reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Procesor

Zeli (397)|29.9.2006 12:41
Napiste co o tom vite, at se muze dat do "muzea".
01.jpg
tequilla (1015)|29.9.2006 14:03
Znacka Cyrix nejdrive vyrabela pouze matematicky kooprocesory pro procesory 286 a 386 (jeden jsem ke sve 286-ce kupoval). Pozdeji vydali svuj vlastni procesor zalozeny na architekture x86 a jednalo se myslim o konkurenci k procakum Intel na urovni 486 (nebo mozna Pentia I, uz je to fakt dlouha doba). Cyrix 6x86 byly celkem rozsireny i u nas (hlavne kvuli cene), ale nedosahoval takovych vykonu jako srovnatele procesory Intel (v te dobe se zacalo uvadet PR neboli Pentium rating - procesor s PR266 tedy mel byt vykonny jako Pentium na 266Mhz). Jinak ten procesor 6x86 byl posledni od firmy Cyrix, se kterym jsem se v realu setkal. Potom uz bylo jen ticho po pesine, zustal Intel a AMD.
Pavel Boček (4169)|8.9.2007 21:16
[QUOTE=tequilla;10329]Potom uz bylo jen ticho po pesine, zustal Intel a AMD.[/QUOTE]
(je to starý ale abych to uvedl na pravou míru, ať někdo nečte bludy :)

Cyrix vyráběla VIA a do teď vyrábí nízkonapěťové x86 procesory, jak do PC, tak do UMPC a tady těch věcí. Samozřejmě k tomu dělá i desky a int. grafiky.
tequilla (1015)|8.9.2007 22:21
[QUOTE=Pavel Boček;48170](je to starý ale abych to uvedl na pravou míru, ať někdo nečte bludy :)

Cyrix vyráběla VIA a do teď vyrábí nízkonapěťové x86 procesory, jak do PC, tak do UMPC a tady těch věcí. Samozřejmě k tomu dělá i desky a int. grafiky.[/QUOTE]

VIA procesory Cyrix nikdy nevyrabela. Firma Cyrix vznikla v '88 a nejdrive se zabyvala vyvojem a produkci kooprocesoru. V '97 se spojila hlavne kvuli neustalym sporum o patenty s Intelem s firmou National Semicondutor a ta ji po financnich potizich prodala firme VIA, kdy slava procesoru Cyrix byla jiz davno na ustupu. VIA znacku Cyrix jako takovou navzdy utlumila. Nerikam, ze zadny ze soucasnych procesoru VIA nevyuziva know-how od Cyrixu, ale rozhodne nelze rict, ze VIA = Cyrix. To ani nahodou. Btw. na Cyrix mi nesahej :D.
Pavel Boček (4169)|9.9.2007 02:18
[QUOTE=tequilla;48187]VIA procesory Cyrix nikdy nevyrabela. Firma Cyrix vznikla v '88 a nejdrive se zabyvala vyvojem a produkci kooprocesoru. V '97 se spojila hlavne kvuli neustalym sporum o patenty s Intelem s firmou National Semicondutor a ta ji po financnich potizich prodala firme VIA, kdy slava procesoru Cyrix byla jiz davno na ustupu. VIA znacku Cyrix jako takovou navzdy utlumila. Nerikam, ze zadny ze soucasnych procesoru VIA nevyuziva know-how od Cyrixu, ale rozhodne nelze rict, ze VIA = Cyrix. To ani nahodou. Btw. na Cyrix mi nesahej :D.[/QUOTE]

:runaway:runaway:runaway
Já to někde četl že VIA dělal Cyrix a jistoty mi dodal ten procesor VIA Cyrix III co tu mám...no ale asi to bude jak říkáš. Ale nedělali je ještě nějakou dobu jak to koupili...?
/:runaway:runaway:runaway
tequilla (1015)|10.9.2007 09:09
[QUOTE=Pavel Boček;48228]:runaway:runaway:runaway
Já to někde četl že VIA dělal Cyrix a jistoty mi dodal ten procesor VIA Cyrix III co tu mám...no ale asi to bude jak říkáš. Ale nedělali je ještě nějakou dobu jak to koupili...?
/:runaway:runaway:runaway[/QUOTE]

VIA delala sice mela procesory s oznacenim Cyrix III, ale navrh cipu vychazel od spolecnosti IDT (Centaur) - tu VIA koupila zhruba ve stejne dobe jako spolecnost Cyrix. Z puvodniho Cyrixu zbyl jen ten obchodni nazev - v te dobe obecne lepe vnimana znacka jako Centaur nebo IDT. Posledni rodinou "cistokrevnych" Cyrixu byla rodina MediaGX CPU. Btw. Cyrix III bezel az na 700Mhz, coz by puvodni architektura cipu pochazejici od spolecnosti Cyrix zvladala jen velmi tezko (tak tak to dotahli na 333Mhz).

Jinak nechces se toho Cyrixu zbavit? ;)
wojta (54)|10.9.2007 15:03
Ja mam zase IBM Cyrix 6x86MX PR300.
Asi takhle podle wikipedie:
Firma Cyrix navrhla procesor a IBM je vyrabel (za to si tam mohl dat jmeno). Pak Cyrix koupila National Semiconductors. Ty udelali derivat MediaGX, pozdeji Geode. Pak se jim nedarilo, tak Cyrix koupila VIA. Ta to dokonila a pohrbila.
Z 6x86MX vychazi procesory jak VIA Cneco tak procesory AMD Geode.