reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Co si myslíte o protikopírovacích ochranách?

jonmar (39)|20.4.2008 17:06
Podle mně akorát zbytčně komplikují spouštění hry a jediné co dokáží je otravovat život majitelům originálek.
Můj kámoš má origoš hru Harry Potter 3 a při pokusu o spuštění mu to hazelo chybu že počítač obsahuje emulační software a že proto nelze hru spustit,jediný co měl byl Daemon,tak jsme ho smázli ale to nepomohlo,
nakonec jsme museli stáhnout crack a poté už hra běžela v pohodě.Další problém byl se hrou Worms Totální nářez(ochrana Star Force),měl origoš a hra několik měsíců běžela v pohodě,pak začla při spuštění házet chybu že nelze ověřit nějakej klíč a už jsme s tim nehnuly.Nejhorší ze všech ochran je Star Force, instaluje vlastní ovladače a odstranit ji po odstranění hry jde dost těžko.Navíc prý někdy způsobuje padání počítače apod.
Encore1106 (424)|20.4.2008 17:12
Kdybych měl napsat přesně to, co si o tom myslim, tak by mi tu dali BAN...

Nicméně všude je to stejný... Hudba, filmy, programy, hry... Kdo si to bude chtít zkopírovat, cestu si najde, takže na to doplatěj zase majitelé originálek...

Jenom u některých ochran si řikám, jestli způsob jejich fungování není protizákonný, viz třeba hromada problémů se StarForce apod... Kdy bez vědomí uživatele udělaj takový zásah do systému, že pak nefunguje něco jiného...
Intri (3490)|20.4.2008 17:35
Stačí, aby ti do licenčních podmínek napsali, že program ty úpravy provede, a je to. Jsou z obliga...

Jinak možná za tenhle příspěvek dostanu žlutou, možná ne, ale můj názor je prostý - koupili jste si SW a nejde vám nainstalovat nebo spustit? Stáhněte si ho cracknutý z netu. Doklad o koupi máte, takže se máte čím prokázat. A to, že vám výrobce neumožňuje legálně zakoupený software používat, to je jen projev drzosti a neschopnosti výrobců pochopit, že proti pirátství nic nenabojují.
cool.user (2822)|20.4.2008 17:45
V zasade mi ochrany jako takove nevadi, pokud nepusobi prilis agresivne nebo rusive.

Osobne pokud si kupuju nejakou hru, tak je pro me velkym plusem pokud podporuje steam, pac ten mi zcela nevadi.
Setik (23)|20.4.2008 17:52
ochrany proti kopirovani jsou podle me jen jedna velka hadka mezi vyrobci tech ochran a lidma co to rozlouskavaji, samozrejme na tohle doplati akorat uzivatel a to me stve. Nevim ceho tema ochranama chteji dosahnout, vzdyt podle zakona si kazdy muze udelat pro sve vlastni ucely zalohu ne?
pas!k (3765)|20.4.2008 20:37
Myslim ze toto je nejlepsi ochrana proti kopirovani Nine Inch Nails - takto má vypadat distribuce hudby!
hl.hl (1387)|20.4.2008 21:33
[QUOTE=pas!k;114766]Myslim ze toto je nejlepsi ochrana proti kopirovani Nine Inch Nails - takto má vypadat distribuce hudby![/QUOTE]

Jj, presne v tomto stylu by to melo vypadat. A at takto vydelavaji penize sami sobe nez pres nejake prizivniky. A k ochranam? Stejny nazor jako ostatni - vzdy to poskozuje jen ty, co si koupi original. A kdo si ho chce koupit koupi, kdo nechce nekoupi. Rozhoduje cena a ta je takova jaka je. Bohuzel.
BlackFrog (563)|20.4.2008 22:01
[QUOTE=pas!k;114766]Myslim ze toto je nejlepsi ochrana proti kopirovani Nine Inch Nails - takto má vypadat distribuce hudby![/QUOTE]

