reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MSI 6163 pro

trodas (1753)|1.5.2008 01:31
MSI 6163 pro je na MSI desku poměrně vyjmečná záležitost. Jde sice o Slot 1 desku, ale na svou dobu je velmi moderně navržena a disponuje překvapujícími možnostmí overclocku. Podporuje Pentium II a Pentium III (!) procesory až do 700Mhz. ( http://global.msi.com.tw/index.php?func=proddesc&prod_no=340&maincat_no=1 ) Jde o revizi desky 2.0 - takže by už snad i mohla fungovat :D




Co bohužel MSI zůstalo, je používání špatných kondenzátorů. JPconů v vyfotografované desce a v úplně stejné druhé (rovněž revize 2.0) došlo na Chhsi kondenzátory. Chhsi jsou rovněž špatné kondenzátory a deska podle toho i dopadla - odešla. ( http://i4.photobucket.com/albums/y134/trodas/MSI6163withChhsicaps.jpg -=- http://i4.photobucket.com/albums/y134/trodas/MSI6163withChhsicaps2.jpg ) Vrchní mosfet se odpájel z desky a spálil, odešla i blokovací dioda přemosťující tlumivku... A mech13 není rozhodně sám, kdo má s touto deskou dík kondíkům problémy.





Na druhou stranu Vcore regulátor je výborně navržen a pokud ho nebudete zkoušet týrat P III procíky a spokojíte se s nepřetaktovanými Celery - tak vám docela dlouho vydrží. Problém je v tom, že deska je navržena na overlclock a ten láká. V biosu jde nastavit FSB od 66Mhz do 155Mhz!




To je na Slot 1 mobo nevídané. Asi proto si MSI dalo tu práci a postavilo mobo s na svou dobu velice dobrým, byť stále jen jednofázovým, CPU Vcore regulátorem a nevypustilo žádné kondíky :) Za to je třeba MSI pochválit, to se na Slot 1 málo kdy vidí.



Co se zase na druhou stranu vidí až příliš často jsou špatné kondíky. Celá deska je plná jediné špatné značky - JPcon. (druhá má zase samé Chhsi kondíky)




A aby toho nebylo málo, tak vstupní kondíky jsou jen větších rozměrů, parametry říkají stejnou kapacitu jako ty ostatní - všechny mají 1000uF. Jen ty vstupní jsou na 10V, což "opravdu pomůže" když se napětí bere z 5-ti voltové větve. Trošku málo, ne? A ten dráteček kterým je navinutá vstupní tlumivka, ten je moc teňoučký. Na desce s Chhsi kondíky také proto skoro zčernal i s cívkou...




Na South Bridge se nachází krásná nálepka - asi místo chladiče :) Na druhou stranu všechny switche a konektory jsou přehledně a dobře popsány. Alespoň že tak.




Bios je osvědčený AWARD a tři sloty na SDRAM pojmou až 384MB ram (3x 128MB) - anebo až 768 když použijete 256MB SDRAMy s ECC. Kde takové sehnat, to ovšem netuším :D A ten vtipný chladiček v pozadí bude asi třeba vyměnit, pokud plánujete FSB 155Mhz :)




Takže když máme overclockerskou desku s špatnými kondíky - co uděláme? Inu kondíky vyměníme přeci :D Začneme s Vcore regulátorem, tam je to nejpalčivější. Kondenzátor úplně v popředí mohl být d10, no. Třeba příště :)




Kolem ramek a chipsetu je to také velmi důležité - pokud chceme vyšší FSB tak to jinak nepůjde.




Vstupní kondenzátory tentokrát pořádně dimenzujeme. 2x 1000uF?! Kdepak! 2x 3300uF!
Kapacita vstupních kondíků má významný vliv na zvlnění výstupního napětí z Vcore regulátoru, takže to klidně můžeme přestřelit, nic se nemůže stát. Čím více, tím lépe.




To samo neznamená, že kondíky jinde budeme zanedbávat, žeano :) AGP karty také rády pěkné, nezvlněné napětí :D




Okolí South Bridge vypadá po recapu docela pěkně barevně. Netipuji, že bude potřeba na 155Mhz dát na SB chladiček, ale možná se mýlím. Třeba ano, při větší zátěži... :)




Malé kondíky se nevyplácí opomínat, jsou z toho samé nepříjemnosti jako občas ten a občas onen problém. Pokud se toho chcete vyvarovat, je třeba je taká vyměnit. Samxon GK 22uF 25V jsou dobrou volbou ;)




Pohled na recapovaný Vcore regulátor odhaluje jistý limit/problém s velikostí vstupních kondíků - dostávají se moc blízko k Slot 1 prostoru a s d10 kondíky se tam Pentium v originálním balení tak-tak vejde.




