reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pwm???

rik_upce (13)|4.10.2006 11:44
Zdravim vsechny. Mohl by prosim nekdo vysvetlit zkratku PWM? Speedfan mi meri nejakou neznamou teplotu a nekdo mi rekl ze je to nejspis PWM. Teplota v normalu 49°C pri zatezi az 55°C. Pokud se nemylim je to teplota uvnitr casu nebo?Ale ten mam dobre vetranej(si myslim ;o) ) Vpredu u HDD 1x 80mm intake a vzadu 2x 80mm vetraky jako outtake + zdroj.Diky moc za info
Ritchie83 (369)|4.10.2006 13:32
PWM = pulse width modulation, modulace šířkou pulsu. Změnou poměru doby trvání napěťového pulsu ku periodě se mění střední hodnota napětí, používá se např. k regulaci otáček větráků. Čipy na základních deskách nebývají zapojeny tak, aby zjišťovaly PWM, i když jej dokáží používat.

Běžně se měří teplota procesoru a čipsetu.
wizaard (913)|4.10.2006 14:37
Takže... asi takhle - vzhledem k tomu, že SpeedFan neumí určit, co kterým čidlem měří, některé hodnoty jsou prostě k ničemu, protože takové čidlo neexistuje. Mám podobnou desku jako ty (pravděpodobně by měly být stejné, pouze ty máš její menší verzi mATX) a ta umí s pomocí SpeedFanu měřit pouze teplotu CPU a teplotu disku pomocí S.M.A.R.T., dále samozřejmě taky otáčky připojených větráků (CPU_FAN a SYS_FAN), regulovat je však moc dobře neumí (alespoň mně to nejde - buď větrák vypnu úplně, nebo ho malinko stlumím cca z 3200 na 2500 otáček, to ale jenom na okraj). Moje deska má teplotu CPU jako senzor Temp2, zbylé Temp, Temp1 a Temp3 jsou k ničemu, protože deska čidlo čipsetu nemá. Ohledně ventilátorů je to jasné, tam není, o čem mluvit.

EDIT: Ale spíš bych Ti na tohle doporučil program Lavalys Everest, protože ten si umí sám poznat, co který údaj znamená a je to bez problémů. Mimojiné taky umí teplotu CPU měřit reálně (hodnoty, které ukazuje SpeedFan jsou cca o 10°C nižší, než je pravda).