reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Mini notebooky (netbooky) - informace, parametry, srovnání, jak koupit

happymaster23 (117)|1.6.2008 15:53
Zdravím,

blíží se začátek Computexu, kde by měly být představeny nové mini notebooky a to především ASUS Eee PC 901, MSI Wind U100 a dosud nepojmenovaný Dell s pracovním názvem "Mini Inspirion". Také nesmíme zapomenout na Acer One (ikdyž na Acer by měl zapomenout každý a to velice rychle) a na již uvedené Eee PC 700 a 900, na HP MiniNote 2133 a koncept Via OpenBook. Protože mám v nejbližší době v plánu koupit jeden z nich, tak mě napadlo, že by nebylo špatné založit toto vlákno, kde se pokusím napsat co nejvíce informací o těchto mini noteboocích a tím si jednak setřídit informace a taky zde získat nové od vás, které se vám podaří někde zachytit.

Eee PC 901
- hmotnost něco nepatrně nad 1kg
- 8,9 in 1024x600 diplay
- podle informací z blogeee.net (francouzsky) by měl mít údajně výdrž až 7 hodin
- Intel Atom 1,6GHz
- 1GB RAM
- verze s GNU/Linuxem 20GB SSD (Windows XP 12GB)
- Wi-Fi b/g, Bluetooth
- Cena je 650 USD
- výhody oproti konkurentům - SSD, obrovská komunita okolo eeeuser.com a dva deriváty velkých distribucí (Fedora a Ubuntu) přímo pro Eee PC - Eeedora a Eeexubuntu
- Podle zpráv by měl být uveden v ČR již v červnu
- barvy - černá a bílá
- fotografie: černá http://www.blogeee.net/2008/05/21/eeepc-901-black/ a bílá http://www.blogeee.net/2008/05/14/exclu-eeepc-901/

MSI Wind U100
- hmotnost opět něco kolem 1kg
- baterie by údajně (ale nejsem již schopný doložit zdroj) měla být ve dvou verzích a ta větší by měla utáhnout stroj až 7 hodin, menší 3 hodiny
- 80GB 5400RPM disk od WD
- Intel Atom 1,6GHz
- 1GB RAM
- 10 in display 1024x600
- Wi-Fi b/g, Bluetooth
- Verze jak s GNU/Linuxem tak i s Windows
- Cena by měla být nižší než Eee PC 901 (okolo 500 USD)
- barvy - černá, bílá, růžová
- pro/proti - pevný disk (to si každý přebere sám), absolutně nulová podpora a komunita a zbytečně velký display, protože má stejné rozlišení jako Eee PC 901
- dostupnost v ČR - to se neví
- fotografie např. http://www.akihabaranews.com/en/news_pics/15911/MSI_Wind_1.jpg

"Dell Mini Inspirion" - pouze základní informace
- 8,9 in nebo 10 in display s pravděpodobný rozlišením 1024x600
- Intel Atom 1,6GHz
- neví se, jestli SSD nebo HDD
- RAM se dá předpokládat na 1GB
- Ubuntu a Windows
- výhody - značka a kvalita Dellu plus záruka
- fotografie http://gizmodo.com/393815/a

Všechny tři výše uvedené mají Ehternet, USB, D-Sub, jacky pro mic i head a měly by mít čtečku karet, atd.
Zbylý ASUS Eee PC 700 je pro mě nezajímavý kvůli svému malému displayi, 900 by se u nás ani údajně neměl prodávat resp. Eee PC 901 bude jeho lepší brácha. Co se týče Aceru, tak opadky zásadně cestují z domu, nikoliv obráceně. Via Openbook je pouze koncept, na kterém postaví jiní výrobci finální produkt a HP Mini-note 2133 je čistě osobně pro mě nezajímavý kvůli Via procesoru, protože moje láska k Intelu sahá až za hrob a abych připojil jeden racionální důvod, tak integrovaná Via Chrome 9 není schopná rozjet Compiz, což integrovaný Intel zvládá levou zadní (ne že by Compiz byla nějaká extrémně důležitá věc, ale semtam s tím zamachrovat taky není k zahození ;) ).

