reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rozetreni termalni pasty?

Marxik (31)|2.5.2008 11:36
Ktery zpusob nanaseni teplovodive pasty je podle vas nejucinejsi?
meeee (1110)|2.5.2008 11:56
Záleží na tom, jaké pasty. Například ty tuhé keramické se mi dobře roztírají vizitkou nebo podobnou kartou z tvrdého papíru/plastu.
Withman (1337)|2.5.2008 13:27
Přesně tak, dosti záleží na typu. Např. já používám bílé pasty nebo zlatou (z chladiče NB1) a dělám to tak, že si dám na prst igelitový pytlík a tím roztírám pastu po CPU či GPU.
mech13 (5526)|2.5.2008 15:18
a nemuze se nahodou pri roztirani pasty dostat mezi pastu a chladic vzduch, kter by tak zhorsoval chladci vykon?
z toho pohledu by mela vyhodu metoda "placnout doprostred a pritlacit chladicem" - pri tom se pasta rozleje po cele plose a vzduch vytlacuje pred sebou - zadne bublinky nezustanou

docela obstojne to slo i s velmi tuhou MX1, dnes tu mame MX2 ktera je ridsi, takze by snad nemel byt problem

//pokud teda ignorujeme liquid pro ktera je hnus nejvetsi a kapitola sama pro sebe
crasher.km (919)|2.5.2008 15:23
Někdo doporučuje kreditku,někdo vizitku ... osobně dávám 4 kapky zhruba doprostřed a přimáčknu chladič :) pak mám všude pastu kde potřebuju,zakryje mezery tam kde má a hotovo :)
spíš sem kdysi četl v Computeru ,že doporučují roztírat prstem v sáčku ... nemůžu vzniknout stat. elektřina a poničit CPUčko ?:)
meeee (1110)|2.5.2008 15:45
Musíš si vzít antistatickej.:D

Každopádně tahle pytlíková metoda metoda je použitelná akorát u těch řidších past. Nebo jsem na to levej, ale tuhou se mi takhle pořádně nanést nepodařilo.
Trippax (154)|2.5.2008 17:04
no ja pastu kydnem na cpu do stredu a po pritlačení chladiča sa to pekne rozlezie po IHS :)
...No...Name... (586)|2.5.2008 17:17
Já většinou namatlám prst,rozetřu po cpu a po přiložení ještě pootočím s chladičem a tadáá...pasta je všude!Samozřejmě jen tam,kde ma být;).
SamecP (1751)|2.5.2008 17:41
Já bych se chtěl naopak zepta,čim odstranit starou pastu před nanesením nové??
mech13 (5526)|2.5.2008 19:03
jak pastu nanest se tu uz nekolikrat resilo, skuste se zamerit ktera metoda je lepsi -> nejlepsi
Withman (1337)|2.5.2008 21:58
Tak dneska jsem nanášel pastu na CPU s chladičem Scythe SCSMZ-1100 Samurai Z Rev.B (stříbnná pasta je od výrobce dodávaná). Zkusil jsem místo sáčku potravinářskou folii a nebylo to ono...folie mi ujížděla po prstu a trochu jsem se zapatlal...:thumbdown Takže příště zase sáček! :thumb
crasher.km (919)|3.5.2008 00:35
[QUOTE=...No...Name...;118785]Já většinou namatlám prst,rozetřu po cpu a po přiložení ještě pootočím s chladičem a tadáá...pasta je všude!Samozřejmě jen tam,kde ma být;).[/QUOTE]
[ot]
Na prstu :D
[/ot]

SamecP: nekdo používá odlakovač,někdo slivovici (barbaři) ,IMHO pokud ji máš jenom na styčné ploše,tak jen ubrouskem...
Woyta (284)|3.5.2008 14:57
Bud pouzivam zminenou kartu nebo cepel do vysunovaciho noze (nuz na koberce, modelarsky,....)
Cim tenci vrstva tim lepe. Pak samozrejme vyzkousim dotyk a kdyz je to OK tak chladic upevnim.
mech13 (5526)|3.5.2008 19:54
to nemate nidko zadny padny duvot proc nanasite tak jak nanasite? proste to nejak delate a nevite proc?