jj, tak se mi to libi. nějaký ochrany ničemu nepomůžou, kdo si chce co sehnat, stejně to sežene. a pokud se mi nějaká skupina (kdyžuž jsme u té hudby) líbí, stejně si její cd koupím a koncert navštívim, a tak skupinu finančně podpořím.
a pokud jde o hry, tam je to podobné, až na to že cena je taková že spousta např. studentů si to ani nemůže dovolit, ikdyž by třeba rádi autora podpořili.
Vezir (120)|20.4.2008 22:21
Částečně tady s vámi se všemi souhlasím, že ochrana proti kopírování jakéhokoliv mediálního díla v podstatě nejvíce omezuje legálního nabyvatele, tedy toho kdo si dané dílo koupil (hudební cd, dvd film, hru, atd.). Nadruhou stranu žijeme v době, kdy se každý (ti kterých se to netýká prominou) snaží druhého nějakým způsobem okrást či jej ošidit, takže je zcela pochopitelné, že se autoři daného díla snaží všemi dostupnými prostředky tomuto jednání zamezit. O tom nakolikje jejich snažení úspěšné by se dalo polemizovat, nicméně je to boj mezi "dobrem a zlem" a bohužel "zlo" je vždy krom napřed. Osobně si myslím, že nejlepší možnou ochranou je příznivá cena, ale vždy se najde někdo, kdo bude kopírovat i CD/DVD které stojí pár desítek korun, bohužel tak to je.
hl.hl (1387)|20.4.2008 22:42
[QUOTE=Vezir;114825]Částečně tady s vámi se všemi souhlasím, že ochrana proti kopírování jakéhokoliv mediálního díla v podstatě nejvíce omezuje legálního nabyvatele, tedy toho kdo si dané dílo koupil (hudební cd, dvd film, hru, atd.). Nadruhou stranu žijeme v době, kdy se každý (ti kterých se to netýká prominou) snaží druhého nějakým způsobem okrást či jej ošidit, takže je zcela pochopitelné, že se autoři daného díla snaží všemi dostupnými prostředky tomuto jednání zamezit. O tom nakolikje jejich snažení úspěšné by se dalo polemizovat, nicméně je to boj mezi "dobrem a zlem" a bohužel "zlo" je vždy krom napřed. Osobně si myslím, že nejlepší možnou ochranou je příznivá cena, ale vždy se najde někdo, kdo bude kopírovat i CD/DVD které stojí pár desítek korun, bohužel tak to je.[/QUOTE]

No ale co vlastne ta (ne)ochrana resi? Vubec nic, kdyz jde obejit nelegalne. A akorat to prodrazuje legalni koupeny vyrobek. Dale pak vsichni ruzni prizivnici co se toci kolem. Kdyt vlastni interpretr dostava vlastne uplne smesnou castku v kontextu finalni ceny.
noegoncz (319)|21.4.2008 07:58
[QUOTE=hl.hl;114828]No ale co vlastne ta (ne)ochrana resi? Vubec nic, kdyz jde obejit nelegalne. A akorat to prodrazuje legalni koupeny vyrobek. Dale pak vsichni ruzni prizivnici co se toci kolem. Kdyt vlastni interpretr dostava vlastne uplne smesnou castku v kontextu finalni ceny.[/QUOTE]

