reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PCchips M810L v7.0a board

trodas (1753)|25.5.2008 12:02
Před nějakou dobou mi kamarád Morphy strčil tuhle desku na součástky, případně jestli se mi podaří ji opravit ;) e to docela postarsi (SDRAMy a 100 či 133Mhz FSB) kousek, ale AXP procíky už SiS 730S chipset podporuje, tak proč ne. Na desce se mi líbi hlavně její krásně provedený 3-fázový regulátor napětí pro CPU.
Deska ovšem nenaskakovala ať jsme dělali s bráškou, co jsme dělali a tak byla další dobu u ledu, než jsem se na ni jednou pořádně podíval a všilm si, že nekdo jak sundával chladič tak šroubovákem zaryl do desky a přerušil jeden či spíš nekolik z jemných cestiček mezi chipsetem a ramkami. Hned bylo naprosto jasné, proč deska nechce fungovat, žeano :p
Po poměrně náročné opravě se na mě ale štestí usmálo a cestičky se mi podařilo krásně znovu vodivě spojit. Stačí trpělive špičkou žiletky oškrabávat krycí lak z te cestičky velké asi jako silnější chlup z psí srsti a jak se zaleskně mědí, tak pájet ;) Nadšen tím, jak se mi oprava krásně povedla jsem donutil brášku k testu. A co se nestalo. Jakmile zapnul board zkratováním pinů tak se ozvala silná rána, až jsem na chvilku ohluchl a z spodního ze třech primárních filtrovacích (hned na napájecí šňůře pred Vcore mosfety) vyletěl cca. 50cm vysoký sloup jeho prašných útrob :eek: :eek:



Milý G-Luxon se následkem toho otevřel, jak vidite na fotce. Naštěstí pokusny odemknutý AXP Barton 2500+ to přežil, stejně jako vše ostatní, i když chvilku z toho šoku trvalo, než to bráška vypl (utekl před tím na druhý konec místnosti, jaká to byla šupka) :o

Poučení z toho plyne - vidíte-li nafouknutý G-Luxon, očekávejte silnou ránu :D Já už to znám, takhle mi odešel Chemi-con KZG na me DFI desce...

Nuž milé tři vstupní kondíky G-Luxon 2200uF 6.3V jsem vyměnil za Samxon GC 2200uF 10V a přes bráškovi protesty znovu zapnul. A nic :o Ale mě ani "střelba" z mainboardu neodradila a podíval jsem se na web. Sice nějakou chvíli trvalo, než jsme z mnoha manuálů (M810S board má SPOUSTU verzí) vybrali ten, jenž odpovídal PCB a umístění konektorů a hlavně switchů, ale za to jsem se dozvěděl, že ten board potřebuje update biosu, aby jel s AXP procíkem v případě, že mu bios nikdo neupdatoval :)

http://www.pcchips.com.tw/PCCWeb/Downloads/ProductsDetail_Download.aspx?DetailID=173&DetailName=Driver&DetailDesc=M810(V7.0a)&MenuID=35&LanID=0

Takže jsem si řekl, že zkusím jednak novou baterii do boardu dát a pak také zkusit flashnout nový bios - chip byl moderní, malý, čtverhranný dvoumegový - čiže teoreticky žádný problém, když mám BIOS Saviour, že :D

Jenže ouha! Čip který tam je použit můj 40kbytový AWDflash co ho oblíbeně používám na DFI s parametry flash.exe hell3.bin /py/sn/LD/f/tiny/E/cc/cd/cp prostě odmítl pracovat. Tak jsem stáhl jejich orginální flashovací utilitku, ale ta na jiném boardu odmítla fungovat a spadla. No úžasné :(
Co teď? Bráškův Duronek přeci! :p
A opravdu, board s Duronem naskočil :thumb Flash nového biosu byl pak už na správném boardu bezproblémový, stejně jako následně funkční AXP. Sice board neumí s originálním biosem víc jak 133Mhz (ani žádný overclock... nastavení ramek... nic...) a ani měnit násobič (můj starý Bartonek je ještě odemknutý) a tak jede místo AXP 2500+ (166x11) na AXP 1700+ (133x11). No alespoň něco ;)

Na výměnu kondíků potřebujete:
9x 2200uF 6,3V d10
3x 1500uF 6,3V d10
4x 1500uF 6,3V d8 (originálně 1000uF 10V Teapa)
14x 100uF 16V d6
15x 22uF 16V d5



