reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ie6 a ie7 pod vistama

j1rka (154)|23.5.2008 14:54
Nevíte někdo jak na vistách rozchodit zárověň IE7 a i IE6? Na xp jsem za IE6 používal multiple IE http://tredosoft.com/Multiple_IE . Nevíte o něčem podobném i pro visty? Moc to potřebuji.
mech13 (5526)|23.5.2008 16:58
kdyz je to tak nutny, a nikdo by v rozumnym case neprisel s nicim lepsim, co tak si stahnout zadara MS virtual PC, nahoddit na to XPcka a provozovat IE6 na nich?
j1rka (154)|23.5.2008 17:22
No to by šlo a taky jsem nad tím přemýšlel ale:
1. ten OS co přes ten program spustím tak on se načte v okně jako program nebo se pc vypne a zapne do xp?
2. Jak je to náročné?
pojede to na tomto:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514000I000000FJC
3. popřípadě je ještě nějaký jiný program jako virtual pc který je třeba ještě méně náročný?
4. nemužu si tím nějak dovrtat visty?
jardasmid (26)|23.5.2008 18:35
Jedno řešení tu je - wine. Wine je open-source implementace Windows API pro unixové systémy, ale paradoxně byl portován i do windows. Nainstaluješ wine a pak v něm spustíš instalátor IE6. Tím se nainstaluje ve wine a pak ho můžeš spustit. Je to prostě takový emulátor, ale emulátor to není :-) (WINE = WINE is not emulator). Je to rychlejší než virtuální PC a jen o trochu pomalejší než systémové řešení. Wine zatím umí spouštět pouze 32bit aplikace a nevím, jestli funguje pod 64bit Vistama (nevím, jaké máš).

Wine pro Windows můžeš stáhnout (bohužel se nejedná o nejnovější verzi, které je aktuálně 1.0rc1, ale IE6 by tam mělo fungovat dobře) třeba na http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=6241&package_id=112520

S instalací si však musíš poradit sám, já mám zkušenosti pouze s Linuxovou verzí ...
jardasmid (26)|23.5.2008 18:40
BTW k tomu multiple IE, co jsi používal pro XP vyšel na tebou odkazovaném serveru článek IE6 in Windows Vista (Part 1): http://tredosoft.com/IE6_For_Vista_Part_1
j1rka (154)|23.5.2008 18:46
no o tom článku vím ale neumím anglicky takže jsem se nic nedozvěděl. Přeložil jsem to sice pomocí slovníku který to celé přeložil ale ani tak se z toho moc nezjistilo. Ale ono to není návod ale vysvětlení proč to nejde nebo ne?
Visty mám ty co jsou dodávány s tímto noťasem:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514000I000000FJC
(myslím že to jsou 32bitové verze ale nejsem si jistý.)

No když tak to zkusím nainstalovat na xp co mám na pc a pokud to pujde tak pak to dám na nb protože když se něco stane na pc tak to nebude taková hruza protože už stejně dosluhuje :-D
j1rka (154)|23.5.2008 19:03
Jo a co mám z těch stránek stahnout? Stahnul jsem to poslední wine-w32api-0.9.14.zip ale jsou tam jen nějaké ruzné soubory ale nikde žadný exe instalator nebo něco.
mech13 (5526)|23.5.2008 20:36
[QUOTE=j1rka;125198]No to by šlo a taky jsem nad tím přemýšlel ale:
1. ten OS co přes ten program spustím tak on se načte v okně jako program nebo se pc vypne a zapne do xp?
2. Jak je to náročné?
pojede to na tomto:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514000I000000FJC
3. popřípadě je ještě nějaký jiný program jako virtual pc který je třeba ještě méně náročný?
4. nemužu si tím nějak dovrtat visty?[/QUOTE]

1) normalne ti bezi v okne, muzes minimalizovat, presouvat, hodit na fullscreen... nejsu si jiste jestli i u MS virtual PC, ale tam imho taky bude fungovat ze normalne tazenim mysi muzes presouvat soubory z hostitelskeho OS na hosta - proste pretahnes soubor z plochy jednoho OS na druhy a on se normalne prekopiruje...

