reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

jaké lcd pro staré i nové pc?

j1rka (154)|14.4.2008 21:10
Předem musím upozornit na to že tomu vůbec nerozumím takže moc prosím nesmát se a vybavit se velkou trpělivostí :D
Mám problém s monitorem. Někdy má takové blbé barvy hlavně na pravé straně. Uplně jiné takové fialové, světlé, a tak různě nevím jak to popsat. Nejvíc to poznám na modré barvě kde je místo ní fialová. Ještě nedávno stačilo dát jednou degauss a byl klid. Ale teď jej musím dát několikrát a dělá to i častěji.

Nevíte jestli to bude vada monitoru nebo grafiky v pc? A popřípadě jak to zjistit jiný monitor abych vyzkoušel nemám.

A popřípadě pokud to bude vada monitoru (což si myslím) tak jak mám vybrat monitor. Chtěl bych rovnou už nějaké lcd jen mám problém s těma konektorama. Protože na pc mám jen konektor pro crt (snad jich víc není a nevím jak se mu nadává) ale chci si koupit nějaké nové pc (ale až časem) a nevím jaké tam budou ty konektory.
Potřebuji monitor abych jej mohl zapojit teď do toho starého pc a až si za nějakou dobu pořídím nové pc tak abych jej tam mohl taky použít.
Přemýšlím nad tímto http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514007X23B020AZ6 jen nevím jak je to s těma konektorama protože je tam nějaké dvi-d a to já teď asi nemám.
Takže by mě zajímalo jestli existuje nějaká redukce nebo něco abych jej mohl zapojit do toho konektoru kde se zapojuje crt.
Ale zase tak abych do nového pc nemusel používat redukci protože to prý zpomaluje. U toho starého bych to vydržel.

Popřípadě napište jiný monitor ale hlavně levný a z alfy děkuji snad to nějak pochopíte.

P.S.: ten monitor mám crt. Ten nový by měl být na programování, grafiku (ale né nic extra) a tvorbu webu (ale nevíte jestli nebude u tvorby stránek vadit širokouhlý monitor? Ale zase u grafiky by se mi to hodilo)
Janyk1 (997)|14.4.2008 21:23
Prvně napiš stávající sestavu, hlavně grafiku, jestli ten novej monitor utáhne:)
19" monitor ani nemá cenu kupovat, ovšem větší nemusí ta grafika utáhnout.
Konektory jsou analogový(D-sub)=ten máš ty a DVI(digitální)=ten je novější a většinou se dává na LCD monitory, ale není to pravidlo, ovšem monitor bez DVI nemá význam kupovat, většina monitorů má oba.
j1rka (154)|14.4.2008 21:27
Zde je screen z everestu jinak nevím jak to zjistit: http://i246.photobucket.com/albums/gg82/j1rka/hd.png?t=1208201196
johny__g (6387)|14.4.2008 21:28
Tu změnu barev může dělat magnetické pole - reprák, lampička, cokoli má v sobě trafo - stojící blízko monitoru.
Nové monitory mají většinou jak d-sub (ten modrý konektor, má ho každá i stará grafika) tak i DVI, pro digitální signál. Jakou grafiku máš ty?
Ten monitor co jsi vybral není vhodný, pro wide rozlišení je 19" málo. Wide monitory se hodí koupit od 20" více a rozlišení 1680 x 1050.
Slušnou širokoúhlou 20" nebo i 22" seženeš za 6000,- což se mi jeví jako vhodný kompromis. Monitor nekupuješ na dva roky, takže raději do něj trošku investuj, oči máš jen jedny. Projdi si doporučení tady na fóru, řeší se to tu každou chvíli - monitor kolem 5 - 6000,-.

Edit: aha, takže grafiku máš integrovanou, takže je ten d-sub vstup. To by nemělo vadit, monitor budeš zatím provozovat přes něj a s novým PC přejdeš na DVI.
Janyk1 (997)|14.4.2008 21:29
Obavam se, že to větší rozlišení asi neutáhne :(, ale na nové PC by to zase chtělo aspoň 1680x1050. Dilema...

[size=-3]OT: jak žiješ s 18GB diskem???:eek:[/size]
j1rka (154)|14.4.2008 21:35
A co teď ? Co mám teda koupit když to neutáhne nebo jak?

