reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Windows Vista Premium na Asus Eee PC 900

trodas (1753)|24.5.2008 15:21
Určitě už jste slyšeli o velmi levných základních PCčkách. Asus Eee PC 900 je jeden z představitelů těchto notebookových mašinek:



Asus dodává Linux verzi s 4 a 16G SSD "disky". Jak nainstalovat Visty, které požadují 16G místa na disku jako minimum (i když výsledek bude "jen" kolem 6 - 7G)...? Jedna z možností by byla použít Vlite program, ale je to ještě jiná možnost. Použít externí USB DVDROM :thumb



Pak už jde o normální instalaci na onen druhý, 16G SSD disk.
Celeron 900 se spolu s USB DVDROM s instalací vypořádá za dvě hodiny, čiže slušná dávka masochismu je vyžadována :p
Visty z "výkonu" Eee PC také nejsou zrovna nadšeny:



Ale fungují. Až na WiFi, pro keré nejsou drivery pro Visty, všechno funguje jak má. Dokonce lze na zbývající místo nahrát nějaký ten film a přehrát ho, vytížení CPU je ale podezřele vysoké.




Osobně si nemyslím, že je to dobrý nápad jak si zaplácet cenné místo naboptnalým a neskutečně pomalým operačním systémem, nicméně to ukazuje na fakt, že M$ se bude snažit se uchytit i v tomto segmentu trhu a že Visty "tak nějak" běží i na Eee PC ;)
Kromě pomalé instalace způsobené DVDROMkou přes USB jsou podle slov autora Visty docela použitelné.

Rychlostní srovnání proti XPčkám či originálnímu Linuxu by ale asi nedopadlo pro Visty zrovna publikovatelně :p Přeci jen je ten systém dělán na zvýšení omezení při přehrávání kvalitních filmů a to je výpočetně náročné...


zdroj: http://my.ocworkbench.com/bbs/showthread.php?p=431600
http://my.ocworkbench.com/2008/asus/installing-windows-vista-home-premium-on-eeepc900/g1.htm
Intri (3490)|25.5.2008 01:30
Má to být aktualita nebo pokus o flame? Nějak mi to z toho článku není jasné.
trodas (1753)|25.5.2008 12:05
Aktualita - Visty na tom opravdu jedou :)

Otazka pouzitelnosti je ovsem na miste. Proc nezminit fakt, ze ten system jede jako po..... ? Visty jsou obecne daleko pomalejsi nez XPcka a ty jsou stale pomalejsi nez Win2000, to je preci znama vec. Proc hned flame...?!
mech13 (5526)|25.5.2008 13:26
prestoze nesdilim trodasovu kriticnost vuci MS, tak Vista na EEE je vazne bud zverstvo, nebo proste jen dukaz ze to jde (a tim to taky konci)

o nejakym praktickym pouziti se vazne neda mluvit

takze tema chapu jako aktualitu - ano, vazne to funguje
Intri (3490)|25.5.2008 16:52
Já souhlasím s myšlenkou, co jsi vyjádřil, dávat Vistu na EEE může jen Microsoft pro reklamní účely, ale způsob, jakým je podaná, mi přijde dost nemístný. Především si nemyslím, že do aktuality patří osobní názory.

A už vůbec ne poslední věta, kterou se mi nedaří považovat za jinou než flamovací.
trodas (1753)|25.5.2008 19:20
A ja nesouhlasim s tvym nazorem, ze je flamovanim uvedeni pravdy o Windows Vista a zakladnich principech tohoto sytemu.

Ja jsem jen napsal: "Přeci jen je ten systém dělán na zvýšení omezení při přehrávání kvalitních filmů a to je výpočetně náročné..." Ostatni nazyvaji veci daleko tvrdeji a hure - a maji pravdu:

http://blog.webtrh.cz/windows-vista-zamerne-vadne
"Ochrana obsahu je ve Windows Vista důležitější než stabilita a spolehlivost celého systému, je navržená tak, že jde často na úkor stability, a využívá metod, které zásadním způsobem zvyšují nejen hardwarové nároky na běh systému, ale i cenu komponent pro celý PC trh..."

Vista napadena a ovladana hackery v 5-i munutach:
http://www.novinky.cz/05/88/92.html
"Několik stovek inženýrů společnosti Microsoft pozorovalo snahu hackerů, kteří se snažili přes bezdrátové připojení dostat do notebooku s nainstalovanými Windows. O několik minut později všichni v sále ztichli, mašina byla úspěšně napadena..."


...
r34ktor (7477)|25.5.2008 19:42
[QUOTE=Intri;125937]Především si nemyslím, že do aktuality patří osobní názory.[/QUOTE]
To je relativní. Každá myšlenka je svým způsobem osobní názor. Zda to sem patří, či ne, posoudí nejlépe moderátoři. ;)

[QUOTE=Intri;125937]A už vůbec ne poslední věta, kterou se mi nedaří považovat za jinou než flamovací.[/QUOTE]
Já v tom flame nevidím. Spíše vědecký experiment.

