Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie
Strana 2 z 4 PrvníPrvní 1234 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 16 až 30 z 49

Téma: Základní deska pro socket 479

Starousedlík SHW
    Registrace
    May 2006

Jo - při použití stejnýho chipsetu by byl rozdíl ještě menší - P-M má paměti 2x533=1066, zatímco Celeron jen 800.
    Odpovídat lze po přihlášení

Čestný člen Avatar uživatele P@pi
    Registrace
    May 2006

Ještě jsem chtěl dodat, že Pentium M nechci nijak hanit. Je to skvělý procesor, ale už překonaný. Sám ho mám, ale dneska bych volil buď ultralevnou variantu od AMD K8 nebo výkonnější od Intelu Core 2.

Obyvatel SHW Avatar uživatele scratchy27
    Registrace
    Mar 2008

Citace Původně odesláno od P@pi Zobrazit příspěvek
    Jenže architektura AMD K8 není architektura Intelu. Oni prostě nepotřebují takovou cache. Neříkám, že by jim neprospěla, ale ten CPU jí zase tolik nepotřebuje. Kdybys dal do Intelu 128 kB cache a nechal bys tu v Sempronu na 128 kB, do obou dal 4 GB ramek a výkonnou grafiku, tak se vsadim, že ten Sempron bude řádově rychlejší.

Ale jinak ta cache neni zase takový rozdíl, ostatně obrázky z HW Magu. Core 2 Duo na 3.5 GHz (!!!! - mnohem větší nároky na FSB než při nějakých 1.6 GHz, také to jsou dvoujádra, to znamená další podstatně větší nároky) při různých cache:

Takže rozdíl v takto extrémních podmínkách mezi 512 kB a 4 MB u Intelu je od 7% do 30%. A to je Intel, u AMD to je méně (logicky...).
    S tou architekturou máš stopro pravdu, nicméně i P-M má architekturu odlišnou než bylo u Intelu zvykem viz Pentium 4 mobile.

IMHO, těch tvých 30% zvednutí výkonu ve hrách mi zase tak špatné nepříjde...

Starousedlík SHW
    Registrace
    May 2006

P-M má sice jinou architekturu než PIV, nicméně veškerá core (2) duo z něj vycházejí (jen tuším vylepšili
    zpracování SSE a floatpoint operace (urychlily výpočetní jednotky, zvětšili datové šířky jednotek) a tuším o jedna zvedly IPC (instruction per cycle) - a samozřejmě pár dalších vychytávek. Základní architektura je to však ta jedna a samá.

Registrace
    Mar 2008

Citace Původně odesláno od Logout Zobrazit příspěvek
    Jo - při použití stejnýho chipsetu by byl rozdíl ještě menší - P-M má paměti 2x533=1066, zatímco Celeron jen 800.
    Opravdu si myslíš že když dáš dvě 533Mhz paměti do dualu, tak z nich rázem máš 1066Mhz? To si opravdu nemyslím...

P-M má sice jinou architekturu než PIV, nicméně veškerá core (2) duo z něj vycházejí (jen tuším vylepšili
    zpracování SSE a floatpoint operace (urychlily výpočetní jednotky, zvětšili datové šířky jednotek) a tuším o jedna zvedly IPC (instruction per cycle) - a samozřejmě pár dalších vychytávek. Základní architektura je to však ta jedna a samá.
    Ano, to je přesně to o co tu jde, je to sice starý a přežitý procesor, ale i dnes je stále dostačující...
    Naposledy upraveno uživatelem P@pi: 30-05-2008 v 15:36

Čestný člen Avatar uživatele mech13
    Registrace
    May 2006

vykon P-M neni mozne schazovat na chipset a pameti, protoze se s nicim lepsim ani provozovat neda - takze to proste lepsi nebude. navic ta 725 (kterou mam i ja) jede na FSB 400 takze i ramka pojede jen na 400

s tim procakem jsem si dost zazil, jsu s nim spokojene, ale dnes to je proste uz hodne stary. jak mi od -HoNY-ho dojde ten sempron tak ti to klidne porovam... zatim jsem mel takove problem s pametovym radicem (cca o 25% priskrcene vykon) a presto byl ten sempron LEPSI nez moje P-M (v super-pi kde intely dominuji)

a pouzivej EDIT a vicenasobne citace!!!

