reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

nejhledanější jazyk

j1rka (154)|28.5.2008 16:39
Zajímalo by mě po jákých programovacích jazycích je na trhu práce největší poptávka. Nyní programuji v pythonu jenže s tím se asi nikdy nikde neuplatním protože nikdy jsem neviděl po programátorech v tomto jazyce poptávku. Má cenu se učit python nebo by to chtělo zvolit něco jiného (myslím z pracovního hlediska)
hl.hl (1387)|28.5.2008 17:00
Obecne nejpouzivanejsi jazyk je Delphi. Ale nejvetsi umeni je sehnat poradneho ceckare ktery navic jeste rozumu takovemu tomu low-level programovani.
mrozu (87)|28.5.2008 17:02
Ja bych se toho nebal, python neni sice asi tolik zadanej jako treba Java nebo C++, ale uplatneni najdes podle me bez problemu. Ale nejlepsi je samozrejme umet co nejvic :)
Naopak, znam lidi, co se ucili C a Javu a kdyz prisli do zamestnani, doucovali se python :)
crasher.km (919)|28.5.2008 17:17
[QUOTE=hl.hl;127018]Obecne nejpouzivanejsi jazyk je Delphi. Ale nejvetsi umeni je sehnat poradneho ceckare ktery navic jeste rozumu takovemu tomu low-level programovani.[/QUOTE]

Delphi je vývojové prostředí , jazyk v delphi je Object Pascal ;)
pavel_p (993)|28.5.2008 17:36
Na to mám trochu nekonvenční názor ...
IMHO po programátorech informačních systémů jako SAP, Axapta, Navision, protože tyto jazyky se lidé nemají příležistost naučit a programátory je třeba vychovat nebo přeplatit jiné firmě.
hl.hl (1387)|28.5.2008 17:39
[QUOTE=crasher.km;127022]Delphi je vývojové prostředí , jazyk v delphi je Object Pascal ;)[/QUOTE]

No dobra, dobra. Ale kdyz se rekne Delphi tak je to vicemene jasne. Ale kdyz se rekne VisualStudio tak v tom je tech jazyku podstatne vice.
j1rka (154)|28.5.2008 19:32
No klidně mužu pokračovat v pythonu. No ale taky jsem slyšel že když se člověk naučí jeden jazyk třeba ten python tak pak není tak velký problém přejít na něco jiného. No ja si totiž vybral python hlavně kvuli jeho lehkosti a taky že jsem měl dobrý návod který mě hodně věcí naučil.

Jinak bych ještě potřeboval nějaký tip na knížku nebo nejlepe stránku která se zabývá o programování teoreticky protože moc nevím co znamenají ruzné pojmy jako interpretovaný,interaktivní a objektově orientovaný programovací jazyk atd. prostě ruzné takové pojmy a základy atd.
P@pi (1519)|28.5.2008 19:37
Jestli umíš anglicky, tak skvělý je javovský tutoriál.
j1rka (154)|28.5.2008 19:40
No právě že anglicky neumím (zatím ale jelikož bych se tím možná chtěl živit tak angličtina asi bude třeba tak se ji začnu učit)
mech13 (5526)|28.5.2008 19:49
programovat bez anglictiny je jak behat maraton bez nohy a plyce...

v pythonu jsem ted nedavno delal jeden projekt (spocitat klicovy slova, operatory a identifikatory ve vsech .java zdrojacich v aktualnim adresari + podadresarich, plus delka komentaru, pocet vyskytu zadaneho retezce) a musim rict, ze se mi docela zalibil. proste mi sedl

ted nedavno jsem na skole slysel: "programovat umi kazde, to se nauci kde kdo. ale je malo tech, co rozumi i HW a umi to zkombinovat" - tj tech low-level (assembler, hardwarove optimalizovany kod, programovani pro ruzne platformy...)
j1rka (154)|28.5.2008 19:53
"programovat bez anglictiny je jak behat maraton bez nohy a plyce..."