Nuže, toto jsou moje informace a rád bych tímto rozjel toto vlákno, kde bych byl rád, aby bylo maximum informací o těchto drobečcích.

EDIT: Ještě doplním informace o HP Mini-Note. Našel jsem krásný popis, takže ho nebudu přepisovat a dám ho sem formou citace:
[QUOTE] * Operating System: Genuine Windows Vista Business, Genuine Windows Vista Home Basic 32, FreeDOS, or SuSE Linux Enterprise Desktop 10
* Processor: VIA C7-M ULV Processor (up to 1.6 GHz, 128 KB L2 cache)
* Chipset: VIA CN896NB and 8237S SB
* Memory: DDR2 SDRAM, 667MHz, one SODIMM memory slot, supports up to 2048MB
* Internal Storage: 120GB/160GB 5400 rpm SATA, 120GB/160GB 7200 rpm SATA with HP 3D DriveGuard; or 64GB Solid State Drive; optional 4GB PATA Flash Module with SuSE Linux
* Display: 8.9-inch diagonal WXGA (1280 x 768)
* Graphics: VIA Chrome 9
* Audio: High Definition Audio, stereos speakers, integrated stereo microphones, stereo headphone/line out, stereo microphone in
* Wireless support: Broadcom 802.11a/b/g, b/g, optional Bluetooth 2.0, HP Wireless Assistant
Communications Broadcom Ethernet Integrated Controller (10/100/1000)
* Expansion slots: (1) ExpressCard/54 slot, Secure Digital (SD) slot
* Ports and connectors: (2) USB 2.0 ports, VGA, power connector, RJ-45/Ethernet, stereo headphone/line out, stereo microphone in, optional VGA webcam
* Input device: 92% full-sized keyboard, touchpad with scroll zone
* Software: HP Backup and Recovery Manager, Roxio Creator 9, Microsoft Office Ready 20078
Security Kensington lock, Symantec Norton Internet Security
* Dimensions (H x W x D): 1.05 (at front) x 10.04 x 6.5 inches
* Weight: 2.63 lb (with 3-cell battery and 4 GB Solid State Drive, 3.23 lb with 6-cell battery and 160GB hard drive, 2.86 lb with 3-cell battery and 160GB hard drive.
* Power: 6-cell (55 WHr) or 3-cell (28 WHr) Lithium-Ion battery, 65W HP Smart AC Adapter with HP Fast Charge
* Warranty: Limited 1-year and 90-day warranty options available, depending on country, 1-year limited warranty on primary battery[/QUOTE] Rád bych vypíchl 1280x768 display a 1GB ethernet. Cena je od 499USD až po 749USD. Tato specifikace čerpá z této recenze http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=4352, kde zároveň najdete více informací.
Richmond (8084)|2.6.2008 05:40
rad bych upozornil na mivvy UMPC (187x119x35mm 740g)- neni to sice na frajerinu, ale na praci v terenu je to neporazitelny > nemusite otvirat displej a hledat mys ;-)
kamil2268 (111)|3.6.2008 05:52
velice pěkný přehled chválím, pujdu asi do dellu a mému xps koupím červeného brášku:D
Martin_kukis (53)|3.6.2008 08:55
HP Mini-Note
Technická specifikace HP 2133 Mini-Note PC:

* procesor Via C7-M (1 GHz nebo 1,6 GHZ)
* 8,9" displej s rozlišením 1280 × 768 bodů
* 512 MB RAM (rozšíření až na 2 GB)
* 120GB nebo 160GB pevný disk kombinovaný s 4GB flash diskem
* porty: 2× USB, 1× VGA, Ethernet, Audio Out, Audio In
* konektivita: Wi-Fi (802.11a/b/g), Bluetooth 2.0
* hmotnost 1,3 kg; rozměry 33 (v nejširším místě) × 256 × 165 mm
* klávesnice o velikosti 92% běžné notebookové klávesnice
* operační systém: Windows Vista (Business, Home Basic), FreeDOS nebo SuSE Linux Enterprise Desktop 10
* cena závisí na konfiguraci: 499 – 749 dolarů (koncové ceny s daní by u nás mohly být cca 9500 Kč až 14 200 Kč)