2) jedien naroky jsou na RAM - tj pro XP je vhodne jim vyhradit aspon 256MB... pri dnesnich cenach RAM neni problem (ja jel i 2 virtualni systemy najednou na 512MB RAM a slo s tim delat. dnes za litr koupis 2GB RAM a budou se ti hodit i jinde)

3) vsechny jsou priblizne stejne narocne - ty naroky jsou parkticky nulovy, jedine co komp zatezuje je druhy bezici system. casto pouzivana alternativa je treba VMWare workstation (neni zdarma)

4) to je to kouzlo virtualnich PC, ze na hostujicim systemu ti bezi jen jeden program, a to co ti bezi virtualne je dokonale izolovane a nevi nic o tvem OS. muzes sbirat viry, nechavat si OS zamerne napadnout, mazat nahodne systemovy soubory, delat sebevetsi prasarny a s tvym OS se nic nestane - jen smazes soubor se zmrvenym virtalnim kompem a nahradis ho funkcni zalohou:)

pri vytvareni virtualniho stroje natavujes maximalni velikost disku - das treba 10GB, nainstalujes XP, ty vidi 10GB disk, ale na disku zabiraji treba jen 2GB, tak ve vistach vidis dvougigovy soubor s diskem. zkopirujes i ho, a mas zalohu:) je to velmi pohodlny, nenarocny a bezpecny

s wine bych se nevrtal...
j1rka (154)|23.5.2008 20:45
aha a kdybych tam hodil windows 98 tak ty by měli menší nároky ne? A ie6 popřípadě to multiple ie by tam taky jelo ne?

Jinak ja potřebuji vědět jestli to pojede i na te 1GB RAM novou větší se mi teď nechce kupovat.

P.S.: jinak ten druh toho os se tam dává jak. četl jsem navod a tam při instalaci toho virtual pc (myslím že to byl návod na něj ale nejsem si jistý) se zvolilo jaky chci os. Nebo to jej ještě musím mít pořízený? Protože windows 98 ani xp nemám na cd.

EDIT: pokud tomu rozumím tak ten virtual pc mi ale nemuže teda nijak zasahnout do vist a něco zničit. Prostě se chová jako takový program.
mech13 (5526)|23.5.2008 21:09
pri vytvareni virtualniho stroje vyberes, jaky OS na nem chces provozovat - podle toho se nastavi dooprucena velikost RAM a nejaky dalsi serepeticky aby ten virtualni stroj nedelal tomu OS probelmy. kdyz ho zapnes, tak normalne v okne uvidis to same co na beznem PC kdyz ho zapnes - napred nabiha bios, pak se snazi z neceho nabootovat.... do biosu se muzes normalne dostat, nastavit bootovaci poradi atd, pak z neceho nabootujes, psuti se instalacka atd atd... proste to same co obycejne PC, jen to bezi v okne. dalsi vyhoda je treba to, ze muzes primo do mechaniky pripojit obraz CD/DVD.

jak je to s licensi bohuzel nevim jiste (a malokdo se v tom vyzna), vetsinou se to neresi oficialni cestou...
ale mam pocit ze sam MS nekde nabizi ke stazeni jiz vytvoreny virtualni stroj s predinstalovanymi XP na testovani...

nemusis ani zkosuet 98, klidne dej XPckam 192MB RAM, zakaz vizualni motivy a ono to poslape slusne, vista se s tim zbytkem popere, z toho nemej strach

a chapse to dobre, je to absolutne bezpecne, stejne jako kdyby jsi mel vedle na stole druhe PC (jisty nebezpeci muze byt pres sit - ale to i s PC vedle na stole)
j1rka (154)|23.5.2008 21:17
Aha takže je třeba ještě zehnat XPečka?
mech13 (5526)|23.5.2008 23:15
neni potreba slozite shanet, staci jedno spravne pouziti googlu:)

http://search.ie7pro.com/search?q=windows+xp+virtual+pc&ie=UTF-8&oe=UTF-8
http://www.downloadsquad.com/2007/04/19/microsoft-releases-free-windows-xp-virtual-pc-images/
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=21EABB90-958F-4B64-B5F1-73D0A413C8EF&displaylang=en

primo pro tve ucely:) testovaci XP SP2 s IE6 i IE7 aby jsi na vistach videl jak to vypada:) btw sikovny je IE8 beta - ma prekopany jadro, a tlacitkem se prepina IE7/IE8 kompatibilita:) kdyz uz jsi u toho testovani stranek at mas ty IEcka vsechny;)
j1rka (154)|23.5.2008 23:34
No o te beta verzi IE 8 jsem taky slyšel a prý se to dá pomocí meta tagu kde se jen mění číslo přepnout i na IE6

Zkoušel jste to někdo? Zajímalo by mě jestli by se to dalo použít na testování stránek. A jestli se to fakt chová jako ie6 a zobrazuje to všechny chyby atd.