jestli sem jen kazdy napise "roztiram kreditkou", "roztiram ziletkou"... tak to znova zamknu. doufal jsem ze se bude resit jak nejlepe, ale jestli nikdo nema zadne duvody...

zatim jsme jen zjistili ze igelitakem to neni nekdy moc prakticky
robky (3195)|3.5.2008 20:13
Ku starším chladičom (na socket370 a A) dodával neviemktorý výrobca samolepku, ktorá mala v strede otvor podľa podľa použitého socketu. Samolepka sa umiestnila na základňu chladiča,aplikovala sa pasta, samolepka sa odlepila a na chladiči ostala pasta presne v mieste umiestnenia CPU. Dúfam, že z popisu je to všetkým jasné.
Ja si podobnú vyrábam a to tak, že najprv skúšobne nanesiem na CPU pastu, priložím chladič a na základe otlačku vytlačím niekoľko kusov samolepiek (pre viac použití). Aplikácia pasty je potom veľmi jednoduchá - ja používam kreditku(jej dlhšiu hranu) a nanesená vrstva je rovnomerná a naozaj veľmi tenká. Jej hrúbka závisí od hrúbky použitého samolepiaceho papiera.
Pavel Boček (4169)|10.5.2008 13:59
Dříve jsem to také jen plácnul doprostřed a přitlačil nebo si tou stříkačkou všechno rozmazal po jádře, ale teď volím mazání prstem, protože dle prvních dvou metod toho často bylo v rozích málo a na stranách to zase vyteklo, navíc to má velkou spotřebu.

Teď dávám jen trošku a roztírám to prstem a nakonec to tak jako "poťupu", ono se to trochu za prstem táhne a vzniknou tak nerovnosti, které si vyrovná chladič; zbytek na prstu utřu vždycky do chladiče :turtle Obtisk je naprosto dokonalý a spotřeba pasty se zmenšila o třetinu :) Jedna stříkačka mi tak vydrží na >15 použití (velikosti malého balení Silver 5, myslím 3 gramy to má).

U moc tekutých past, kde se to za prstem netáhne, dám ještě doprostřed trošičku navíc, ať si to chladič také urovná :) Každopádně myslím, že tenhle způsob tvoří nejtenší vrstvu a je nejekonomičtější :slug
ICEBOSS (3435)|10.5.2008 17:51
nanasim ji tak, ze prdnu trosku doprostred, na prst natahnu igelitak a rozpatlu po CPU, pripadne pak jeste dam malinko doprostred (kdyz to neni hezky obtisknuty). Driv jsem to delal i kartou a podobny... ale uz me to neba. U BOX chladicu uz dneska byva pasta celkem slusna, nechavam ji tam.
Pavel Boček (4169)|10.5.2008 17:57
Že se všichni tak neradi umazáváte :) Můj subjektivní pocit je, že s prstem se to i roztírá lépe, hlavně hustší pasty, navíc na igelitu mi půlka zůstane.
ICEBOSS (3435)|10.5.2008 17:59
kdyz to patles prstem, tak se do pasty dostavaji necistoty z tvyho prstu, proto to delam sackem :)
Pavel Boček (4169)|10.5.2008 20:23
A na sáčku asi nečistoty nejsou :rolleyes:
robky (3195)|10.5.2008 21:48
No lenže prst máš mastný, je potom zbytočné základňu a IHS čistiť odmasťovacími prostriedkami typu technický benzín, lieh atď.
crasher.km (919)|10.5.2008 23:35
mech13: není ideální způsob :) jde o to ,jak jsi zručný a jak dokážeš pastu rovnoměrně rozetřít ,v jaké vrstvě a jestl isi nezasereš celej socket :D třeba když sem kupoval pastu od Coolermaster,tak tam byla přímo "kreditka" na roznešení pasty a takovej kit na cpu,aby se pasta nanesla tam ,kde má :) to považuju za dobrej způsob:) jinak je ale opravdu jedno jak to naneseš:) Nejlepší je nasadit leštící kartáč na vrtačku,vyčistit styčnou plochu chladiče a potom na cpu nanést malinkou vrstvu pasty (nejlíp asi kreditkou -tou se mi vždycky nanášelo nejlépe a nejrovnoměrněji),nasadit chladič zvrchu a TROŠIČKU s ním popotočit,aby se pasta dostala do spár...
Pavel Boček (4169)|10.5.2008 23:39
[QUOTE=robky;120809]No lenže prst máš mastný, je potom zbytočné základňu a IHS čistiť odmasťovacími prostriedkami typu technický benzín, lieh atď.[/QUOTE]

