reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Regulace otáček ventilátoru CPU

Pettr335 (56)|20.4.2008 10:21
Koupil jsem novou MB ASUS P5SD2-VM, k ní nový Celeron 420 s chladičem.

Mám zapojený ventilátor do CPU FAN, na čtyř kolik. Ventilátor má tři zdířky a je zapojen na stanovené vymezení plastovým vykrojením. Tedy zapojeny jsou kontakty : GND, CPU FAN PWR, CPU FAN IN. Volný zůstal CPU FAN PWM.

Tento ventilátor nelze regulovat pomocí Speedfanu. Při různém nastavení v BIOSu (hardware monitor), se buď nezobrazí otáčky vůbec nebo se zobrazí, ale nelze je regulovat.

Nevíte někdo jak regulaci otáček ventilátoru zprovoznit, v čem může být chyba? Díky.

K desce byl dodán program Probe II, ale ten pouze otáčky monitoruje. Může tento program regulovat otáčky? Znáte nějaký jiný program na regulaci otáček u této desky?
Janyk1 (997)|20.4.2008 11:09
No, jestli to deska reguluje pomocí PWM tak je to jasný. Protože právě onen ětvrtý drát slouží k regulaci.
pegy (757)|20.4.2008 12:18
Tiez sa pripajam k tomuto tvrdeniu, asi to bude koli tomu nezapojenemu pinu PWM, ktory sluzi na regulaciu otacok. Ak ti to nejde ani za pomoci prilozeneho SW a ani od SW od 3 strany, tak potom je riesenie kupit novy chladic napr. Arctic-Cooling Alpine 7 Pro, ktory na toho Celerona stacit bude alebo potom s ohladom do buducnosti Arctic-Cooling Freezer 7 Pro ;)
pcmaker (354)|20.4.2008 12:36
U vetsiny zakladnich desek regulace ventilatoru CPU funguje. Problem byva s temi ostatnimi. Klikni v "Konfiguraci" na zalozku "Rozsirene". Pokud zvolis spravne cidlo, je tam potom dole v okynku volba "PWM ON/OFF, Software Controlled a Smart Guardian". Pokud das Software Controlled melo by ti to fungovat. Chce to si s tim pohrat, vyzkousej i jine volby. Nezapomen potom zatrhnout "Automaticka rychlost". Musis priradis spravnemu ventilatoru spravnou rychlost a take rozsah teplot, prip. min. a max. otacky. Tento vynikajici program jsem pouzival uz u sve stare dobre PIII 1GHz na MSI 6163PRO.
OdMajkla (369)|20.4.2008 16:14
Zdar. Mam Asus P5 KC. Asus Probe pouze monitoruje, ale ještě byl jako příslušenství software Asus All Suite. A ten umí regulovat otáčky chladiče CPU. Ovšem prvně bych zkusil Bios. Položka Hardware monitoring, a tam je položka CPU - sakra - a ted nevim jak to tam přesně je. Ale Můžeš tam vypnout řízení otáček cchladiče CPU nebo jej zapnout. To bych zkusil prvně :)
Pettr335 (56)|20.4.2008 22:18
Zkoušel jsem vše, ale nic. Po nainstalování AISuite 10315, se objeví hláška Omlouváme se za vzniklé potíže.... Zatím dík za odpovědi.
robky (3195)|20.4.2008 23:22
Doska by mala nezávisle od typu (3pin alebo 4pin) pripojeného fanu tento regulovať - skontroluj nastavenie BIOS-u : Hardware monitoring - CPU Q-fan control - Enabled
Aytech (475)|21.4.2008 10:20
Koup si nejaky Fan control, abys manualne mohl zmenit otacky, stoji asi 300Kc. Mel jsem stejny problem, ten Q-fan moc nepomahal, kdyz jsem dal tichy rezim, tak se tocil 800rpm max, i kdyz hral hry, samozrejme se prehrival CPU. dal jsem Performance rezim, vetrak se tocil 2000 rpm i bez zatezi
Koupil jsem ten manualny fan control, ted' je to vyreseno, taky muzu menit otacky vetraka na zdroji i ve skrini.
r34ktor (7477)|21.4.2008 11:16
[QUOTE=robky;114847]Doska by mala nezávisle od typu (3pin alebo 4pin) pripojeného fanu tento regulovať
[/QUOTE]
To nelze generalizovat. Mám pocit, že u novějších desek se od toho často upouští. Můj starší Asus měl v BIOSu možnost volby mezi řízením 4-pinu a 3-pinu, novější už to nemá. Zvládá jen PWM. To se týká i jiných desek (zejména levnějších), které mi poslední dobou prošly rukama.

