reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Switch NetGear FS108 rev. B1

trodas (1753)|21.4.2008 23:42
NetGear FS108 je osmiportový switch. Switch - to je taková ta krabice, do které se strčí jeden síťový RJ45 kabel z routeru (nejlépe do portu 1, aby se v tom ještě někdo vyznal) a do ostatních sedmi portů se nacpou kabely od jednotlivých PCček a najednou jsou všichni v síti a na internetu ;)
Kdo z vás je podobný šilenec jako já a má doma několik počítačů najednou v chodu tak to určitě zná. Já mám těch krámů tolik (nemluvě o bráškovi a ségře), že kromě čtyř portů na routeru/firewallu/WiFi bráně potřebuji ještě další dva osmiportové switche. A tak jsem si před cirka 3 lety pořídil tento switch - http://s4.photobucket.com/albums/y134/trodas/?action=view¤t=networking_by_netgear.jpg - to je ta modrá solidní plechová (tl. 2mm!) krabice dole s nápisem NetGear Fast Ethernet Switch FS108 :D

Co jsem netušil bylo, že uvnitř switche se nacházejí špatné kondíky - G-Luxony!
G-Luxony jsou použity jak na ty malinké podpůrné kondíčky, tak na velké filtrovací kondíky napětí pro hlavní čip. To už je docela velký problém, a bude hůř.
Také není úplně nejlepší nápad, použít tyhle hrůzy na filtrování napětí... Ten regulátor byl krutě mučen, Guantanámo hadra, však ještě uvidíte.
Stejně tak na vstupu sedí velký G-Luxon - jako žába na prameni.
Celkový pohled na vnitřek switche - aneb jak takový hezký, čistý návrh zmrvit úděsnými kondíky.
A nyní znovu k již zmiňovanému regulátoru. Přesto, že napájení hlavního obvodu switche není nijak náročné, tak s G-Luxonem "za zády" se z této brnkačky může stát neskonale namáhavá práce. Není to bohužel vyfocené tak moc vidět jako ve skutečnosti, ale chudák regulátor se i při téhle "brnkačce" zahřál tak, že se i na druhé straně změnila barva tišťáku!
Můžu jen doufat, že tyhle obrázky vysvětlí těm skepickým z vás, že zde nejde o žádnou "mánii s kondíky" či "kondíkové šílensví", nedej bože úchylku. Prostě a jasně, špatné kondíky tak přetěžují ostatní součástky, až dojde k poruše, explozi špatného kondíku či katastrofě - k ohníčku. Jak vidíte sami, nebylo to zase tak daleko od toho nejhoršího - regulátor mezi G-Luxony:
Jak se to projevovalo? Inu, swich byl pořízen před zhruba 3 lety a už po cirka dvou či třech měsících začal za provozu pískat. Ne moc hlasitě, ale zapatlání cívky tepelným lepidlem a obalení do milianu pomohlo jen tak, že to nebylo z větší jak cirka 2m dálky slyšet. Po cirka roce se switch už hřál tak, že jsem do spodku jeho bytelné kejsy - těsně pod hlavní čip - vyřezal a vypiloval čtvercový otvor, aby se čip lépe chladil. Logicky to proti G-Luxonům pomohlo jen na chvíli - poslední cirka rok provozu je swicher už nestabilní, pakety vypadávají a musí se znovu posílat (zaplať pánbů za TCP/IP protokol s opravami chyb opětovným zasláním paketů) a dosáhnout při připojení z stahovacího serveru na eMule servery přes tento switch HighID (jako že mám veřejnou IP a otevřené porty = HighID na serveru) bylo často na 5 i víc pokusů - a kolem tuším 10-ti nastal temporary ban za toto snažení-se...
Prostě a jasně, tahle to dál nešlo. Recap jsem navrhl takto:

NetGear switcher FS108 rev. B1
------------------------------
1x 1000uF 25V d10 x 16 - Samxon GD 1000uF 16V d10 x 16
3x 470uF 16V d8 x 16 - Samxon GC 1000uF 6,3V d8
9x 47uF 16V d5 x 16 - Samxon GK 47uF 25V d5

U těch 470uF -> 1000uF kondíků jsem mohl jít na 6,3V z 16V originálních kondíků proto, že jsem si změřil napětí a hned za vstupním regulátorem AP34063 ( http://www.diodes.com/datasheets/AP34063.pdf ) se z 12 - 13V na vstupu dělá 3,3V a pro vše ostatní a nakonec z těch 3,3V se dělá 1,8V pro hlavní čip - čiže používat zde 16V kondíky by znamenalo se nauvěřitelně šidit o parametry kondíku, jenž je dělaný na 16V a ztratí hodně ze svých kvalit, bude-li běžet jen na 1,8V ...

Vstupní kondík ale musí být na 16V.
Regulátor AME 1085 ( http://www.digchip.com/datasheets/download_datasheet.php?id=143806&part-number=AME1085 ) si nadále budeme hezky hýčkat většími a dobrými kondíky - ostatně má operační teplotu jen do 70°C a nemusí za provozu nadále hnědnout tišťák, no ne?
Malé podpůrné kondíky by to možná chtělo na nižší napětí - určitě na nich bude jen 3,3V - ale co už. Tak jsem použil alespoň hodně dobré (v těch malých kapacitách) Samxon GK kondíky.
A poslední obrázek - poslední Samxon GC před hlavním čipem co reguluje jeho napětí - 1,8V :)Výsledek? eMule se konektí bezproblémů na první pokus na server, žádné vypadávaní KAD sítě v eMule při 2000+ konexích a rychlost přenosu dat přes switch mezi PCčky také rapidně vzrostla. Téměř na dvojnásobek a mezi dvěmi gigovými síťovkami se v peaku dotýká 12Mby/sec :D
Spokojenost. Konečně. G-Suxxony nikdy více!