Janyk1: OT:špatně ale zatím to jde.
Janyk1 (997)|14.4.2008 21:42
Chce to spravit stavající a s koupí nového počkat na nové PC. Ale to nebude nejlepší řešení, třeba tu někdo bude vědět, co s tim je. třeba je to CRT už nějaký vyblikaný nebo něco tak, co je stářím třeba:)
Kdyby to šlo aspoň dočasně spravit, bylo to mnohem lepší.

//Ještě mě napadá, jestli by to LCD třeba nešlo prozatím provozovat na jiném(menším), než defaultním rozlišení?
j1rka (154)|14.4.2008 21:48
Aha takže LCD na to pc nepřipojím :(

Jinak magnetické pole..to jsem taky někde slyšel. Repráčky jsem posunul a nepomohlo to. Zajímavé bylo to že monitor jel dobře pak jsem byl delší dobu pryč a až jsem přijel tak začal blbnout asi nebyl na tak dlouhé nic nedělání zvyklý :D

// Janyk1: no nad tím jsem taky přemýšlel ale zase nechci riskovat že ho pořídím a nakonec to nepojede.

EDIT: jinak co já vím co by mohlo ještě dělat to magnetické pole. Poblíž tam je akorát pc, repráčky, modem od t-mobile, tiskárna, tablet, trochu dál sluchátka a občas mobil.
Lax (97)|14.4.2008 22:32
[quote=j1rka;112386]Aha takže LCD na to pc nepřipojím :([/quote]

Připojíš, přes D-SUB, neboj.


// Janyk1: no nad tím jsem taky přemýšlel ale zase nechci riskovat že ho pořídím a nakonec to nepojede.

[quote=j1rka;112386] EDIT: jinak co já vím co by mohlo ještě dělat to magnetické pole. Poblíž tam je akorát pc, repráčky, modem od t-mobile, tiskárna, tablet, trochu dál sluchátka a občas mobil.[/quote]

To by musel být silný zdroj v těsné blízkosti monitoru. Ale patrně už prostě odchází.

Moje doporučení: Vyber si nějaký pěkný 22" LCD - wide. Dbej aby mělo oba vstupy (D-SUB, DVI) a k současnýmu kompu to připojíš přes D-SUB, k novýmu přes DVI.

IMHO LCD bez problémů pojede v nativním rozlišení, 2D rozhodně není nic náročného ...
j1rka (154)|14.4.2008 22:52
A je fakt jisté že to pojede když prý mám slabou grafiku nebo co? Popřípadě který monitor z alfy by byl nejlepší? Důležitá je hlavně cena. A nemusí to být zrovna širokouhlý stačí klidně i normální.

P.S.: jen nevím jestli není 22" moc.
kane.shw (1231)|15.4.2008 17:24
Po chvíli bádání jsem se dobádal až k nějakému tomu přehledu vlastností čipsetů i845 Family a jejich Intel® Extreme Graphics, kde úplně dole píší něco o rozlišení. Pokud to dobře chápu, tak IGP by měla zvládat rozlišení max. 1800x1440 @ 85Hz nebo 2048x1536 @ 60Hz :notsure. Kdyžtak mě opravte.

Tudíž kup určitě rozlišení 1680x1050 i s DVI rozhraním (s ohledem do budoucna ;)). Toto rozlišení dnes nabízejí 20" a 22" LCD, rozdíl je jen ve velikosti monitorů samotných a logicky ve velikosti jednotlivého bodu.

Osobně preferuji značku Samsung, po ní pak LG (v této cenové relaci), tady bych to viděl např. na Samsung 20" SM 2043BW stříbrný, případně pokud chceš ještě ušetřit tak LG 20" LCD W2042T-SF stříbrno-černá. Z těch 22" se zde nabízí třeba Samsung 22" SM 223BW černo-stříbrný, či zas o něco levnější LG 22" L225WT-SF stříbrno-černý. Ovšem osobně bych se držel raději značky Samsung (jak už jsem ale psal :)).
Jelikož, jak už tady psal i johny__g, monitor nekupuješ na rok a očiska jsou fakt potřeba do života :D

Každopádně to objednej přes internet a nech si to přivézt, jelikož tak můžeš využít tu krásnou (zákonem garantovanou) možnost, takový výrobek do 14dnů bez udání důvodů (nepoškozený!!!) vrátit. Což se určitě vyplatí - raději prodělat 1-2 stovky než několik tisíc! V klidu si to odzkoušíš, jestli ti to vyhovuje v užívání, velikost monitoru - jak ti to sedí na stole :), jestli jsou všechny pixely ok a vůbec vše kolem.