Ale vešlo se, a jelo nádherně - stejně jako jiné procesory co jsem v desce zkusil. "Mendočína" jsou sice kůže líná, ale i v redukci se dají taktovat docela dobře - 466Mhz na 583Mhz:


(všimněte si že Vcore je zvednuté na 2,40V a že ho SpeedFan udává tak přesně, jak je v biosu nastaveno = dobré čidla a dobrá Vcore regulace i přes to, že je jen jednofázová)


A tím jsem jen začal. Milé Mendochino šlo posléze na 90 x 7 - 635Mhz: http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=351368

Pak jsem popadl Celeron Convington co nemá žádnou L2 (!) a ten šel z 266 na 460Mhz - 115 x 4: http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=351231

A do třetice - Pentium II Klamath 233Mhz šlo z FSB 66 na FSB 124 (!) a tím se dostalo na 371Mhz: http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=350966
(CPU-Z ho špatně identifikuje jako 200Mhz kus, asi proto, že jsem násobič nastavil na 3x a ne na 3,5x jak má být - je odemknuté)


Staré Pentium II Klamath má v overclocku problém s L2 keší. Jsou tam 7nS čipy které mají strop někde na asi 200Mhz. Dělička frekvence pro 233Mhz kusy je 1,75x a pro 266Mhz kousky je 2x. Je naprosto jasné, která verze dík tomu půjde taktovat lépe. Bohužel jsem měl tu 233Mhz a tak ani brutální zvýšení Vcore z 2,80V na 3,40V (!) nepomohlo. 371 / 1,75 je totiž 212 a 212Mhz je na 7nS čipy až-až.

Naproti tomu limit Celerona Convingtona je čistě v biosu, jenž u něj nepovolí z defaulního Vcore 2,00V jít výš než na pouhých 2,40V...! To je veliké omezení jinak výborného (na Slot 1) boardu. Stejný problém je u kůže líné - "Mendočína". Maximum 2,40V.

Pokud by se někomu podařilo odstranit toto omezení, tak by mohly padat s tímto boardem ledasjaké rekordy :D Pro představu - tak třeba ten Celeron Convington bez L2 mi bez úprav udělal 448Mhz ( http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=350945 ) a s úpravami jako vylapování core pod chladičem, ArcticSilver 3 pasta místo gumové žvýkačky a nahrazení 18ks keramických kondenzátorů na jeho Slot 1 desce co stabilizovaly Vcore novejšími, lepšími a většími keramickými kondenzátory + přidáním dvou vypuštěných jsem se dostal na 460Mhz.
Může se to zdát jako skok, ale mezi tím je jediný rozdíl - FSB bylo buď 112 nebo 115Mhz. Na 117 se to vždy resetlo při nabíhání Windows...

Milý Celer obsahoval na přídavném filtrování 6ks 2,56UF keramik + 12ks 1uF keramik.
Tyto všechny byly nahrazeny Panasonic X5R 5,6uF 6,3V 1206 (PCC1937CT-ND) keramikami + dvě vypuštěné byly přidány. A protože se výsledek v overclocku vlastně vůbec nezměnil, tak to znamená, že regulace Vcore je dobrá a udrží Vcore napětí čisté i při pořádném overclocku.

Snad to zvládne i když to mech13 začne týrat Pentiem III.
Celeron Convington mod 1.jpg Celeron Convington mod 2.jpg
mech13 (5526)|1.5.2008 10:42
[QUOTE]Bios je osvědčený AWARD a tři sloty na SDRAM pojmou až 384MB ram (3x 128MB) - anebo až 768 když použijete 256MB SDRAMy s ECC. Kde takové sehnat, to ovšem netuším :D A ten vtipný chladiček v pozadí bude asi třeba vyměnit, pokud plánujete FSB 155Mhz :)[/QUOTE]
jen lechce poopravim: 440BX bere bud 128MB jednostrane moduly, nebo 256MB oboustrane. ECC je volitelne na vsech kapacitach
a ten chladicek: na tu dobu to je nahodou luxus, tehdy byval bezny holy northbridge:) to az dnes chipset zere vic nez tehdy procesor a MB jsou plne medenych monster a aktivnich vetraku:runaway
ale nerikam ze tam nedam neco vetsiho:D

a abych nezaopmel: je to nadhera:thumb
johny__g (6387)|1.5.2008 11:40
No když už si s tím Trodas dal tu práci, tak by to chtělo nějaký PIII-S Tualatin, ať si ta deska užije ..
mech13 (5526)|1.5.2008 12:04
na to mozna taky dojde:)
trodas (1753)|2.5.2008 00:01
No, v navodu i na Crucial strance rikaji, ze jen 128MB a take me to z oboustranne 512 bere jen 128 ... na slot. Takze bych rekl, ze v tom navod nelze :)