:D dobré přirovnání :D
nj...právě se ji doučuji ale angličtina je tak těžká že to ani není možné se naučit.
xmarek (1676)|28.5.2008 19:56
Jelikož pracuji jako Java Developer tak Vám na to můžu odpovědět. Mezi jazyky z největší perspektivou se řadí Java a to JEE tj. Enterprise (jedná se o poměrně rozsáhlou oblast která zahrnuje i frameworky dalších stran). Potom je to .NET, jelikož se jedná o framework tak v něm se uplatní znalost, C, C++, C#, VB apod. Znalost Databází se považuje za nutnost. Mezi nima dominuje MS SQL a samozřejmě vede Oracle. Uplatní se znalost SQL, PL-SQL (procedurální jazyk podobný Pascalu).
Nicméně příznivce jazyku Delphi asi zklamu: Jazyky jako Delphi a VB jsou na ústupu i jejich vývoj je už pomalu ukončen.

Nezmiňuji platformy určené pro vývoj webových aplikací, kde dominují jiné jazyky. I když i pro webové stránky se v podnikovém nasazení uplaťnuje Java, ASP .NET a jim přidružené technologie.

Hodně firem si buduje vlastní strategie firemních frameworků postavených např. na Javě. Jejich pracovníci jsou zaškoleni pro konkrétní platformu. Někdy je to podobné např. JavaSriptu apod. Do toho bych se na vašem místě nepouštěl, protože se opravdu jedná o úzkou specializaci vázanou na daný produkt. Uplatnění těchto znalostí na trhu práce je velmi rozporuplné.

Doporučuji Vám určit si oblast, která Vám nejvíc vyhovuje a na ní soustředit svou pozornost. Stát se dobrým programátorem je běh na dlouhou trať. Je toho poměrně hodně co se musíte naučit pokud se chcete touto cestou vydat. :D

Pro představu Vám řeknu strukturu např. našich pracovníků: Java, .NET, Databáze (např. Oracle, MS SQL apod.), Testeři, Analytici.

Pokud máte nějaký konkretní dotaz rád Vám na něj odpovím, nebo se zeptám kolegů, kteří se daleko více orientují na MS platformu.
j1rka (154)|28.5.2008 20:01
No měl bych ještě jeden dotaz sice je to o trochu mimo ale.
Jak by se to dalo porovnat na trhu práce s tvorbou webu tj:
Kodování stranek (html,css,javascript)
Programování webových aplikací (php a další věci kolem toho)

Zajímalo by mě jestli je v kodování nebo v php taky uplatnění.
xmarek (1676)|28.5.2008 20:13
Na to Vám nedokážu odpovědět. To je dotaz na lidi co dělají čistě webové stránky pro firmy a menší organizace. Naši lidé dělají pro banky, mobilní operátory a velké organizace, kde se plně využívají databáze a vzhled stránek je podřízen potřebám konkrétního zákazníka. Např. javascript dokážou technologie jako JSF generovat např. pro potřebu validace. Dopl.: znalost html, css, javascript uplaťnuji v práci i já.
Jediné co Vám mohu zodpovědně říci, že databáze se využívají i v PHP.

Pozn. Bez angličtiny to nejde, 90 použitelných publikací je in English. :D
j1rka (154)|28.5.2008 20:22
No mi jde o to jestli je možnost se uplatnit jako kodér. Protože teď se učím kodovat stranky a baví mě to (tím neříkam že mě programování nebaví) jen nevím jestli se to dá pracovně pak využít a jestli je i po tomto poptávka.
j1rka (154)|29.5.2008 20:21
A měl bych ještě dotaz. Je potřeba nutně nějaká speciální škola ať už na programování nebo na tvorbu webu? No ja jsem totiž teď na nějaké elektrotechnické škole-slaboproud je to velká blbost ale neměl jsem na výběr tady v Ostravě nic ohledně programování není (stř.škola)
Nebo je možnost se uplatnit i bez speciální školy když to člověk bude dobře umět? Nebo to nejde a ať to člověk umí sebelíp tak jej nevezmou nikde protože nemá školu?
faugusztin (453)|29.5.2008 20:27
[quote=j1rka;127475]Nebo je možnost se uplatnit i bez speciální školy když to člověk bude dobře umět? Nebo to nejde a ať to člověk umí sebelíp tak jej nevezmou nikde protože nemá školu?[/quote]