čau,
já si náhodou dříve na podobné téma někde čet článek a z něho vylezlo například to,že právě třeba u počítačovýh her je ochrana proti kopírování jedna z nejdůležitějších věcí. Tj jinak řečeno, vývojářům,resp.prodejcům se sypou peníze dokud se to nepodaří některé ,,skupině lidí,, probourat, od té chvíle se výdělek značně začně snižovat,protože část potencionálních zájemců si raději hru stáhne , než aby si ji zakoupila.Toto je právě problém A-čkových titulů, kdy se do reklamy,propagace vloží nemalé peníze (vzpomínám si ,když před 2 roky jezdili v Londýně ze dne na den snad všechny autobusy (doubledecker) s velkou reklamou na GTA,to jsem koukal) a pak se na hře (teď nemyslím právě to GTA) nevydělá ani tolik,aby hru zaplatila.(tuším,se to řešilo po vydání Bioshocku,že ochrana nevydržela tu ,,minimální,, dobu, aby se na hře dostatečně vydělalo,...ale to bych kecal,nevím jestli to byl Bioshock..). Tím chci říct jen to,že to něaký smysl má.Na druhou stranu se mi více líbí systém ala STEAM nebo EA download, přes který jsem si pořídil pár her (Hl,HL2,EP1,EP2,Battlefield2142,Northern strike) a i když vlastním orig.CD nikdy jsem nepocítíl něaké omezení jakožto majitel originálu. Navíc s výhodou,že si celou hru můžete odkudkoliv stáhnout,což je lepší než vlastnit jeden originál,který jednou stejně ztratím :)
Tož toď můj názor, který nikomu nevnucuji :)
P@pi (1519)|21.4.2008 08:22
To byl problém myslím s Bioshockem. Ten ze začátku nešel normálním způsob cracknout a bylo to dost komplikované. Crack spoustě lidí nešel apod. Trvalo myslím 14 dní než ho udělali. Během těch 14 dní se ale hry prodalo hodně, takže ten samý postup zkusili i na Crysis. Jenže tam už se cca vědělo na to jak, takže jim to moc nepomohlo a hry se prodalo docela málo.

Můj názor? Já nevím, na jednu stranu jsou ceny her mimo realitu a na stanu druhou se nenůžeme divit, oni taky musí z něčeho žít. Nemám rád ty čistě propirátské, populistické plátky jako je cdr.cz. Oni to píší jenom proto, že to čtenáři chtějí slyšet. Rozhodně nejsem pouze pro warez, ale na druhou stranu, ty částky co si účtují jsou nesmyslné. Kdo bude platit za jejich "pitomou" hru 1000,-? Zejména, jestliže jí dohraju za 8 hodin s několikanásobným opakováním levelů... To si radši sednu k PSX či DOS emulátoru a jdu pařit klasiku...
Zoidik (1405)|21.4.2008 08:27
co jsem četl asi tak před rokem ( možná dřív ) tak tam byl výtah ze zákona. Bylo tam psáno, že jeden paragraf říká, že si můžeme udělat kopii pro vlastní potřebu a o kus dál další paragraf řikál, že k odstranění ochrany nesmíme použít žádných násilných prostředků. Jenomže aniž by jsme se nepoužili, tak si tu kopii neuděláme. Takže v zákon si v podstatě protiřečí.

Jinak abych se vyjádřil co si myslim. Jak se již někdo vyjídři, kdo si to chce zkopírovat tak si cestu vždy najde. S tím naprosto souhlasím. Žádná ochrana neni dokonalá a vždy je jen otázkou kdy se prolomí
hl.hl (1387)|21.4.2008 08:48
noegoncz, Zoidik: Ja to spis myslel u hudebnich nosicu. U her je to trosku jine, s tim souhlasim.
pas!k (3765)|21.4.2008 08:50
Ten odkaz nize jasne dokazuje ze ruzne jine novejsi modely distribuce a prodeje hudby (a verim ze neco podobneho by slo vymyslet i na hry , filmy atd jen by se muselo chtit) jiz jsou a evidentne funguji .. Proc se zabavni a hudebni prumysl brani zuby nehty ? Je to jednoduche tyto nove principy a postupy by znamenaly ze spousty prizivnickych organizaci by najednou bylo zbytecnych a dost lidi by zrejme prislo o praci ;) Proto si myslim ze tato cesta bude bolestiva a znacne dlouha.
noegoncz (319)|21.4.2008 09:00
[QUOTE=hl.hl;114914]noegoncz, Zoidik: Ja to spis myslel u hudebnich nosicu. U her je to trosku jine, s tim souhlasim.[/QUOTE]

jasně,já na to jen chtěl poukázat.