:o))) ale s tím dellem by to taky šlo :o))) 1,6 Ghz by mohlo natrhnout ostatním zadek.
Richmond (8084)|3.6.2008 09:38
ja mam ve cvrckovi C7 na 1.2GHz a je to o rychlejsi nez PentiumM... pokud nekdo nepotrebuje dual-core tak muzu vrele doporucit. je to vdy o kompromisu, ale ja zas nemam pochopeni pro ultravykonne "prenosne" pocitace co vydrzi v terenu hodinu a vazi kilo a pul. book pro me nesmi byt vetsi nez A4. tenkrat se mi libil asus s tim otocnym kloubem a touchpadem
happymaster23 (117)|3.6.2008 15:14
Takže Computex nám začal a Asustek oficiálně uvedl tři nové modely Eee PC. První je již zmiňované Eee PC 901, kde jsou přesnější informace - podporuje 802.11n a výdrž je perfektních 4,2 až 7,8 hodin a to vše při hmotnosti 1,1kg! Nějaké fotky jsou zde http://cn.engadget.com/2008/06/02/computex-2008-eee-pc-901-atom/ a na Taiwanu se prodává za v přepočtu 559USD. Dále byly uvedeny dva modely s 10,2in displayem 1000 a 1000H. První jmenovaný má 40GB SSD a druhý má 80GB HDD. Oba dva pak 2GB RAM a hmotnost 1,33kg potažmo 1,45kg a jsou subjektivně o dost větší. Ikdyž Eee PC 1000 má nad 901 dvě výhody a to větší úložiště a větší RAM, tak je pro mě stejně favoritem Eee PC 901, protože je mnohem menší, lehčí a má větší výdrž na baterii. Více informací http://www.engadget.com/2008/06/03/eee-pc-901-and-1000-series-specs-and-pricing/.

Na Dell "Mini Inspirion" se stále čeká a ač mám Dell jako značku moc rád, tak Eee PC 901 je tak dobré a tak mě nadchlo, že pochybuji, že to Dell překoná. Doporučuji shlédnout fotky z odkazů a určitě se mnou budete souhlasit, že ta černá verze vypadá v té lesklé černé doopravdy moc pěkně.
Richmond (8084)|3.6.2008 17:12
jj, cerna rulezz. akorat mi zarazi proc nema ani jeden zamek na displej - stejne tak ho nema treba msi rx200... a ta 10" verze ma pekne tlustej rantl kolem lcd... tak se mi zda ze asus jde presne opacnou cestou nez drive, napr. fujitsu lifebook 10" byl vetsi nez asus 12" (oba s dotykacem)
happymaster23 (117)|3.6.2008 17:41
Mě se ta desítka taky nelíbí... Má, přesně jak říkáš, tlustý rámeček kolem displaye. Zámek nemá ani Eee PC 700, je tam nějaký magnet a drží to prý dobře... Dell zatím nic a dnes už asi stejně nebude, protože jestli se nepletu, tak v Taipeii už dávno spí http://www.google.com/search?hl=en&q=taipei+time&btnG=Google+Search . Začínám mít takový pocit, že Dell když viděl Eee PC 901, tak dostal strach, protože ten "Mini Inspirion" tak dobře nevypadá... Nadruhou stranu by pro mě nebylo špatné, kdyby ten Dell byl lepší, protože mám přístup k velkoobchodní nabídce a tak bych se k němu měl dostat hned po uvedení, což se u Eee nedá tvrdit - jentak ze srandy jsem poslal do jednoho eshopu dotaz na cenu a dostupnost Eee PC 901 a jsem zvědavý, co z nich vypadne. :D Zítra ještě asi zavolám přímo do ASUSu, jestli nemají nějaké info...
Richmond (8084)|3.6.2008 18:44
stejne tak dostal strach asusu z msi wind a oddalil vydani eee 10 ikdyz uz od vydani 9 bylo jasny ze by do toho rantlu krasne pasoval 10" lcd. jak rikam kdyz uz neco malyho tak rozhodne s dotekacem a muzu si s tim treba sednout do busu nebo polozit na barovej stolecek >>> jedine umpc
happymaster23 (117)|3.6.2008 20:37
No tak do 901 by se 10" display nevlezl ani omylem ;)
http://www.blogeee.net/2008/05/21/eeepc-901-black/
Nic proti té Mivvy, ale má spoustu nevýhod. Hned první je cena (za to bych si mohl koupit třeba Dell Latitude D430), další je výkon a třetí je výdrž na baterii. Ve všem ji libovolný netbook s Atomem válcuje a to nemluvím o klávesnici. Ta co je na Mivvy je (podle fotek) asi stejně tak velká a pohodlná jako na mobilech. Navíc když je potřeba něco napsat, tak se to buď ťuká palcem a nebo se to položí na stůl, kde se zase člověk musí hrbit aby viděl na display. Dotykový display pro někoho výhodný být může, ale pro mě je zbytečný. Když to vezmu kolem a kolem, tak Mivvy může být fajn na pasivní prohlížení internetu, ale na netboocích se dá i něco napsat a udělat. Každý podle svého gusta.