Samozrejme ze nie je problem uplatnit sa aj bez informatickej vysokej skoly. Dnes je na trhu totalny nedostatok programatorov, takze nie je vobec problem pri troske flexibility (tj stahovanie za pracou) najst pracu ako programator. Napriklad u nas vo firme v Bratislave su zo samotnej Bratislavy 4 zamestnanci zo zhruba 20 zamestnancov.
xmarek (1676)|29.5.2008 20:46
Přesně tak. Na trhu je nedostatek programátorů. Problémem je však, že zakázky jsou převážně v Praze a mnoho lidí raději zvolí horší praci v místě bydliště jelikož jim nevyhovuje být většinu času v Praze. Tím mám samozřejmě na mysli mimopražské. Tou horší prací mám samozřejmě na mysli takovou holkou pro všechno. Výsledkem je, že dotyčný programuje minimum času své pracovní doby a po zbytek vysvětluje, telefonuje a řeší pořád stejné dokola se opakující problémy.
Znám spoustu lidí co si tuto práci vysní a realitou jsou velmi zklamáni. Programování není o četu, netu, icq apod. což si spoustu lidí představuje.

Toto to vystihuje: :D
http://fardiaz.multiply.com/journal/item/144/Just_Like_Prostitute

Zavěrem bych řekl, že pokud budete umět dobře programovat tak Vám stačí USO.
j1rka (154)|29.5.2008 20:52
Aha takže není třeba škola a je třeba makat, učit se a každý den napsat několikset řádků kodu. Prostě poctivý tréning.
pavel_p (993)|29.5.2008 20:54
Ono programování není jen o znalosti programování, ale i znalostech oboru ve kterém programy děláš, takže myslím, že umět dobře programovat a školu mít jiného zaměření není k zahození. Docela se může hodit elektro, fyzika nebo i ekonomická škola.
Ona škola samotná z tebe programátora neudělá.
j1rka (154)|29.5.2008 20:55
Jo jinak k té praze to je asi fakt protože co já se tak dívám tak dost práce je v Praze ale v Ostravě je to nic moc (nebo špatně se dívám :D )
hl.hl (1387)|29.5.2008 21:18
[QUOTE=j1rka;127475]A měl bych ještě dotaz. Je potřeba nutně nějaká speciální škola ať už na programování nebo na tvorbu webu? No ja jsem totiž teď na nějaké elektrotechnické škole-slaboproud je to velká blbost ale neměl jsem na výběr tady v Ostravě nic ohledně programování není (stř.škola)
Nebo je možnost se uplatnit i bez speciální školy když to člověk bude dobře umět? Nebo to nejde a ať to člověk umí sebelíp tak jej nevezmou nikde protože nemá školu?[/QUOTE]

Nemusis se bat. Pokud budes dobrej v programovani a hlavne ZODPOVEDNY tak nemusis mit zadnou skolu programovani. Pod to se ti 10x podepisu.
xmarek (1676)|29.5.2008 21:22
V Ostravě je to z velké časti Outsorcing i když se to nemusí na první pohled zdát. Stačí, když Vám při pohovoru řeknou jestli by Vám nevadilo cestovat a je to jasné. :D A neplatí to jen pro Ostravu. V české republice je použitelné tak Brno, ale z větší části zlatá :( Praha.

Mimochodem výsledek může být velkým zklamáním i co se peněz týče. Jistě pokud máte roky praxi, dokonale ovládáte angličtinu a jste tzv. flexibilní tak se o Vás poperou. Bohužel realita je taková, že hodně mých známých se taky stihlo úspěšně rozvést. :(

Pozn. Neberte to, že Vás chci strašit. Potřebujeme nové duše. U nás se např. říká co T-mobile schvátí to už nikdy nenavrátí. :D
pavel_p (993)|29.5.2008 21:55
[QUOTE=j1rka;127490]Aha takže není třeba škola a je třeba makat, učit se a každý den napsat několikset řádků kodu. Prostě poctivý tréning.[/QUOTE]
Pár stovek řádku kódu za den napíšeš nanejvíš pokud řešíš naprosto nezáživné, rutinní věci. Pokud děláš na něčem opravdu zajímavém, tak to průměrně vychází sotva na desítky. No spíš sotva na deset.
crasher.km (919)|29.5.2008 22:04
[QUOTE=j1rka;127097]No mi jde o to jestli je možnost se uplatnit jako kodér. Protože teď se učím kodovat stranky a baví mě to (tím neříkam že mě programování nebaví) jen nevím jestli se to dá pracovně pak využít a jestli je i po tomto poptávka.[/QUOTE]

