 12:32
Ano, vypnout Memory Remap Feature pomůže.

Příště bych doporučil nejdříve projít fórum a FAQ Asusu, kde problém objasněn.
Gordar (4)|14.4.2008 18:52
Když vypnu memory remap feature tak Systém ukazuje 2,25GB, coč není o moc lepší...
A XP mají SP2.
r34ktor (7477)|14.4.2008 19:07
Pokud chceš využít celou RAM, tak je jediným řešením přejít na 64-bit OS.
Gordar (4)|14.4.2008 20:41
Pohrál jsem si s nastavením pci mmio allocation a systém ukazuje 2,93GB. Předpokládám že víc už s touto deskou systém nepozná(win 32bit)...
r34ktor (7477)|14.4.2008 20:44
Jj, patrně jsi dorazil na konečnou.
pegy (757)|15.4.2008 00:14
[QUOTE=Gordar;112308]Pohrál jsem si s nastavením pci mmio allocation a systém ukazuje 2,93GB. Předpokládám že víc už s touto deskou systém nepozná(win 32bit)...[/QUOTE]
Inak nove 64b Visty vyzeraju celkom schopne, aspon co som cital o nich recenziu, takze ak budes chciet prejst an 4GB RAM, tak vista 64b. je na to vhodny kandidat ;) Ale ci si daco pomzes je diskutabilne, kedze Visty maju zasvecsie naroky na RAM a celkovo je to zatial horsie oproti XP, 64b XP sa vyhni ako cert svetenej vode :)
cool.user (2822)|15.4.2008 00:17
[QUOTE=pegy;112505]Inak nove 64b Visty vyzeraju celkom schopne, aspon co som cital o nich recenziu, takze ak budes chciet prejst an 4GB RAM, tak vista 64b. je na to vhodny kandidat ;) Ale ci si daco pomzes je diskutabilne, kedze Visty maju zasvecsie naroky na RAM a celkovo je to zatial horsie oproti XP, 64b XP sa vyhni ako cert svetenej vode :)[/QUOTE]

To s tou ramkou sou famy. Jasny, vista ma vetsi naroky na ramku, ale neni to zas az tak tragicky a obzvlast kdyz mas 4GB ram.
pegy (757)|15.4.2008 00:55
[QUOTE=cool.user;112507]To s tou ramkou sou famy. Jasny, vista ma vetsi naroky na ramku, ale neni to zas az tak tragicky a obzvlast kdyz mas 4GB ram.[/QUOTE]
No famy, niekto si to moze vykladat ako famy, dalsi to bere ako fakt a v podstate je to aj pravda ,pretoze Vista ma nove riadenie pameti a prednahrava si do pameti aplikacie, ktore su casto spustane a tym sa moze opticky zdat, ze je viac narocnejsia na pamet, neviem mozno sa to da aj niekde nastavit popripade vypnut, ale tak dobre Vistu nepoznam. Je obecne rozsirene, ze pod Vistou pracuju programy pomalsie a hry maju mensie FPS... ci je te nrozdiel nejaky markantny si uz musi kazdy uzivatel zvazit sam, ale je asi vyhodnejsie prejst na 64b Vistu ako nevyuzivat 1 GB RAM :)
MIZ (97)|15.4.2008 13:23
A nelze zapomenout na ovladače. Před pořízením Visty a ještě víc u 64b verze je potřeba si najít správné ovladače pro všechno, co chce člověk používat - tiskárna, scanner, digifoťák, MP3 player...
pegy (757)|15.4.2008 14:57
[QUOTE=MIZ;112605]A nelze zapomenout na ovladače. Před pořízením Visty a ještě víc u 64b verze je potřeba si najít správné ovladače pro všechno, co chce člověk používat - tiskárna, scanner, digifoťák, MP3 player...[/QUOTE]
To je pravda, ale zas ak ma clovek legalnu Vistu, tak by mohlo pomoct aj to, nech si ich Vista sama stiahne, aj ked je jasne, ze nie vsetko musi byt na webe mrkvosoftu. u tych 64b Vist je dobre to, ze maju akoby emulaciu 32b programov a preto je spetna kompatibilita ovela lepsia. Casom (do 3-4 rokov) budem musiet prejst vsetci na 64b OS ci uz Vistu/alebo Win 7 ;)
Pavel Boček (4169)|21.4.2008 14:09
Proč to nepřátelství vůči XP x64 ? Skoro bych řekl, že ovladačů je na to ještě víc (protože pod Vistou musí být certifikovné a když si k tomu připočteme ty problémy s tím, tak reálně je použitelných opravdu méně). Samozřejmě, že x86 emulátor to má také, jak jinak. A Crysis běží oproti x86 systému rychleji, oproti Vistě také rychleji :D
cool.user (2822)|21.4.2008 14:25
[QUOTE=Pavel Boček;115044]A Crysis běží oproti x86 systému rychleji, oproti Vistě také rychleji :D[/QUOTE]
Rozhodne ne nijak vyrazne, spis je to plichta, ba naopak treba CF pod vistama funguje lepe nez pod x64 xp.

