reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Dell D600, koupě nového disku

Petr S. (1220)|28.5.2008 19:35
Zdravím,

chtěl bych si do svého noťasu pořídit nový disk. Momentálně mám Toshibu MK6026GAX 60GB, ale včera večer začal trošku chrčet a občas i zasekávat komp, což se dá někdy spravit podržením krytu nad diskem. Nevíte co by s tím mohlo být? Nebo co by to mohlo způsobit? Vyšší teplota? Ta byla skoro vždycky při práci kolem 50 - 55 stupňů, což si ale myslím, že není u notebooky zas až tak vyjímkou.

Stejně jsem si chtěl, kvůli vyšším nárokům na volné místo koupit jiný. Který byste mi doporučili? S jakým máte jaké zkušenosti?

Žádný disk jsem v noťasu ještě neměnil a tak se chci zeptat, jak poznám, jaký typ rozhraní disku mohu do notebooku pořídit - SATA nebo PATA? Na netu jsem zjistil, že do mého (Dell D600) lze koupit i SATA disky, ale vzhledem k tomu, že ten stávající je PATA se mi nechce věřit, že by v něm byly oba typy rozhraní...

Díky za osvětlení ;-)
xmarek (1676)|28.5.2008 20:33
Možná tím měl někdo na mysli, že chipsetová sada podporovala i disky SATA. Vždy záleží na výrobci jestli implementují vše co ta sada nabízí. Pokud je umístěn disk v šuplíku tak by možná šlo vyměnit ten šuplik za ten co podporuje SATA. Obojí rozhraní na notebooku asi nebude. Stačí se podívat na piny PATA a SATA disku a použití obou dohromadu je už s principu vyloučené. Lze se obrátit s tímto dotazem i na servis Dellu.

Dopl.: Osobně mám zkušenost ze 100GB 7.200 otáčkovým PATA od firmy Seagate. Hřeje jak čert. Co jsem nedávno četl tak už nejsou tyto PATA disky v prodeji. A samozřejmě s diskem co mám nyní v notebooku. Ten je SATA a je v pohodě.
hl.hl (1387)|28.5.2008 20:47
Obe rozhrani to na 99% nema. SATA rozhrani maji mozna jine modely ze stejne rady. Jinak zkusenosti dobre mam s NB disky Hitachi. Urcite bych doporucil 7200 otackovy disk (mel jsem 100GB 5400 disk ktery jsem uspesne podstrcil kolegovi a koupil 100 GB 7200 disk a bylo to znat) ale bohuzel takove IDE disky uplne zmizely.

Jake rozhrani koupit poznas z konektoru ktere jsou v NB. SATA disky maji uplne stejne konektory jako jejich 3,5" braskove.

EDIT: Jejda jejda, nez jsem to u vecere sesmolil, tak uz je to tu v podstate napsane.
Petr S. (1220)|28.5.2008 21:07
Rozdělal jsem to a je to fakt a bohužel PATA. Máte tip na nějaký konkrétní disk, hlavním požadavkem by byl určitě tichý provoz a samozřejmě nízká teplota.

BTW: Kolik hřejí vaše disky v notebooku?

Jinak teď jedu na linuxech a zda se, že už disk nechrastí. Uvidíme, ale za chvíli, jestli se to zase nezblázní.

Zatím díky
hippouss (246)|28.5.2008 21:14
ja mam Seagate momentus 7.200 a hreje max 40-42°C pri zatezi, normal nejde nad 40°C, ale je to SATA II, nvm jak na tom budou PATA rady...
hl.hl (1387)|28.5.2008 22:17
CPU - 62 °C (144 °F)
Seagate ST910021A IDE - 39 °C (102 °F)

