reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vysoka teplota CPU

jarinos (5)|30.4.2008 07:38
Dobry den, omlouvam se, jestli jiz se nekde drive resilo toto tema, ale nemam prilis casu na reseni. Dostal se mi do rukou pocitac, ktery je urcen na beznou praci, tv-karta, mozna nejake hry. Jde o socket 478, deska P4P800-VM, procesor Intel Celeron D 2,66 GHz. muj problem je v tom, ze cpu ma teplotu okolo 45-50 stupnu bez zateze, coz mi prislo divne. tak jsem to zkusil otestovat v everestu. behem prvnich 5 minut teplota mirne stoupala az k 55-56 stupnum +/- ale pak behem okamziku vyskocila teplota o 30 stupnu na 85. pocitac jsem restartoval, kouknul do biosu a tam byla teplota 50 stupnu. test jsem opakoval nekolikrat, vzdy se stejnym vysledkem. zkousel jsem i vizualni kontrolu - graficka karta teplejsi na dotek byla - cca. 70 stupnu, chladic procesu je vlazny, vetrak teply vzduch nevyfukuje. teploty byly mereny i pc probe a speedfan. Nevite nekdo, kde by mohl byt problem? predem dekuji za odpoved.
Withman (1337)|30.4.2008 07:43
Celerony na architektuře Netburst topili dost hodně. Teploty i kolem 90°C nebyly vyjímkou.

Zkoušel jsi šahat na chladič, když PC ukazoval tuto vysokou teplotu (85°C).? PC se ti restartuje, nebo je nestabilní.? Nemusíš se bát, že by se ti PC přehřálo, desky i CPU mají ochranu proti přehřátí, takže v nejhorší případě se ti PC vypne.
jarinos (5)|30.4.2008 07:47
jj, sahat jsem zkousel - vlazny. A jeste jsem zapomnel, ze s pc jde dal pracovat nejsou ani znamky ztraty vykonu. Nezkousel jsem zatim hry, takze nevim, jak se bude pc chovat (budu testovat v pristich dnech)
Withman (1337)|30.4.2008 07:53
Jestli ti to nedělá problémy, tak bych to asi neřešil. Páč ty teploty byly u Intelu dříve dosti vysoký, opravdu nebylo problém aby CPU mělo téměř 100°C, ale PC šlapalo v phdě dál. :eek: :D
kikloop (140)|30.4.2008 08:06
mozno by ti pomohol novsi BIOS zakladnej dosky..
jarinos (5)|30.4.2008 08:14
withman: dik moc. ja mel doposud jen amd, takze s intelem temer zadne zkusenosti. ja jeste pridam dalsi vetrak 92x92, abych mel jistotu, protoze pocitac bude pouzivat moje mama a tam clovek nikdy nevi. kdyby byly dalsi problemy, asi bych vymenil vetrak na cpu.
hl.hl (1387)|30.4.2008 08:16
[QUOTE=jarinos;117879]jj, sahat jsem zkousel - vlazny. A jeste jsem zapomnel, ze s pc jde dal pracovat nejsou ani znamky ztraty vykonu. Nezkousel jsem zatim hry, takze nevim, jak se bude pc chovat (budu testovat v pristich dnech)[/QUOTE]

Bud ukazuje spatne teplotu a mozna by pomohl nejaky novejsi BIOS, nebo je spatne nasazeny chladic. Neni mozne aby procesor mel teplotu 85 stupnu a chladic byl vlazny.
P@pi (1519)|30.4.2008 10:52
Co to je za nesmysl? Tak jestliže je chladič vlažný a nevyfukuje teplý vzduch, tak snad správně nedrží, ne? To jako nechcete řešit? Ještě někde něco takového uvidím a asi Vás přijedu praštit něčím po hlavě... 85°C není normální teplota ani pro Netburst, ještě navíc lowendový Celeron na relativně nízké frekvenci.

1, update BIOSU - může být špatné čidlo
2, zkontrolovat chaldič
3, přidat chlazení skříně

Jestliže to uděláš a teploty jsou stále stejné a chladič vlažný, tak ja pravděpodobné, že blbne čidlo, ale opravdu 85°C (a víc, protože tobě ta teplota asi bude ještě stoupat) rozhodně není zdravá teplota pro žádný křemíkový procesor. Ať už je to Transmeta, VIA, IBM, Intel, AMD nebo vůbec cokoliv. To je vysoká teplota i na GPU.

