Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 1 z 5 123 ... PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 62

Téma: Rozebírání CRT a bezpečnost

Čestný člen Avatar uživatele P@pi
    Registrace
    May 2006

Zdravim,
    tak tu koukám na tu mojí 22" a asi se na ní budu muset časem podívat. Mám dotaz, monitor je už nějaký měsíc bez proudu, ale jak moc bezpečné to je rozebírat, příp. na co mám dávat pozor?

Nedávno jsem vyndal ze zásuvky 500 W lampu a prstem jsem spojil fázi a modrej na zástrčce a dostal jsem nádhernou pecku... takže bych se rád podobným anomáliím vyhnul. Máte-li typ, tak řekněte... a žádné spešl zařízení nemám a uzemnit se nemám jak (jednou rukou se držet kolíku není z hlediska manévrování úplně nejlepší).
    Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík SHW Avatar uživatele crasher.km
    Registrace
    Aug 2007

mno doporučuje se uzemnit takže třeba dotknout se radiátoru,nebo něčeho takovýho ale po měsíci tam nebude snad nic ... stačí zmáčknout power tlačíko a pokua tam byla nějaká zbytková elektřina,tak by měla být pryč

Obyvatel SHW Avatar uživatele Sieben
    Registrace
    Jan 2007

nemáš se čeho bát, protože v tom monitoru ž není žádnej zbytkáč...já osobně bych se nebál šáhnout na cokoliv v monitoru kterje byl pár hodin vypojenej...

Takže se nebj a hurá do toho mě to v práci čeká taky

a k té šupce z 500W světla...no to sem už zažil hodněkrát...stačí strčit prst do zdířky ve zdroji sotva si ho odpojil ze sítě a taky vysavač mě pokopal a né jednou

Registrace
    May 2006

ehm první link, na kterej sem narazil

A few precautions to worry about. Don't go disassembling the WHOLE monitor. Many pieces actually hold a charge and can/WILL kill you if you touch them. I touched all over the board where the 457/459 are and nothing jolted me. Maybe I was lucky...
    dobrý no... Taky jsem něco takového slyšel, ale zajímalo by mě, co tě dokáže tak praštit. No asi kondíky, takže jak dlouho si dokážou udržet náboj?

Starousedlík SHW
    Registrace
    Jul 2006

Půlhodinka by měla být OK, natož měsíc. Po kratší době bych raději vyzkratoval některé kondendenzátory s vyšším napětím než cca 50V šroubovákem.
    Praštit tě nemusí jen kondíky, ale i kabel s napětím pár kV, který si také chvíli udrží nějaký náboj. Tento kábl v monitoru poznáš dle "prostorové izolace" - kroužky kolem mu brání v tom, aby se k něčemu přiblížil blíž než na centimetr.
    Uzemňování bych naopak nedoporučoval.

Citace Původně odesláno od Sieben Zobrazit příspěvek
    ...stačí strčit prst do zdířky ve zdroji sotva si ho odpojil ze sítě ...
    JJ, to vysvětluje fotka zde: http://www.svethardware.cz/forum/att...0&d=1210185858 , někdy je k odrušovacímu kondenzátoru připojen odpor, kterým teče zanedbatelný proud, ale na vybití kondenzátoru za pár sekund to stačí. Zde je asi kvůli úspoře tří centů vynechán.
    Naposledy upraveno uživatelem pavel_p: 04-06-2008 v 21:52

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Dec 2007

no po pul hodce aby tam něco bylo to už musí bejt hodně dobrej kondik jinak uzemnitt ano či ne to záleží co chceš chránit pokud obvody v monitoru pak ano pokud sebe pak ne pokud nejsi uzeměnej ale odizolovanej od země mužeš bez obav šáhnout na 220 nic se netane jiné to už je u VN tam to klidně přeskočí

Obyvatel SHW Avatar uživatele Maxtor
    Registrace
    May 2006

jak bylo receno.. neni treba mit strach.. obecne se v mem okoli vsichni ridi metodou - vytahnout ze zdi a po sepnuti power cudlu nechat bejt do druhyho dne.. kondy zas nejak extremne nedrzej..
    Jinak te muzu upozornit, ze jestli dostanes pecku, bude te ruka brnet tak hodinu, dve, ale prezijes to..

