reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zkratová přepěťová ochrana pro Wifi zařízení

Petr S. (1220)|20.5.2008 16:48
Máte někdo zkušenosti s přepětovými ochranami pro wifi (jako např. tahle http://i4wifi.cz/default.asp?cls=stoitem&stiid=24 ). Jak moc je to účinné proti atmosférickým výbojům apod?

Pořídil jsem si routerboard, přijímám signál wifi i vysílám a nerad bych, aby mi to jednou odešlo po přepětí. Co byste mi doporučili k jeho ochraně? Pojedu na 5 i 2,4GHz. Zatím mám jen 2,4GHz.

Díky za tipy :)
eraser (0)|20.5.2008 17:56
Najlepšie riešenie je vraj pomocou optickej linky, proste pár metrov optiky (min. 1 meter), pričom toto riešenie je vhodné i pri zásahu bleskom, samozrejme v prípade, že je transceiver napojený do iného elektrického okruhu, prípadne i nejaký bridge, ak je použitý. :)

Logické je, že podobné riešenie je pomerne cenovo náročné, pretože je nutné vlastniť optický transceiver a kus optiky, avšak antiblesková ochrana vnútornej siete je na vysokej úrovni, pretože po zásahu sa vlákno optiky maximálne tak roztaví, takže výboj neprejde ďalej.
Petr S. (1220)|20.5.2008 18:41
jasně, ale to je na mé poměry poněkud z jiné cenové relace :)
Pytkin (6)|20.5.2008 18:46
Ked ti do domu udre blesk , tak ti nic nepomoze .. odidu vsetky zariadenia elektricke .. aj tie co su vypnute a odpojene od siete ..
Petr S. (1220)|20.5.2008 18:50
Já vím, mě se spíš jedná o menší atmosférické poruchy nebo přepětí. Co myslíte na tu odkazovanou ochranu? Jak vlastně pracuje?
aumirek (166)|20.5.2008 19:04
[QUOTE=eraser;124056]Najlepšie riešenie je vraj pomocou optickej linky, proste pár metrov optiky (min. 1 meter), pričom toto riešenie je vhodné i pri zásahu bleskom, samozrejme v prípade, že je transceiver napojený do iného elektrického okruhu, prípadne i nejaký bridge, ak je použitý. :)

Logické je, že podobné riešenie je pomerne cenovo náročné, pretože je nutné vlastniť optický transceiver a kus optiky, avšak antiblesková ochrana vnútornej siete je na vysokej úrovni, pretože po zásahu sa vlákno optiky maximálne tak roztaví, takže výboj neprejde ďalej.[/QUOTE]

toto máš sice pravdu ale jen v případě pokud nemáš PC v zásuvce a i to ti nemusí zaručit 100 pro ochranu šikovnej blesk ti vytrhá dráty ze zdi i s krabicí a i ze zásuvky šlehaj blesky a zapálí ti PC ale vždy záleží jakej ten blesk je a kam všude se dostane
PJ_1986 (3)|20.5.2008 19:40
Tak to připojení 2,5mm pruřez měd, je celkem vtipný, občas dělám hromosvody a ty se dávaj pruřez 8mm(většinou ale pozink, ale i med) a i tak pokud se dá laněnej tak když do toho mrdne blesk tak se to rozplete tak bych to jako nějakej mega systém neviděl, spíš mít funkční hromosvod s pospojenim na kovoý části na střeše
eraser (0)|20.5.2008 21:42
[quote=aumirek;124084]toto máš sice pravdu ale jen v případě pokud nemáš PC v zásuvce a i to ti nemusí zaručit 100 pro ochranu šikovnej blesk ti vytrhá dráty ze zdi i s krabicí a i ze zásuvky šlehaj blesky a zapálí ti PC ale vždy záleží jakej ten blesk je a kam všude se dostane[/quote]Ja som to napísal dostatočne zrozumiteľne, teda dúfam a túto situáciu som tým vlastne vylúčil. Prečítaj si ten príspevok ešte raz.

[quote=PJ_1986;124097]Tak to připojení 2,5mm pruřez měd, je celkem vtipný, občas dělám hromosvody a ty se dávaj pruřez 8mm(většinou ale pozink, ale i med) a i tak pokud se dá laněnej tak když do toho mrdne blesk tak se to rozplete tak bych to jako nějakej mega systém neviděl, spíš mít funkční hromosvod s pospojenim na kovoý části na střeše[/quote]To je samozrejmé, tie ochrany sa nevyrábajú na elimináciu priameho zásahu bleskom, ale na utlmenie statickej elektriky a prepätia v ovzduší, ktoré prechádzajú anténou a následne koaxiálom priamo do zariadenia, či i ďalej do celej LAN, ak sú použité metalické pasívne sieťové prvky.

[quote=Petr S.;124079]Já vím, mě se spíš jedná o menší atmosférické poruchy nebo přepětí. Co myslíte na tu odkazovanou ochranu? Jak vlastně pracuje?[/quote]Bleskoista zamedzuje prepätiu, aby zasiahlo rádio frekvenčné zariadenie, zvyčajne AP. Prepätia sú limitované pod 50 V v trvaní 100 nano sekúnd (0.0000001 s). Typické bleskové prepätie trvá 2 micro sekundy (0.000002 s). IEEE akceptuje dočasné prepätie 8 micro sekúnd (0.000008 s).

Bleskoistka má dva hlavné účely. Prvým je odvádzanie vysokého statického náboja, ktorý sa zberá na anténe, čo je vlastne prevencia voči priťahovaniu zásahu bleskom. Druhý účel spočíva v rozptýlení energia, ktorá sa naindukovala na anténe alebo v koaxiále z neďalekého blesku.

Osobne som zažil situáciu, keď blesk zasiahol strechu nízkej budovy, pričom prepätie spôsobilo spálenie AP v 12 poschodovom baráku, ktorý bol 20 metrov od tejto budovy. Samozrejme všesmerová anténa bola na samom vrchu, čiže vo výške dobrých 30 metrov. Vtedy som bol 2 dni bez netu. :o

Podmienkou správnej funkcie každej bleskoistky je jej dôkladné prepojenie na zemnenie (ochranná svorka PE alebo PEN) čo možno najkratším medeným vodičom o minimálnom priereze 2,5 mm2.
Withman (1337)|20.5.2008 21:47
Znám jedno levnější a funkční řešení. Pojistit se, resp. domácnost a připojistit si např. elektroniku. :thumb Já mám pojištěno a funguje to dobře, pojištovna už i jednou plnila. :thumb