Tyhle dvě kategorie - netbooky a UMPC bych absolutně nesrovnával. Netbook je totiž zmenšený notebook, kdežto UMPC je spíše zvětšený Smartphone. Když zmenším notebook, tak dostanu de facto to co umí a můžu dělat na notebooku, akorát v menším měřítku. Když zvětším Smartphone, tak dostanu větší výkon a větší možnosti, ale pořád je to zařízení, které patří do kategorie komunikátorů/PDA.
happymaster23 (117)|3.6.2008 21:01
Dostal jsem odpověď na dostupnost Eee PC 901 od jednoho eshopu a píše se v ní, že neznají v ČR žádného distributora, který by dokázal určit alespoň předběžný termín... Bohužel zcela podle očekávání...
Maxtor (321)|3.6.2008 21:59
No mam-li byt uprimny, nejvice ted ocekavam cenu OpenBooku.. ten se mi strasne libi.. jak parametry, tak designem..
happymaster23 (117)|3.6.2008 22:16
Jak jsem psal - Via OpenBook je pouze koncept a Via pod nějakou opensource licencí poskytuje veškeré plány výrobcům, kteří na něm postaví finální produkty a to je právě to Sony.
Richmond (8084)|3.6.2008 22:47
happymaster23:
1. ja ho koupil za 8.000,- (demo kousek - dan) a mam ho dost dlouho (eee jeste nebyl)
2. vykon - no nevim, ale s eee (celeron 900) bych to radsi nesrovnaval, 512mb jakbysmet a viz nize
3. vydrz - 3,5h s wifi a bt + jeste rezerva
4. klavesnice - puvodne jsem chtel asuse (bez kl.) ale musel bych ho koupit za 2,5 nasobek, nicmene obcas se hodi pokud chces neco rychle napsat nebo pokud treba jdes po ulici - a prave proto se na ni kupodivu dobre pise tema palcema a z toho plyne i to divny rozlozeni (take jsem z obrazku nechapal, ale rychle jsem si zvyk). navic se da psat i na displej...

mivvy jsem pouzival mesic v kuse (a ne jednou) misto stolniho pc (na net, dvd/video/mp3, proste jsem jenom nehral, ale quake3 na tom bezi naprosto plynule) a s klidnym svedomim muzu rict ze ok. horsi je to s displejem a kvalitou zpracovani - hned prvni tyden mi upadl stojanek a dnes uz nemam gumy v nozickach ale na druhou stranu musim rict ze ho nenosim v pouzdre a parkrat mi letel tvrde ze schodu ale lcd stale drzi. u asusu je velmi zajimava cena ale absence vetsiho disku je celkem zarazejici a v praxi nepouzitelna, bluetooth bych si klidne pripajel dovnitr naopak vyhodu vidim v rj45. podotykam ze jsem mel asuse jen jeden den takze mi klidne oprav jestli jsem na neco zapomnel... nechci tady nejak protezovat mivvy ale eee na nej nema at chces nebo ne. dnes je situace uplne jina a sel bych do neceho jineho ale asus ani mivvy by to nebyl, dotekac ale opoustet nebudu...

