Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 1 z 2 12 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 20

Téma: Regulace otáček ventilátoru CPU

Občasný diskutér
    Registrace
    Oct 2007

Koupil jsem novou MB ASUS P5SD2-VM, k ní nový Celeron 420 s chladičem.

Mám zapojený ventilátor do CPU FAN, na čtyř kolik. Ventilátor má tři zdířky a je zapojen na stanovené vymezení plastovým vykrojením. Tedy zapojeny jsou kontakty : GND, CPU FAN PWR, CPU FAN IN. Volný zůstal CPU FAN PWM.

Tento ventilátor nelze regulovat pomocí Speedfanu. Při různém nastavení v BIOSu (hardware monitor), se buď nezobrazí otáčky vůbec nebo se zobrazí, ale nelze je regulovat.

Nevíte někdo jak regulaci otáček ventilátoru zprovoznit, v čem může být chyba? Díky.

K desce byl dodán program Probe II, ale ten pouze otáčky monitoruje. Může tento program regulovat otáčky? Znáte nějaký jiný program na regulaci otáček u této desky?
    Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík SHW Avatar uživatele Janyk1
    Registrace
    Feb 2007

No, jestli to deska reguluje pomocí PWM tak je to jasný. Protože právě onen ětvrtý drát slouží k regulaci.

Starousedlík SHW
    Registrace
    May 2006

Citace Původně odesláno od Janyk1 Zobrazit příspěvek
    No, jestli to deska reguluje pomocí PWM tak je to jasný. Protože právě onen ětvrtý drát slouží k regulaci.
    Tiez sa pripajam k tomuto tvrdeniu, asi to bude koli tomu nezapojenemu pinu PWM, ktory sluzi na regulaciu otacok. Ak ti to nejde ani za pomoci prilozeneho SW a ani od SW od 3 strany, tak potom je riesenie kupit novy chladic napr. Arctic-Cooling Alpine 7 Pro, ktory na toho Celerona stacit bude alebo potom s ohladom do buducnosti Arctic-Cooling Freezer 7 Pro

Obyvatel SHW
    Registrace
    May 2006

U vetsiny zakladnich desek regulace ventilatoru CPU funguje. Problem byva s temi ostatnimi. Klikni v "Konfiguraci" na zalozku "Rozsirene". Pokud zvolis spravne cidlo, je tam potom dole v okynku volba "PWM ON/OFF, Software Controlled a Smart Guardian". Pokud das Software Controlled melo by ti to fungovat. Chce to si s tim pohrat, vyzkousej i jine volby. Nezapomen potom zatrhnout "Automaticka rychlost". Musis priradis spravnemu ventilatoru spravnou rychlost a take rozsah teplot, prip. min. a max. otacky. Tento vynikajici program jsem pouzival uz u sve stare dobre PIII 1GHz na MSI 6163PRO.

Obyvatel SHW Avatar uživatele OdMajkla
    Registrace
    Jan 2008

Zdar. Mam Asus P5 KC. Asus Probe pouze monitoruje, ale ještě byl jako příslušenství software Asus All Suite. A ten umí regulovat otáčky chladiče CPU. Ovšem prvně bych zkusil Bios. Položka Hardware monitoring, a tam je položka CPU - sakra - a ted nevim jak to tam přesně je. Ale Můžeš tam vypnout řízení otáček cchladiče CPU nebo jej zapnout. To bych zkusil prvně

Občasný diskutér
    Registrace
    Oct 2007

Zkoušel jsem vše, ale nic. Po nainstalování AISuite 10315, se objeví hláška Omlouváme se za vzniklé potíže.... Zatím dík za odpovědi.

Starousedlík SHW Avatar uživatele robky
    Registrace
    Oct 2006

Doska by mala nezávisle od typu (3pin alebo 4pin) pripojeného fanu tento regulovať - skontroluj nastavenie BIOS-u : Hardware monitoring - CPU Q-fan control - Enabled

Obyvatel SHW Avatar uživatele Aytech
    Registrace
    Dec 2007

Koup si nejaky Fan control, abys manualne mohl zmenit otacky, stoji asi 300Kc. Mel jsem stejny problem, ten Q-fan moc nepomahal, kdyz jsem dal tichy rezim, tak se tocil 800rpm max, i kdyz hral hry, samozrejme se prehrival CPU. dal jsem Performance rezim, vetrak se tocil 2000 rpm i bez zatezi
    Koupil jsem ten manualny fan control, ted' je to vyreseno, taky muzu menit otacky vetraka na zdroji i ve skrini.
    Naposledy upraveno uživatelem Aytech: 21-04-2008 v 10:41

Starousedlík SHW Avatar uživatele r34ktor
    Registrace
    Oct 2006

Citace Původně odesláno od robky Zobrazit příspěvek
    Doska by mala nezávisle od typu (3pin alebo 4pin) pripojeného fanu tento regulovať
    To nelze generalizovat. Mám pocit, že u novějších desek se od toho často upouští. Můj starší Asus měl v BIOSu možnost volby mezi řízením 4-pinu a 3-pinu, novější už to nemá. Zvládá jen PWM. To se týká i jiných desek (zejména levnějších), které mi poslední dobou prošly rukama.

Na druhou stranu jsem nedávno montoval pár superlevných Foxconnů, a ty 3-pin regulovat umí.

Prostě pokud to deska nemá, tak použij odpor, HW regulátor, nebo si kup lepší chladič se 4-pinovým konektorem.

Moderátor / Poděs SHW Avatar uživatele ICEBOSS
    Registrace
    May 2006

nejde v BIOSu u regulace CPU vetraku prepnout polozka typu PWM/Voltage?

Registrace
    Oct 2006

Citace Původně odesláno od ICEBOSS Zobrazit příspěvek
    nejde v BIOSu u regulace CPU vetraku prepnout polozka typu PWM/Voltage?
    Mám taký dojem, že takú položku tam ten BIOS nemá. Aspoň podľa manuálu.

Občasný diskutér
    Registrace
    Oct 2007

Takže v BIOSu mám položky:

CPU Temperature ignored nebo skutečnou hodnotu moje hodnoty: ignored
    CPU Fan Speed ignored nebo 2200 ignored
    CPU Q Fan Control ignored nebo enable enable
    CPU Q Fan Mode DC nebo PWM DC
    CPU Fan Ratio Auto nebo procenta 90,80,70,60, Auto

Registrace
    Oct 2006

Tak potom je to jasné. Pokiaľ bios nevidí-nedokáže zmerať (ignored) teplotu cpu, nemá ju na základe čoho regulovať. Bios máš najnovší?

Tie nastavenia biosu, ktoré si písal by mali byť OK

Občasný diskutér
    Registrace
    Oct 2007

BIOS je nejnovější. Ventilátor jede na 2250, teplota CPU 27, HDD 32 stupňů a hrozný kravál. Buď vymyslím jiné snižení otáček(5, 7 Voltů nebo ruční elektronické) nebo koupím nový 4 pinový chladič. Dík za snahu.

Starousedlík SHW Avatar uživatele r34ktor
    Registrace
    Oct 2006

Podle popisu BIOSu se zdá, že by to fungovat mělo.

Zkus to nastavit takto:
    CPU Temperature - měřená hodnota
    CPU Fan Speed - měřená hodnota
    CPU Q Fan Control - enable
    CPU Q Fan Mode - DC
    CPU Fan Ratio - 60

Strana 1 z 2 12 PosledníPoslední

Podobná témata

1. GeForce: Regulace otáček ventilátoru Geforce 9500 GT
    Od milan85 v sekci Grafické karty
    Reakcí: 4