Navic na vistu x64 jsou ovladace, to ze musi byt podepsane jeste neznamena ze vyrobci najednou prestanou pro vistu x64 dodavat ovladace. Drtiva vetsina noveho HW ovladace pro x64 vistu nabizi a argumentovat starym HW nema moc smysl, pac pro stary HW nejsou vista urcena...;)
Pavel Boček (4169)|21.4.2008 19:55
Tak tomu CF bych i věřil, přece jen s CF AMD poslední dobou ukazuje divy (např. to spojení jakýchkoliv karet řady HD 3xx0 a jejich funkčnost na vlastní taktech, na to se čekalo léta páně), ale s těmi ovladači IMHO ne. Spousta výkonného HW by Vistu utáhla a ovladače na to nejsou jen proto, že to přišlo pár měsíců před tím, ze staršího pak většina 939. Mám i zkušenost s tím, že nefungovala skoro nová deska apod. A hlavně periferie, věci myslím Logitech nefungují vůbec, kamery apod. také problém...nejlepší když si to samo nahodí nějaký USB ovladač a pak už je to jen BSOD každé spuštění :mistake Děkuji nechci. Naproti tomu s XP x64 nikdy jediný problém :inlove (jen byly jednou trochu citlivější na OC pamětí)
pavel_p (993)|21.4.2008 21:41
[QUOTE=cool.user]To s tou ramkou sou famy. Jasny, vista ma vetsi naroky na ramku, ale neni to zas az tak tragicky a obzvlast kdyz mas 4GB ram.[/QUOTE]
On Pegy asi myslel, že 64b Visty využijí 4GB paměti, ale mají větší nároky než 32b ...

[QUOTE=pegy;112628]To je pravda, ale zas ak ma clovek legalnu Vistu, tak by mohlo pomoct aj to, nech si ich Vista sama stiahne, aj ked je jasne, ze nie vsetko musi byt na webe mrkvosoftu.[/QUOTE]
Mám legální Visty 32b a toto je hezky naivní představa. Běžné věci to najde, ale takový bluetooth dongle už může být problém.

[QUOTE=MIZ;112605]A nelze zapomenout na ovladače. Před pořízením Visty a ještě víc u 64b verze je potřeba si najít správné ovladače pro všechno, co chce člověk používat - tiskárna, scanner, digifoťák, MP3 player...[/QUOTE]
Naprostý souhlas, pokud nemáš kvůli foťáku čtečku karet a MP3 player jako mass-storage (usb disk)

[QUOTE=pegy;112519]No famy, niekto si to moze vykladat ako famy, dalsi to bere ako fakt a v podstate je to aj pravda ,pretoze Vista ma nove riadenie pameti a prednahrava si do pameti aplikacie, ktore su casto spustane a tym sa moze opticky zdat, ze je viac narocnejsia na pamet, neviem mozno sa to da aj niekde nastavit popripade vypnut, ale tak dobre Vistu nepoznam. Je obecne rozsirene, ze pod Vistou pracuju programy pomalsie a hry maju mensie FPS... ci je te nrozdiel nejaky markantny si uz musi kazdy uzivatel zvazit sam, ale je asi vyhodnejsie prejst na 64b Vistu ako nevyuzivat 1 GB RAM :)[/QUOTE]
Není pravda. (Před)cachované soubory nejsou v použité paměti zahrnuty. Je hezké pustit google earth, nechat ho požrat 2GB RAM, zabít a pozorovat ve sledování výkonu disku jak Visty načítají spoustu aplikací, knihoven a dokonce třeba datové soubory her :) Ale využití paměti padne ze 3GB na 1GB a pak při minutové aktivitě disku, kdy se všemožné čte zůstává využitá paměť pořád na 1GB. Na druhou stranu zastavením této služby se dost paměti ušetří.