edit: podotykam ze mam 1.2ghz verzi ale cpu se hlasi jako via 1600mhz - pro dnesni 1kg+ netbooky bych si to teda neporidil...
happymaster23 (117)|3.6.2008 23:29
No ale musíme brát cenu v obchodě, což je cca 15 000Kč. Obávám se, jako by ti nedošlo, že se nebavíme o 700, ale o Eee PC 901, 1000 a 1000H, protože ty nemají Celeron, ale Atom, který je téměř určitě výkonnější jak ta Via. Dále nemají pouze 512MB RAM, ale 1GB potažmo 2GB (to ale nic nemění na tom, že na GNU/Linux je 512 akorát). Další výhodou z hlediska výkonu je IGP GMA950, na které běží nádherně akcelerované prostředí a má mnohem lepší ovladače a to jak pod Windows tak i GNU/Linuxem. Výdrž Eee PC 901 je od 4,2 hodiny až po 7,8 hodiny - to podle toho, jak moc krvavé úspory zapneš. V Eee PC dále není HDD, ale SSD (což je výhoda sama o sobě) a 20GB je při cenách flashek, SDHC karet a externích 2,5 disků naprosto dostačující. RJ45 a BT v Eee samozřejmě je. Na netbooku (pokud nemáš nějak extrémně tlusté a nemotorné prsty) můžeš psát klidně všemi deseti, na UMPC ne.

Nechci tady rozpoutávat flame, ale pořád mi není jasné, v čem je Mivvy lepší jak Eee PC 901. Odpovím si sám - doopravdy v ničem a to ani výkonově a ani technologicky. 30GB HDD je mnohem horší volba jak 20GB SSD a to radši nemluvě o tom, že 1000 má dokonce 40GB SSD. Navíc, i kdyby mělo Eee horší hardware jak Mivvy (jakože rozhodně nemá), tak na něm pořád běží efektivní GNU/Linux na SSD a ne nenažraná Vista na pomalém 1,8 HDD.

BTW - Rád bych sem vsunul takovou technickou poznámku - frekvence CPU není absolutně důležitá - např. Core 2 Duo E6600 (2,4GHz) a víš zcela určitě roznese na kopytech libovolné starší a mnohem více taktované Pentium a nebo Athlon. Takže usuzovat výkon procesoru podle frekvence je naprosto zcestné.

Celkově, prostě pochop, že každý z nás hledá něco jiného. Já nehledám něco co si budu nosit do baru a chodit s tím po ulici. Já hledám něco, co mi dokáže nahradit plnohodnotný notebook při malých rozměrech a hmotnosti. Já od takového stroje očekávám, že mi na něm bezproblému poběží GNU/Linux (ne, nejsem nějaký fanatik, na desktopu normálně používám XPéčka a za nic bych je zatím nevyměnil)a na něm Firefox. Když se dostanu k zákazníkovi a nebo budu muset něco řešit na serveru, tak budu mít tenhle stroj po ruce a nic mi nebude bránit řešit problém operativně. Nechtěl bych zažít situaci, jak mám Mivvy, na něm Vistu a na té malé klávesnici se snažím napsat něco do konzole. Zároveň jsou tyhle stroje dostatečně výkoné na to, aby na nich běželo grafické rozhraní a nebo z dlouhé chvíle nějaká nenáročná linuxová blbost ;). Zkráceně - je nehledám něco, co budu moct nosit v ruce, ale co budu moct položit na stůl ;)
Richmond (8084)|4.6.2008 00:49
no me prave ani nenapadlo mivvy srovnavat s novejma eeeckama s atomem (hp via vs asus atom) - ten by mel mi hlavne mensi spotrebu a tim padem i vydrz. taky by nebylo od veci rozsirit vyber o starsi booky s core solo (asus tusim ze r2 s 1024x768? - ten jsem uz na alze nenasel) a nebo rovnou core duo, popr. lifebook a ne sazet na novinky. mnoho umpc je v koncepci bez klavesnice (mensi prehled je treba zde) a mnohdy maji velmi slusne parametry. mozna namitnes ze problem bude v dostupnosti ale kdo chce tak se k nim dostane... navic kdyz si do kapsy vezmes nahradni baterky (a ze na ne misto je stejne tak jako na prenosny disk) tak jsme s vydrzi taky jinde a porad nedostanes takovou vahu jako samotny eeecko. sice jsem moc s unix/gnu nepracoval takze nechapu co by nemelo bezet na mivvy (nebo cokoliv jinyho) + vista (btw v nabidce je i linux) a s jak dlouhym textem se budes muset "trapit" na ty klavesnicce ale budiz, ja to nikomu nevnucuju... taky no flame...
edit: jeste prikladam odkaz na tabulku parametru
xtonda (23)|22.6.2008 12:36
Mivvy UM400 (Gigabyte U60) je zcela jiná kategorie než než Wind/Eee.