Všechny kondíky jsem použil Samxony - GC pro všechny ty velké kondíky (i když ty první tři 2200uF GCcka jsem dal 10 voltové a ne 6.3 protože jsem neměl 3ks 6.3V GCcek k dispozici když na mě vybuchly ty G-Luxony) a ty malé 100uF jsem dal Samxon RS. 22uF kondíky mi zatím nedošly (Joe si dává na čas) ale deska spolehlivě a stabilně funguje. Dá se říci, ze Samxon RS jsou odzkoušeny pro malé kapacity na mainboardech a shledány vyhovujícími. Otestoval jsem jak PCI, tak AGP, síť i Prime CPU/ram test stabilitu. WinXP se nainstalovaly a foldování může začít :D
Vše jede perfektně až na jediný problém - po zapnutí/restartu občas nenaskočí myš či klávesnice. Občas obě dvě PS/2 zařízení neexistují a občas jede vše. Deska tyto šílenosti dělala už před výměnou kondíků, takže nic nového pod sluncem to není. A protože ani vyčištění konektorů kontoxem nepomohlo tak si myslím, že to musí být těmi zatracenými Teapo 22uF 16V kondíky - hned tři jsou v cestě PS/2 signálu a další v místě kde obvykle bývá SB čip, takže myslím, že mají po těch letech dost. Otázka stáří desky je ovšem nejistá. Jediné co na desce je napsáno je toto:



Doufám, že tím nechtějí říci že deska má 12let, že ne?

Že jsou to kondíky, v tom mě utvrzuje to, že výpadky při restartu se dějí i bez dotyku/manipulace s boardem. To vylučuje možnost studeného kontaktu či zašpiněného konektoru...
Samozřejmě zjistíme to najisto teprve až vyměním zbývajících 15ks 22uF 16V kondíků za Samxony RS ;)



Poslední pohled na chipset bez chladiče:



A už jsem přidal jsem na chipset, přestože i po týdnu foldování byl úplně studený, pač na něj trošku fouká i fan z Zalman CNPS 7000Cu chladiče, tenhle super Revoltec chladič:



A zdáse, že se RS Samxony na malé kapacity na mainboardech docela osvedčují - HoNY reportoval že mají 3x lepší parametry než běžné malé kondíky dávané na boardy :cool:



Foldovani je ovšem 100% stabilní:



Jinak problémy s klávesnicí a myší gradují - už se mi nedaří nahodit ani klávesnici, ach jo. Zatracená Teapa... Joe říkal že má nějaké nápady na opravu PS/2 portů ale myslím, že si něco plete... No rozhodně tady jsou hi-res záběry pro něj na ten PS/2 konektor:



Rovněž hlášky "CMOS Battery low" nepolevují, čiže Teapa jsou opravdovým PROKLETÍM. Už se teším až poletí k čertu... :p
A poradili mi tuhle stránku na modované biosy pro ten board (začínám mít dojem, že mám ne M810S v7.0a, ale M810L v7.0a protože má síťovku a L jsou s síťovkou a tak můžu použít ten nejlepší bios):
http://www.lejabeach.com/M810/M810.htm
Ale zatím pro nenaskočení klávesnice není flashování a testování možné :mad:



Big Pope mě přinutil k měření napětí na PS/2 portu, takže na těchto pinech za tím odporem co chrání SouthBridge jsem němeřil toto.
Nic nezapojeno po PS/2 portů:
1) - 5V
2) - 5V
3) - 5V
4) - 5V

Připojena klávesnice:
1) - 4,93V
2) - 28mV
3) - 5V
4) - 5V

Připojena klávesnice a myš:
1) - 5V (tohle napětí jsem ověřoval čtyřikrát...)
2) - 30mV
3) - 5V
4) - 4,88V

Použil jsem normální Samsung PS/2 klávesnici a Logitech MX510 (modrá, jestli to má nějaký vliv :D ) myš. Vzhledem k tomu, že MX510 je USB myš a mám tam redukci na PS/2, jenž určitě nějaký výkon spořádá - ale i tak, 4,88V je podle mě dost na to, aby vše jelo jak má - kdyby ty kondíky byly ok... :(

Jenže tyhle Teapa určitě nejsou v pořádku:



Takže jsem je vyměnil za Samxony RS:



Nezapomněl jsem ani na ty kondíky, co jsou používány pro audio výstup:



