reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Diskuze k anketě na SHW (Vidíte v technologii OLED budoucnost??)

Karel Polívka (1485)|27.9.2006 11:58
  • Ano, konečně ideální technologie
  • Ano, ale bojím se stárnutí modrých buněk
  • Ne, CRT je stále lepší
  • OLED technologii neznám
wizaard (913)|27.9.2006 12:43
Viděl jsem nějaké OLED displeje, kontrast, pozorovací úhly a barvy jsou prostě jedinečné, to se musí nechat, ale bojím se právě jejich životnosti, protože se mluvilo o tom, že právě jejich životnost je kratší.
tequilla (1015)|27.9.2006 12:54
Jsem optimistou a verim, ze pred masovejsim nasazenim OLED displeju dospeje technologie do takove podoby, kdy se mensi zivotnost nebude muset resit. Podle me je OLED budoucnost, a to minimalne do doby, nez se objevi neco lepsiho :-)
boboco (1987)|28.9.2006 11:21
[quote=tequilla]Jsem optimistou a verim, ze pred masovejsim nasazenim OLED displeju dospeje technologie do takove podoby, kdy se mensi zivotnost nebude muset resit. Podle me je OLED budoucnost, a to minimalne do doby, nez se objevi neco lepsiho :-)[/quote]

Mně se strašně líbí myšlenka, že jednoho krásnýho dne si člověk k notebooku bude tahat v kapse kus fólie, tu pak rozvine a ejhle, má třeba 21" monitor:D . Je to nesmírně zajímavá technologie, ale toho rychlého stárnutí se vážně bojím. Přesto pevně věřím, stejně jako všechny nové a převratné technologie dřívějška se bude tato nadále vyvíjet až většina neduhů zmizí a přejde se k masové výrobě. Vemte si třeba jak vypadaly první LCD displaye, nebo jak s lidi v prvopočátkcích báli točit na barevný film, protože nikdo nevěděl jestli za pár let nevybledne:) . Moc téhle technologii fandím a pokud se neobjeví něco zcela nového, myslím, že časem bude na trhu hned vedle LCD nebo tuto technologii dokonce úplně nahradí.
koubi (63)|30.9.2006 12:22
Nazdarek já nevím coto je ta nová technologie OLCD nebo tak může temi nikdo vysvětlit co to je vím že to je nastupce LCD monitoru.
Pavel Kovač (374)|30.9.2006 21:11
[QUOTE=koubi]Nazdarek já nevím coto je ta nová technologie OLCD nebo tak může temi nikdo vysvětlit co to je vím že to je nastupce LCD monitoru.[/QUOTE]
Dobrý den,
není to OLCD ale OLED. Tato zkratka znamená Organic Light Emitting Diode (Organická svítivá dioda), již z této zkratky lze lecos vyčíst. Představte si klasickou LEDku akorát je vyrobena z organického materiálu. Naskládejte vždy tři diody vedle sebe (červenou modrou a zelenou) a získáte klasický pixel jako u LCD. Obrovskou výhodou OLED je to že nepotřebuje podsvícení, zkrátka každý bod svítí sám o sobě. Pozorovací úhly jsou 180 a to bez jakékoli změny (ještě lepší než u CRT). Odeva je také prakticky nulová (opět lepší než u CRT) a kontrast nekonečný - to je dáno tím, že pokud má pixel zobrazit černou barvu prostě zhasne a pokud je zazadu zcela zakryt, tak zobrazí (propustí) "tmu". Další výhodou je to že lze vyrobit OLED displej jako pružnou fólii, kterou srolujete a nic jí to neudělá. Tato fólie je téměř zcela průhledná a buňky (pixely) svítí na obě strany a tak lze vyrobit displej který bude zobrazovat na obou stranách (pouze zrcadlově).
Jediným problémem je stárnutí modrých buňek (stárnou zhruba 3x rychleji než ostatní - červené a zelené). Životnost dnes dosahuje celkem nízkých 5000 hodin. To je tedy jediný problém, který se musí vyřešit.
Výroba je navíc o hodně levnější než u LCD, ale o tom až někdy jindy na stránkách https://www.svethardware.cz :-)
boboco (1987)|2.10.2006 23:32
[quote=Pavel Kovač]Životnost dnes dosahuje celkem nízkých 5000 hodin. To je tedy jediný problém, který se musí vyřešit.
[/quote]