Na bříšku ukazováku nemáš skoro nic, vždyť jej pořád o něco otíráš...a kdyby, existuje taková věc...říká se jí mýdlo :) Je to skvělý detergent ;)
johny__g (6387)|11.5.2008 09:30
Tak ještě že o tom mýdlu neví daktyloskopové, to by to mohli zabalit ... Ne vážně, prst si můžeš umýt jak chceš, strkat ho taky kamkoli ale nějaká mastnota na něm bude vždy. Když vezmeš nový (ne od salámu nebo tlačenky!) PE sáček tak je mnohem čistší. A co ti na něm zůstane můžeš taky otřít o chladič, stejně jako prst.
Woyta (284)|11.5.2008 10:26
Ono se to nezda ale na prstu mas vzdy spoustu necistot at se ti to libi nebo ne. Novy sacek je opravdu mnohem cistejsi.
Nemluve o tom ze silver se z kuze blbe dostava.
Pavel Boček (4169)|11.5.2008 14:34
No, dělejte si to jak chcete, ale myslím, že tohle je hádání se o ho*ně. Metoda stejně převýší nečistoty (pro porovnání - na Acceleru S1 jsem s původní MX-2 měl v IDLE teplotu kolísající mezi 28 - 29 stupňů, s ručně natíranou Silver 5 přesně 29 stupňů, dle testů na webu je rozdíl mnohem větší; nehovoří to o něčem ?).

No a nevím jak vám, ale měl šla i taková hustá potvora jako Silver 5 s pomocí mýdla nakrásně dolů.

Btw, chladiče čistím benzínem a vždycky se zamokřím, to je taky dobré odmašťovadlo ;) A hádejte se jak chcete, ale tohle fakt nemá vliv...koneckonců, jestli tam plácnete půl tuby nebo rozmažete nějak trošku, teplota se bude lišit tak o 2 - 3 stupně když moc, tak je proboha jedno, čím to natíráte, spíš bych řešil spotřebu pasty a tu mám určitě menší :p
Woyta (284)|12.5.2008 17:19
Myslim ze ne Time. :)
CPU v hornim PC prelapovano - Zatracene tenka vrstva
CPU dole sundano IHS - Zatracene tenka vrstva a mala plocha.
Na cisteni se spis doporucuje isopropylalkohol. Ale je fakt ze ja taky pouzivam co najdu v garazi.
Ten tvuj vysledek ukazuje ze nanasis pastu celkem dobre. Hodne lidi neumi nanest pastu lepe nez masina (Pred aplikovana pasta napr na freezeru). A ma pak horsi vysledky.

Me teda Silver z prstu tak lehce nesleze.
r34ktor (7477)|12.5.2008 17:49
Já si na roztírání pasty vyrobil dřevěnou špachtli seříznutím špejle od nanuku Magnum (kterým jsem se předtím posilnil :cool:).
Pavel Boček (4169)|12.5.2008 19:38
[QUOTE=Woyta;121305]Na cisteni se spis doporucuje isopropylalkohol. Ale je fakt ze ja taky pouzivam co najdu v garazi.
Ten tvuj vysledek ukazuje ze nanasis pastu celkem dobre. Hodne lidi neumi nanest pastu lepe nez masina (Pred aplikovana pasta napr na freezeru). A ma pak horsi vysledky.