[QUOTE=pas!k;114915]Ten odkaz nize jasne dokazuje ze ruzne jine novejsi modely distribuce a prodeje hudby (a verim ze neco podobneho by slo vymyslet i na hry , filmy atd jen by se muselo chtit) jiz jsou a evidentne funguji .. Proc se zabavni a hudebni prumysl brani zuby nehty ? Je to jednoduche tyto nove principy a postupy by znamenaly ze spousty prizivnickych organizaci by najednou bylo zbytecnych a dost lidi by zrejme prislo o praci ;) Proto si myslim ze tato cesta bude bolestiva a znacne dlouha.[/QUOTE]

Jojo,to asi bude.Ale i kdyby to šlo rychleji, nikdo nikam spěchat nebude...proč taky...peníze,peníze.(Být kdekoliv na postu,odkud by se mi díky prodeji množily peníze,taky nespěchám...) Jinak i dnes, když už si člověk pořídí hru přes některé online distribuce, o kterých jsem psal výše, tak ušetří nemalé částky.
jonmar (39)|21.4.2008 11:18
Do distibučního systému jako je STEAM se mi moc nechtělo ale ted ho používám několik let a jsem spokojen.Nemusíte se starat o aktualizace,hry jsou celkově levnější,můžete je hrát odkudkoliv,můžete se přidávat do různejch komunit,občas jsou slevy nebo akce kdy můžete určitou hru hrát třeba přes víkend zdarma,máte tam zprávy o místních hrách atd.Bylo by zajímavý kdyby do něj přidali možnost nakupovat hudbu.

Jinak když už stahuju hry tak se jedná o hry které nejsou v obchodech a třeba už ani jejich vydavatel neexistuje a mně se je nechce nikde schánět.

Zajímavý by bylo kdyby vydavatelé své hry uvolnily zdarma po určité době od vydání,třeba jako to bylo s GTA1 až GTA2.
cool.user (2822)|21.4.2008 11:25
[QUOTE=Zoidik;114908]co jsem četl asi tak před rokem ( možná dřív ) tak tam byl výtah ze zákona. Bylo tam psáno, že jeden paragraf říká, že si můžeme udělat kopii pro vlastní potřebu a o kus dál další paragraf řikál, že k odstranění ochrany nesmíme použít žádných násilných prostředků. Jenomže aniž by jsme se nepoužili, tak si tu kopii neuděláme. Takže v zákon si v podstatě protiřečí.[/QUOTE]

Ne, zakon si neprotireci. Ty si muzes udelat kopii, ale pouze v pripade ze nebudes obchazet ochranu.

[QUOTE=P@pi;114904]Můj názor? Já nevím, na jednu stranu jsou ceny her mimo realitu ... Kdo bude platit za jejich "pitomou" hru 1000,-? Zejména, jestliže jí dohraju za 8 hodin s několikanásobným opakováním levelů... To si radši sednu k PSX či DOS emulátoru a jdu pařit klasiku...[/QUOTE]

Na druhou stranu je to tve rozhodnuti jestli za hru kterou dohrajes za 8hodin utratis litr. Navic nikdo te nenuti tu hru kupovat ted hned, staci si pockat par tydnu/mesicu a cena u pc her vetsou vyrazne padne.

[QUOTE=jonmar;114976]Do distibučního systému jako je STEAM se mi moc nechtělo ale ted ho používám několik let a jsem spokojen.[/QUOTE]

Ja se u steamu desim jen jedne veci a to toho ze proste za par let prijdou a reknou "zavreno", cehoz bych se velice nerad dozil...
Zoidik (1405)|21.4.2008 11:30
[QUOTE=cool.user;114980]Ne, zakon si neprotireci. Ty si muzes udelat kopii, ale pouze v pripade ze nebudes obchazet ochranu.[/QUOTE]