EDIT: Ale tady toto:
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=21EABB90-958F-4B64-B5F1-73D0A413C8EF&displaylang=en

To je časově omezené lepší by bylo kdyby to bylo full.
mech13 (5526)|23.5.2008 23:39
kdyz mi nachystas stranky ktery testnout, tak ti je klidne pozkousim. na stolnim jedu na IE8

chtelo by to pouzit nejaky vlastnosti co se v tech verzich chovaji v kazde jinak aby byl rozdil jasny a skusit je s ruznym metatagem

ja sice (x)html a css zaklady zvladam, ale optimalizace pro prohlizece sla mimo me... takze bych s tim dlouho zapasil
j1rka (154)|23.5.2008 23:44
Zkusím něco vytvořit moc díky.
Když bych si nainstaloval ten IE8 jde popřípadě potom ten prohlížeč přeinstalovat z5 na ie7 nebo jej odinstalovat? Asi ne co? To pak napíše chybu že je to starší verze nebo tak něco. Ne?
mech13 (5526)|23.5.2008 23:49
odinstalace zarucene normalne funguju. ted jsem si totiz cetl info k instalaci SP3 pro XP, a je tam, aby se IE7 nebo IE8 odinstalovali pred instalaci SP3, protoze pak by neslo je odinstalovat (=instalace SP3 uzamkne moznost jit s verzi IE niz, nez jaka byla v dobe instalace). takze je doporuceny uinstal noveho IE, instal SP3, instal noveho IE

na IE7 jsem jel uz od beta a vzdy se dal odinstalovat - pokud mezitim teda nenainstalujes SP1, mam pocit ze u visty to bylo to samy
jardasmid (26)|24.5.2008 01:27
[QUOTE=j1rka;125380]Zkusím něco vytvořit moc díky.
Když bych si nainstaloval ten IE8 jde popřípadě potom ten prohlížeč přeinstalovat z5 na ie7 nebo jej odinstalovat? Asi ne co? To pak napíše chybu že je to starší verze nebo tak něco. Ne?[/QUOTE]

IE8 beta 1 stojí za prd. Má strašně pomalé vykreslování a bez zapnutí kompatibility s IE7 (s IE6 tam žádná kompatibilita snad není) to spoustu stránek vykresluje špatně.
jardasmid (26)|24.5.2008 01:31
[QUOTE=j1rka;125226]no o tom článku vím ale neumím anglicky takže jsem se nic nedozvěděl. Přeložil jsem to sice pomocí slovníku který to celé přeložil ale ani tak se z toho moc nezjistilo. Ale ono to není návod ale vysvětlení proč to nejde nebo ne?
Visty mám ty co jsou dodávány s tímto noťasem:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514000I000000FJC
(myslím že to jsou 32bitové verze ale nejsem si jistý.)

No když tak to zkusím nainstalovat na xp co mám na pc a pokud to pujde tak pak to dám na nb protože když se něco stane na pc tak to nebude taková hruza protože už stejně dosluhuje :-D[/QUOTE]

http://translate.google.com/translate?u=http%3A%2F%2Ftredosoft.com%2FIE6_For_Vista_Part_1&hl=cs&ie=UTF8&sl=en&tl=cs
mech13 (5526)|24.5.2008 01:37
[QUOTE=jardasmid;125408]IE8 beta 1 stojí za prd. Má strašně pomalé vykreslování a bez zapnutí kompatibility s IE7 (s IE6 tam žádná kompatibilita snad není) to spoustu stránek vykresluje špatně.[/QUOTE]

lepe receno je vykresluje spravne, jen to diky optimalizacim pro starsi IEcka to nevypada nijak ruzove... aneb (byvaly) dlouhodoby problem FF a hlavne opery...

na druhou stranu po IE8 snad tech optimalizaci pro prohlizece bude ubyvat a ubyvat a snad to konecne bude vypadat u vsech stene:)