Jak tak koukám na umpcportal.com, tak UM400/U60 bude mít nástupce, Gigabyte M704 a recenzent ho hodnotí lépe, než předchůdce, hlavně bude mít rozumnější displej 1024x600.

Také zajímavý je Gigabyte M912, 9" tablet s klávesnicí, má všechny výhody netbooků a k tomu spoustu z možností UMPC s dotykáčem, na něj si ale asi ještě chvíli počkáme.

Ze zařízení, která budou reálně dostupná v brzké době se mi nejvíce líbí MSI Wind, 10" formát přináší již velmi slušný komfort a hmotnost přitom zůstává stále ještě velmi příjemná.
happymaster23 (117)|22.6.2008 13:20
Když už to tu někdo oživil, tak přihodím informace o "mini Insipirionu" od Dellu. Nebude se jmenovat takhle, ale základní 8,9" verze Dell E a jeho tenká (0,8mm) 12,1" verze Dell E Slim. Bližší info zde http://www.engadget.com/2008/06/12/dell-e-and-e-slim-revealed-taking-on-eee-and-air-in-one-fell-sw/. Jediné podezření co mám je to, že ten Dell E Slim, který vypadá fakt parádně bude mít lesklou obrazovku, ostatně kvůli tomu jsem založil požadavek na ideastorm.com http://www.ideastorm.com/article/show/10089624/Dell_E_Slim_with_NONglossy_panel , takže pokud by měl někdo zájem, tak může přidat hlas.

Oba tyhle Delly by měly vyjít v druhé polovině prázdnin a Eee PC 901 taky. Wind je sice pěkná hračka, ale když se podíváte na ten Dell E slim, tak vám srdce zaplesá ;).
xtonda (23)|22.6.2008 13:36
No já bych se hlavně obával, že Dell E Slim bude zmiňovanému Macbooku Air a také Toshibě R500 konkurovat i cenově.
Richmond (8084)|23.6.2008 12:13
ja bych se asi u "netbooku" priklonil k tomu dellu - vypada dost slibne, ale msi to asi nebude prehanet s cenou takze bych si to jeste nechal projit hlavou az budou oba na trhu.... ja osobne ocekavam um700i (gb, mivvy, pioneer, medion a kdovi co jeste) s atomem :cool:

edit: mezi netbooky se hodne chvali flybooky (jeden z prvnich malickatych booku vubec), otazkou bude zda se v nasich koncinach sezenou
xtonda (23)|23.6.2008 14:57
Hlavně flybooky stojí 2500 Euro.

Uvidíme, podle recenzí je docela velký rozdíl v komfortu klávesnice u 9" modelů (Eee 900/901, Dell E), kde je šířka zařízení cca 23cm a 10" (Eee 1000, Wind), kde je to cca 26cm.

Dell E ještě nemá přesnou specifikaci ani jsem zatím neviděl recenzi, uvidíme co se vyklube. Osobně trvám na Bluetooth a nemám moc sympatií k zařízením 10" s pouze 9" displejem (HP 2133, Acer Aspire One), když už to má tu velikost, tak ať jí ten displej zcela využije, ne jako Eee 700.
xtonda (23)|23.6.2008 15:48
Jinak Gigabyte M704 (nástupce U60 alias Mivvy UM400) se už dá objednat na http://www.expansys.com, i s poštovným do ČR to vyjde na nějakých 15 200 Kč.
Richmond (8084)|23.6.2008 18:18
...bych rek ze spis 18.5k bez posty ;-) Docela mi prekvapuje ze je jen o par liber levnejsi nez U60 (tam mi zas zarazi 40GB disk ;-) btw WIND uz je tam taky, takze cekam na U700i s atomem a asi do nej pujdu jestli nebude vyrazne drazsi nez ten s C7