A jak chceš udělat kopi u chráněného nosiče aniž by jsi ji obešel. Vem si že spousta video DVD používá nějakou ochranu a aniž by jsi ji obešel tak to nezkopíruješ. Máš právo na kopii ze zákona, ale když je chráněný... ???
cool.user (2822)|21.4.2008 11:47
[QUOTE=Zoidik;114984]Máš právo na kopii ze zákona, ale když je chráněný... ???[/QUOTE] Kdyz je chraneny tak nemas pravu.
noegoncz (319)|21.4.2008 11:57
[QUOTE=cool.user;114980]...Ja se u steamu desim jen jedne veci a to toho ze proste za par let prijdou a reknou "zavreno", cehoz bych se velice nerad dozil...[/QUOTE]

Toho bych se moc nebál.To bych se pak musel bát,ze mi stejnou větu řeknou v bance,v práci,všude..samozřejmně že můžou..ale je to spíš nepravděpodobné.i když teď mi to je samozřejmně jedno, protože mám zakoupených přes STEAM pouze pár titulů. Kdybych jich mel 40,tak by mě to už asi mrzelo .D
cool.user (2822)|21.4.2008 12:07
[QUOTE=noegoncz;114990]Toho bych se moc nebál.To bych se pak musel bát,ze mi stejnou větu řeknou v bance,v práci,všude..samozřejmně že můžou..ale je to spíš nepravděpodobné.i když teď mi to je samozřejmně jedno, protože mám zakoupených přes STEAM pouze pár titulů. Kdybych jich mel 40,tak by mě to už asi mrzelo .D[/QUOTE]

No me spis jde o dlouhodobejsi hledisko. Predstav si ze si treba budes chtit za dvacet let zahrat nejakou hru kterou mas aktualne rad a vyskoci na tebe hlaska "unable to connect to steam"...
noegoncz (319)|21.4.2008 13:34
[QUOTE=cool.user;114995]No me spis jde o dlouhodobejsi hledisko. Predstav si ze si treba budes chtit za dvacet let zahrat nejakou hru kterou mas aktualne rad a vyskoci na tebe hlaska "unable to connect to steam"...[/QUOTE]
no,to máš zajisté pravdu. Nicméně pro mne osobně je pravděpodobnější, že bude funkční STEAM, něž že najdu to medium :))
pas!k (3765)|21.4.2008 14:25
[QUOTE=cool.user;114995]No me spis jde o dlouhodobejsi hledisko. Predstav si ze si treba budes chtit za dvacet let zahrat nejakou hru kterou mas aktualne rad a vyskoci na tebe hlaska "unable to connect to steam"...[/QUOTE]

Nevim jak je tomu u jinych her ale u css lze nastavit offline mod ..
cool.user (2822)|21.4.2008 14:37
[QUOTE=pas!k;115051]Nevim jak je tomu u jinych her ale u css lze nastavit offline mod ..[/QUOTE]
Ale pri samotne instalaci se musis aktivovat online ne?
pas!k (3765)|21.4.2008 14:58
[QUOTE=cool.user;115056]Ale pri samotne instalaci se musis aktivovat online ne?[/QUOTE]

Dalo s eto nejak obejit ze si to vypalil na dvd jako obsah celeho adresare a pak to slo spoustet .. neni to asi standard ale rucite by to bylo resitelne .. osobne mi na steamu vadi dost veci hlavne bugy ktere s eobcas vyskytuji a jsou velice neprijemne kdyz clovek ma odehrat nejaky zapas .. ale myselnka je to dobra navic s eto stale dodelava ..
jonmar (39)|21.4.2008 17:21
No,kdyby najednou vypli STEAM bez žádný náhrady tak by to bylo zajímavý.Pamatuju si jak jednou byla na Severozápadu USA velká buřina,která strhala sloupy el.vedení a v Seatlu kde sídli Valve vypadli servery STEAMU a najednou to ochromilo STEAM po celým světě a to i v off-line modu na několik dní.Odhaduju že některým CS maniakům to muselo způsobit takovej šok že si to ani nedovedem představit.
Razi3L (612)|21.4.2008 19:20
jen k té ochraně hudebních CD. Co jsem slyšel, tak hodně velká část jde distributorovi, prodejci a všem lidem okolo a z každého prodaného CD jde skupině do kapsy jen nepatrná částka. Tudíž když si někdo koupí originální CD, tak stejně platí všechny kolem, ale jen tu skupinu prakticky ne. CD má smysl si koupit v případě: Mám tu hudbu rád a jedná se o nejvyšší kvalitu zvuku - z netu se tomu prostě nic nevyrovná (ani FLAC) a nemluvěi o životnosti.