AD IE6 - ze neni tlacitko na liste neznamena ze to neumi, to prave chceme s jurou overit
jardasmid (26)|24.5.2008 01:38
[QUOTE=j1rka;125229]Jo a co mám z těch stránek stahnout? Stahnul jsem to poslední wine-w32api-0.9.14.zip ale jsou tam jen nějaké ruzné soubory ale nikde žadný exe instalator nebo něco.[/QUOTE]

wine-dlls-0.9.14-mingw.zip (knihovny)
wine-prgs-0.9.14-mingw.zip (spustitelné soubory)

wine-w32api-0.9.14.zip asi nemusíš, to asi bude pro programování.
j1rka (154)|24.5.2008 09:32
No žádné tlačítko tam prý na to fakt není ale dá se to prý přepnout pomocí meta tagu:
****** **********="X-UA-Compatible" **********IE=6" />
j1rka (154)|24.5.2008 09:33
Nevím proč mi to tam pořád s*** ty hvězdičky.
mech13 (5526)|24.5.2008 10:23
[QUOTE=j1rka;125446]Nevím proč mi to tam pořád s*** ty hvězdičky.[/QUOTE]

asi to nejak castecne interpretuje nebo tak neco... ja bych to skusil takto:

< m e t a h t t p - e q u i v = ” X - U A - C o m p a t i b l e ” c o n t e n t = ” I E = 8 . 1 ? / >
j1rka (154)|24.5.2008 12:38
Jo a ještě k tomu virtual pc.
1. prý to není pro windows vista Home Premium je to pravda? Popřípadě asi pak bude třeba použít něco jiného.
2. něco full neexistuje a ne jen časově omezené? Přijde mi to trochu blbé když už to chtěli omezit tak mohli udělat to, aby jel jen prohlížeč a nic jiného prostě takové demo a ne to omezit časem.
mech13 (5526)|24.5.2008 13:03
hm... tak toho jsem si driv nevsimnul...

tak tu mas moznost VMware player - ten neumi vytvaret nove stroje, jen pouzivat ty ktere sezenes nebo VMware server - ten ma tusim temer stejne moznsoti jako placeny VMware workstation, jen server je zadara;)

http://www.vmware.com/products/player/overview.html
http://www.vmware.com/products/server/overview.html

no a k tomu od MS - ja uz psal ze se to vetsinou resi neofiko cestou... jedna malokdo vi jak je to s licensemi a taky to je pohodlnejsi...
j1rka (154)|24.5.2008 13:48
No nevím sice co bylo myšleno tím že neumí vytvářet nové stroje....
Ale je to to samé ne? Taky to beži v okně a chová se to stejně?
Zkoušel jste to někdo?

EDIT: co jsem se díval zde:
http://www.instaluj.cz/cz/katalog/utility/systemove-nastroje/ostatni/vmware-player/

Tak tam není psaná podpora visty.
mech13 (5526)|24.5.2008 14:36
ja normalne jedu pres VMware workstation, je to imho lepsi nez Virtual PC - a hlavne si to lip rozumi s linuxem (coz potrebuju do skoly)

ten player proste neudela novy stroj, musis si sehnat jiz vytvoreny, na playeru se da jen poustet a provozovat

ad vista - budou ji podporovat betaverze - ofiko workstationu je 5.5 ale 6beta jede i na vistach. imho to bude stejne i s playerem a serverem
j1rka (154)|24.5.2008 14:43
Aha takže je třeba si počkat?
mech13 (5526)|24.5.2008 14:51
klidne muzes provozovat betaverzi, nejsou s ni problemy. ja tu betu taky pouzival. zakladni funkcnost pro 95% pripadu pouziti je stabilni a odzkousena, a jestli nemaji uplne vychytane nejake zapadle kuriozni reseni nebo silenou funkci, tak ti to stejne muze byt jedno protoze na ni nenarazis

EDIT: predtim jsem to spatne napsal, budou ji podporovat - workstation ji podporuje, a imho tedy bude i player a server
j1rka (154)|24.5.2008 16:24
No zde:
http://www.stahuj.centrum.cz/utility_a_ostatni/systemove_nastroje/ostatni/vmware-player/?g[hledano]=VMware%20player&g[oz]=2.0.3

Se píše i podpora vist jenže není tam verze atd. Popřípadě bych potřeboval odkaz pro Windows Vista Home Premium protože anglicky neumím takže moc toho nenajdu.

