Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Je serverový HDD do PC brzdou nebo může být benefitem?

Subtech (64)|13.5.2008 06:20
mam zde jeden dotaz. rad bych od nekoho erudovaneho ziskal informaci ohledne toho, zda-li volbou serverovskeho HD do bezneho PC ziskam nejaky benefit ci naopak nikoliv. narazim predevsim na to, ze sereverovske hard disky jsou primarne optimalizovany na nepretrzity provoz coz znamena, ze se casto nezapinaji/nevypinaji.
zajima me zda-li naopak pritomnost tohoto HD v beznem PC, ktere bude bezne zapinano/vypinano, muze mit na takovyto hard disk negativni vliv?

plynou vubec z volby serverovskeho HD do bezneho PC nejake benefity, ci naopak (prip. dalsi) nevyhody? nebo je zcela jedno zda-li zvolim serverovsky model nebo top model mainstreamove rady?
diky za relevantni odpovedi
S.
crasher.km (919)|13.5.2008 06:50
no tak hlavně bych viděl nevýhodu,že zdřejmě serverovým diskem myslíš nějakej 10k SCSI disk ... což by byla nevýhoda kupovat draej řadič už k tak drahýmu disku ;) nejlepší řešení ? na systém Raptora 10k a na data 7K2 disk :)
johny__g (6387)|13.5.2008 08:18
Jestli myslíš RE (Raid Edition) verzi disků od WD, tak ty mají výhodu 5 let záruky a i jejich poruchovost se udává jako nižší. Ale možná je to dáno cílovou skupinou uživatelů a jejich nasazením, jsou totiž o trochu dražší.
SCSI bych dnes vůbec neuvažoval, do nového počítače rozhodně ne. Sice se dají sehnat levně včetně řadičů, ale není to ono.
SAS disky jsou sice výkonné (hlavně 15k varianty), ale jsou drahé a potřebují řadič který taky nestojí málo.
Taky záleží na tom, co od disku potřebuješ. Jestli využiješ krátkou přístupovou dobu, tak musíš jít do disku s více otáčkami - tady je to ten Raptor od WD, respektive jejich nový Velociraptor. Jestli ti jde ale o rychlost sekvenčního čtení a zápisu (kopírování souborů, přesuny velkých dat), tak se vyplatí jít do některého nového disku od WD - 6400AAKS nebo od Samsungu - F1 640 GB (1 TB). Mají plotny s vysokou hustotou zápisu (320 GB dat na plotnu) a v mnoha případech strčí Raptor do kapsy.
elpsycho (1602)|13.5.2008 08:51
Já bych jen dodal že zmiňované WD Raid Edition disky nejsou vhodné pro samostatné použití (tj. mimo zálohované diskové pole), protože mají zkrácenou dobu po kterou se snaží přečíst poškozená data (Time-Limited Error Recovery) -> dobrá věc v zálohovaném RAIDu, protože kdyby se disk dlouho pokoušel chybný sektor přečíst a nereagoval, řadič by to vyhodnotil jako vadu disku a celé pole by se muselo zdlouhavě rekonstruovat. WD RE čtení vzdá po několikrát kratší době než běžný disk a nechá data rovnou obnovit ze zálohy...Co z toho plyne při použití tohoto disku bez zálohy je asi jasné. U některých RE modelů jde údajně TLER vypnout.
Jan Vítek (15)|13.5.2008 09:24
Taky jako primarni otazku vidim, co je mysleno serverovym HDD. Predpokladam, ze jde o RE edice (WD) nebo Enterprise (Seagate). Vyhody jsou jasne - vetsi papirove udavana odolnost proti otresum, jak nahlym, tak odolnost proti okolnim vibracim (v pripade pouziti vice HDD v jedne serverove skrini skoro nutnost)... tim i jakas takas vetsi sance, ze pevny disk vydrzi, ale na to samo nelze spolehat nikdy, radsi si data pojistit pomoci RAID 1 a pouzitim UPS

nevyhodou obecne vyssi cena + to, co uz bylo receno
r34ktor (7477)|13.5.2008 14:05
Dalším problémem je optimalizace firmwaru. Ten se u serverových disků dosti liší, takže v typickém kancelářském (domácím) nasazení podávají nižší výkon, než modely optimalizované pro desktop.
Subtech (64)|15.5.2008 09:31
zdravim,
diky vsem za podnety. suma sumarum rad bych se vyjadril k nekterym podnetum a opet se na neco poptal.
rekci je vic z vicero soudku tak se to pokusim zprehlednit rozparcelovanim temat..

