reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Redukce na HDD

astroman (30)|3.6.2008 19:46
Prosím o pomoc. Je to pár hodin co se mi úplně zaseknul mp3 přehravač s HDD (Creative Zen Touch 20Gb) a potřebuju z něj vydolovat data. Obsahuje disk Hitachi velikosti 1.8 s IDE konektorem (v přiloze PDF o něm).

(The Hitachi Travelstar C4K60 HTC426020G7AT00 Hard Drive features 20GB storage capacity, 1.8" Internal Slimline form factor, and 4200 rpm rotational speed. It includes one 50-pin Ultra ATA/100 (ATA-6) IDE/EIDE interface port, and 100MBps External Maximum Ultra ATA/100 (ATA-6) data transfer rate.)

Oproti klasickému IDE kabelu je však rozteč pinů jiná, navíc je přes tento konektor disk také napájen.

Poradtě mi prosím nějakou redukci, abych mohl disk připojit k PC.
hl.hl (1387)|3.6.2008 20:10
No ja myslim, ze je to tato redukce Redukce pro připojení 2.5" HDD - blistr pouzivana i na 2.5" HDD. I z toho PDF je videt, ze je to vlastne 44 pin konektor, pak je 1x mezera a pak je 2x2 piny na nastaveni rezimu disku. Z toho usuzuji, ze je to vlastne 44+2+4 coz da dohromady 50 a nekdo to popletl a napsal 50-ti pinovy konektor.
Richmond (8084)|3.6.2008 20:13
do toho konektoru se dava flex kabl (takovej ten co je na mobilu k displeji). ja mam pres tohle pripojenej disk v UMPC...

edit: mrkni SEM
astroman (30)|3.6.2008 20:17
[QUOTE=Richmond;129079]do toho konektoru se dava flex kabl (takovej ten co je na mobilu k displeji). ja mam pres tohle pripojenej disk v UMPC...

edit: mrkni SEM[/QUOTE]

Aha..... říkáš to dobře těma pinama..... ta redukce je šikovná, ale ted si tak říkám, jak to bude s formátem disku, jestli ho Widle najdou........ ale to už je vedlejší....... chápu to dobře, že todle narazím na disk a pak připojím k běžnému IDE kabelu???


ale ted na to tak koukám, že potřebuji to co psal hl.hl. To co jsi poslal nevyhovuje, protože potřebuji redukci "samičku" na 1,8 disk...... " ta redukce od tebe má nožičky (disk je má taky) a já potřebuju dírky :-D "
hl.hl (1387)|3.6.2008 20:25
[QUOTE=astroman;129082]Aha..... říkáš to dobře těma pinama..... ta redukce je šikovná, ale ted si tak říkám, jak to bude s formátem disku, jestli ho Widle najdou........ ale to už je vedlejší....... chápu to dobře, že todle narazím na disk a pak připojím k běžnému IDE kabelu???[/QUOTE]

Jo presne tak. Na te redukci je oznacen PIN1, tim pinem (stranou ) to pripojis na disk (zde je PIN1 u te mezery ktera oddeluje vlastni konektor s piny na nastaveni rezimu), druha strana se nasadi na klasickou ksandu (PIN1 na stranu kde je jedna zila barevne odlisena) a napajeni zapojis do molexu a melo by to jet. Ten souborovy system myslim ze Widle sezerou. Pokud ne, tak urcite pres najaky nastroj to pujde.
astroman (30)|3.6.2008 20:32
Fajn, vidím to, že ji objednám hnedka. A ještě jedna věc......... 1,8 a 2,5 disk má tedy stejné rozložení pínů (i napájecích) ? . Našel jsem v OK computers tuhle redukci ( http://www.okcomputers.cz/redukce-kabelova-z-25-hdd-na-35-hdd/d-50782/ ) . Jestli by se dala použít tahle, zítra bych se pro ní stavil a neřešil bych dodávku.
crasher.km (919)|3.6.2008 20:41
IMHO to nepůjde, protože tato je male a ty potřebuješ female .... jesli ti tato bude sedět,tak to nevím ..asi jo ,ale radši bych se zeptal přímo v obchodě...
hl.hl (1387)|3.6.2008 20:55
[QUOTE=crasher.km;129099]IMHO to nepůjde, protože tato je male a ty potřebuješ female .... jesli ti tato bude sedět,tak to nevím ..asi jo ,ale radši bych se zeptal přímo v obchodě...[/QUOTE]

