reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jeví se vám jako perspektivní technologie Hybrid CrossFire / SLI ?

boboco (1987)|12.5.2008 08:38
  • Ano, řešení AMD/ATI i NVIDIE mě láká
  • Ano, ale láká mě spíše ATI Hybrid Crossfire
  • Ano, ale láká mě spíše NVIDIA Hybrid SLI
  • Nevím, vše ukáže až čas a praxe
  • Ne, přijde mi to jako naprostá zbytečnost.
Zoidik (1405)|12.5.2008 08:46
Možná by to bylo lákavé, ale otázkou je zda by byly ochotní se tito dva výrobci domluvit na společném řešení a jaké by byly drivery. Myslím, si že v současné době ovladače asi ještě nejsou pořádně vyladěné na crosfire/SLI a také musí byt hry na to optimalizované. Možná spíše tak za několik let by to mohlo být reálně, ale v současné débě ne, tak podle mě UKÁŽE ČAS A PRAXE
johny__g (6387)|12.5.2008 09:06
Jako řešení pro zvýšení výkonu ve hrách to pro mě zajímavé není. Ale co mně přijde dobré je funkce (u nVidie), kdy se ve 2D zcela vypíná dedikovaná grafická karta a použije se jen ta integrovaná. Ušetří se energie, méně se to hřeje, menší hluk atd. To podle mě není špatná myšlenka. Zajímalo by mě, kolik by stálo implementovat tohle přímo na grafickou kartu, že by měla dvě jádra - jedno pro 2D, druhé jen pro 3D.
Klingacikx (1545)|12.5.2008 15:05
Hybridom sa výkon moc nezvýši a zaujímavé sa mi zdá len v šetrenie energie a ak bude pravda, že nejaká HD4870 bude v 2D žrať 10W tak v tom bohvieakú budúcnosť nevidím
pegy (757)|12.5.2008 15:51
Pre marketing je to velmi zaujimavy trik ako prilakat ludi k tej ci onej platforme/rieseniu ;) Jedine vyuzitie ma asi fakt to vypinanie grafickej karty pri necinosti, otazka vsak ostava kolko watou sa tym da realne usetrit? Ak mate super extra vykonu VGA typu 9800GTX> HD3870> tak tam uspora v necinosti moze byt uz celkom zaujimava, ale pri pouziti "beznejsich" 9600 GT< HD3850< si tym uz prestavam byt isty (uz su do tychto VGA implementovane rozne setriace technologie), mozno by to bol zaujimavy test do buducna. Som zvedavi, kedy sa vypinanie externej VGA podari zrealizovat aj AMD/ATI ;)
crasher.km (919)|12.5.2008 16:00
Ano, ale láká mě spíše ATI Hybrid Crossfire.... kašlu na výkon,ale pokud si koupím desku s int. grafikou ,tak mám další výstupy pro monitory :) a to se počítá :)
Milan Šurkala (160)|12.5.2008 17:56
Láká mě především snižování spotřeby, pokud se to dotáhne do dobrého konce, pak bych i uvažoval o výměně nynější desky s chipsetem Intel P35 za nějaký nový chipset NVIDIE s touto podporou (mám GF9600GT). Ale to jen za podmínky, že se to skutečně vychytá. A jak znám tempo mých upgradů počítače, tak se k tomu nedokopu a vše se vymění až s novým kompem, takže moji další grafikou bude něco jako GeForce 13600 nebo Radeon HD 9850 :D
Každopádně tento trend snižování spotřeby u grafických karet se mi líbí, chtělo by to ještě více. Co se týče navyšování výkonu s pomocí integrované grafiky, zde už tolik optimismu nesdílím, ale proč ne. Když to bude aspoň trochu fungovat (rozuměj alespoň nesnižovat výkon, když už ho třeba nezvýší v některých hrách či jiných aplikacích a nedělat neplechu), tak proč ne.
Pavel Boček (4169)|12.5.2008 21:06
Ano, ale láká mě spíše ATI Hybrid Crossfire

Sháním zrovna desku a tak si říkám, že není od věci když už vzít čipset 780G, spotřeba není moc vysoká a výkon se trochu zvedne...proč ne :p
robky (3195)|12.5.2008 21:38
Ano, řešení AMD/ATI i NVIDIE mě láká

A hlavne šetriace funkcie. U procesorov sa spotreba znižuje a naproti tomu nám grafiky zožerú dvojnásobok ušetrenej energie, keď nie viac. Aj tak väčšinu času( pri bežnej práci okrem hrania ) je nám výkonná grafika na nič, len papká ampére.
kane.shw (1231)|13.5.2008 01:16
I mně jde především o to, snížit spotřebu PC ve 2D, možnost navýšení výkonu "zpřažením" dedikované grafiky s integrovanou beru spíše jako třešničku na dortu, bonus "zdarma" - záležet bude samo na ovladačích a podpoře (ze všech stran).