Jinak pokud máš psychologický problém se zobrazenou pamětí a legální visty, tak upgraduj na SP1. Technicky to problém s využitou pamětí nevyřeší, ale zobrazeno bude 4,00GB. Viz. příspěvek: https://www.svethardware.cz/forum/showpost.php?p=113964&postcount=16
cool.user (2822)|22.4.2008 00:19
[QUOTE=Pavel Boček;115247]....[/QUOTE]

Uprimne, z celeho toho povidani mi prijde ze si vistu instaloval tak jednou, mozna dvakrat.
Pavel Boček (4169)|23.4.2008 19:20
A kolikrát to mám asi dělat ? Normální systém jde hned, ne že budu čekat půl roku a instalovat to co měsíc, jestli už to někdo opravil :stupid Nehodlám plýtvat časem na to, že budu zjišťovat, co všechno ještě nejde :stupid
cool.user (2822)|23.4.2008 19:35
[QUOTE=Pavel Boček;116047]A kolikrát to mám asi dělat ? Normální systém jde hned, ne že budu čekat půl roku a instalovat to co měsíc, jestli už to někdo opravil :stupid Nehodlám plýtvat časem na to, že budu zjišťovat, co všechno ještě nejde :stupid[/QUOTE]

jenze posuzovat kvality OS jen na zaklade toho ze na tvem pc s nim byl problemy je znacne smesne. Az se visty pokusis nainstalovat na nekolik desitek sestav, pak se muzem bavit o tom ze mas aspon zakladni prehled jak je to s kompatibilitou, ale rikat "visty sou smejd bez ovladacu protoze sem je nedokazal nainstalovat a naopak wxp64 rulez pac mi na mem stroji jedou" je usmevne :) .

Je mi jasny ze ted vyrukujes s historkou jak si visty x64 instaloval na desitky pocitacu a ani na jedno nesly nainstalovat, ale ja (a nejen ja) mam zkusenost opacnou. Ano, sou tam obcas jiste problemy, ale ve vetsine pripadu ne a rozhodne bych netvrdil ze x64 xpcka sou na tom co se tyce ovladacu lip.
Pavel Boček (4169)|23.4.2008 20:07
No, já měl problémy u sebe i na laptopu (x86) a pak měl problémy známý tuhle z fóra. Navíc tady na fóru jsem dost dlouho a viděl jsem dost problémů, mj. s těmi periferiemi Logitech (a když ti ovladač klávesnice nebo myši shazuje systém :stupid).

Neposuzuji tu kvality systému, ale prostě říkám, že ze zkušenosti je spíše více (funkčních !) ovladačů na XP x64, než na Vistu x64. A vzhledem k větší náročnosti Visty stejně nevidím důvod ji pořizovat, když XP ti nabídnou ještě vyšší výkon. XP x64 jsem neinstaloval jen na jedno PC, jak mi cpeš do úst ty.

No, každý má volbu...já si ale nebudu pořizovat výkonnější PC jen proto, abych si tam dal žravější systém a bylo to pomalejší. Říkej si co chceš, ale dělám to tak s Win 98, udělám to tak i s XP. Dělání, že XP x64 neexistuje mě ale štve, protože když si někdo pořídí 4 GB paměti a chce mít těch zbývajících 512 MB, které x86 systém nevidí, k dispozici, tak proč si má pořizovat systém, který mu těch 512 MB stejně vezme, aby vůbec jel ?!
cool.user (2822)|23.4.2008 20:33
[QUOTE=Pavel Boček;116064]Neposuzuji tu kvality systému, ale prostě říkám, že ze zkušenosti je spíše více (funkčních !) ovladačů na XP x64, než na Vistu x64. [/QUOTE]
Ano, z tvych zkusenosti instalovani dvou vist a z toho ze nekdo na foru resil problemy... (mimochodem, od ceho jineho je forum nez od reseni problemu?)

[QUOTE=Pavel Boček;116064]A vzhledem k větší náročnosti Visty stejně nevidím důvod ji pořizovat, když XP ti nabídnou ještě vyšší výkon. XP x64 jsem neinstaloval jen na jedno PC, jak mi cpeš do úst ty.[/QUOTE]
http://www.computerbase.de/artikel/software/2008/bericht_windows_vista_geschwindigkeitscheck/6/

Ano, XPx64 uuuuuuuuuuuuplne drti vistu :(

[QUOTE=Pavel Boček;116064]Dělání, že XP x64 neexistuje mě ale štve, protože když si někdo pořídí 4 GB paměti a chce mít těch zbývajících 512 MB, které x86 systém nevidí, k dispozici, tak proč si má pořizovat systém, který mu těch 512 MB stejně vezme, aby vůbec jel ?![/QUOTE]

Rika nekdo kdo ani vistu poradne nenainstaloval. Samozrejme vista neprinasi vubec nic navic. Pche, integrovane indexovane vyhledavani je nanic, superfetch je taky nanic, readyboost je taky nanic. Musim si polozit tedy otazku proc teda na foru teda tolik lidi kteri s x64 vistama zijou bez problemu? :notsure


Ja tech 512MB systemu klidne dam, kdyz vim ze je umi zhodnotit, nez onanovat nad tim ze mam volnych 3,7GB ram.
Pavel Boček (4169)|23.4.2008 21:02
No, já si kladu otázku, proč jsou na fóru lidé, teří používají XP x64 naprosto bez problému ? Jinak indexováním bych se moc neoháněl a ReadyBoost - to si děláš legraci :stupid

Jinak ty herní testy vypadají zajímavě, SP1 konečně něco dělá a občas už je to stejné/lepší než XP...nakonec snad bude Vista s SP2 použitelná, ale to se tak nějak čekalo...na druhou stranu to přináší další problémy s nekompatibilitou.