Registrace
    May 2006

Dík za rady :-). No tak jsem rozebral popraskaný plastový kryt. Pod ním byl kovový kryt, který vypadal jako kdyby po něm přeběhl býk (tak na něj spadlo celých 50 kg monitoru), ale naštěstí uchránil vše uvnitř. Tam prostě není s ničím viditelně ani hnuto .

LEDka monitoru po zapojení zezelená (obraz nenaskočí) a pak už jen dvakrát oranžově blikne a to dělá furt (furt dvojitě bliká). V tomdle vlákně je to trochu OT, ale kdybyste měli nápad.... součástky ok, vše vypadá ok. Nic se nekýve, všechno sedí.

Občasný diskutér
    Registrace
    May 2006

nebude odpalene nejake spinacie rele ? ja ked som doma pripajal naindukovany 5m cinch kabel tak som odpalil celu telku a bolo odpalene nejake spinacie rele, nejak moc sa do toho nevyznam ale popis zavady sedi

Obyvatel SHW
    Registrace
    May 2006

Citace Původně odesláno od pavel_p Zobrazit příspěvek
    Uzemňování bych naopak nedoporučoval..
    Přesně tak, naopak - uzemnění způsobí naopak to, že přes tebe v případě "zásahu" poteče větší proud (neboli - chytit se fáze v zásuvce jednou rukou nemusí bejt žádnej problém, pokud jsem dobře izolován, tj. mám třeba boty, je tam lino apod. a nestojim zrovna ve vodě (což nám jednou chtěl předvést vyučující elektrotechniky na střední elektrotechnický, ale bohužel se mu nevešel klíč do zdířky fáze ) - ale naopak pokud se druhou rukou chytnu kolíku nebo topení, vodovodu apod., tak začne procházet větší proud a jsem dead). Uzemnit se je dobrý pokud chci vybít statickou elektřinu, ale pokud se chci hrabat v elektrice, tak se v žádným případě neuzemňovat!!!

V televizi pokud vím nejsou až takovej problém kondíky, ty nedrží až tak vysoký napětí, ale spíš vychylovací cívka (jak řekl správně pavel_p), která potřebuje napětí v řádu kilovoltů a cívka stejně jako kondík je schopná akumulovat energii. Ale po nějakým rozumným čase by se měla taky vybít a pokud stál monitor několik dní, není myslím důvod k obavám (ale je velmi nebezpečná v rozebraným zapnutým monitoru).

Jinak ránu od vypojený vidlice jsem už taky dostal několikrát, konkrétně v poslední době dostávám často od zdroje notebooku, pokaždý na to zapomenu a když se pak náhodně dotknu vidlice ... (naposled asi předevčírem, jsem to vytáh, zhoupla se a dostal jsem jí do předloktí, trochu mi to sevřelo ruku)

// EDIT: mmch. ještě co se týká uzemňování, to je i důvod proč ptáci můžou bez problému sedět na holých drátech vysokýho napětí - sedí jenom na jednom drátu, ve kterým je sice třeba pár kilovoltů, ale nejsou uzemněný, takže přes ně nemůže procházet proud - mají pak stejnej potenciál (napětí proti zemi) jako ty dráty, a nic se jim nestane
    Naposledy upraveno uživatelem Styryx: 05-06-2008 v 11:58

Starousedlík SHW / Pilot TMF Avatar uživatele HiLow
    Registrace
    Jul 2006

Presne jak psali prede mnou. Tim, ze se uzemnis, spojis elektricky obvod. Pokud nejsi uzemneny, elektricky obvod je rozpojeny a proto ani nemuze protekat proud.
    Ohledne monitoru, pokud ma jeste klasicky vypinac, ne mikrospinac, nebo senzor, tak staci po odpojeni z el. site tento zapnout a vypnout a uz se nemusis bat, ze by jsi dostal nejakou ranu.