Avšak jak už tady bylo nakousnuto, pokud budou mít nové grafiky ATi řady HD4xxx opravdu spotřebu v idle jen 10W, pak bude zajímavé sledovat, jak se s tím trh popere :).

Otázkou také je, zda-li je dobré to komplikovat a vlastně i nutit lidi kupovat nejnovější čipsety/grafické karty s podporou Hybrid CF/Hybrid SLI. Pokud to totiž budou podporovat jen některé čipset, pak se bude situace jen víc komplikovat a výběr jen více zužovat. Pokud se to však stane standardní součástí všech čipsetů a grafických karet nových generací, tak by se to jen usnadnilo.

Každopádně za sebe mohu zatím říci, že "Nevím, vše ukáže až čas a praxe" ;)
pas!k (3765)|13.5.2008 08:09
Ano, ale láká mě spíše ATI Hybrid Crossfire
hippouss (246)|13.5.2008 09:11
Ano, ale láká mě spíše NVIDIA Hybrid SLI

...ale jsem k tomu trochu skepticky, uvidime jak to vsechno vychytaj a jak to bude slapat v praxi ;)
Jaruna007 (11)|13.5.2008 11:12
[QUOTE=Milan Šurkala;121317]Láká mě především snižování spotřeby, pokud se to dotáhne do dobrého konce, pak bych i uvažoval o výměně nynější desky s chipsetem Intel P35 za nějaký nový chipset NVIDIE s touto podporou (mám GF9600GT). Ale to jen za podmínky, že se to skutečně vychytá. A jak znám tempo mých upgradů počítače, tak se k tomu nedokopu a vše se vymění až s novým kompem, takže moji další grafikou bude něco jako GeForce 13600 nebo Radeon HD 9850 :D
Každopádně tento trend snižování spotřeby u grafických karet se mi líbí, chtělo by to ještě více. Co se týče navyšování výkonu s pomocí integrované grafiky, zde už tolik optimismu nesdílím, ale proč ne. Když to bude aspoň trochu fungovat (rozuměj alespoň nesnižovat výkon, když už ho třeba nezvýší v některých hrách či jiných aplikacích a nedělat neplechu), tak proč ne.[/QUOTE]


Přesně tak. I mne poslední dobou hodně láká snižování spotřeby el. energie. Přeci jen trávím u compu spoustu času :) I proto už netrpělivě vyhlížím desku od Gigabytu GA-MA78G- DS3H. Myslím, že v kombinaci s mým 35W AMD X2 3800+ a ATi 3850 512MB to bude (pro mé ego) paráda.
DeTee (4)|13.5.2008 12:21
Pokud nehraji hry, či nevytvářím 3D grafiku pak je veškerý výkon GPU pro 3D i kapacita GRAM k ničemu. A tím pádem i Hybrid CF / SLi. Myslím, že nejpřínosnější by bylo, kdyby karty fungovaly jako obecný akcelerátor (jakýsi koprocesor) pro úlohy kritické na výkon (viz. nVidia CUDA). A je jedno jestli komprimuji video, dělám 3D grafiku, hraji hry, efektuji audio, provádím matematické výpočty, kryptuji atd., atd. Myslím, že takto by mohly firmy vytěžit daleko více z prodeje výkonných akceleračních karet založených na těchto technologiích. Kdo by si nekoupil kartu, která zvýší výkon jeho počítače. Pak by mělo smysl i Quad SLI. Je škoda, že se tímto firmy zabývají pouze okrajově.
Jaruna007 (11)|13.5.2008 12:32
[QUOTE=DeTee;121583]Pokud nehraji hry, či nevytvářím 3D grafiku pak je veškerý výkon GPU pro 3D i kapacita GRAM k ničemu. A tím pádem i Hybrid CF / SLi. Myslím, že nejpřínosnější by bylo, kdyby karty fungovaly jako obecný akcelerátor (jakýsi koprocesor) pro úlohy kritické na výkon (viz. nVidia CUDA). A je jedno jestli komprimuji video, dělám 3D grafiku, hraji hry, efektuji audio, provádím matematické výpočty, kryptuji atd., atd. Myslím, že takto by mohly firmy vytěžit daleko více z prodeje výkonných akceleračních karet založených na těchto technologiích. Kdo by si nekoupil kartu, která zvýší výkon jeho počítače. Pak by mělo smysl i Quad SLI. Je škoda, že se tímto firmy zabývají pouze okrajově.[/QUOTE]