Jinak volba je na tobě. Ty dokážeš Vistu využít, ale jsem na 100 % přesvědčen, že lidé, kteří ani neví, jakou architekturu systému si pro 4 GB RAM pořídit, Vistu nevyužijí. Proto jim radím systém, který jim umožní 4 GB využít bez toho, aby o něco přišli. S Vistou prostě přijdou.
cool.user (2822)|23.4.2008 21:56
[QUOTE=Pavel Boček;116084]Jinak indexováním bych se moc neoháněl a ReadyBoost - to si děláš legraci :stupid[/QUOTE]
Proc ne? Chces rict ze indexovani je nanic?

[QUOTE=Pavel Boček;116084]Jinak ty herní testy vypadají zajímavě, SP1 konečně něco dělá a občas už je to stejné/lepší než XP...nakonec snad bude Vista s SP2 použitelná, ale to se tak nějak čekalo...na druhou stranu to přináší další problémy s nekompatibilitou.[/QUOTE]
Proboha, ty si toho navymyslis...
Tohle nedela SP1, tohle delaj hlavne prubezny zaplaty ktery vysly uz nekolik tydnu po verejnem uvedeni vist, ale mam spis pocit ze ty neuznas ze visty sou slusnej system dokud nebudou o 300% vykonejsi nez xp a zrat ctvrtinu ramky nez XP...

[QUOTE=Pavel Boček;116084]ale jsem na 100 % přesvědčen, že lidé, kteří ani neví, jakou architekturu systému si pro 4 GB RAM pořídit, Vistu nevyužijí. Proto jim radím systém, který jim umožní 4 GB využít bez toho, aby o něco přišli. S Vistou prostě přijdou.[/QUOTE]
V cem ji nevyuziji? V tom ze nemuzou onanovat nad tim ze maj volnych 3,7GB ram?
O co prijdou? O tech parset MB ram o ktere si vista rekne diky novym funkcim? Ano, to bude doopravdy trapit kazdyho kdo ma 4GB ram...:mistake


edit: a vubec, koncim tuhle diskuzi, tohle nema smysl. Az si nekdy visty koupis, nainstalujes a budes pouzivat dyl nez tyden tak se muzem bavit, zatim to sou jen bezpredmetne vykriky do tmy ktere stejne jako vetsina ostatnich anti-vistaru jen opakujes.
tequilla (1015)|24.4.2008 16:43
[quote=Pavel Boček;116084]No, já si kladu otázku, proč jsou na fóru lidé, teří používají XP x64 naprosto bez problému ? Jinak indexováním bych se moc neoháněl ...[/quote]

Indexovani je prave jedna z nej ficur ve Vistach (pokud te po instalaci stve, ze hrabe disk vice nez obvykle a vypnes jej, tak je jasny ze nepoznas jake pohodli dokaze poskytnout.)
Janyk1 (997)|24.4.2008 20:24
No, to tedy bylo počteníčko, imho zkusil někdo porovnat Vistu s XP bez SP2? Jakpak by na tom asi byly XPčka:(
A XP 64-bit je jeden z nejhorších systémů co jsem potkal ať si říká kdo chce co chce. ne že by byl špatnej, ale problémů víc jak s Vistou.
imho Vista může být tím přelomovým systémem, jak se MS chvástá, ale musel by pro to něco pořádnýho udělat (SP2). Imho funkce na to má, teď to chce doladit funkčnost a ne "balík bezpečnostních záplat co pro ni vyšly + řešení několika problémů(z mnoha) dohromady jako SP1."
A imho v DX9 je XP výkonější, ale v DX10? Vždyť ten ani nerozjedou!

Imho souhlas s Pegym: "Inak nove 64b Visty vyzeraju celkom schopne" - to jo.


---Proč se tu hádat? Každý z těch systémů má své plusy a minusy a každému uživateli to vyhovuje jinak! A komu se to nelíbí, ať si Linux pořídí:)---
alex13 (8)|4.5.2008 01:29
Ja uz dlho pouzivam 64b XP a na dvoch roznych pocitacoch a nemal som ani raz problem. Zozaciatku bol problem s antivirmi, bo ziadne 64b neexistoval. A ovladace vacsinou najdes aj v prevedeni na 64b XP, aj ked si vela ludi mysli, ze nie.