Čestný člen Avatar uživatele P@pi
    Registrace
    May 2006

Ano, to je přesně to o co tu jde, je to sice starý a přežitý procesor, ale i dnes je stále dostačující...
    Ale však to nikdo nevyvrací. Já si jen myslím, že není důvod ho dnes kupovat, protože existuje nástupce, u něhož nevidím žádnou nevýhodu.

Ano, 512 kB L2 je nevýhoda, ale ten CPU+MB je také levnější než PM + MB. Za 3k Kč můžeš mít Pentium Dual-Core s deskou. Snížíš napětí, případně lehce podtaktuješ a máš skvělý CPU. Když budeš chtít SC a ne dvoujádro, tak koupíš 2 GHz celera a máš vyřešíno, ne? Spotřebou se nijak výrazně nezhoršíš a CPU bude výkonnější nebo stejně rychlé, ale navíc bude podporovat třěba i SS3 (což se v HTPC hodí apod.). Budeš mít modernější čipset, podporu rychlejších pamětí...

Starousedlík SHW
    Registrace
    May 2006

Citace Původně odesláno od scratchy27 Zobrazit příspěvek
    :-) Tím jsem dokumentoval, že obří velikosti cache oproti celeronu nebude mít takovej vliv, protože je to stejná architektura a na tý současný (navíc s větším IPC, takže s větší pravděpodobností, že bude mít cache vliv) moc roli nehraje.
    Na druhou stranu se v Core2Duo oproti P-M 3x urychlilo vykonávání SSE instrukcí (pro HTPC poměrně podstatné), zvětšilo se IPC ze 2 na 3 (tzn. 50% zrychlení) atd... To nejsou nepodstatný změny...
    Viz http://www.behardware.com/articles/6...-duo-test.html

Pentium M bylo svého času opravdu výtečný pocesor. Ale už je prostě chudák starej. O jeho kvalitách vypovídá to, že narozdíl od P4 není totálně mimo a dokáže být dnešníám proc. soupeřem, ale jeho mladší sourozenci jsou prostě mladší a rychlejší.

Registrace
    Mar 2008

:-) Tím jsem dokumentoval, že obří velikosti cache oproti celeronu nebude mít takovej vliv, protože je to stejná architektura a na tý současný (navíc s větším IPC, takže s větší pravděpodobností, že bude mít cache vliv) moc roli nehraje.
    Na druhou stranu se v Core2Duo oproti P-M 3x urychlilo vykonávání SSE instrukcí (pro HTPC poměrně podstatné), zvětšilo se IPC ze 2 na 3 (tzn. 50% zrychlení) atd... To nejsou nepodstatný změny...
    Viz http://www.behardware.com/articles/6...-duo-test.html

Pentium M bylo svého času opravdu výtečný pocesor. Ale už je prostě chudák starej. O jeho kvalitách vypovídá to, že narozdíl od P4 není totálně mimo a dokáže být dnešníám proc. soupeřem, ale jeho mladší sourozenci jsou prostě mladší a rychlejší.
    Mám pocit, že nám diskuze sjela trochu jinam než jsem původně chtěl :-) Je jasný že se nemůže rovnat novým C2D procákům, nicméně ty můj problém neřeší...
    Tak znova, mám bednu s netypickým 180W zdrojem, chci tam dát grafiku abych si mohl občas něco zapařit (nic náročnýho, spíš starší gamesy, nejspíš ATI HD2400pro nebo XT) a tím pádem potřebuji procesor, který bude mít co nejmenší spotřebu a tím pro mě je jednoznačně P-M se svými 20W.

Banned Avatar uživatele Pavel Boček
    Registrace
    Apr 2007

Jenže si uvědom, že ten Celeron 420 má při 1,3 V TDP 35 W. S velkou pravděpodobností zvládne pracovat i kolem 1 V...to máš TDP 20 W. Možná půjde ještě níže...to všechno při vyšším výkonu Navíc které CPU běží na maximu TDP ? Taakže reálně - spotřeba nižší, výkon vyšší...
    Naposledy upraveno uživatelem Pavel Boček: 30-05-2008 v 17:34