Hmm..bylo by to bezesporu velice zajímavé, ovšem kdo by si pak kupoval procesor kdyby tohle všechno uměla grafická karta? Což je v podstatě i odpověď. Intel nedovolí aby byly jeho procesoru jen jako doplněk v PC.
johny__g (6387)|13.5.2008 12:48
[QUOTE=DeTee;121583]Pokud nehraji hry, či nevytvářím 3D grafiku pak je veškerý výkon GPU pro 3D i kapacita GRAM k ničemu. A tím pádem i Hybrid CF / SLi. Myslím, že nejpřínosnější by bylo, kdyby karty fungovaly jako obecný akcelerátor (jakýsi koprocesor) pro úlohy kritické na výkon (viz. nVidia CUDA). A je jedno jestli komprimuji video, dělám 3D grafiku, hraji hry, efektuji audio, provádím matematické výpočty, kryptuji atd., atd. Myslím, že takto by mohly firmy vytěžit daleko více z prodeje výkonných akceleračních karet založených na těchto technologiích. Kdo by si nekoupil kartu, která zvýší výkon jeho počítače. Pak by mělo smysl i Quad SLI. Je škoda, že se tímto firmy zabývají pouze okrajově.[/QUOTE]

Kdyby to šlo tak jednoduše, tak se to používá. Sice GPU má obrovský výpočetní výkon, ale jen pro specifické výpočty, kdežto CPU je mnohem univerzálnější. Pro GPU můžeš vytvořit speciální software, který bude dělat jeden druh výpočtů - třeba distribuované výpočty. Dokážeš si představit že by se všechny aplikace měli takto optimalizovat? A pro jaké GPU? ATi, nVidia, Intel? CPU a GPU je prostě naprosto odlišná architektura, společné mají jen to, že obojí provádí nějaký výpočty.
Milan Šurkala (160)|13.5.2008 17:37
Co se týče technologií jako NVIDIA CUDA, tak právě to mám jako téma mé diplomové práce, tak jsem zvědav, co to vlastně všecko umí. Je jasné, že GPU bude co se týče instrukcí mnohem jednodušší a omezenější než procesor, na druhou stranu právě toto umožňuje dosahovat tak vysokých výkonů. Během tohoto týdne se hodlám vrhnout na první srovnání výkonu C2D E8400 3,0 GHz versus GeForce 9600 GT.
DeTee (4)|13.5.2008 19:23
[QUOTE=Jaruna007;121585]Hmm..bylo by to bezesporu velice zajímavé, ovšem kdo by si pak kupoval procesor kdyby tohle všechno uměla grafická karta? Což je v podstatě i odpověď. Intel nedovolí aby byly jeho procesoru jen jako doplněk v PC.[/QUOTE]

[QUOTE=johny__g;121590]Kdyby to šlo tak jednoduše, tak se to používá. Sice GPU má obrovský výpočetní výkon, ale jen pro specifické výpočty, kdežto CPU je mnohem univerzálnější. Pro GPU můžeš vytvořit speciální software, který bude dělat jeden druh výpočtů - třeba distribuované výpočty. Dokážeš si představit že by se všechny aplikace měli takto optimalizovat? A pro jaké GPU? ATi, nVidia, Intel? CPU a GPU je prostě naprosto odlišná architektura, společné mají jen to, že obojí provádí nějaký výpočty.[/QUOTE]

Myslím, že se na to díváte příliš úzkoprse. Není to můj výmysl. Tyto technologie jsou vyvíjeny.
Viz. třeba https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=9856

