reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Poškození dat

vigo.dl (10)|26.4.2008 09:48
Zdravím, přeinstalovával jsem XP a po zformátování C: se mi poškodila data na ostatních 2 discích D a E. Jde zhruba o 1/4 dat, kdy např. fotky v adresáři - třetina je v pořádku, ale zbytek nelze otevřít, konkr. "náhled nelze zobrazit". Ty poškozený fotky normálně mají svoji velikost, můžu je kopírovat atd, jen nejdou otevřít. To samé mám u ostatních dat, jako MP3, movies, texťáků. Zkoušel jsem už několik prográmků, ale žádný mi data "neobnovil". Můžete mi prosím nějak pomoci? Jinak data byla původně na discích D a E a formátoval jsem pouze C. Předem díky moc za pomoc
hl.hl (1387)|26.4.2008 10:55
Muze to souviset s velkym diskem a podporou pro velke disky. Co presne jsi instaloval a na jaky HW? Proska podrobnosti by neskodila.
vigo.dl (10)|26.4.2008 19:19
Mám 3 HDD Seagate - C: 111 , D: 186 a E 232 GB...Instaloval jsem XP Professional (puvodne take XP Professional a je hodne pravdepodobne, ze stejna verze jako nyni). Kdyz zapnu PC, nahlasi to problem s konzistenci disku a spusti se ta Ww kontrola disku. Zkousel jsem uz furu programu - GetDataBack, Find and Mount, Recover my files, PC Inspector File Recovery, PC Surgeon a All Media Fixer. Bohuzel zatim nic nepomohlo:( Jde mi hlavne o soukrome fotky a dokumenty, hudbu a movies si kdyz tak potaham...Dik za event. rady.
hl.hl (1387)|26.4.2008 21:17
Co presne je to za XP? Se servis packem nebo bez? A ty 3 disky jsou 3 samostatne HDD? Jestli to skutecne padlo pri formatu C: (cemuz moc neverim) tak by to mohlo byt snad jen chybnou funkci radice disku. Dival jsi se co vlastne obsahuji ty chybne soubory (myslim treba pres F3 a nasledne klavesou 3 v TC)?
vigo.dl (10)|27.4.2008 08:03
XP se SP1. Jinak jsou to opravdu 3 HW HDD oddělené. Kopíroval jsem před tím nějaké soubory z C na ostatní disky (před formátem), ale třeba fotky byly normálně na D už od jakživa. No abych se přiznal, nebyla to klasická instalace XP. Mám možnost mít legální Ww ze školy, tak jsem si je chtěl nainstalovat, ale v průběhu instalace nebyla nikde možnost naformátovat C:. Proto jsem to instaloval na C: 2x, myslel jsem si, že jsem to poprvé přehlídl (pokaždé jsem dal samozřejmě odstranit původní OS). Pak jsem to nainstaloval na D:, abych mohl C: zformátovat pomocí Ww, což ovšem taky nešlo. Takže nakonec, jako čtvrtou instalaci, jsem použil svoje "domácí" XP, při kterých můžu zformátovat C: při instalaci Ww. Ale problém je i na disku E:, kam jsem žádné XP neinstaloval. Vím, je to kapku komplikovaný
Janyk1 (997)|27.4.2008 10:34
Co ještě imho zkusit ty disky v jinym PC. Ale nvm nvm.


//A taky si nainstaluj SP2, ale to by tten problém způsobovat nemělo.
hl.hl (1387)|27.4.2008 12:23
Jak pise Jakyk1, zkusit druhe PC. Ale jak to tak pises, muze to byt klidne i temi velkymi disky. Co jsi mel za operacni system v dobe kdy jsi zapisoval posledni veci na ten D a E? Ono se klidne mohlo stat, ze na disk se normalne zapisovalo, ale jak se zaplnilo 138GB (nebo kolik to presne je) tak ty data vlastne zacal prepisovat zase od zacatku disku. To by i vysvetlovalo proc nektere soubory jsou citelne a jine ne.
hl.hl (1387)|27.4.2008 12:26
Ted jsem nasel ze jsi tam mel XP. Jeste napis jaky mas ostatni HW. Ono totiz s tou podporou velkych disku muze byt problem v BIOSu pocitace.
vigo.dl (10)|27.4.2008 15:45
Mám shitskou desku Gigabite 946GM DS2 s integrovanou grafickou kartou, ale je relativně nová, asi 1,5 roku. Ale snad se mi ještě nestalo, abych měl nějakej disk full, vždycky tam mám min. tak 5GB místa. Jinak 1GB RAM a procesor Core 2 Duo 6420.
hl.hl (1387)|27.4.2008 18:30
No ale to neni tak, ze bys zaplnil disk komplet a pak se neco zacalo prepisovat. Mam vyzkousene ze sestavy ktera nebyla ready na velke disky, ze se data zapisuji na disk a jakmile se dosahne zaplneni 137GB tak dalsi data se zapisuji od zacatku disku a prepisuji stara data. Ona se totiz sapisuji data do FAT TABULKY spravne, system si mysli, ze zapisuje dale nad 137GB, ale disk samotny zapisuje (prepisuje) od zacatku. Doufam ze jsem to moc nezamotal.
vigo.dl (10)|27.4.2008 20:09
Chápu. Myslím, že to nebude tenhle problém, protože mám NTFS a navíc ten třetí disk, co má 232GB, nemá 100GB špatných dat. Jsem to odhadl asi na 5GB....jestli jsem to já dobře pochopil
vigo.dl (10)|27.4.2008 20:58
Tak máš asi pravdu, stáhnul jsem si prográmek Test disk, který by měl obnovit data a ten mi nahlásil velikost těch disků 127GB, i když jeden má 237 a druhý 186GB.
hl.hl (1387)|27.4.2008 21:25
Zkus jeste co ti vrati programek z teto stranky: http://48bitlba.com/enablebiglbatool.htm