Podle mě není dobré se učit nasilu " v čem by ses uplatnil " ,spíš se uč tomu ,co tě baví a čemu chápeš... IMHO nejde programování naučit tutoriály ( resp. mě to nejde). Doma můžu čuečet do tutoriálu hodiny a nepochopím to tak ,jak ve škole,když mi to někdo ukáže a naučí ... Jestli někdo chcete,mám perfektní návody pro amatéry na ObjectPaskala...
IMHO se dneska uplatní nejvíc Xhtml,ASP.net a css ... ale jenom můj názor ;)
j1rka (154)|29.5.2008 23:14
Takže když mě více baví třeba (x)html,css, javascript tak bych se měl věnovat tomu. Jinak programování mě taky hodně baví jenže nebaví mě číst ty dlouhé návody raději bych psal kody a přemýšlel než furt něco četl. S pythonem jsem hlavně začal kvuli tomu že časem bych chtěl přejít buď na javu (hlavně j2me) nebo php a dělat webové aplikace a věci kolem toho. Hodně mě to tahne kolem te tvorby webu ale problém je v tom že neumím grafiku a koder bez grafiky to asi nejde.
faugusztin (453)|30.5.2008 09:22
[quote=j1rka;127559]koder bez grafiky to asi nejde.[/quote]

To je iba sen zamestnavatelov, aby nasli "holku pro vsechno". Vacsina programator je graficky antitalent, takze najst niekoho kto vie php, html, css, flash a grafiku v podstate nie je mozne. Staci mat trochu citu pre dizajn v zmysle toho, ze ak ti niekto da graficky navrh tak dokazes urobit nieco velmi podobne cez html/css a nie v tom, ze si sam navrhnes design.
crasher.km (919)|30.5.2008 11:18
[QUOTE=j1rka;127475]A měl bych ještě dotaz. Je potřeba nutně nějaká speciální škola ať už na programování nebo na tvorbu webu? No ja jsem totiž teď na nějaké elektrotechnické škole-slaboproud je to velká blbost ale neměl jsem na výběr tady v Ostravě nic ohledně programování není (stř.škola)
Nebo je možnost se uplatnit i bez speciální školy když to člověk bude dobře umět? Nebo to nejde a ať to člověk umí sebelíp tak jej nevezmou nikde protože nemá školu?[/QUOTE]

být tebou ,tak si počkám na základy deplphi a assambleru ...ty 100% BUDETE DĚLAT ;)
Styryx (351)|30.5.2008 11:41
Co se týká kódování stránek, tak dneska už povětšinou všechno dynamický, tj. PHP a/nebo ASP (ale PHP se IMHO pužívá víc). JavaScript je taky dobrý umět, no a co se týče samotných stránek, CSS nutnost, HTML dobrý ale dneska už hodně XML.

Programovací jazyky - doporučuju začít Javou. Pascal/Delphi už jsou dneska relativně neperspektivní, jsou na ústupu, což vidím i u nás ve firmě. Osobně programuju víc v C/C++ než Javě, ale C++ je relativně těžký v poměru k Javě a většina věcí se už dneska skutečně v Javě dělá (já Javu moc rád nemám, prostě se mi osobně víc líbí možnosti C++ :) ale přesto už s ní taky dělám víc, než bych si přál). Assembler už dneska člověk využije jen v minimu případů, jenom u skutečně nízkoúrovňových záležitostí, který už nejdou udělat ani v C a těch je dost málo (ale to samozřejmě nevylučuje, že existujou zaměstnání, kde programátor mastí ASM většinu času).

Databáze budeš potřebovat v obojím (jak PHP, tak prog.), takže SQL je nutnost alespoň základní přehled (ono je pak problém, že různý databáze mají různý formáty SQL příkazů, takže pracovat s manuálem je stejně nutnost).

Co se týče školy - asi jak která firma, např. naše zřejmě nechce riskovat a bere jenom vysokoškoláky informatiky (a to samozřejmě ještě ne všechny), což bude IMHO záležitost u hodně serioznějších firem; samozřejmě budou existovat i firmy, který dají víc na otestování skutečných znalostí. To je u programování.

