reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Uplne cisty hdd?

martion (75)|14.4.2008 10:20
Zdravim mam dotaz ako naformatujem disk bez toho aby som tam musel instalit w xp.Potrebujem ho len sformatovat aby bol uplne cisty bez nicoho tzn. aj bez os.
kane.shw (1231)|14.4.2008 10:23
No, z prostředí Windows klikni na jeho ikonu pravým tlačítkem a dej naformátovat...
filipek (46)|14.4.2008 10:52
Tak to zalezi... aky filesystem tam chces mat?
hl.hl (1387)|14.4.2008 10:57
Nastaveni - Ovladaci panely - Nastroje pro spravu - Sprava pocitace - Sprava disku - Vytvorit oddil (pripadne predtim odstranit oddil) a pak se naformatuje
johny__g (6387)|14.4.2008 10:58
Asi NTFS bych typnul. Pokud chceš mít disk úplně prázdný, bez oddílů, tak klikni pravým tlačítkem na Tento počítač - Spravovat - Úložná zařízení - Správa disků (nebo tak něco, nemám CZ win). Tam necháš úplně odebrat všechny oddíly a partitions na tom disku, disk bude jako když jsi ho koupil v obchodu. Ale pozor, jestli tím chceš odstranit citlivá data tak to musíš použít specializovaný software, třeba Partition magic to umí - volba "Secure erase". Běžným smazáním nebo zformátováním se data spolehlivě neodstraní.
Maximus12 (763)|14.4.2008 11:00
Slouží ten disk jako systemovej nebo je jako "přidavnej" ?

Pokud je to disk co na něm neni system stačí najet na Tento počítač a vybrat disk co chceš formátovat kliknout na něm pravým tlačítkem myší a dat naformátovat.

Nebo to de udělat přes Tento počítač - Vlastnosti - Spravovat - Správa disku..
martion (75)|14.4.2008 21:24
Je to 80 gb ata ntfs rozdelena na C a D na C je system a na D je vsetko ostatne.Ja sy budem kupovat novu sata II tak chcem vymazat hlavne to C aby som si dal os na tu sata II.To D by som nechal tak ako je asi na nejake zalohy atd. a este to D potom vyskusam zvetcit v biose o tu kapacitu C uvidime ci to pojde?
filipek (46)|14.4.2008 23:41
[QUOTE=martion;112352]Je to 80 gb ata ntfs rozdelena na C a D na C je system a na D je vsetko ostatne.Ja sy budem kupovat novu sata II tak chcem vymazat hlavne to C aby som si dal os na tu sata II.To D by som nechal tak ako je asi na nejake zalohy atd. a este to D potom vyskusam zvetcit v biose o tu kapacitu C uvidime ci to pojde?[/QUOTE]
Tak jednoznacne v biose particiu C a D nespojis. Na to budes musiet pouzit nejaky programcek ako napriklad Partition magic. Ale ja by som preferoval po nainstalovani systemu na ten novy disk aby si obsah stareho D docasne skopiroval na ten novy a na starom ATA disku by som obe particie zrusil, vytroril jednu velku a nanovo naformatoval. No a potom si tam mozes prehodit tie veci ktore si si odlozil docasne na ten novy.
JonnyC (124)|15.4.2008 09:13
[QUOTE=filipek;112479]Tak jednoznacne v biose particiu C a D nespojis. Na to budes musiet pouzit nejaky programcek ako napriklad Partition magic. Ale ja by som preferoval po nainstalovani systemu na ten novy disk aby si obsah stareho D docasne skopiroval na ten novy a na starom ATA disku by som obe particie zrusil, vytroril jednu velku a nanovo naformatoval. No a potom si tam mozes prehodit tie veci ktore si si odlozil docasne na ten novy.[/QUOTE]

Stacilo by bud tim PartitionMagicem, nebo pomoci nejakeho linuxove live cd, treba system rescue cd odstranit ten puvodni disk C a disk D zvetsit pres cely prostor. Metoda kterou navrhujes ty je sice o neco bezpecnejsi, ale o dost pomalejsi.
A napriklad ty nastroje na system rescue cd by umoznili presunout ten stavajici oddil C na ten novy disk, takze by vubec preinstalace nebyla potreba (pokud to neni nutne z jineho duvodu, vymena vic hardware a podobne).
filipek (46)|15.4.2008 09:20
[QUOTE=JonnyC;112544]Stacilo by bud tim PartitionMagicem, nebo pomoci nejakeho linuxove live cd, treba system rescue cd odstranit ten puvodni disk C a disk D zvetsit pres cely prostor. Metoda kterou navrhujes ty je sice o neco bezpecnejsi, ale o dost pomalejsi.
A napriklad ty nastroje na system rescue cd by umoznili presunout ten stavajici oddil C na ten novy disk, takze by vubec preinstalace nebyla potreba (pokud to neni nutne z jineho duvodu, vymena vic hardware a podobne).[/QUOTE]

...ten stary ata chce ako pisal pouzivat na zalohy, takze jednoznacne by som preferoval bezpecny sposob, aby bolo vsetko v poriadku ako ma byt. Navyse to az tak casovo narocne nie je. Najviac casu by zrejme zabralo to kopirovanie dat. Ostatne sa da spravit par klikmi a nepotrebujes stahovat + napalovat + bootovat linux cd = cize zase az taku usporu casu neziskas. Ale i to je moznost, cim viac moznosti - tym vacsi vyber ;)
kikloop (140)|30.4.2008 08:45
vsetko skopiruj na novy disk. Na starom zrus C a D. (bud nejaky partition manager alebo MBR utilitu). potom si na starom disku vytvor novu partisnu, prirad jej pismeno (format) a skopiruj tie data s5 :)
hl.hl (1387)|30.4.2008 08:55
No jestli nechces instalovat cisty system znovu tak bych to udelal takto:

- naklonoval bych C a D na novy disk (s prerozdelenim, jak velke partition budes chtit), ten stary bych si nechal 14 dni jako zalohu
- nastavit boot z noveho disku
- pokud bude novy disk chodit bez problemu tak bych dal na starem disku zrusit vsechny oddily, vytvorit jeden novy a naformatovat.