reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zdroj k notebooku - urgentní záležitost

fahrus (32)|22.4.2008 11:49
Zdravím

Ráno vstanu a koukám, že notebook není nabitý. Tak zkoumám, strkám do nabíječky a prd.
Zdroj po zapnutí do zástrčky (a to nezávisle na tom, jestli je připojen k notebooku nebo ne) potichu pípá... cca takto: píp --- píp - píp --- píp --- píp --- píp - píp
Tak by mě zajímalo, jestli to je projev odešlého trafa vevnitř nebo nějaká ochrana proti zkratu (v případě, že by byl poškozený jen kabel) či co to vlastně je. Kabel je "neoddělitelnou" součástí zdroje, takže pokus o jeho výměnu bude nevratný

Mňo a další část problému se týká zakoupení nového zdroje... HP na svém webu uvádí mezi kompatibilními zdroji různé typy s výkonem 65W, 90W a 135W. Jaký mezi nimi bude v praxi rozdíl? V rychlosti nabíjení? (aniž bych ničil akku?). Není výhodnější 65W s ohledem na časté "permanentní" zapojení v síti? - imho nemusel by tolik topit...

A na okraj - jak byste řešili nabíjení v autě? Přes adaptér 12V->230V v kombinaci s 65W zdrojem nebo jsou všechny ty výkony v pohodě? Nemám s tím zkušenost.

Původní zdroj je 90W, původní baterie je 14,4V 68Wh
Je to urgentní, mám v něm rozdělanou práci a jsem v časové tísni i kdyby zdroj fungoval...

Dik
johny__g (6387)|22.4.2008 12:10
Zdroj musíš koupit se stejným (nebo vyšším) výkonem jako ten původní. Tedy nejlíp ten 90 W. Výkonější zdroj nebude mít vliv na rychlost nabíjení nebo něco jiného, jen prostě nepojede naplno (on naplno téměř nikdy nejede ani ten 90 W, takovou spotřebu ten notebook normálně nemá).
Do auta je přímo adaptér k tomu určený (od výrobce nebo i univerzál), ale jde to samozřejmě i tak že koupíš měnič z 12 na 230 V střídavých a na něj připojíš ten normální adaptér co už máš. Měnič má výhodu že lse použít i na jiné věci než noťas, třeba holící strojek, nabíječky baterií, montážní lampa, whatever ....
fahrus (32)|22.4.2008 12:54
Takže moje domněnka byla spíš naruby ... méně se bude hřát méně vytěžovaný zdroj, tedy ne 65 W ale 135W, je to tak? V tom případě s ohledem na dostupnost objednám 90W ... Díky

A pokud k tomu má i jiný co říct (příp podpořit názor johnyho) tak ještě pište ... objednávat budu zítra.
r34ktor (7477)|22.4.2008 15:28
[QUOTE=fahrus;115586]Takže moje domněnka byla spíš naruby ... méně se bude hřát méně vytěžovaný zdroj, tedy ne 65 W ale 135W, je to tak?[/QUOTE]
Ano, je.
-HoNY- (557)|27.4.2008 01:08
Johny_g má naprostou pravdu. Jak je původní adaptér starý? Nebo se na něj nevztahuje záruka?
Intri (3490)|27.4.2008 01:25
Pokud by se ti nepodařilo sehnat zdroj k tvému modelu, můžeš si koupit i některý z univerzálních zdrojů. U těch se většinou nastavuje pouze napětí, jejich maximální výkon bývá daný. Ten by měl být, jak píše johny, stejný nebo vyšší než má tvůj původní zdroj, čili těch 90 W.
MirekK (106)|6.5.2008 02:45
[QUOTE=fahrus;115568]Zdravím

Ráno vstanu a koukám, že notebook není nabitý. Tak zkoumám, strkám do nabíječky a prd.
Zdroj po zapnutí do zástrčky (a to nezávisle na tom, jestli je připojen k notebooku nebo ne) potichu pípá... cca takto: píp --- píp - píp --- píp --- píp --- píp - píp
Tak by mě zajímalo, jestli to je projev odešlého trafa vevnitř nebo nějaká ochrana proti zkratu (v případě, že by byl poškozený jen kabel) či co to vlastně je. Kabel je "neoddělitelnou" součástí zdroje, takže pokus o jeho výměnu bude nevratný
...
[/QUOTE]

Jestli pípá, tak se asi stále znovu startuje, a to se v něm asi opravdu aktivuje ochrana proti zkratu nebo přetížení. Osobně bych to tipnul na zlomený kabel nebo ve zdroji něco odešlo. Místo zlomení kabelu najdete citlivým hmatem, přestřihnete a znovu napojíte a zabužírkujete, a přinejhorším zdroj rozeberete, stejně je jinak k ničemu, ne ? :idea
fahrus (32)|21.5.2008 23:56
Koupil jsem novy HP o stejnych parametrech... ten stary jsem dal otci, at si s nim pohraje, at zkusi pomerit, jestli je to kablikem nez do nej zasahne ... pak by stalo za uvahu ho ustrihnout a nechat si ho jako nahradni :D

Kazdopadne si nejsme jisti, k cemu je u trafa uzitecne to stineni a feritove jadro... pry je to pripajeno dost vysokou teplotou a tata se boji, ze to znici ... otazkou je, jestli to vadi ...