EDIT: ještě mě tak napadlo nedal by se ten IE6 nějak spustit z flashky
j1rka (154)|26.5.2008 16:51
No to virtual pc mi jeden psal že mu jede i na vista home premium tak nevím. Jinak asi pokud to pojede tak tam budu moc dát 98 protože xp se mi nepodařilo legálně sehnat a kupovat to nechci když nevím jestli to pojede.

Jen mám strach jestli tam ty 98 pojedou, jestli nebude problém s ovladačema nebo s něčím protože 98 a vista je trochu velký rozdíl :D a když tam nejede ani IE .

P.S.: jak velkou min. RAMku potřebuje 98? Abych věděl kolik mužu nejméně nastavit když tam pojede jen ten prohlížeč.

P.S.2.: to se jako bude pokažde spouštět jako klasické pc? No že to pak zbytečně bude trvat dlouho když budu muset čekat než se spustí 98 a i ten prohlížeč protože asi je nebudu moc nechat spuštěné celou dobu testování na to je asi 1GB RAM málo když ještě pojede pspad a třeba chvilku firefox na vistách.

P.S.3.: to se ten os dá nějak do toho nainstalovat nebo se ten os musí spouštět pokaždé pak z cd? No protože to cd asi budu muset vrátit a taky by mi to na noťasu vybíjelo baterku.
mech13 (5526)|26.5.2008 18:26
pro 98 ti bohate staci 64MB, klidne muzes skusit i 32, nemusis mit strach ze bys mel malo

jak uz jsem nekolikrat psal, systemy jsou uplne oddelene takze zadny ovladace ani nic plasit nemusis, proste to funguje jinak. jediny co 98 tusim potrebuji jsou ovladace na zvukovku - je to tusim SB 128, ovladac bez problemu stahnes z webu creative (pokud teda potrebujes zvuk...)

stahni si to a uvidis, vazne to neni slozity a funguje to dobre a jednoduse

takto muzem bud jeste tyden debatovat, nebo si to stahnes a za pul hodky budes vedet vse;)
j1rka (154)|26.5.2008 18:48
No ja stahnu to virtual pc a na ty 98 budu muset počkat do zítřka.
Jen mi jeden říkal že na 1GB RAM s windows vista to není šance rozjet a mužu to celé zničit a taky se mi s tím hodně zas*** systém a registry tak jsem měl strach.

Jinak ty 98 pujdou asi jen s virtual pc ale s tím druhým programem (mv.. player no nevím jak se jmenuje) to asi nejde tam je potřeba vytvořit nějaké image soubory že?
Jinak zvuk asi nebude na testování stránek třeba.
mech13 (5526)|26.5.2008 19:10
svojemu systemu tim rozhodne nijak neublizis, nejake zas*** registru je blbost. jediny co by ti asi neslo je rozjet dalsi virtualni vistu, to bys mel RAM uz asi fakt malo (teda mozna by to jelo - dal bys tomu 512 a pul giga by ti zustalo, teoreticky by to asi jelo - ale v praxi bych na tom nechtel delat)

98 stejne jako uplne jakykoli jiny system (W3.11, W95, W ME, W XP, dos, MAC OS X, kubuntu, fedora, suse, gentoo, slackware, freeBSD...) samozdrejme pojedou jak na Virtual PC tak na VMWare player, server, workstation

jaky image soubory? proste se proklikas pruvodcem, nic se tam slozite nevytvari ani nenastavuje a je jedno co a jak chces provozovat
j1rka (154)|26.5.2008 19:36
no tak uvidíme zítra. Stejně nevím jestli to zvlánu nainstalovat :-D protože OS jsem nikdy neinstaloval vždy jsem to raději koupil už nainstalované. Není nějaký český srozumitelný návod? Co jsem hledal tak jsem našel akorát buď anglicky nebo jen jak nainstalovat virtual pc jnže jak tam dostat os už nikde není psané. A na VMWare player už jsem nic moc nenašel.

"VMware Player, na rozdíl od VMware Workstation, dokáže spouštět před předem vytvořené a nainstalované virtuální stroje (nedokáže tedy vytvářet nové)."
mech13 (5526)|26.5.2008 19:43
neboj, to pude:) kdyztak mas toto forum;)