Na druhou stranu jsem nedávno montoval pár superlevných Foxconnů, a ty 3-pin regulovat umí. :rolleyes:

Prostě pokud to deska nemá, tak použij odpor, HW regulátor, nebo si kup lepší chladič se 4-pinovým konektorem.
ICEBOSS (3435)|21.4.2008 14:01
nejde v BIOSu u regulace CPU vetraku prepnout polozka typu PWM/Voltage?
robky (3195)|21.4.2008 20:07
[QUOTE=ICEBOSS;115037]nejde v BIOSu u regulace CPU vetraku prepnout polozka typu PWM/Voltage?[/QUOTE]

Mám taký dojem, že takú položku tam ten BIOS nemá. Aspoň podľa manuálu.
Pettr335 (56)|21.4.2008 21:55
Takže v BIOSu mám položky:

CPU Temperature ignored nebo skutečnou hodnotu moje hodnoty: ignored
CPU Fan Speed ignored nebo 2200 ignored
CPU Q Fan Control ignored nebo enable enable
CPU Q Fan Mode DC nebo PWM DC
CPU Fan Ratio Auto nebo procenta 90,80,70,60, Auto
robky (3195)|21.4.2008 22:05
Tak potom je to jasné. Pokiaľ bios nevidí-nedokáže zmerať (ignored) teplotu cpu, nemá ju na základe čoho regulovať. Bios máš najnovší?

Tie nastavenia biosu, ktoré si písal by mali byť OK
Pettr335 (56)|21.4.2008 22:16
BIOS je nejnovější. Ventilátor jede na 2250, teplota CPU 27, HDD 32 stupňů a hrozný kravál. Buď vymyslím jiné snižení otáček(5, 7 Voltů nebo ruční elektronické) nebo koupím nový 4 pinový chladič. Dík za snahu.
r34ktor (7477)|22.4.2008 00:23
Podle popisu BIOSu se zdá, že by to fungovat mělo.

Zkus to nastavit takto:
CPU Temperature - měřená hodnota
CPU Fan Speed - měřená hodnota
CPU Q Fan Control - enable
CPU Q Fan Mode - DC
CPU Fan Ratio - 60
Pettr335 (56)|22.4.2008 14:16
Z Manuálu:

Only the CPU-FAN connector supports the ASUS Advanced Q-Fan feature.
jerryczech007 (98)|23.4.2008 21:29
[QUOTE=OdMajkla;114664]Zdar. Mam Asus P5 KC. Asus Probe pouze monitoruje, ale ještě byl jako příslušenství software Asus All Suite. A ten umí regulovat otáčky chladiče CPU. Ovšem prvně bych zkusil Bios. Položka Hardware monitoring, a tam je položka CPU - sakra - a ted nevim jak to tam přesně je. Ale Můžeš tam vypnout řízení otáček cchladiče CPU nebo jej zapnout. To bych zkusil prvně :)[/QUOTE]

U P5KC si stačí v biosu nastavit u CPU fanu silence/optimal/performance a podle toho fan točí a chladí CPU.
OdMajkla (369)|23.4.2008 21:31
[QUOTE=jerryczech007;116094]U P5KC si stačí v biosu nastavit u CPU fanu silence/optimal/performance a podle toho fan točí a chladí CPU.[/QUOTE]

a nemluvil jsem snad o tom ? :notsure :stupid
chilly (1)|30.4.2008 10:35
Mam Asus Rampage Formula a ta se tvari, ze regulaci CPU FAN pres Voltage neumi. Je treba to regulovat manualne nebo pouzit CPU fan, ktery je 4pin a v biosu zapnout Optimal nebo Silent.
Myslel jsem, ze to tak ASUS ma u vsech modelu, ale jak koukam, tak starsi desky regulaci pres DC umi. Skoda no :-(

Mel jsem v ruce GA-P35-DS4 a ta ma v biosu pekne nastaveni Voltage/PWM.

Asi to nakonec udelam tak, ze do skrine dam 2x http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=42894, ktere zapojim do kaskady a vetrak na CPU nastavim na nejakou "tissi" voltaz. Kupovat ale novej CPU chladic, kterej ma PWM, kdyz uz mam Zalmana 9700 LED nebudu.
Tao (10)|1.5.2008 16:19
Ved to tam mas:
CPU Q Fan Control ignored nebo enable enable
CPU Q Fan Mode DC nebo PWM DC

nastav si ten Fan Mode na DC a nie na PWM a Fan ratio na auto
PWM sa reguluje cez 4pin konektor, DC sa reguluje 3pin
kukni si aj toto:
http://www.andigilog.com/newspressitems/PWM%20vs%20DC%20fan3.pdf