Svého času jsem taky nainstaloval Windows 95 na notebook 486SX/33 se 4MB RAM. Instalace běžela několik hodin (přes noc). :turtle Chodilo to, ale používat se to nedalo (i když support MS tvrdil opak :stupid), takže následoval návrat k osvědčeným WfW 3.11. :D
crasher.km (919)|25.5.2008 19:55
nechci být OT ,ale nespletls se trodasi s vlákem ?:D nemělo to být pojmenovaný trodas_oc1 ? :D
Jinak to bude beztak vyhnaný readyboostem :)
Intri (3490)|25.5.2008 22:29
[quote=r34ktor;125978]Já v tom flame nevidím. Spíše vědecký experiment.

Svého času jsem taky nainstaloval Windows 95 na notebook 486SX/33 se 4MB RAM. Instalace běžela několik hodin (přes noc). :turtle Chodilo to, ale používat se to nedalo (i když support MS tvrdil opak :stupid), takže následoval návrat k osvědčeným WfW 3.11. :D[/quote]

Já měl na mysli tuto:

[quote=trodas]Přeci jen je ten systém dělán na zvýšení omezení při přehrávání kvalitních filmů a to je výpočetně náročné...[/quote]

Nemá s aktualitou pranic společného ( to, k čemu je systém určený, nic neříká o jeho instalovatelnosti na EEE ), je lživá ( důvod by zase mohl vyvolat flame, tak ho radši udávat nebudu, stejně je to mletí pořád dokola ) a jasně ukazuje názor autora, který čtenáře aktuality vůbec nemusí zajímat.

Ono je věc názoru, co kdo od aktuality očekává. Osobně bych řekl, že by aktualita měla být ryze objektivní, měla by obsahovat ověřená fakta a ne názory a domněnky autora.
trodas (1753)|26.5.2008 01:25
[quote]Nemá s aktualitou pranic společného...[/quote]

Ma, protoze ta aktialita se tim a vylucne tim "systemem" zabyva...

[quote]to, k čemu je systém určený, nic neříká o jeho instalovatelnosti na EEE[/quote]

Prave naopak, rika to o nem vsechno. Pokud mas system primarne navrzen na omezovani prehravani DRM obsahu, tak je kazdemu (doufam?) jasne, ze to bude mit nasledky v podobe zbytecne zateze. A protoze EEE PCcko je vec pomala, tak zbytecna zatez z systemu jako je Vista ho dostane do kolenou velice rychle. Screenshot a ulozeni CPU-Z validace z svetoveho rekordu v underclocku jsem take nedelal v Viste ci XPckach (W2k mi pod 10Mhz odmitly bootovat...) ale v Win98se.
Proc asi. Protoze kdyz mam pomaly pocitac, tak na nem musim mit ten nejmensi a nejrychlejsi system.
Strkat nejrozezranejsi system, jenz bez 2G ram jen swapuje 24h denne a 7 dni v tydnu, na nejpomalejsi pocitac je holy nerozum.

[quote]je lživá[/quote]

Lzes ty, mas vyse uvedene linky proc tomu tak je. Ze si je odmitas cist a mas klapky na ocich, to je tvuj problem. Naosocuj druhe ze lzi, kdyz maji argumenty dobre podlozene fakty a ne jen placanim. Dekuji.

[quote]jasně ukazuje názor autora[/quote]

Nazor autora je alespon jasne recen a nikdo se nemusi dohadovat, jaky asi tak je.

[quote]který čtenáře aktuality vůbec nemusí zajímat[/quote]

Presne z toho duvodu jsem se o svych pochybnostech o pouzitelnosti Vist na tak slow masine zminil jen jednou vetou a to na konci. Pokud nekoho nezajima, nemusi ji cist. Nazdar :)

[quote]aktualita měla být ryze objektivní[/quote]

Coz znamena ze nesmi ukazovat na pravdu a kde a na cem je Vista nepouzitelna, aha. Kazdy ma svou definici objektivity. Nekdo treba rika, ze lzu, i kdyz ti tu vlastne jen prepostovavam to, co napsali druzi... Ale lzu, jasne, udo :)
To, ze betatester Vist presel na XPcka je asi take zpusobeno tim, ze lze, ze: [ame="http://youtube.com/watch?v=HELrxLdP85c"]YouTube - Windows Vista vs. Windows XP[/ame]

DRM systém Win Visty popsán v PC Worldu:
Intri (3490)|26.5.2008 01:56
[quote=trodas;126085]Ma, protoze ta aktialita se tim a vylucne tim "systemem" zabyva...[/quote]

Aktualita se zabývá instalovatelností Visty na EEE, ne Vistou.