...tak asi tak... :thumb
johny__g (6387)|15.4.2008 17:54
[QUOTE]EDIT: jinak co já vím co by mohlo ještě dělat to magnetické pole. Poblíž tam je akorát pc, repráčky, modem od t-mobile, tiskárna, tablet, trochu dál sluchátka a občas mobil.[/QUOTE]


No zrovna mobil má silné magnetické pole (v momentě kdy "honí" signál nebo někdo volá, přijde sms ..) ten to klidně čas od času rozhodit může. Tiskárna to samé - asi je napájená nějakým trafem, ne? Nebo je to ta třetí možnost, monitor se loučí.
Souhlasím s monitorem 20 - 22", 1680x1050 (klasika 4:3 by byl moc drahý a bohužel je dost omezený výběr, dnes holt frčí wide). Ta grafika to v pohodě zvládne. Nějaký Samsung bych vzal. A 22" palců ti za chvíli přijde tak akorát, na lepší se zvyká rychle.
Deee-aN (3834)|15.4.2008 21:04
[quote=kane.shw;112682]Po chvíli bádání jsem se dobádal až k nějakému tomu přehledu vlastností čipsetů i845 Family a jejich Intel® Extreme Graphics, kde úplně dole píší něco o rozlišení. Pokud to dobře chápu, tak IGP by měla zvládat rozlišení max. 1800x1440 @ 85Hz nebo 2048x1536 @ 60Hz :notsure. Kdyžtak mě opravte.

Tudíž kup určitě rozlišení 1680x1050 i s DVI rozhraním (s ohledem do budoucna ;)). Toto rozlišení dnes nabízejí 20" a 22" LCD, rozdíl je jen ve velikosti monitorů samotných a logicky ve velikosti jednotlivého bodu.

[/quote]

K tomu bych dodal jen, že ta moje, asi ještě starší plečka, utáhne 20"wide. Utáhne, nevyužije naplno jeho možnosti. S tím si musím počkat na nový comp s DVI. A nešetři, evidentně u toho trávíš hodně času a jak už tady někdo říkal, oči máš jen jedny(i když dvě:)). Abych dal taky ňákej návrh:http://www.alfacomp.cz/php/product.p...4507X23B021GGO
meeee (1110)|15.4.2008 21:12
deeean: a na tenhle NEC bych se zrovna vykašlal - nemá DVI.
Deee-aN (3834)|15.4.2008 21:20
[quote=meeee;112776]deeean: a na tenhle NEC bych se zrovna vykašlal - nemá DVI.[/quote]

Šmarjá:mistake! To jsem asi zase čuměl manželce do výstřihu. Díky za upozornění :thumb. Samozřejmě, dnes bez DVI monitor nekupovat.

Pé.eS.: Je "kozy" sprostý slovo? :notsure :D
kane.shw (1231)|15.4.2008 21:20
Tak, tak pokud si kupuješ monitor domů na všestranné použití, notabene s plánem do budoucího upgradu pc, tak jedině i s DVI. Na tomhle se prostě nešetří, podobně jako na zdroji :D
meeee (1110)|15.4.2008 21:48
[QUOTE=deeean;112781]Pé.eS.: Je "kozy" sprostý slovo? :notsure :D[/QUOTE]

//OT: jak kde :D


Ale zkusím být taky trochu konstruktivní. Nedávno jsem kupoval LG L204WT-BF, což je 20" verze toho, co j1rka postoval v prvním příspěvku zde.
Taky jsem přecházel ze starého CRT. A až na lehký backlight bleeding nahoře i dole jsem celkem spokojený.
Osobně raději 1680x1050 na 20" než hrubších 1680x1050 na 22".
Setik (23)|15.4.2008 23:10
dle meho soudu i s ohledem do budoucna by se mi jevil jako velice vhodny tenhle
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514507X23B021ENN
ma jak analog tak digital, takze pripojitelnost dobra, jeden jsem uz mel v rukou a hned bych menil :) jen ja jsem stale jeste pro klasicke monitory, sirokouhly monitor je pro me spis kvuli sledovani filmu a od toho mam hned vedle pc sirokouhlou televizi

ja jsem osobne v tehle cenove kategorii jednoznacne pro samsung (sice mam doma LG, ale uz ho nejaky ten patek mam). Z aktualni nabidky Samsungy vedou
j1rka (154)|16.4.2008 00:32
ups. Netušil jsem že je to s tou grafikou tak špatné :(. A asi jsem ten výběr monitoru trochu podcenil protože jak zde bylo psané "oči máš jen jedny" . Přemýšlím jestli nebude lepší počkat, našetřit na nové pc, aby byla lepší grafika a pak přišetřit i o trochu více na monitor pro dobro očí. Sice nevím jestli to ten monitor vydrží popřípadě bych si musel pořídit nějaké crt z bazaru než našetřím.
Jelikož u pc sedím hodně dlouho tak asi bude třeba raději přišetřit než kupovat něco levného.