Me teda Silver z prstu tak lehce nesleze.[/QUOTE]

[SIZE="1"]OT: Myslím, že je to úplně jedno, až na P4 jsem to použil na všechno, vyčistilo se to krásně a nikde se nic nerozpouštělo, takže tak.../OT[/SIZE]

Asi jsem vyjímka no...pravda, že bez mýdla jdou stříbrné pasty těžko dolů (spíše nejdou), ale s mýdlem je to OK :)
crasher.km (919)|12.5.2008 20:28
[QUOTE=Woyta;121305]Myslim ze ne Time. :)
[/QUOTE]
používej citaci;) je to pak přehlednější
flanker (1579)|6.6.2008 18:42
a co naopak? Dat pastu na chladic a to pak pripnout na CPU? To ste nekdo zkousel?:)
r34ktor (7477)|6.6.2008 18:53
[QUOTE=flanker;129889]a co naopak? Dat pastu na chladic a to pak pripnout na CPU? To ste nekdo zkousel?:)[/QUOTE]
To zkoušeli již miliony lidí. BOXy a většina samostatně prodávaných chladičů má pastu předaplikovanou přímo na sobě. ;)
flanker (1579)|6.6.2008 18:56
to je jasne :), ale jestli je v tom nejaky rozdil...
xstreetfighter (453)|6.6.2008 18:59
tak ja sem to delal predevcirem, AC MX2, mikrotenovej sacek, lehce jsem nanesl tenkou vrstvu na procak, tak i na chladic. Samotne pridelavani chladice na socket T je kapitola sama o sobe, je zapotrebi hrube-nezne sily a verim, ze tim tlakem se z toho dostane jak vzduch tak se to DOKONALE rozetre :cool: takze ja doporucuju na obe stycne plochy tenke vrstvy...
r34ktor (7477)|6.6.2008 19:03
[QUOTE=flanker;129894]to je jasne :), ale jestli je v tom nejaky rozdil...[/QUOTE]
Prakticky ne. Spíše jde o to, že různé procesory mají různě velká a jinak tvarovaná jádra, takže je snazší rovnoměrně s minimálními ztrátami nanést pastu na procesor, než na chladič. Ve velkosériové výrobě je to jiné, protože to dělá stroj podle přesně dané specifikace.
KEOSAN (958)|8.6.2008 11:34
Na rozotieranie pasty sa mi osvedcil postup, ktory roky pouzivam.

Odstrihnem asi 1cm siroky a cca 5 cm dlhy pruzok z leskleho kartonu.
Napr. farebne reklamy z tvrdeneho papiera oko baleni CPU chladicov a podobne.
Potom cca na jednom konci 1cm ohnem. Takze mam nieco ako take L-ko.
Na chladic nanesiem CPU a male cipy CPU, ako mali Durony, Athlony pre Socket A, isli pekne a rovnomerne tym roztierat. Dalo sa tym jemne dotykat a vyhladzovat pastu uplne rovnomerne bez pouzitia prstu, ktory by tlacil na CPU /alebo to este pritlacit prstom, ako komu vyhovuje, ale nerad sa zapatlem od tej chemickej gebuziny, najzdravsie to neni absorbovat cez pory v pokozke.../. Pre vacsie CPU by to chcelo nieco potobne, len trosicku sirsie.
Woyta (284)|9.6.2008 10:10
Zkus plastovou kartu.
Treba kreditni. :)
Uz tu byli zminovane.
Osvedcili se.
KEOSAN (958)|11.6.2008 21:04
Osvedcilo sa mi, co som popisoval. Skusal som volakedy aj kartu, ale slo to nou horsie. Hlavne na male cipy, ako mali Durony, Ahtlony XP.

Naviac clovek sa nemusi zatazovat potom nejakym cistenim. Odstrihne si kusok, ohne, pouzije, zahodi..