Na kódování internet. stránek, co jsem tak zahlíd různě po inzerátech, povětšinou VŠ nevyžadujou, takže tam neni dosažený vzdělání asi tak důležitý. Finančně ovšem tyhle práce zase bývají ohodnocený značně níž než programování (ale opět už hodně záleží na konkrétní firmě).

Každopádně vzhledem k tomu, že dneska už VŠ vzdělání neni, co bejvalo, a VŠ má pomalu každej druhej, nároky a úroveň na studium VŠ klesají, bude čím dál větší problém, najít dobrou práci bez VŠ. Sice je to jenom papír, ale (bohužel ?) poměrně důležitej.
Pukeye (28)|30.5.2008 12:55
Ak ťa zaujíma objektívnejší názor na to, ktorý programovací jazyk je dnes najpopulárnejší, tak skús googliť. Napr. jedna tabuľka je tu.
Logout (4018)|30.5.2008 13:01
Když umíš, je Ti jazyk jedno - knihovny se doučíš vcelku rychle. Když neumíš, je jazyk taky jedno... :-(
Samozřejmě praxe se hodí - ale pro naučení je to opravdu jedno...
xmarek (1676)|30.5.2008 13:42
[QUOTE=Styryx;127667]C++ je relativně těžký v poměru k Javě[/QUOTE]Bohužel to taky není už úplně pravda. Java narostla do takových až obludných rozměrů, že zvládnou všechny oblasti už je prakticky nad lidské možnosti. :(
Jinak v ostatních věcech Vám dávam plně za pravdu.
P@pi (1519)|30.5.2008 13:48
No tak velikostě určitě, ale pricnip programování v C++ je přece jen řádově složitější, ne?
xmarek (1676)|30.5.2008 14:06
Co se týče základních věcí nepochybně. Přece jen Java je o něčem jiném. Možná by některým Javistům prospělo, aby někdy dělali v C, C++. :D
Jenže v JEE nejde o základní znalosti jazyka. :cry
mstejska (2912)|30.5.2008 15:00
Pokud umis programovat v jednom jazyku tak preuceni se na neco jineho je otazka par mesicu. Ale naucit se programovat, tzn algoritmy jejich pouziti na urovni atd je otazka nekolika let. A hlavne musi te to bavit, protoze programovani neni jenom o tom vyvijet nove veci, ale i opravovat chyby a to kolikrat dela 90% prace programatora. Protoze pokud vyvijis pro velke zakazniky, tak ti chteji support a ne jenom produkt.
Styryx (351)|30.5.2008 15:53
Tak tak, přesně. A opravování chyb sám po sobě ještě neni tak hrozný, ale hledání a opravování chyb v cizím kódu, případně doplnění funkčnosti do cizího kódu, je na programování tou nejnudnější, a zároveň nejčastější činností. Vyvíjet něco novýho je paráda, je to zábava (ale jenom zase když to netrvá moc dlouho, např. rozsáhlejší projekt, taky to přestane bavit), nutnost dodržování standardů, psaní komentářů funkcí, dokumentace, atd. atd., neni to jenom o vývoji nových věcí a jsou chvíle, kdy to člověka vyloženě nebaví. Má to svoje plusy a mínusy, jako každá práce.
Logout (4018)|30.5.2008 16:27
to Styryx:
to bych podepsal :-D
crasher.km (919)|30.5.2008 18:00
mno .. první když se někdo začíná učit jakejkoliv jazyk, tak by měl se naučit algoritmy ... je to 70% práce, znalost jazyka tak 10% a využití znalostí ( a helpu) je 20% ... bez správnýho algoritmu je program na .......
j1rka (154)|30.5.2008 19:21
[QUOTE=crasher.km;127658]být tebou ,tak si počkám na základy deplphi a assambleru ...ty 100% BUDETE DĚLAT ;)[/QUOTE]