1/
SERVEROVSKE DISKY
ano, serverovske disky jsem mel na mysli ty od WD, tedy edici RE2. jeste pripomenu, ze do meho noveho PC jsem jiz de facto dlouhou dobu rozhodnut pro Raptora150, ktery si "sedne" na 'C' a na 'D' pujde nejaky 7200 disk. a zde muj hledacek opet miri do staje WD.

dekuji timto Johny__g za navedeni na dobry tip. po SE16 jsem se jiz na praci s 'D' poohlizel.
jeste reakce k tem serverovskym diskum.. SCSI: kolik by stale investice do SCSI disku a radice dohromady? jak jsem na tom s vykonem

a take hlucnosti?! je vykon diky 15k opravdu drtivy? Johny__g zminuje, ze s SCSI disky by dnes jiz do noveho PC nepocital. duvody?
rad bych se jeste poptal na zminovane SAS disky? ktere to jsou a jake jsou jejich parametry, cena a jak si na tom stoji opet jejich hlucnost a vykon k napr. beznym 7.2k nebo Raptorum? a kolik stoji radice? je jejich implementace do 'beznych' PC, ale XP bezproblemovy?

jinak diky elpsycho a r34ktor za informace. presne po takovych znalostech jsem se pidil. apropo, u kterych RE disku lze TLER vypnout? je to overeno?

2/
VOLBA 7.2K
vim, ze co clovek to de facto jiny nazor. ovsem rad bych slysel nejake doporuceni k volbe meho "D-ckoveho" 7.2k disku. mam na mysli predevsim staj WD a pokud jde o typ tak myslim na SE16 radu. ted vsak vyvstava volba jaky typ zvolit s ohledem na plotny resp. jejich hustotu. rad bych se tedy zeptal jaky typ tohoto modelu bude s ohledem na pouziti ploten, tedy jejich hustoty nejvykonnejsi? 500GB nebo 750GB?
nebo jaka jina doporuceni? obecne jsem vsak rozhodnut pro SE16.

diky za vase podnety!
S.
johny__g (6387)|15.5.2008 10:20
ad 1) U SCSI je nevýhoda že řadiče jsou jen pro PCI sběrnici, takže je tam omezení její datovou propustností (v praxi něco málo nad 100 MB/s), navíc ji sdílí ještě víc zařízení. S přístupovou dobou jsou na tom disky dobře, hlavně 15k varianty, hluk ale už je horší. Ceny se liší od pár stovek za 10k disk + řadič až do tisíců.
SAS disky - mrkni se do ceníků, uvidíš sám. Disk + řadič = pěticiferná částka (15k+). Řadiče jsou často do PCI-X 64 bitové sběrnice, ale najdou se i do PCI-e. Do normálního PC je to zbytečná investice.
ad 2) Ani 500 ani 750 GB, ale jedině 6400AAKS. 640 GB, 2 plotny, výkon výborný, cena taky. Další možnost je ten Samsung F1, opět 640 GB (2 plotny) nebo 1 TB (3 plotny).
Tosuja (107)|20.5.2008 14:44
No, pravda je nekde tam venku....
Pro SCSI existuji radice do PCI (32 i 64bit), PCI-X i PCIe, stejne tak disky existuji ve vsech dnes beznych kapacitach (73, 147 i 300GB). Ceny disku jsou srovnatelne nebo o neco vyssi, nez u SAS modelu.

Pokud ses se SAS jeste nesetkal - je to v podstate nahrada rozhrani SCSI (to muzeme povazovat za vybehovku, neco jako nedavno PATA vs. SATA) - je to v podstate prenos SCSI prikazu po SATA kabelu, tzn. ze jde o spojeni jednoho portu radice s jednim diskem. Oproti tomu na SCSI kabel lze pripojit az 15 zarizeni, ktere sdili prenosovou kapacitu te sbernice (max 320MB/s). SCSI uz samozrejme dnesnim diskum nestaci...
Mimochodem, k SAS radici lze pripojit jak SAS, tak SATA disk, ale k SATA radici jde pripojit pouze SATA disk.