// koukám, že jsem šnek...
JornLande (25)|30.4.2008 10:59
A není spíš možný, že ti to prostě ukazuje (s prominutím) píčoviny?
jarinos (5)|30.4.2008 11:08
no mozne to je, ale zkousel jsem to v everestu, speedfan a pc probe. ano bios ukazuje po okamzitem restartu 55 stupnu, everest po restartu totez. Jde tu spis o to, jak je mozne, ze procesor po 4 minutach (v prvnim pripade), po 10 (minutach ve druhem pripade), po 5 minutach (treti mereni) vyskoci behem 1 vteriny o 30 stupnu!!!! a pak kdyz ukoncim test, tak teplota nespadne (pocitac jsem dal proti otevrenemu balkonu)!!!
kane.shw (1231)|30.4.2008 12:55
Tak logicky, pokud mi teda na základce ve fyzice o teplotách nekecali :D, když má mít (podle nějakého pofidérního čidla) cpu 85°C, tak velmi podobnou teplotu musí mít i pasiv. I kdyby byl nasazen úplně bez teplovodivé pasty, tak pořád musí dávat nějakých (jen tipuju :notsure) 50-60°C, což prstem velmi snadno poznáš - pokud totiž nemáš azbestovou kůži, tak tam prst prostě dlouho neudržíš ;)

Takže jak už tady radili ostatní... zkontroluj si chladič na CPU, případně ho sundej, očisti tech. benzínem/lihem, nanes tenkou vrstvu nové teplovodivé pasty a nasaď. Pokud tohle uděláš a ono zmiňované "čidlo" bude hlásit pořád teplotu k 85°C, tak ono "čidlo" není čidlem teplotním, ale blbým ;)

Zkus taky nahrát ten (nej)novější BIOS, z vlastní zkušenosti vím, že se tak může čidlo "napravit" a konenečně přestat ukazovat kraviny.

No a pokud se ti počítač neseká, nazamrzává, nevypíná se, tak to neřeš. Pokud je totiž správně nasazený chladič cpu jen "vlažný", tak zcela určitě čidlo kecá!

Good Luck :thumb
pegy (757)|30.4.2008 12:59
[QUOTE=jarinos;117927]no mozne to je, ale zkousel jsem to v everestu, speedfan a pc probe. ano bios ukazuje po okamzitem restartu 55 stupnu, everest po restartu totez. Jde tu spis o to, jak je mozne, ze procesor po 4 minutach (v prvnim pripade), po 10 (minutach ve druhem pripade), po 5 minutach (treti mereni) vyskoci behem 1 vteriny o 30 stupnu!!!! a pak kdyz ukoncim test, tak teplota nespadne (pocitac jsem dal proti otevrenemu balkonu)!!![/QUOTE]
Mozne by to bolo vtedy ako uz pisal P@pi, ze dobre nedolieha chladic, skontroluj ho a popripade ho skus aj zlozit a pozri ci je tam este pasta, ale priprav si novu pastu, pretoze ak zlozis chladic budes musiet naniest novu vrstvu, co by mozno aj pomohlo, inak ak je vsetko OK a chladic drzi ako ma a je tam pasta, tak bude zrejme problem v cidel, ak ti BIOS po okamzitom restarte ukazuje 50 C asi by som mu aj veril, ale spoliehat sa nato urcite nemozes, skusal si aj aktualne verzie tych programov na sledovanie teplot ?

//EDIT kane.shw ma predbehol :(
jarinos (5)|30.4.2008 13:12
pegy: no jelikoz jsem predtim pouzival jenom speefan, tak everest byl stahnut jako posledni verze, pc probe take. domnivam se, ze by mohl byt problem nejspis v nasazeni ventilatoru a paste (ale vyzkousim postupne vse, dokud se mi nepodari teplotu srazit)
matilda (83)|30.4.2008 17:02
koupil jsem celeron 1.7 na aukru a ukazoval neco velmi podobneho a pri zatezi se sekal - sundal jsem hetasink a nestacil jsem se divit....byl tam puvodne jakejsik plisek asi Intelackej vynalez, ten byl uplne odvarenej a zmuchlovanej proste jasna pricina, dal jsem tam jemnou vrstvicku bile teplovodive pasty a bezi v poho, takze doporucuji se tam neprodlene podivat