Tualatinek? V tom pripade by mozna nebylo od veci previnout tu vstupni tlumivku... ten dratecek je tam docela tenoucky...
mech13 (5526)|2.5.2008 00:12
jak ji budu mit doma, testnu v ni 256MB modul. ale vsadi bych se ze jsem ho v ni zkousel a jel...
v jine desce s 440BX co ma 4 sloty jsem mel 1GB RAM, a to neni mozny jinak nez aby 440BX sezral cely 256MB modul:notsure
Withman (1337)|2.5.2008 00:54
440BX by měla zvládat 256MB modul, určitě min. vícečipovej. Si myslím. :)
johny__g (6387)|5.5.2008 09:52
Mám doma tuhle desku a v ní jeden čas 4 x 256 MB paměti, takže na 100% musí oboustranný (16 čipů) 256 MB modul fungovat.
trodas (1753)|5.5.2008 23:42
No vidim, ze jsou tu vsichni chytri jako hejno sov, nicmene me to z 512MB oboustranneho dimmu videlo jen 128MB. Zkusime s mechem ten jeho a uvidime, protoze to chci videt :D

Jinak na OCAU foru jsem narazil na clovicka, co tu desku "malinko" upravil. Vysledek byl: "6163pro, intel tualatin @ 1.79ghz, 149mhz FSB, 2x 60w peltiers, jaycar heatsink with 2x 80mm 45cfm fans, two PSU's" :D

Potrebne upravy:
- odstraneni mnoha pinu z Socket 370 a premosteni dvou pinu 10k odporem
- modifikovan PLL a pouzit staticky krystal na udrzeni PCI bus frekvence na 33Mhz
- vyroben vlastni CPU Vcore regulator pro napajeni CPU :D



Hardcore, hardcore! ;) :D ;)
johny__g (6387)|8.5.2008 13:45
[QUOTE=trodas;119665]No vidim, ze jsou tu vsichni chytri jako hejno sov, nicmene me to z 512MB oboustranneho dimmu videlo jen 128MB. Zkusime s mechem ten jeho a uvidime, protoze to chci videt :D[/QUOTE]

Pro objasnění, proč některé moduly jedou a jiné ne.

http://homepage.hispeed.ch/rscheidegger/ram_bx_faq.html#Q:_What_module_sizes_are_supported_on_my

[QUOTE]Q: What module sizes are supported on my bx-based board?
A: Generally, all modules smaller or equal to 64MB work without problems. No 512MB module will work in a board with the bx chipset, regardless what a vendor might tell you on the website. 128MB modules work as long as they have 8 or more chips (see here). 256MB modules might work, depending on the internal organization of these modules. You need modules with 16 ram chips, each chip organized as 16Mx8. The modules with 16 ram chips organized as 32Mx4 will NOT work, nor will the modules with 8 chips. More information here.[/QUOTE]
trodas (1753)|16.7.2008 11:52
johny__g - ano, vim, na to uz jsem hodnekrat narazil. Ale i starsi dimmy mi delali jen 128MB ... tak nevim. Organizaci jejich jsem nezkoumal, pravda pravdouci :)

[QUOTE]jak ji budu mit doma, testnu v ni 256MB modul. ale vsadi bych se ze jsem ho v ni zkousel a jel...[/QUOTE]

Tak co, mechu, jede? Nam zadna 256k nejela, ale jak je jasne - muze a asi to i bude jejich spatnou organizaci - potrebujeme prosty ty starsi 16Mx8 kousky ...
mech13 (5526)|18.7.2008 08:13
256MB (DS) normalne valil. jinak by v ni asi nejelo 640MB RAM:notsure 512MB (DS) jako 256 a pak naplno jedna 256ka a 128ka
vedle v dalsim 440bx je 768MB - dve 256 a dve 128 (driv 2x512+2x256 => 1GB)
Petre86 (1)|8.12.2008 21:07
Ahoj, mám tudle desku a chtěl by sem se zeptat jestli se dá (nevíte náhodou jak) vypnout kontrola paměti RAM při nabíhání BIOSu. Jinak sem dneska koukal a jeden kondík už se nafukuje, takže už plánuju výměnu ;) Teď ta mám Celera 466, ale chtěl by sem to hnát až do maxima...... P3 700Mhz. Jinak co se týká těch RAMek, myslím že by měla v pohodě zkousnout 3x256 pokud to budou ty s 16ti chipama. Je to napsaný na stránkách MSI, tak by to snad mohlo frčet.