Aby se zjistilo, zda je to ve Windows nebo spis primo v HW (spis to vidim na ten HW).
vigo.dl (10)|27.4.2008 21:35
Tak ten program EnableBigLba - Passed
vigo.dl (10)|27.4.2008 21:47
Takže asi už jsem našel kámen úrazu. Myslel jsem si, že SP1 je automaticky obsaženo v XP, ale bohužel to tak není. A jelikož jsem použil starší verzi XP, jsem bez SP1. No a XP bez SP1 špatně detekují velké disky (jak jsi psal výše). Takže snad když nainstaluju SP1 - 2 nebo přeinstaluju XP, mohl by se problém vyřešit, pokud už teda nebude pozdě.
Logout (4018)|27.4.2008 22:13
Ahoj,
no - pokud proběhla oprava disku, tak už pozdě být může :-(. Nicméně na obnovu dat, i částečně zmršenejch - se mi osvědčil PC Inspektor file recovery.
Doporučil bych odpojit ty vadný disky, nainstalovat SP1, připojit je, PŘESKOČIT případnou kontrolu a opravu dat na těch discích a kouknout se na ně - jesti budou v pohodě data, tak máš vyhráno, jinak použít ten program. Možná bych v tom případě taky doporučil koupit ještě jeden 300GB disk, na kterej by sis přehrával zachráněný data, anžto bych bejt tebou se snažil na ty pokažený disky nezapisovat.

Obávám se totiž, že Ti to všechny odkazy za 138GB "opravilo" - takže Ti to totálně zblblo jak MBR, tak i MFT záznamy v NTFS, takže to nebude jen tak jednoduchý. Nicméně ten PC Inspektor file recovery mi už zachránil některý podobný problémy (byť jsem cca 2% dat ztratil, ale to mojí blbostí, že jsem na ten disk nejprve kousek něčeho zapsal).
Matyáš
hl.hl (1387)|27.4.2008 22:14
Zajimave je, ze to pise PASSED na XP bez SP. Jinak doporucuji ten SP2 nainstalovat nebo alespon aktualizovat na nej. Na XP bez SP to jde sice zapnout (coz jsi mozna nekdy davno udelal) ale Microsoft pise ze jen pro testovaci ucely.

Ale musim te zklamat. I kdyz nainstalujes SP2 tak ty data uz jsou fyzicky prepsana a tudis je to nevratna zmena. :-( :-( :-(
vigo.dl (10)|27.4.2008 23:00
PC Inspektora jsem už zkoušel...něco mi našel, ale byl to zlomek. Navíc si taky myslí, že disky mají 128GB
vigo.dl (10)|29.4.2008 23:35
Tak jsem nakonec všechna data obnovil pomocí Restoration Verze 2.5.14. Žádný jiný prográmek nepomohl...jinak opravdu moc díky za pomoc
hl.hl (1387)|30.4.2008 00:01
Jinak je verze 3.2.13 a ta umi treba obnovit i cele adresare se soubory a nemusi se to delat postupne. A nejbezpecnejsi je obnovovat soubory na jiny disk, ale to asi vis.

No a jestli chces jeste laborovat, tak bys mohl udelat nasledujici:
- smazat disk D
- vzit si nejaky nejvetsi soubor co mas, nejaky obraz DVD nebo tak neco, udelat si k nemu soubor s kontrolnim souctem
- pak tento soubor postupne nahravat treba na ten disk D do ruznych adresaru. Naplnit ho tak na 120 GB, otestovat u vsech souboru jestli sedi kontrolni soucty
- pokracovat v zaplneni az tak do 150 GB a udelat kontroly souctu znovu. Jestli to skutecne zmrsi drive ulozene soubory
NeboztikPepan (12)|14.5.2008 21:04
[QUOTE=vigo.dl;117822]Tak jsem nakonec všechna data obnovil pomocí Restoration Verze 2.5.14. Žádný jiný prográmek nepomohl...jinak opravdu moc díky za pomoc[/QUOTE]

Zkousel jsi jeste neco s tim diskem jak zde bylo psano? Treba to s tim, jestli skutecne po zaplneni 137GB to zacalo prepisovat data na zacatku disku?