Nastesti je v opacnem rohu nez "topeni" od Intelu.
Petr S. (1220)|28.5.2008 22:56
Tak jsem vypozoroval, že když komp zapnu po tom co je dlouho v klidu a vypnutý, tak je to v poho a chvíli běží. Horší je to když se zahřeje, to už potom nepomáhá nic a každou chvíli se to seká nebo hází modré obrazovky. Disk u toho ještě docela strašidelně pobroukává.
hl.hl (1387)|28.5.2008 22:59
[QUOTE=Petr S.;127151]Tak jsem vypozoroval, že když komp zapnu po tom co je dlouho v klidu a vypnutý, tak je to v poho a chvíli běží. Horší je to když se zahřeje, to už potom nepomáhá nic a každou chvíli se to seká nebo hází modré obrazovky. Disk u toho ještě docela strašidelně pobroukává.[/QUOTE]

A co je na te BSOD? Treba to vubec nesouvisi s diskem!
Petr S. (1220)|29.5.2008 18:18
Jo, to už mě taky napadlo. BSOD to hodilo jen jednou.

Nejdřív se musím kouknout dovnitř, jesli tam někde není zadřený nějaký větrák nebo tak, protože teď se mi ten zvuk zdá spíš na větrák. Každopádně disk si určitě tak jako tak pořídím taky, protože co jsem tak koukal, tak topí strašně moc.
Maximus12 (763)|29.5.2008 18:24
Jen pro doplnění - dobré zkušenosti mám s diskama Hitachi v noťasích, v práci jsme do noťasů snad ani jiné disky nebrali. Teploty ti nepovím to sme nijak nezkoumali, Hitachi byli v dobrém poměru cena výkon.
Petr S. (1220)|29.5.2008 18:43
Slyšel jsem, že jsou dobré taky disky Samsung. Měli jste někdo nějaký?
faugusztin (453)|29.5.2008 19:59
[quote=Maximus12;127399]Jen pro doplnění - dobré zkušenosti mám s diskama Hitachi v noťasích, v práci jsme do noťasů snad ani jiné disky nebrali. Teploty ti nepovím to sme nijak nezkoumali, Hitachi byli v dobrém poměru cena výkon.[/quote]

Do mojich prechadzajucich Toshiba notebookov s PATA rozhranim som kupoval tiez Hitachi (ine 7200RPM disky v BGS Levi ani tusim neboli). Teraz mam ale v Toshiba Satellite A100-912 disk WD Scorpio WD2500BEVS (250GB, 5400RPM, SATA), a to je teda vcelku rychly disk na svoje otacky. Bohuzial neviem ako je na tom s rychlostou PATA verzia (WDxxxxBEVE).
Petr S. (1220)|3.6.2008 15:38
Tak jsem zjistil, že disk je v šuplíku a k řadiči je připojen pomocí takovéhle redukce.

Co myslíte, dala by se sehnat její obdoba pro SATA?

Jinak jsem definitivně diagnostikoval problém. Jedná se opravdu o závadu disku, protože mi již ntb nechtěl vůbec startovat a tak jsem opět vytáhnul disk (stejně jako minule, když se to pak zázračně zlepšilo) a zastrčil jej zpět. Chrčení je zase na nějaký čas pryč a komp se v pořádku spustil. Je to ale vážně podivné, pomalu jako by byl špatný kontakt s konektorem, ale to by zase nevysvětlovalo to chrčení :notsure
hl.hl (1387)|3.6.2008 18:43
[QUOTE=Petr S.;128969]Tak jsem zjistil, že disk je v šuplíku a k řadiči je připojen pomocí takovéhle redukce.

Co myslíte, dala by se sehnat její obdoba pro SATA?

Jinak jsem definitivně diagnostikoval problém. Jedná se opravdu o závadu disku, protože mi již ntb nechtěl vůbec startovat a tak jsem opět vytáhnul disk (stejně jako minule, když se to pak zázračně zlepšilo) a zastrčil jej zpět. Chrčení je zase na nějaký čas pryč a komp se v pořádku spustil. Je to ale vážně podivné, pomalu jako by byl špatný kontakt s konektorem, ale to by zase nevysvětlovalo to chrčení :notsure[/QUOTE]

To je redukce mezi standartnim IDE rozhranim pro 2.5" disky a firemnim rozhranim pouzitem v NB. A je to jen PATA rozhrani. Jeste jsem nepotkal NB ktery by mel i PATA i SATA.