Nerad se opakuji, ale kdyz vidim, ze rady vubec nezabiraji, tak musim. Co takhle pouzivat citaci v prispevku? Takto neni ani poznat na co se reaguje. Navic o tom, ze odkazovana redukce je spatna tady uz psal sam autor, tak na co byla tato duplicitni, nic noveho nerikajici informace? A jeste opet popis ve stylu TATO!
odb (505)|3.6.2008 22:35
[QUOTE=astroman;129094]Fajn, vidím to, že ji objednám hnedka. A ještě jedna věc......... 1,8 a 2,5 disk má tedy stejné rozložení pínů (i napájecích) ? . Našel jsem v OK computers tuhle redukci ( http://www.okcomputers.cz/redukce-kabelova-z-25-hdd-na-35-hdd/d-50782/ ) . Jestli by se dala použít tahle, zítra bych se pro ní stavil a neřešil bych dodávku.[/QUOTE]

redukcia z odkazu na okcomputers sa dá bez problémov použiť, je to jednoduché a funkčné. 1,8 palcový disk z datasheetu Hitachi a 2,5 palcove disky používajú rovnaký konektor. Sú rôzne verzie konektorov na 1,8 palcových diskoch. Hitachi používa rovnaký ako je na 2,5 palcových, iný výrobcovia napr Toshiba používajú iný typ konektora.
Richmond (8084)|3.6.2008 23:06
je to presne tak jak rika odb - ja myslel ze potrebujes redukci prave na ten s FLEX konektorem, tu jsem prave dlouho hledal :mistake
astroman (30)|10.6.2008 15:05
Tak redukce dorazila až dnes, takže o rychlé záchraně dat z HDD se bohužel hovořit nedá. Jak říkal hl.hl. disk má označen kde je PIN1 ale bohužel na redukci označení není........ podle kabelu by to snad mělo bejt...... přikládám fotografii, odsouhlaste m ito jestl ito je tak jak má bejt..... nerad bych mu udělal beklo a datům taky
DSCF06232.jpg
Logout (4018)|10.6.2008 16:03
PIN1 bejvá na tědle kabelech označenej jinou barvou drátu. Většinou červenou. Tak teď už ho snad najdeš :-D
eraser (0)|10.6.2008 16:26
Platí to pre 40, 80 žilové IDE káble a taktiež i floppy káble, takže i pre ten tvoj.

astroman (30)|10.6.2008 16:29
[QUOTE=Logout;131001]PIN1 bejvá na tědle kabelech označenej jinou barvou drátu. Většinou červenou. Tak teď už ho snad najdeš :-D[/QUOTE]

Pin 1 na kabelu je ten červenej, to vím. Mě se jednalo o to, že na disku je PIN jedna taky vyznačen, ale na redukci samotné nic není. Jde mi o to, abych ho neotočil, a nepustil napajení na jiný piny, to by se mu asi nelíbilo. Proto jsem přiložil fotografii, jestli je to tak jak má bejt. Podle toho co psal hl.hl je na disku pin1 na té straně k pinům na nastavení režimu. Na DPS disku to skutečně tak vyznačeno je. Chtěl bych od vás jen slyšet, jestli je to všechno dobře zapojené jako na té fotce v mém minulém postu.
astroman (30)|10.6.2008 16:45
Sem to ale mamlas!!! Stašilo trochu oskrábnout neznámého lepidla na konektoru a hle, označení pinů i napájecích je tam! Všem se omlouvám za zbytečné a možná i hloupé dotazi.
Logout (4018)|10.6.2008 17:19
No když je ten drát na jedný straně, tak ho přeci nebudou táhnout přes celej konektor na stranu druhou, ne? Nicméně Tě chápu, radši se třikrát zeptat, než dělat machra a něco odpálit :-). Já jsem občas línej se podívat/zeptat a pak to dopadá.... :-)
hl.hl (1387)|10.6.2008 17:22
[QUOTE=astroman;131013]Sem to ale mamlas!!! Stašilo trochu oskrábnout neznámého lepidla na konektoru a hle, označení pinů i napájecích je tam! Všem se omlouvám za zbytečné a možná i hloupé dotazi.[/QUOTE]

Hloupy dotaz to urcite nebyl. Ted alespon vime, ze nektere 1.8" disky pouzivaji tento 2.5" konektor a maji ho na delsi strane disku. Kazdopadne to mas dobre, ja mam vyrazeno oznaceni pinu 1 a R,B (red, black) na te gumove prechodce mezi malym a velkym konektorem. Jinak data uz mas venku?