Jinak co jsem tady prošel forum tak jsem se rozhodl pro samsung. A zatím přemýšlím o tomto:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514507X23B021GXS
nebo tento:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514507X23B23CECK
kane.shw (1231)|16.4.2008 09:05
Proč podcenil? Proč by to mělo být s tvojí grafikou tak špatné? Ano, není to ideální, ale určitě to bude lepší než teď :)

Závěr ohledně výběru značky a typů monitorů máš dobrý, zbývá ti tedy jen se rozhodnout jestli 20" nebo 22" :notsure

Jednoduše ho objednej po netu, vyzkoušej, jak ti sedí grafika, jak ti to integrovaná grafika zvládá, jestli tě vyloženě něco nezklamalo, prostě jestli budeš spokojen.
Když ti bude cokoli vadit, tak to prostě zase pěkně zabalíš a pošleš zpátky a hotovo :thumb


Nesmíš to vidět zas tak černě a nebát se udělat první krok ;), vzpomínám na sebe, když jsem tohle před několika lety řešil - přechod z 17" CRT na 20" wide LCD, takže si dokážu představit jak se cítíš.
Ale můžu ti říct, že to není nic, co by nestálo za pokus. Takže jen do toho!!!
Deee-aN (3834)|16.4.2008 09:09
[quote=j1rka;112850]ups. Netušil jsem že je to s tou grafikou tak špatné :(. A asi jsem ten výběr monitoru trochu podcenil protože jak zde bylo psané "oči máš jen jedny" . Přemýšlím jestli nebude lepší počkat, našetřit na nové pc, aby byla lepší grafika a pak přišetřit i o trochu více na monitor pro dobro očí. Sice nevím jestli to ten monitor vydrží popřípadě bych si musel pořídit nějaké crt z bazaru než našetřím.
Jelikož u pc sedím hodně dlouho tak asi bude třeba raději přišetřit než kupovat něco levného.

[/quote]

Podívej se ještě na tohle:www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514507X23B23CESX
Pokud přišetříš a nepotřebuješ to vyloženě na hry a filmy můžeš zkusit a posléze tady poreferovat o www.hifishop.cz/DetailPage.asp?DPG=107643, pozor, je to S-PVA za tyhle peníze! Viz recenzi:www.svethardware.cz/recenze-extremni-dvaadvacitka-lenovo-l220x/22503-7.
Než našetříš: www.kuku.cz/KUKU-21-levne-repasovane-PC-monitory-Praha.html.
j1rka (154)|16.4.2008 15:30
[QUOTE=kane.shw;112882]Proč podcenil? Proč by to mělo být s tvojí grafikou tak špatné? Ano, není to ideální, ale určitě to bude lepší než teď :)

Závěr ohledně výběru značky a typů monitorů máš dobrý, zbývá ti tedy jen se rozhodnout jestli 20" nebo 22" :notsure

Jednoduše ho objednej po netu, vyzkoušej, jak ti sedí grafika, jak ti to integrovaná grafika zvládá, jestli tě vyloženě něco nezklamalo, prostě jestli budeš spokojen.
Když ti bude cokoli vadit, tak to prostě zase pěkně zabalíš a pošleš zpátky a hotovo :thumb


Nesmíš to vidět zas tak černě a nebát se udělat první krok ;), vzpomínám na sebe, když jsem tohle před několika lety řešil - přechod z 17" CRT na 20" wide LCD, takže si dokážu představit jak se cítíš.
Ale můžu ti říct, že to není nic, co by nestálo za pokus. Takže jen do toho!!![/QUOTE]

No já se nebojím toho přechodu z crt na lcd ale toho aby to utáhla ta grafika. :(
Jinak když si to vyzvednu v prodejně tak to pak nejde bez důvodu vrátit?
Budou ty samsungy stačit i na grafiku? Protože četl jsem plno grafiku kteří na lcd nadávají a prý jsou crt lepší. Akorát crt už nechci kvůli místa na stole :D
Taky až si teda pořídím to nové pc tak budu chtít na tom přehrávat i filmy nejsou proto pak širokouhlé monitory špatné?
kane.shw (1231)|16.4.2008 17:51
Těch 14 dní na vrácení můžeš využít jen při koupi "na dálku" - když ti to přiveze třeba PPLka, jinak to neplatí.