Ale celkově mi to bylo prd platné, klávesnice ani myška se nerozběhla. Tak jsem začal zkoumat a měřit piny na desce proti pinům na rozebrané klávesnici a ukázalo se, že jeden z pinů na PS/2 portu nevodí. Stačilo malinko přihnout dotyčný kolík v konektoru myšky a klávesnice a vše jede. Big Pope neměl pravdu (že za to může ten odpor) a já také ne. Rainbow na BadCaps fóru pravdu měl, když říkal hned, že to bude konektorem. Mělo mě trknout i to, že zrovna ty data piny (pravé spodní) se zdály trošku poškozené, jako by do těch dír na mobo nkdo nacpal něco špatného či většího či ohnutého...

Tak jako tak, deska už jede a pořádně na 150Mhz (whoa!) FSB:



Ramky sice davaji jen 3-3-3-6, ale alespoň něco. honey X bois je ovšem geniální a množství nastavení necháva DFI LP B docela vzadu v prachu. Bohužel není možno měnit násobič ani Vcore pro CPU a měnění na desce dratovými propojkami ( AXP pinmod guide ) narazilo na pady moba už při startu do windows. A to i přes to, že jsem drátky zvedl Vcore na 1,775V (mělo být, bios okazoval 1,850V) Nastavení biosu je obecně docela složité, většina funkcí je mi zcela neznámá a některé mají na následek kompletní zátuh a no-post výsledek. Naštěstí fail-safe biosu v 85% případů po vypnutí a následném zapnutí s resetem či dvěmi resety nastaví ram/FSB na 100/100 což zamky zvládnou i na CAS 2 :D :)
Asi největší problém je správné nastavení PCI. Je třeba snížit PCI latency v biosu na 24 až 16 - toto nastavení ovlivňuje Ethernet latency a deska se bez něj seká na 100MBi síťi. Rovněž je, kvůli jen 30Mhz PCI clocku při FSB 150 třeba zvýšit PCI latency pro IDE z default 128 na 136 či výš. Pak je to konečně stable, uff :D :p

Užitečný soubor linků k provozu téhle desky zde: http://www.rebelshavenforum.com/sisubb/ultimatebb.php?ubb=get_topic;f=19;t=000144

PS. typ boardu (Rev. 3.0) je na predeslem obrazku na levem hornim rohu. Z toho by melo plynout ze se divame na M810L v7.0a rev. 3.0 board :thumb
patap (11)|25.5.2008 12:58
Dobrá práce :)
KEOSAN (958)|25.5.2008 13:34
Tiez som minuly tyzden robil ciastocny recap, ale jeho starsieho kolegu M810LMR verzia 1.6. Menil som len 6 vacsich kondikov, za rovnake z inej rovnakej starej dosky. Skoda, ze som tu jednu staru rozobral, ucil som sa na nej. Mohol som na nej skusit nove kondiky. Som zvedavy na ten BIOS, tiez som hladal nejake novsie s viac funkciami. Este mi par tych dosiek ostalo, uvidime, hadam pojdu tiez opravit.

Obdivujem, ze sa chcelo vymienat VSETKY kondiky na tej doske. Na to treba dobru trpezlivost :-)

trodas

mimochodom, zratal si, kolko stali vsetky tie Samxony ? Pripadne, kolko by to teoreticky stalo, taka oprava ? Pracujes v servise, kde robite podobne opravy, ci to mas len ako konicka ?

Mimochodom k tomu BIOS savioru:
- niektore firmy mavaju aj programovac BIOSu, takze by stacilo vymenit BIOS a naladovat to tam cez to zariadenie, bez pouzitia dosky. Alebo

- ten postup s prehadzovanim BIOSU /co popisujes aj na svojom fore v tom linku/ je znamy a dost mam obavy o poskodenie. Poskodenie BIOSu by sa dalo obmedzit napr. tak, ze by sa vystrihol kus latky, alebo papiera o velkosti a umiestnenia BIOSu. Takze pri vytiahnutia a nahodnom spadnuti niekde by to neprislo do kontakto.

- pouzitie s vytahovacom cipov by sa dalo mozno za behu urobit aj napr. prilepenim konca rovnej ceruzky na BIOS sekundovym lepidlom a potom vytiahnut, lepdilo rozpustit nejakym alkoholom, ci niecim podobnym. Slo by to takto ?