Věděl jsem, že ta životnost je nízká, ale 5000 hodin je závratně málo:(. Je to životnost jedné lampy lepšího dataprojektoru. Jinak ale opravdu technologie která se mi opravdu neskutečně líbí. Ono to vypadá celý strašně jednoduše (ale že to trvalo, než to někdo vymyslel:D ) a v tom je ten půvab - v jednoduchosti je síla. Prostě svítící fólie, před takovými dvaceti lety, kdyby se něco takovýho objevilo v nějakém Sci-fi, každej by se jen pousmál stejně jako nad teleportama atd. atd.:D
BlackFrog (563)|3.10.2006 16:13
ja jsem zatim spokojeny se svym CRT a mozna za par let az bude OLED vyspelejsi s zivotnosti tak o nem budu uvazovat...
Honny (262)|3.10.2006 16:43
už před pár lety sem o tom četl a od začátku sem si to zamiloval... takže doufám že se problémy vyřeší a tato technologie se prosadí.
koubi (63)|5.10.2006 15:22
A kolik asi tak stojí ten monitor asi hodně moc +- 30000kč
tequilla (1015)|5.10.2006 15:40
[QUOTE=koubi]A kolik asi tak stojí ten monitor asi hodně moc +- 30000kč[/QUOTE]

Jeste nevim o zadnym OLED monitoru, kterej by se dal v obchode poridit. Existuje sice par kousku (firem Samsung, Epson, ...) ale spis jde o prezentaci technologie nez o prodej (ta cena by byla asi stejna, jak jsi napsal, ale v $). OLED dispeje se dosud na trhu objevily jen v prehravacich mp3, mobilech, videokamerach, hodinkach a podobnych vyrobcich.
boboco (1987)|5.10.2006 15:43
[quote=koubi]A kolik asi tak stojí ten monitor asi hodně moc +- 30000kč[/quote]

Myslím že se ještě OLED monitory sériově nevyrábí a to právě kvůli ještě ne zcela zvládnuté technologii. Bohužel...
Konnor (278)|5.10.2006 15:46
Těch 5000 hodin životnosti je opravdu bída. Když to tak vezmu tak kupovat tu srandu každý dva roky, za nemalé pěníze není nic příjemného. Na druhou stranu 2 roky jsou docela dlouhá doba v oboru VT takže si myslím, že do tý doby než by vám to doma přestalo fungovat, budou mít vymyšlený ještě něco lepšího a pak budete rádi, že se toho můžete zbavit a pořídit si doslova "monitorovej hadr" kterej budete moct klidně aji vyprat v pračce, když bude špinavej. :)

V každém případě je to dobrá technologie a držím jim palce, jen ať to dotáhnou k dokonalosti.
sAd (19)|8.10.2006 14:25
Už se na ty OLED dipleje fakt těším. Až mi odejte můj skvělý CRT Hyundai F790D, tak doufám, že OLED už bude jeho nástupcem, protože těm nynějším LCD prostě furt nemůžu přijít na chuť.
ET (22)|10.10.2006 10:38
No já myslim, že si z anketních odpovědí nevyberu, já vidim přítomnost i blízkou budoucnost v LCD..... Kdyby ale OLED displeje byli výrazně levnější tak bych do něj hned šel...ale průměrný(můj) domácí počítač denně běží 6 hodin a životnost 5 hodin, to dává nějákých 2, 28 roku... Mám jedno LCD již přes 3 roky a stále stačí.... myslím, že se dožije i pěti let.... takže by cena oproti LCD musela být alespoň poloviční aby to byla dobrá koupě...
Boguš (54)|11.10.2006 21:42
.......... já mám ještě jednu starost .... a to o výrobce jako takové.


Při představě obřích investic do vývoje a seriové výroby LCD, mám obavu že se výrobcům do OLED nebude hned jen tak chtít, když se jim právě podařilo výrobu LCD zvládnout natolik, že nejlevnější LCD jsou prakticky skoro cenově srovnatelné s CRT, čili že zde již není cenový rozdíl a proto i k levným sestavám se dodávají LCD. Protě ješte na LCD musí "NĚCO" vytřískat, když je vyrábí tak levně a masově. Co si o tom myslíte ....


PS: jsem tu nový, ale ty machrung parametry počítačů diskuterů pod čarou mi poněkud vyhánějí koutek nahoru :) nic proti :))

PSS: to Pavel Kováč .......... nebyl by libo jeden rozsáhlejší článek o OLED a jemu podobným?
Michal Mitrega (8)|15.10.2006 08:50
[QUOTE=Honny]už před pár lety sem o tom četl a od začátku sem si to zamiloval... takže doufám že se problémy vyřeší a tato technologie se prosadí.[/QUOTE]

Taky jsem si to před pár lety zamiloval....

Taky poté chystám vyměnit můj těžký a malý 19" (17,9" viditelné plochy) CRT LG Flatron 995FT+ za nějaký širokoúhlý OLED. ;)
Kefeus (2)|16.10.2006 05:45
OLED technologie stejně jako každá jiná předešlá má budoucnost. Je zcela zbytečné vůbec o něčem podobném polemizovat. Podobné rozhovory se kdysi vedly ohledně LCD, CRT, apod.