Starousedlík SHW
    Registrace
    May 2006

Tak si ještě jednou přečti co Ti radíme. Nebo se koukni sem:
    http://www.silentpcreview.com/article33-page1.html
    a
    http://www.xbitlabs.com/articles/cpu..._11.html#sect0

z prvního příspěvku uvidíš, že snížení frekvence na 2/3 Ti dovolí snížit voltáž tak, že spotřeba
    klesne na 1/3. Z druhýho odkazu uvidíš, že C2D E8200 má v plném loadu spotřebu 27W. Takže
    když mu snížíš frekvenci na nějakej 1.8, tak by moh v ideálním případě žrát 9W. Asi to nepude
    tak jak s tim athlonem, nicméně pokud nebudeš mít vyloženě smůlu na blbej kus procesoru
    (kterej když koupíš po internetu, tak ho můžeš včas vrátit a koupit jinde jinej), tak by ses
    na nějakejch 15-20W v plný zátěži moh dostat - tzn. už jsi na spotřebě PM. Navíc plná zátěž toho
    C2D je cca 3x výkonnější (2jádra + lepší architektura) než to PM, takže spotřeba při počítání
    stejně náročný úlohy jako na plně vytíženym PM bude ještě nižší...... Takže není pravda, že
    PM má nejnižší spotřebu z procáků.

No a když vezmeš jednojádrovej celeron s poloviční spotřebou...

Starousedlík SHW Avatar uživatele Salamander
    Registrace
    May 2006

[OT] No, ja bych to zkusil treba takhle [ame="http://www.youtube.com/watch?v=C4YPcDeyYd0"]YouTube - Intel Core 2 Duo E4500,running naked,without heatsink & fan[/ame] [/OT]

Registrace
    Mar 2008

Citace Původně odesláno od Salamander Zobrazit příspěvek
    [OT] No, ja bych to zkusil treba takhle http://www.youtube.com/watch?v=C4YPcDeyYd0 [/OT]
    Tak to je hustý...

Registrace
    Mar 2008

Citace Původně odesláno od Pavel Boček Zobrazit příspěvek
    Jenže si uvědom, že ten Celeron 420 má při 1,3 V TDP 35 W. S velkou pravděpodobností zvládne pracovat i kolem 1 V...to máš TDP 20 W. Možná půjde ještě níže...to všechno při vyšším výkonu Navíc které CPU běží na maximu TDP ? Taakže reálně - spotřeba nižší, výkon vyšší...
    Pravda je, že to zní hezky. Mohl bys doporučit nějakou desku na které zvládá podtaktování? Jen jedno omezení, měla by mít mATX formát a PCIe-16x slot.

Registrace
    Mar 2008

Tak si ještě jednou přečti co Ti radíme. Nebo se koukni sem:
    http://www.silentpcreview.com/article33-page1.html
    a
    http://www.xbitlabs.com/articles/cpu..._11.html#sect0

z prvního příspěvku uvidíš, že snížení frekvence na 2/3 Ti dovolí snížit voltáž tak, že spotřeba
    klesne na 1/3. Z druhýho odkazu uvidíš, že C2D E8200 má v plném loadu spotřebu 27W. Takže
    když mu snížíš frekvenci na nějakej 1.8, tak by moh v ideálním případě žrát 9W. Asi to nepude
    tak jak s tim athlonem, nicméně pokud nebudeš mít vyloženě smůlu na blbej kus procesoru
    (kterej když koupíš po internetu, tak ho můžeš včas vrátit a koupit jinde jinej), tak by ses
    na nějakejch 15-20W v plný zátěži moh dostat - tzn. už jsi na spotřebě PM. Navíc plná zátěž toho
    C2D je cca 3x výkonnější (2jádra + lepší architektura) než to PM, takže spotřeba při počítání
    stejně náročný úlohy jako na plně vytíženym PM bude ještě nižší...... Takže není pravda, že
    PM má nejnižší spotřebu z procáků.

No a když vezmeš jednojádrovej celeron s poloviční spotřebou...
    Stejně tedy potom nechápu hodnotu TDP, proč je např. u E8200 udávaná TDP 65W a Max power dissipation 99W, když to nakonec ve full loadu žere 27W? Může mi to někdo objasnit?
    Naposledy upraveno uživatelem scratchy27: 31-05-2008 v 01:48

Strana 2 z 4 PrvníPrvní 1234 PosledníPoslední