No tím bych si nebyl tak jistý. Výpočetní techniku máme jen dva roky a učíme se jen blbý word a excell. Nic z programování se tam asi nikdy brát nebude. :(
crasher.km (919)|30.5.2008 21:50
mi brali delphiaž ve 3ťáku,assemblera budeme brát teď a celkem se toho děsím, co sme brali teoreticky mikroprocesory ,tak to bude hromada kodu k ničemu :D
xmarek (1676)|30.5.2008 22:22
V prvním semestru informatiky se nás ptali v jakém programovacím jazyku umíme programovat. Řekl jsem, že umím Assembler. Odpověď byla: Ať na to rovnou zapomenu, že je mi to k ničemu. Nyní už vím, že pokud nebudu dělat automatizaci (tj. PLC), nebo programovat DSP, monol. procesory apod. tak ty znalosti jsou použitelné max. pro bitové operace. :cry
Kapr (8)|30.5.2008 23:14
Nejspíše bych řekl, že tím nejhledanějším jazykem je angličtina. Bez té se programování ani žádná technika dělat nedá. Snaž se ji naučit TEĎ. Učil jsem se ji v pokročilejším věku a stálo mne to velké úsilí a velké peníze. Dobrá zpráva je, že technická literatura je psaná jednoduchým jazykem, který se po zvládnutí speciálního slovníku dá dobře zvládnout. Taky se snaž jazyk zvládnout výukou mimo školu. Je časté, že výuka ve škole má mizernou úroveň. Nejhorší je, pokud jsou začátečníci sloučeni s falešnými začátečníky, kteří se jazyk už učili. Učitel jde podle falešných začátečníků a skutečný začátečník neví o čem se mluví. Pokud je to případ Vaší školy, měli by s tím učitelé něco dělat. Po půl roce budeš jak Alenka v říši divů za zrcadlem a ztratíš o jazyk zájem. ALE TO JE CHYBA UČITELE! Dobrá jazyková škola tohle umí ohlídat a opravdu jazyk naučí.
K assembleru - mohl by to být dobrý most mezi tvou školou, která ti může dát základy HW a programováním. Nevýhodou je, že je mnoho assemblerů a je to hodně náročné na pochopení. Pokud bys ale našel vztah k bastlení a bavily tě jednočipy...
Python je velmi zajímavý. Poskytuje velkou radost z rychlého postupu.
C++ je dle mého jakousi osou současného vývoje. Dá se jím jít až dolu a programovat i ty jednočipy. A ostatní jazyky často vysvětlují svá specifika srovnáním právě s tímto jazykem.
Co se týká dalšího vzdělání, tak to závisí na tom, co budeš chtít dělat. Pokud budeš programovat webovou animaci, tak nic moc nepotřebuješ. Pokud začneš řešit složité, kritické úlohy, budeš se muset seznámit s matematikou, logikou, teorií grafů, pravděpodobností, algebrou, operačním výzkumem. VŠ tě naučí spoustu balastu, ale taky věci, které smysl mají a jinak bys je vzdal.
Pro jednání s uživateli by někdy byly potřeba základy "speciální pedagogiky" :-))
Zkus se porozhlédnout po škole, třeba zjistíš, že se tam najdou třeba mikroprocesorové vývojové soupravy a za jistých podmínek k nim studenti mohou získat přístup. Pamatuji si, jak jsem se v 80-tých letech vnucoval do laborek na mikropočítač s 8080 tak drahý, že nám ho ukazovali jen z dálky. Než jsem se k němu propracoval, tak jsem ho nastudoval teoreticky a přišel jsem k němu už s papírkem na kterém jsem měl nasmolen ručně kódovaný prográmek ve strojovém kódu.
Spíš než hledat jiný jazyk pro tebe teď asi bude lepší zvládnout pořádně třeba toho Pythona. Řeš úlohy, které tě zajímají. Když budeš vědět, že se něco dá udělat v jednom jazyku, určitě najdeš cestu, jak to udělat v jiném.
crasher.km (919)|31.5.2008 07:01
[QUOTE=Kapr;127937] Dobrá zpráva je, že technická literatura je psaná jednoduchým jazykem, který se po zvládnutí speciálního slovníku dá dobře zvládnout.[/QUOTE]

