reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MBR Tabulka

kirby16 (105)|14.4.2008 20:00
Mám problém s jedním oddílem disku [ Starší Seagate 120GB] o velikosti 52GB, asi před týdnem mi počítač s ničehonic zamrzl [předtím se to ještě nikdy nestalo] a po restartování se objevila nějaká hláška s tím že soubor
\system32\config\system je poskozen a windows nenabehly.Tak sem oddil se systemem zformatoval a xp preinstaloval, ale kdyz ted pocitac spustim tak pokazde vyskoci chkdsk s hlasenim ze oddil D: potrebuje zkontrolovat a kdyz ho necham kontrolu provest skonci po par sekundach s hlasenim poskozena tabulka MBR.V systemu se disk normalne zobrazi ale po poklepani vykoci jen okno disk je poškozen a je necitelny.Potrebuji z tohoto vadneho oddilu zazalohovat data, tak pokud nekdo vite o nejakem sikovnem programku na obnovu MBR nebo na pristup k vadnym oddilum, napiste.Dekuji
vaclav2211 (47)|14.4.2008 20:27
no skus getdata back mozno ti to pomoze. alebo nabootovat z cd spustit recovery konzolu a prescanovat chkdsk /r
Logout (4018)|14.4.2008 20:28
Ahoj,
na opravu mbr nabootuj do recovery console (např. z instalačky
windows XP) a dej příkaz fixmbr. Co se týče dat, tak tam bych skoro
asi doporučoval sehnat jinej disk, na něj to pomocí live distribuce linuxu
nakopírovat 1:1 (copy /dev/hda /dev/hdb) a na kopii prov8d2t experimenty.

Na obnovení ztracenejch souborů, partition apod se mi osvědčil PC Inspector File recovery.

Jinak bych se vůbec nedivil, kdyby ten disk el do kytek...
Matyáš
pavel_p (993)|14.4.2008 20:37
Na opravy při katastrofálních selháních používám Linux, příkaz gpart na rekonstrukci MBR a na čtení je ntfs-3g modul do jádra. Konkrétně se mi celkem osvědčila distribuce System Rescue CD. Ale jestli's s Linuxem nikdy nedělal tak moc neporadím. Snad jen fixmbr z příkazové řádky (konzole pro zotavení, pokud nabootuješ z CD). Jinak bych disk projel selftestem (smartmontools balíček, příkaz smartctl opět Linux nebo bootovací disketa s Hitachi Feature Tools) a zkontroloval na viry. Také ověř jestli nejsou polámané příp. příliš dlouhé IDE kabely a z disku nevypadává napájení.
pegy (757)|14.4.2008 22:50
[QUOTE=Logout;112305]
Na obnovení ztracenejch souborů, partition apod se mi osvědčil PC Inspector File recovery.
[/QUOTE]
PC Inspector je mocny nastroj a da sa s nim kadeco, ale obnovu MBR asi nezvladne, cez ten Linux by to snad slo, kamaratovi tiez odisiel HDD, ale nanestastie sa mu data nepodarilo obnovit, su na to aj nejake softy, treba skusit poggoglit... tu som nieco k tomu nasiel, tak mozno pomoze Obnova MBR ;)