Jediný důvod pro normálního člověka, kdo nemá tisíce na vyhazování z okna, koupit hru je multiplayer, protože vyhodit třeba za Crysis 1 300,- za nějakých 15h singlplayeru je blbost (pokud ovšem dotyčný neplánuje multiplayer).
pegy (757)|22.4.2008 02:10
Ja mam postoj k ochranam asi taky, ze kto chce, ten to aj tak nejak zlomi a pomoze ostatnym a ten kto to chce mat legalne pada na hubu koli pol CD/DVD ochraneho softu, ktore si musi dobrovolne zaniest do PC, zatial co ty, co to maju nelegalne sa len vyskieraju... ;) Podla mna ochrany nemaju vyznam a skodia len poctivym uzivatelom ... ;)
Razi3L (612)|22.4.2008 19:10
ano, s tím přesně souhlasím, podle mě je jediná normální ochrana serial number. Ale kdyby to bylo bez ochran, tak spoustu lidí by si to začalo stahovat. Například příležitostní hráči si hru koupí a není vyjímka i v dnešní době, když někdo vlastní PC několik let a hru ani cracknout neumí...

Taky by mě zajímalo, jaká bude ochrana u DVD-D (to na jedno použití).
A jak si s tim poradí zákon, když si to koupím a v zápětí si to "zálohuju" (vypálim). Myslím, že naše současné zákony to nezakazují a je to vlastně legální...
Styryx (351)|23.4.2008 10:19
[QUOTE=Razi3L;115704]Taky by mě zajímalo, jaká bude ochrana u DVD-D (to na jedno použití).
A jak si s tim poradí zákon, když si to koupím a v zápětí si to "zálohuju" (vypálim). Myslím, že naše současné zákony to nezakazují a je to vlastně legální...[/QUOTE]

No podle mě tam bude nějaká ochrana, a vzhledem k tomu, že obcházet ochranu není legální, tak nebude možné si legálně vytvořit kopii (výrobce absencí ochrany může umožnit vytvoření legální záložní kopie, ovšem není povinen a pokud tam ochrana je, tak není vytvoření kopie legální).

Jinak samozřejmě v autorském zákoně pokud vím není nikde uvedeno, že vytvořit kopii si můžete pouze pokud jste vlastníkem originálu - tj. kopii pro vlastní potřebu si lze legálně vytvořit i z originálu, jehož nejsem vlastníkem (např. vypůjčenej) (a mám dojem, že to ani nemusí být originál) - na druhou stranu, pokud by tam taková zmínka byla, nebylo by např. možný si okopírovat stránku z knížky z knihovny. Ovšem půjčování jiné osobě (tj. poskytování) je nelegální, takže do křížku se zákonem se může dostat ten, kdo vám to pučil, pokud ho napráskáte. Tento zákon ovšem v tomto znění vede k zajímavým důsledkům, např. tedy není legální ani půjčit někomu knížku.


Druhá věc je, že se v aut. zák. mluví o zákazu obcházení účinné ochrany - ale pokud to nějakým jednoduchým způsobem obejdu, tak vlastně ta ochrana účinná není :) (ale ochrany považované za účinné jsou myslím nějak vyjmenovány v zákoně, takže za účinné jsou z hlediska zákona považované i ochrany neúčinné). Druhá věc je, že se vůbec nemusím dozvědět, že překonávám nějakou ochranu (např. DVD shrink myslím nenapíše žádné upozornění, že se překonává ochrana, tj. postup při zálohování chráněného i nechráněného DVD je stejný, tj. abych se dozvěděl, jestli překonávám nebo nepřekonávám ochranu, musel bych předtím extra kontrolovat médium, jestli ochranu obsahuje anebo neobsahuje).