Pěkně se to čte tady ten příspěvěk ,ale s realitou je to horší :D:D:D Rozhozdně bych u této literatury nedoporučoval kupovat naslepo ( na netu) ,je mnohem lepší si zajít do knihkupectví a přečíst si pár stránek a zjistit jakým stylem je knížka psána,protože někdo to píše stylem " to by mohl už vědět,tak to psát nebudu" a někdo " radši to napíšu,ať se to naučí " a pak co je lepší ;)?
mstejska (2912)|31.5.2008 07:49
Ve skole se programovat nenaucis. To chce sam delat jednoduche programy, utility, hricky apod.
j1rka (154)|31.5.2008 09:06
Kapr: No problém s angličtinou je ten že ze základky nic neumím. Teď na střední z toho mám za 4 (no už vlastně skoro 3) roky maturovat a ja nevím ani zaklady ze základky když máme napsat nějaké věty nebo něco přeložit tak nic nevím. Jedině kde musím nahrabat známky jsou písemky na slovíčka. Ono je to hodně těžky jazyk. Vubec nevím jak na něj. Jestli se učit výslovnost nebo jen psanou podobu slov a zbytek si odvodím nebo jak se jej vlastně učit. Mám problém že jsem třeba si doma přeložil anglický článek a slovíčka jsem se naučil jenže za pár týdnu nebo měsícu jsem to pozapomínal. Asi se tam něco učím špatně jinak nevím. Možná to třeba bude že na ten jazyk nemám talent.

Jinak dá se ten python naučit i nějak bez čtení dlouhých článku a tutoriálu protože ja furt nedělám nic jiného než jen čtu návody. (to se týká i tvorby webu) Třeba je někde napsané jak se co zapisuje a pak jen zkouším psát kod
mech13 (5526)|31.5.2008 09:41
[QUOTE=crasher.km;127923]mi brali delphiaž ve 3ťáku,assemblera budeme brát teď a celkem se toho děsím, co sme brali teoreticky mikroprocesory ,tak to bude hromada kodu k ničemu :D[/QUOTE]

to je skoda ze COPT je na tom tak jak je, u nas na FITku maji prumyslovaci velkou vyhodu nad gymplakama prave v tom ze dobre umi na ruznych motorolach a ty nizkourovnovy veci, maji proste slusny elektro a low-level zaklady. nevyhody prakticky zadny (derivace taky vetsina prumyslovaku umela takze v matice je gympl a prumka nastejno)
takovych 4-5 predmetu bezproblemu dali prumkari jen s tim co umely z prumky a lidi z gymplu se to musely ucit protoze neco takovyho videli poprve v zivote...
j1rka (154)|1.6.2008 09:26
jo a ještě něco. Když jsem se tak díval jak je to s prací tak všude hledají lidi kteří mají praxi. Jenže jak pak mužu tu praxi zíkat když mě nikam nevezmou jen kvuli tomu že nemám praxi?
xmarek (1676)|1.6.2008 11:40
Tak s tím si nedělejte hlavu. Jsou firmy, které Vám nenabidnou velké finanční prostředky a proto jsou v situaci, že vezmou pomalu kohokoliv. Záleží pak na Vás jak se s tím poperete. Bohužel spousta lidí si to vyloží tak, že za těch pár korun nemusí v podstatě dělat nic. Takže se většinu času ve firmě baví činností, která s prací vůbec nesouvisí. Najdou se i takoví, kteří při nástupu nijak neohromují znalostma a vystartují jak rakety.

Jak už zde bylo uvedeno programátorů je na trhu nedostatek. Později, když už máte praxi tak si můžete hledat místo, které Vám víc vyhovuje.
a8nr (176)|1.6.2008 20:49
[QUOTE=crasher.km;127022]Delphi je vývojové prostředí , jazyk v delphi je Object Pascal ;)[/QUOTE]
Jazyk v Delphi je někdy od sedmičky nebo devítky Delphi language, tedy pokud to už zase nepřejmenovali zpátky.
kikloop (140)|2.6.2008 10:10
[QUOTE=mstejska;127751]A hlavne musi te to bavit, protoze programovani neni jenom o tom vyvijet nove veci, ale i opravovat chyby a to kolikrat dela 90% prace programatora. Protoze pokud vyvijis pro velke zakazniky, tak ti chteji support a ne jenom produkt.[/QUOTE]

Tak pri tomto som si spomenul na pravidlo od jedneho manazera. Volalo sa to pravidlo 80 na 20 a bolo to o tom, ze 80% projektu spravis za 20% casu a dasich 20% projektu robis 80% casu.. Myslim, ze na programovanie sa to hodi :D
..predsa si len nieco z tej skoly pametam.. :D