reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

jaký je nejtišší ventilátor 12cm?

aquaris (71)|14.4.2008 07:03
Potřebuji koupit do case 12cm ventilátor pro nasávání vzduchu.. Uvnitř pasivy všude vyjma zdroje a procesoru.

Preferuji TICHO, takže kdyby to mělo hlučet, raději nechám otevřenou case - jenže to zase uslyším ty větráky co tam jsou.. že...

Takže jaký tichý větrák 12cm (nejlépe s možností automatické i manuální regulace otáček) mám pořídit?
kane.shw (1231)|14.4.2008 07:39
Obecně se tak nějak udává, že špičkou v tichosti ventilátorů je firma Noctua. Sice si za to nechává platit, ale za kvalitu se hold platí ;)

Určitě si projdi tyhle testy - alespoň prolétni a měl by sis udělat hrubý obrázek o této problematice.

Imho zřejmě to nejlepší, je tento Noctua NF-P12 - devítilopatkový dříč - stojí cca 420CZK. Má sice už v balení nějaké to regulování, ale určitě by se hodilo zauvažovat třeba nad Zalman Fan Mate 2 pro plynulou regulaci.

V neposlední řadě bych také pouvažoval, nad vyříznutím otvoru v casu, aby nemohlo docházet k aerodynamickému hluku od průtoku vzduchu přes otvory v casu ;)

...tak asi tak... :thumb
meeee (1110)|14.4.2008 07:42
Pokud máš v case před intake větrákem díru (nebo max. drátěnou mřížku), dal bych tam Noctuu NF-S12.

//A pokud tam díru nemáš, udělej ji tam, protože:
1.Tenhle ventilátor má problém s překážkami,
2. Ostatní by při dostatečném tahu byly díky vzduchu procházejícímu přes mřížku slyšet.

///pomalej. tak aspoň přihodím odkaz do sekce fanů na silentpcreview
johny__g (6387)|14.4.2008 09:06
Já bych tam taky dal NF-S12, NF-P12 je konstruovaná s trochu jiným záměrěm - hodí se na nějaký pasiv nebo radiátor.
kane.shw (1231)|14.4.2008 09:34
JJ, P12 je konstruovaná přímo na nějaký ten pasiv, ale pokud před ní ani za ní nebude žádná překážka (napr. plech casu), tak určitě nebude horší než S12 ;)

Otázka je, zdali pak protáhne při stejné hlučnosti/tichosti více vzduchu P12, nebo S12 :notsure
Je to také pak o tom, zdali je lepší mít více lopatek s nižšími otáčkami, nebo měně lopatek s vyššími otáčkami :notsure
To už musí říct/napsat někdo, kdo má v komplu oba tyto fany najednou :thumb

Samotného mě to zajímá, jelikož je to subjektivní, tak budu doufat, že se někdo ozve ;)
fanynek (2048)|14.4.2008 11:54
dělal jsem pokusy...... Noctua NF-S12-800 (S12-1200) je naprosto stejně účinná, jako Noctua NF-P12-1300 PŘI NIŽŠÍCH OTÁČKÁCH (DO 900). Když tu třináctistovku pustíte na plno (umí 1400ot/min), tak ano, je o něco lepší, ale dělá docela kravál. Takže nakonec mi na chladiči zůstala ta původní (odvede na stupeň stejnou práci) a outake mi dělá ta zredukovaná 1300-ovka se spešl lopatkama. Docela zklamání, když ta zubatka by si měla s překážkami poradit daleko lépe.
DSCN3764.JPG
Woyta (284)|18.4.2008 11:48
Jeste existuje treti moznost. lety overeny Papst. Ale podle testu si navzajem konkuruje s P12 ktera stoji trochu mene nez papst.
https://www.svethardware.cz/recenze-noctua-nf-p12-devitilopatkovy-dric/22083-4

2fanynek: Koukni se o kolik je graf S12 niz. A pri jakych otackach. Rukou prutok moc nepoznas.
fanynek (2048)|19.4.2008 10:39
[QUOTE=Woyta;113793]
2fanynek: Koukni se o kolik je graf S12 niz. A pri jakych otackach. Rukou prutok moc nepoznas.[/QUOTE]
Kdo říká, že jsem měřil průtok vzduchu a ještě rukou?:runaway
Pro mně jsou nejdůležitější teploty při určitých otáčkách, na kterých je závislá i hlučnost ventilátoru.
Takže to upřesním: Abych neměl z kompu vysavač, chci, aby mi na CPU jel fan tak kolem 800ot./min. Potom si deska přidává podle potřeby.
No, a když mi jede ta P1300ovka na těch 800-900ot., tak to prostě uchladí hůř, než to esko. A při vyšších otáčkách (1300-1400) je to "P" prostě daleko hlučnější, než "S" a je mi k prdu, že potom mi teploty na CPU slezou ještě o max 1-2°C níž (než s "S" na cca 1100ot/min) , když z toho mám stíhačku.
Pavel Boček (4169)|20.4.2008 21:56
No podle testu je nejlepší NF-P12, sice se pere s Papstem, ale ten prý trochu vrčí...
aquaris (71)|6.8.2009 04:07
Po roce si mohu "veřejně" odpovědět na vlastní otázku..

Do finálního výběru subjektivního testování zůstaly v nejužším výběru dvě značky 12ti cm ventilátorů

1. Noiseblocker
2. noctua

pořadí je tak, jak se u mě umístili, ostatní ventilátory se za těmito řadí už s větším skokem, proto je neuvádím vůbec.

Důvod proč vyhrál Noiseblocker: Zdá se mi tišší, ale ne vůbec o mnoho, má přecejen o trošku klidnější, jakoby hladší chod. Efektivita větráčku je při stejných otáčkách větší. Design je pro mě osobně o třídu někde úplně jinde nežli Noctua.

Srovnávány byly tyhle větráčky:
[INDENT]Noctua NF-S12-1200
Noctua NF-S12-800
Noctua NF-P12-1300
Noctua NF-S12B FLX
NoiseBlocker MF12-S1
NoiseBlocker MF12-S2
NoiseBlocker MF12-S3HS
NoiseBlocker MF12-P[/INDENT]

Subjektivní porovnávání probíhalo u jednotlivých modelů vždy při stejných otáčkách, obecně se dá říci, že při otáčkách 800 a méně nejsou výše zmíněné větráčky prakticky vůbec slyšet, se stoupajícími otáčkami je více slyšet proudění vzduchu, z blízka je i slyšet samotný chod větráčků.

Píše se, že Noctua má speciálně upravené aerodynamické lopatky zajišťující ultratichý chod, ale to (možná něco jiného) podle mého názoru snížilo efektivitu fuku, takže pro kýžený efekt je třeba nastavit o trošku vyšší otáčky a tím zase stoupá hlučnost.

Závěr: Ať koupíte jakýkoli z těchto větráčků chybu neuděláte. Mého testu se neúčastnila technika k měření zvuku a fuku, ale lidské smysly. Ti z nás přítomných, kteří nějaké změny zaznamenaly jsme se na výsledcích jednoznačně shodli.