Ptát se jestli to tvá grafika zvládne... to je težko říct :notsure. Dle těch specifikací, co jsem ti dohledal, by to zvládnout měla. Zvládnout tak, že 2D pojede v pohodě - foto, net, office práce. Ono taky nic jiného nemůžeš na int. grafice dělat, že ;) Každopádně si stáhni nejnovější ovladače na tvou grafickou kartu!

Takže si vyber některý ten Samsung, vyzkoušej ho a budeš vědět hned, jestli ti to zvládne, co potřebuješ.

Širokoúhlé monitory jsou právě maximálně vhodné na přehrávání filmů... Co si myslíš, že ti pouští v kině ;)
j1rka (154)|16.4.2008 18:08
A jak to bude se širokouhlým monitorem při tvorbě webu? Nebude to tam vadit. Zatím totiž začínám tak nevím. Hlavně proto protože když udělám stránku pro širokouhlý monitor tak pak lidem kteří mají klasický monitor se to bude třeba blbě zobrazobat. Nebo ne?

EDIT: no ovladače. To se těžko bez znalosti angličtiny na netu hledá :(
Jimmyjek (123)|16.4.2008 21:08
Zde jsou k dispozici ovladče z července 2006:http://support.dell.com/support/downloads/download.aspx?c=us&l=en&s=gen&releaseid=R126990&SystemID=PLX_PNT_P4_GX260&servicetag=&os=WW1&osl=CZ&deviceid=11166&devlib=0&typecnt=0&vercnt=2&catid=6&impid=-1&formatcnt=1&libid=6&fileid=169012
Nejdřív se mrkni jakého data je tvoje stávajíci verze a pokud jsou starší odinstaluj je.

Mrkni na tuto diskuzi, je tam dost postřehů wide-majitelů:)

No psaní webu půjde v pohodě. Řekl bych pohodlněji. To samé Visual studio. Každý monitor si "přizpůsobí" daný web své úhlopříčce.
j1rka (154)|16.4.2008 21:58
No a teď totálně blbý dotaz. Jak to teda instalovat. Mám ty staré ovladače nejdříve odinstalovat a pak nainstalovat nové nebo ono si to samo ty staré odinstaluje? No protože když je odinstaluji tak mi pak bez ovladačů nemuže fungovat grafika a tím ani monitor takže nic neuvidím :D

Jinak to datum nevím jak zjistím ale snad je to ok našel jsem to přes ovládací panely->intel(R) extreme graphics->informace->ovladače->tam jsou pak "soubory ovladače" a tam vypsané několik souborů a každý má datum 25.5.2006
je to tak nebo se to zjišťuje jinde?
Jimmyjek (123)|16.4.2008 23:36
Ovládací panely-zobrazení-nastavení-upřesnit-adaptér-vlastnosti. tak to mám já.
Ty máš sice odlišnou cestu, ale bude to ono.
Ovladače můžeš klidně odinstalovat. Samo se nahodí default rozlišení.
Po restartu nainstaluješ nové drivery.
Lze ale i staré ovladače přeinstalovat, takže pokud se bojíš, klidně zkus rovnou instalaci nových driverů.
j1rka (154)|17.4.2008 00:49
Aha tam mi to ukázalo jiné datum a to 23.3.2006 ale každopádně je to starší :D Díky
j1rka (154)|18.4.2008 22:13
No zrovna jsem slyšel názory že jsou lepší klasické monitory než širokoúhlé. Takže bych to udělal tak že bych si jej koupil přes net, vyzkoušel a popřípadě poslal zpět. Ale máte s tím někdo zkušenosti? Bojím se totiž abych jim ten monitor neposlal zpět a oni by mi nedali peníze takže bych neměl ani monitor a ani peníze.
johny__g (6387)|18.4.2008 22:25
Nebylo by lepší si zajít někde kde mají ty monitory vystavené v chodu v nějakém showroomu, tam si je obhlédnout a pak koupit buď wide nebo klasiku (počítej ale že klasika bude dražší).
Ta 14 denní lhůta na vrácení peněz platí, toho bych se nebál. A že by ti nevrátili peníze - to si žádnej seriózní obchod nedovolí.
j1rka (154)|18.4.2008 23:07
No v obchodě podívat by to šlo ale lepší by bylo si to vyzkoušet abych věděl jak to vypadá když to jede atd.