[QUOTE=Logout;131017]No když je ten drát na jedný straně, tak ho přeci nebudou táhnout přes celej konektor na stranu druhou, ne? Nicméně Tě chápu, radši se třikrát zeptat, než dělat machra a něco odpálit :-). Já jsem občas línej se podívat/zeptat a pak to dopadá.... :-)[/QUOTE]

No on se ptal dobre. Pokud by otocil treba uz tu ksandu (nektere ksandy nemaji zamek na jednom pinu uprostred) tak by pak nasledne i otocil maly konektor primo do disku a napajeni by pustil do pinu 1 a 2 misto 43 a 44. A kdo vi, jestli to maji ohlidane.
Logout (4018)|10.6.2008 19:51
to hl.hl: No právě - že je vidět, že jestli má jít drát PIN1 z kabelu do pinu jedna na disku, tak to jinak zapojit nejde - jde to otočit, ale pak nespojíš pin1 s pinem jedna. Nicméně to je jedno, rozhodně sem nechtěl nikoho shazovat - jestli to tak působí, tak se omlouvám, dotaz to byl opravdu na místě a dokonce i já :-D jsem o něco chytřejší -tu redukci jsem ještě na živo neviděl.
astroman (30)|10.6.2008 20:54
Tak posílám sví první dojmy z redukce. Po prvotním trochu chaotickém zápasení s pinama :-) sem disk úspěšně připojil. Nejdřív jsem myslel že disk neběží, ale přecijenom tenhle prcek na 4200 otáčkách moc hluku nenadělá a byl slyšet až tesně u ucha. XP ho našli jako nový hardware, ve správci zařízení byl taky, ale bohužel má jinej formát tabulky takže přístup k němu není. Everest dokáže přečíst SMART bez problémů, vše je OK. Takže chyba je ve firware přehrávače, ne v disku.

Jinak redukce se hodí, nebylo by to poprvé co bych potřeboval zálohovat disk z notebooku a musel to tahat přes sít. Ted ho stačí vyndat a připojit........... za těch 88Kč, co jsem ji v OK computers koupil je to dobrý pomocník a určitě se doma neztratí.

Logout: Nikoho jsi neshazoval, v pohodě. Radši se vždycky zeptám, než abych pak větral pokoj od dýmu.
hl.hl (1387)|10.6.2008 21:34
[QUOTE=astroman;131074]Tak posílám sví první dojmy z redukce. Po prvotním trochu chaotickém zápasení s pinama :-) sem disk úspěšně připojil. Nejdřív jsem myslel že disk neběží, ale přecijenom tenhle prcek na 4200 otáčkách moc hluku nenadělá a byl slyšet až tesně u ucha. XP ho našli jako nový hardware, ve správci zařízení byl taky, ale bohužel má jinej formát tabulky takže přístup k němu není. Everest dokáže přečíst SMART bez problémů, vše je OK. Takže chyba je ve firware přehrávače, ne v disku.

Jinak redukce se hodí, nebylo by to poprvé co bych potřeboval zálohovat disk z notebooku a musel to tahat přes sít. Ted ho stačí vyndat a připojit........... za těch 88Kč, co jsem ji v OK computers koupil je to dobrý pomocník a určitě se doma neztratí.

Logout: Nikoho jsi neshazoval, v pohodě. Radši se vždycky zeptám, než abych pak větral pokoj od dýmu.[/QUOTE]

No a zjistil jsi z nejakeho programu souborovy format na tom disku? A potrebujes jeste ty data vytahnout?

Jinak ja delam zalohu NB disku (takovou vetsi 1x za 2 mesice) vzdy tak, ze ho vyndam, nasadim redukci a udelam clone do souboru na nejaky velky 3.5" disk. Podle me idealni.
Logout (4018)|10.6.2008 22:58
Jestlis to ještě neudělal, zkus to připojit k linuxu - co se týče formátu, umí toho o dost víc než Windowsy.