Starousedlík SHW
    Registrace
    Jul 2006

Citace Původně odesláno od Styryx Zobrazit příspěvek
    V televizi pokud vím nejsou až takovej problém kondíky, ty nedrží až tak vysoký napětí, ale spíš vychylovací cívka (jak řekl správně pavel_p), která potřebuje napětí v řádu kilovoltů a cívka stejně jako kondík je schopná akumulovat energii. Ale po nějakým rozumným čase by se měla taky vybít a pokud stál monitor několik dní, není myslím důvod k obavám (ale je velmi nebezpečná v rozebraným zapnutým monitoru).
    Důvod proč se neuzemňovat jsi rozvedl dobře, ale tady máš pár nepřesností
    • Napětí v řádu KV není na cívkách, ale na elektronovém děle, kde jsou tímto napětím elektrony urychlovány proti stínítku
    • Cívky energii neakumulují příliš dlouho. Obecně se cívka při vypnutí zařízení chová jako zdroj proudu, tzn. snaží se zachovat proud, který skrz ni původně procházel a pokud se má vybít přes nějaký odpor, tak se patřičně zvedne napětí. Znamená to téměř okamžité vybití přes jiskru ve vypínači. Využívá se toho např. u zapalovacích cívek v autě. Cívka je víc nebezpečná než kondenzátor. Držet se drátů které vedou k větší cívce v okamžiku, kdy vypínačem vypneš přívod energie (byť by bylo napětí pár voltů, ale proud značný) je celkem hazard se životem, zatímco vybití kondenzátoru s napětím 200V by zdravý člověk měl přežít.
    • Vzhledem k tomu, že člověk má přece jen nějakou kapacitu, tak obecně dostaneš pokud nejsi opravdu vůbec uzemněný ranu srovnatelnou se statickou elektřinou, což není životu nebezpečné.
    Naposledy upraveno uživatelem pavel_p: 05-06-2008 v 17:00

Občasný diskutér
    Registrace
    May 2006

Citace Původně odesláno od pavel_p Zobrazit příspěvek
    Vzhledem k tomu, že člověk má přece jen nějakou kapacitu, tak obecně dostaneš pokud nejsi opravdu vůbec uzemněný ranu srovnatelnou se statickou elektřinou, což není životu nebezpečné.
    ono zalezi aj na sposobe uzemnenia.. Ak sa jedno rukou chytis uzemnenej tyce a druhou zacnes hrabat v telke tak ranu dostanes tak ci tak.. Uzemneny by si mal byt pomocou odporu, ktory sposobi pomale vybijanie.. aspon to je moja teoria

Registrace
    May 2006

No to jsem rád, že nic nevím . Tak když se hrabu ve vypnutým monitoru, tak uzemnit? A když je zaplej, tak ne? Už jsem se z vás zcvoknul.... :-)).

Starousedlík SHW Avatar uživatele robky
    Registrace
    Oct 2006

Citace Původně odesláno od kikloop Zobrazit příspěvek
    Ak sa jedno rukou chytis uzemnenej tyce a druhou zacnes hrabat v telke tak ranu dostanes tak ci tak.. Uzemneny by si mal byt pomocou odporu, ktory sposobi pomale vybijanie.. aspon to je moja teoria
    To je najhorší spôsob - prúd preteká cez srdce a pri dostatočnej veľkosti a dostatočnom čase pôsobenia = kaputo.
    Zemnenie sa vytvára tak, aby bolo čo najkvalitnejšie, nie tam ešte dávať odpor
    Aby tebou pri náhodnom dotyku nejakej časti pod napätím tiekol minimálny prúd, je potrebné sa vyvarovať dotyku nejakej druhej časti, ktorá má potenciál zeme. Preto sa používajú dielektrické koberce, zriaďujú sa izolované pracoviská alebo sa použije oddeľovacie trafo.
    Ak nie je iná možnosť testu či je prítomné napätie, robte to chrbtom ruky. Pri prípadnom dotyku časti pod napätím kontrakcia svalu má smer k telu, tzn. od časti pod napätím.

Strana 1 z 5 123 ... PosledníPoslední

Podobná témata

1. Windows XP: Windows XP bezpečnost
    Od Ahasver v sekci OS Windows
    Reakcí: 10
    Poslední příspěvek: 03-06-2014, 17:30
  2. Víkendová diskuze: Recept na maximální bezpečnost?
    Od Petr S. v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 13
    Poslední příspěvek: 22-05-2011, 16:42
  3. Sítě: Bezpečnost domácí wifi
    Od Neregistrovaný v sekci Poradna
    Reakcí: 2
    Poslední příspěvek: 24-10-2009, 22:24
  4. VirtualPC a druhá LAN - bezpečnost
    Od Aigor v sekci Sítě
    Reakcí: 6
    Poslední příspěvek: 04-10-2008, 00:30
  5. Bezpečnost WiFi sítě