CPU obstarává fungování systému jako celku, koprocesor provádí ony specifické výpočty a nevidím důvod, proč by to měly být pouze grafické operace. Využívá se zde DirectX nebo OpenGL, tak proč nevyužívat jiné rozhraní k jiným, než grafickým výpočtům.
thomas.007 (43)|13.5.2008 21:44
Jak to bude dál, se ukáže časem.
Jsem pro to, aby se el. příkon grafiky nadále snižoval, ovšem ne na úkor výkonu. Abych z 200W ušetřil 10W a výkon mi klesl i o 25% při plné zátěži se mi jeví jako holý nesmysl. SLI tu bylo už od vlády 3Dfx a od té doby NV s tím moc nedělá. ATI se svým CrossFirem samozřejmě nechce být pozadu.
Vše ukáže čas jak se dá co využít a jak na tom budou ovladače, upřímně je mi to jedno, hlavně chci aby to fungovalo tak jak má=>
Buďto potřebuji výkon extení grafiky nebo jen šodlichat něco ve Wordu nebo jako teď na iNetu!
Dělat hybridy, to si radši koupím slabší grafárnu, která moc nežere a výkon dá stejný jako hybrid...
boboco (1987)|13.5.2008 21:49
Nejsem si jistý, jestli jste správně pochopil technologie, o které se v tomto případě jedná. Doporučuji prostudovat následující:

https://www.svethardware.cz/nvidia-nforce-780a-sli-highend-s-integrovanou-grafikou/23300
https://www.svethardware.cz/recenze-gigabyte-ga-ma78gm-s2h-amd-780g-utoci/23226
thomas.007 (43)|13.5.2008 22:05
Myslím,že jsem to pochopil správně, jen mě mrzí když externí grafice asistuje integrovaná, tak je z toho ještě propad výkonu (tím myslím dosti silnou Hi-End grafiku s integrovanou, jinak ovšem tato zapojení střední třídě určitě pomůžou ;-)

Jsem dnes unavenej, pletu pátý přes devátý, vše jsem pochopil ;-)
cool.user (2822)|13.5.2008 22:46
[QUOTE=johny__g;121179]Ale co mně přijde dobré je funkce (u nVidie), kdy se ve 2D zcela vypíná dedikovaná grafická karta a použije se jen ta integrovaná. Ušetří se energie, méně se to hřeje, menší hluk atd. To podle mě není špatná myšlenka. Zajímalo by mě, kolik by stálo implementovat tohle přímo na grafickou kartu, že by měla dvě jádra - jedno pro 2D, druhé jen pro 3D.[/QUOTE]

Myslis fyzicky oddelena jadra? To je imho trochu nanic, pac tak jako tak potrebujes nektere casti 3d jadra i v idlovani, viz treba aero, akcelerace videa pres shadery atd.

Me to nejdriv prislo jako skvelej napad, ale cim dal vic nad tim premyslim, tak tim vic mi to prijde jako naprosto kolosalni blbost roku. Co ma vlastne integrovana grafika? 2d jadro + nejaky ty blbosti 3d jadra. A co ma plnohodnotna 3d grafika? 2d jadro + vic tech blbosti 3d jadra. Proc vyrobci (nvidia) vic radsi nezapracuji na tom, aby v samotna grafika v idle vypinala nepotrebne casti chipu, nepotrebnou ram, snizovala jeste vic takt a voltaz atd.

Vzdyt 38x0 zerou v idle od 13-20w v zavistlosti na verzi. Prijde mi trochu hloupe zbytecne vyhazovat dalsi kremik kvuli tomu abych mel v PC dvakrat to same (2d jadro) a usetril kolik vlastne? 5-10w? (pocitam ze int grafika musi neco zrat). Verim ze neni nerealne, aby diky dalsim optimalizacim mohla byt spotreby vykone 3d karty v 2d modu klidne i pod 10w, cemuz se 38x0 blizi.
cefallu (72)|24.11.2008 14:30
chtěl bych se zeptat jak vnímáte tuto tému teď ? posledni prispevky jsou z kvetna...
zajima me jestli jeste premyslite o desce s hybridcrossfire ci opravdu cas ukazal ze to byl jen jakysi marketingovy tah...
ptam se proto ze jsem desku 780G koupil v srpnu, vicemene podle toho co deska ma za vymozenosti, na tento clanek jsem narazil az ted...

dik za pripadne odpovedi :)
Pavel Boček (4169)|24.11.2008 16:36
K Hybridnímu CF máš velmi omezený výběr...780G se hodí jako dobrý základ s SB700 (pokud nechceš úplně základní 740G) s tím, že to pak osadší jinou kartou.

Jinak se samotný CF/SLI myslím stále nevyplatí, nekoupíš-li dvě karty naráz nebo s krátkým časovým rozestupem.