edit: oprava vypoctu ceny
  • U704 s XP = €505.52
  • doprava UPS = 51.90€
  • VAT 19.6% = 109.25€
  • TOTAL = €666.67
pri kurzu 21.165 Kc za € je to 16.110,- ceskych, nicmene stejne budu jeste cekat na U700i nez pujde mivvy do sveta ;)
xtonda (23)|23.6.2008 20:17
Když to hodím do košíku, tak levnější verze M704 s XP Home i poštovným po EU a britskou DPH je za 490 liber, což při kursu 31 Kč za libru dává 15 200 Kč, nemůžu si pomoct. U60 je jen o 50 liber levnější, bez pošty to vyjde na 13 000, u nás je Mivvy UM400 za 12 400, ale bez systému.
Richmond (8084)|28.6.2008 16:23
...zato s ceskou klavesnici
Liqid (410)|30.7.2008 14:41
xtonda (23)|30.7.2008 14:48
Vždyť přímo v tom článku je odkaz, specifikace:

1) 400 MHz MIPS CPU
2) 7" Analog Screen
3) 128 MB SDRAM
4) 1 GB Flash Memory
5) 80 Key English Keyboard & Touch Pad
6) Linux O.S.
7) Connectors: SD Card Slot, VGA Port, USB x 3, Mini USB, Microphone and Earphone Jack
8) AC Adaptor and Accessories
9) External USB LAN or 802.11g WiFi dongle (optional)

Podle mě dost na nic, hardwarová výbava odpovídá spíš PDAčku než notebooku
Liqid (410)|30.7.2008 15:16
Ale za 2 000 mi to připada jako dobra vec, na textovej editor a net mi to staci a k tomu jsou netbooky urceny navic ceny ostatních kolem 8 000 je dost prehnana kdyz za 10 000 se da sehnat plnohodnotnej notebook.
xtonda (23)|30.7.2008 15:35
No počkej, za 130 USD je to pokud si jich vezmeš stovku a převezmeš to v nějakým čínským přístavu. Nedokážu si představit, kolik by byla malobochodní cena. 2000 je přepočet kursem, + DPH je 2400, pokud by přirážka distribučního řetězce byla 50% seš na 3600. Asus EEE 1. generace se dá koupit u nás hned za něco málo přes 5000.
Liqid (410)|30.7.2008 16:03
Mno tak uvidime jak se to vyvine snad to pude nekde sehnat pod 4 000.
happymaster23 (117)|30.7.2008 16:26
xtonda: To těžko bude ve stejné cenové hladině, jako je MacBook Air nebo VooDoo Envy 133... Odhaduju to tak maximálně do 800 USD.

Tenhle stodolarový šmejd bych nekoupil ani za nic. Jeden důvod za všechny - není v tom x86 kompatibilní procesor a tudíž buď budete používat tu obskurní GNU/Linuxovou distribuci co tam je nebo sáhnete pod Debianu, který existuje snad pro všechny architektury a nebo si holt budete muset svoji oblíbenou distribuci zkompilovat sami.

BTW jestli si někdo myslí, že za 10 000Kč má plnohodnotný notebook, tedy nějaký šmejd typu Acer, tak by se měl vzpamatovat. O takový zmetek bych si ani neopřel kolo. Kvalitní notebooky začínají minimálně kolem 1000 USD.
Liqid (410)|3.8.2008 20:21
Tak tady je vidšt, že happymaster23 vá prachů jak méďa-béďa chlupů, neboť na net a kancelář ti noťas za 10 000 Kč v pohodově stačí!!!!
happymaster23 (117)|3.8.2008 23:06
To je možné, mám se za to snad stydět? Já totiž lidi nerozděluji na chudé a bohaté, ale na chytré a hloupé. Ti chytří totiž říkají, že jsou příliš chudí na to, aby si kupoval levné věci... Acer není dobrý ani jako náhradní prkénko od záchodu. Ta parodie na notebook se nedá s takovým Dellem srovnat, baterka co vydrží půl hodiny, šasi co vydrží sotva půl roku.