Mimochodem, ochranu musí nějak "překonat" i přehrávač, jinak by DVD nešlo přehrát, takže při "důsledné" aplikaci autorského zákona by mělo být nelegální i přehrávání chráněného DVD (anebo nemůže být nelegální kopírování v DVD shrinku, protože ten vlastně dělá to samý, tj. zjistí klíč a rozkóduje data, takže klíčová otázka je, jestli tento postup, stejný v případě přehrání i zálohy, je "obejitím" ochrany nebo není, tj. jestli obě činnosti jsou legální anebo obě nelegální).
jonmar (39)|23.4.2008 16:00
Teď mně napadlo, je také nelegální když udělam kopii nelegalní kopie?Jinak řečeno, si třeba pučím od kámoše vypálený CD s nějakou hrou a doma si zněj udělám kopii..
tequilla (1015)|24.4.2008 17:01
[quote=jonmar;116002]Teď mně napadlo, je také nelegální když udělam kopii nelegalní kopie?Jinak řečeno, si třeba pučím od kámoše vypálený CD s nějakou hrou a doma si zněj udělám kopii..[/quote]

Podobnej priklad: Myslis, ze kdyz ukradnes ukradeny penize, tak je vyperes?
Styryx (351)|24.4.2008 17:10
[QUOTE=jonmar;116002]Teď mně napadlo, je také nelegální když udělam kopii nelegalní kopie?Jinak řečeno, si třeba pučím od kámoše vypálený CD s nějakou hrou a doma si zněj udělám kopii..[/QUOTE]

No u hry je to nelegální každopádně (jde o software), u filmů a hudby si myslím že ne - nikde v aut. zák. neni myslím uvedený, že kopírovat lze (pro vlastní potřebu) jenom originál. A jde o tzv. "volné užití" (kopie pro vlastní soukromou potřebu fyzické osoby). Ono vlastně pokud půjde o hudbu či film tak ta původní kopie (ze který děláš kopii :) ) nemusí vlastně ani bejt nelegální (může jít o legální kopii pro vlastní potřebu), ale pokud překonal ochranu tak nelegální je. Ovšem když si z tý nelegální kopie uděláš kopii, tak ty žádnou ochranu nepřekonáváš, takže jeho kopie není legální ale ta tvoje kopie už zřejmě ano :) (zajímavý :)). Zákon překračuje pouze ten kamarád tím, že ti tu kopii půjčí (= sdílení) ale ty ne pokud si uděláš kopii pouze pro vlastní potřebu.

U SW (tedy i hry) je vytvoření kopie nelegální vždycky.
mistel (137)|27.4.2008 08:59
muj nazor- kazdy jsme meli alespon jednou warez hru a vetsina je s ochranou, komu se nepovedlo spustit??? (asi vetsine ano) ... no ale pro toho, kdo nema net to muze znamenat problem takze nejaky smysl to prece jen ma.
Razi3L (612)|27.4.2008 12:00
kdo nemá net, tak si to půjčí :)
Zoidik (1405)|29.4.2008 11:44
[QUOTE=jonmar;116002]Teď mně napadlo, je také nelegální když udělam kopii nelegalní kopie?Jinak řečeno, si třeba pučím od kámoše vypálený CD s nějakou hrou a doma si zněj udělám kopii..[/QUOTE]

Pojd na to matamaticky. -*-=+ takže ilegal*ilegal=legal....

ted vážně legální to není, ale pokud to neděláš ve velkým a neprodáváš....
Razi3L (612)|29.4.2008 17:15
asi tak, lidí na celou republiku je děsně málo a soustředí se jen na organizace a koleje. K někomu domů přijdou jen, pokud toho dotyčného někdo "napráská" - protože to musí jít zkontrolovat. Jinak prohlídka bytů v dnešní době je nemožná, takže se běžní lidé, kteří nepodnikají se nemají absolutně čeho bát.