[quote=trodas;126085] Prave naopak, rika to o nem vsechno. Pokud mas system primarne navrzen na omezovani prehravani DRM obsahu, tak je kazdemu (doufam?) jasne, ze to bude mit nasledky v podobe zbytecne zateze. A protoze EEE PCcko je vec pomala, tak zbytecna zatez z systemu jako je Vista ho dostane do kolenou velice rychle. Screenshot a ulozeni CPU-Z validace z svetoveho rekordu v underclocku jsem take nedelal v Viste ci XPckach (W2k mi pod 10Mhz odmitly bootovat...) ale v Win98se.
Proc asi. Protoze kdyz mam pomaly pocitac, tak na nem musim mit ten nejmensi a nejrychlejsi system.
Strkat nejrozezranejsi system, jenz bez 2G ram jen swapuje 24h denne a 7 dni v tydnu, na nejpomalejsi pocitac je holy nerozum.[/quote]

Vista neswapuje nijak moc ani s 1 GB paměti, pokud ji používáš na kacelářskou práci. Než začneš něco tvrdit, doporučil bych ti to si ověřit. Taky by mě zajímalo, odkud bereš info, že Vista byla navržena jen za účelem omezování obsahu... Plácáš nesmysly. Nebyl náhodou MS-DOS navržen pro množení virů pomocí floppy disků?

[quote=trodas;126085] Lzes ty, mas vyse uvedene linky proc tomu tak je. Ze si je odmitas cist a mas klapky na ocich, to je tvuj problem. Naosocuj druhe ze lzi, kdyz maji argumenty dobre podlozene fakty a ne jen placanim. Dekuji.[/quote]

Na internetu se dá dočíst kde co, Živě.cz je taky velký server a je to bulvár až na půdu. RH kdysi psal, že Linux může poškodit disky PC. Samozřejmě mu na to všichni skočili, že? A neděkuj, DRM ochrana byla ve Vistě implementovaná na nátlak nahrávacích studií. Kdyby tomu tak nebylo, nepřehraješ si bez originálního disku nic. Obsah si o spuštění DRM ochrany musí nejdříve zažádat. Opět doporučuju vyzkoušet na vlastní kůži a nesnažit se prezentovat něco, co si jenom někde přečteš. Děkuji.

[quote=trodas;126085] Nazor autora je alespon jasne recen a nikdo se nemusi dohadovat, jaky asi tak je.[/quote]

Názor autora je irelevantní. Do aktuality nepatří, pokud mermomocí toužíš ho tam dostat, použij dodatečný příspěvek v diskuzi pod aktualitou.

[quote=trodas;126085]Coz znamena ze nesmi ukazovat na pravdu a kde a na cem je Vista nepouzitelna, aha. Kazdy ma svou definici objektivity. Nekdo treba rika, ze lzu, i kdyz ti tu vlastne jen prepostovavam to, co napsali druzi... Ale lzu, jasne, udo :)
To, ze betatester Vist presel na XPcka je asi take zpusobeno tim, ze lze, ze: http://youtube.com/watch?v=HELrxLdP85c [/quote]


Co udělal jeden člověk z 6,5 miliard lidí mi může být celkem dost ukradené... Co napsal PC World zrovna tak, je to totéž, co s Živě.cz - serióznost PC Worldu neznám, ale nevidím důvod mu věřit víc než datasheetům.
Richmond (8084)|26.5.2008 11:46
zajimave cteni ;)
to ze na eeecko jde nainstalovat vista je sice hezky, ale vetsinou se na novejsi verze prechazi za ucelem nejakeho zisku (at uz featur, nebo programove podpory atp.). vzhledem k tomu ze eecko je hw dost omezeno tak nevidim sebemensi duvod proc prechazet na visty :mistake. s xpckama (vypnute vsechny animace, stiny atd.) je to jeste unosne na praci, net atd. - kdo mel v ruce tak jiste potvrdi... ja sam jsem na svem mivvy (o chloupek rychlejsi cpu, vic ram) provozoval xp tablet edition + media center a slapalo to nesrovnatelne svizneji nez asus. nicmene diky nepouzitelne klavesnici na obrazovce (mala pismenka, nedala se mackat prsty) a mizive podpore touchscreenu jsem opet presel na visty - tedy za ucelem zisku zminenych featur. davat na eeecko visty mi pripada jako "hazeni perel svinim" a navic ta prace s osekavanim instalacniho dvd - nekdy se divim ze na to nekdo ma cas :stupid
Smeli (2302)|26.5.2008 12:51
trodas má žlutou za záměrné vyvolávání flamu, prosím, aby ste si své OT komentáře nechali jinak ji dostanete taky. Taktéž vyžaduji lock pro toto téma.

Pokud má trodas pocit, že se musí ukájet nad "nedokonalostí" vist, tak může směle pokračovat ve svém überthreadu tady.