A mimochodem povím ti sladké tajemství - jenom hlupák nakupuje přímo na dell.cz, ti chytřejší si to koupí přes někoho, kdo má přístup k velkoobchodní nabídce. To seženeš například špičkový Dell D630 za 15 000Kč i s NBD a větší baterkou. A hlupák jde někam do tesca a tam si koupí Acer za deset ;)
xtonda (23)|4.8.2008 00:12
Ale ne každý má známého, který nakupuje velkoobchodně od Dellu. Takže zatímco HP se běžně na eshopech seženou za ceny s dph jako je oficiální cena bez, tak dell teprve nedávno začal s normální distribucí domácích modelů, ale třeba ten zmíněný latitude prostě pro normálního člověka jinde než přímo u Dellu ke koupi není a ceny dell.cz jsou poněkud mimo.

Acer bych taky nebral, ale za 11 se dá koupit FSC Esprimo nebo HP 6720s i dualcorem. A když si to někdo koupí jako PC domů aby mu to nezabíralo tolik místa a mohl to případně odvézt na chalupu, tak to fakt stačí.

Liquid, mě za přijde, že neví co s prachama ten, kdo by byl schopný dát částku blížící se 4000 za takovou blbost ať už je to ta verze s Win CE nebo ta druhá s Linuxem, když za 5000 a pár drobných mlže mít Eee. Každopádně je to jen kecání, protože silně pochybuju, še se to tu bude prodávat.
P@pi (1519)|4.8.2008 00:16
[QUOTE=happymaster23]...[/QUOTE]
Kupuješ maso tak, že jdeš k řezníkovi a přes poražeče to přešmelíš za nižší cenu?
Kupuješ rohlíky přes pekaře, kterej dává housky do trouby?
Kupuješ knihy od týpka na výstupní kontrole v tiskárně?

Ne??? To to seš teda pěknej hlupák...

Ne všichni maji někde známý...

[QUOTE=xtonda]...[/QUOTE]

Tak nějak...
happymaster23 (117)|4.8.2008 00:58
Prosím, pánové, omlouvám se, že jsem vás nepřímo označil za hlupáky.

Víte co by úplně stačilo? Napsat na fórum jako je toto poptávku, že máte zájem o něco od Dellu a určitě se někdo ozve. Pokud chcete někoho konkrétního, tak si do Googlu zkuste napsat "Jan Procházka". Řešením je taky si vyhlédnout nějakou velkou firmu, kde je na první pohled jasné, že Dell tlačí horem pádem a nějakého řadového zaměstnance poprosit, jestli by s vámi neudělal podobný kšeft. Jsou to většinou firmy, které mají rozsáhlé sítě terénních spolupracovníků, takže třeba nějaké spořitelny. Možností jsou spousty, někdo dokonce tvrdí, že stačí Dell poprosit :D.

Jinak uznávám, člověka s přístupem k velkoobchodní nabídce Dellu mám v rodině a tak je to určitě jednodušší, ale sehnat se určitě dá a pokud někdo tvrdí, že ne, tak asi ten hlupák je ;)
xtonda (23)|4.8.2008 09:55
Záleží to na kontaktech a taky na nátuře, já těmhletěm podpultovejm schovávačkám a veksláckej praktikám prostě moc nehovim, pro mě je to pryč i s bývalým režimem. Já v rodině nikoho s přístupem k velkoobchodní nabídce nemám a fakt nehodlám někoho nahánět a ukecávat a somrovat aby mi milostivě prodal Latituda, prostě projdu pár eshopů s širokou nabídkou, z na trhu dostupných vyberu model v požadované cenové hladině, projedu vyhledávače eshopů, kde ho mají nejlevnějc a koupím. Pokud se někdo nechá prosit aby vůbec sdělil ceny, tak ať si trhne.
Richmond (8084)|7.8.2008 10:38
Mate tady nekdo Wibrain? Konkretne model s GSM/3G - zajimalo by me jak se v tom chova telefonni cast :notsure
Je leto a tahat s sebou vic krabicek mi uz tak trochu nebavi...
happymaster23 (117)|7.8.2008 21:50
Pro toho koho zajímá Eee 901 s GNU/Linuxem mám velice špatnou zprávu - u nás mají být až v říjnu! Pokud chcete více informací, klikněte na odkaz v mém podpisu ;).