reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Windows 2000 a quadcore

KEOSAN (958)|5.6.2008 21:36
Je mozne prevadzkovat quadcore CPU na windows 2000 PRO ? Pripadne ak bezne nie, ide to nejak rozbehat ? Skusal to niekto ?
pavel_p (993)|5.6.2008 21:47
Má takový hybrid smysl? Teoreticky by neměl být problém, ale dle mých zkušeností nemají Win2000 proti XP žádnou výhodu, snad krom toho, že žerou asi o 5-10MB míň paměti. Víceprocesorové desky existovaly už v době Win2000, kolik procesorů využije samotné jádro netuším.
EDIT: výhodu licencí uznávám, občas je recykluji na zbastlené sestavy z dosluhujících komponent, na nové ne
KEOSAN (958)|5.6.2008 21:58
Ma to vyhodu, ked mam na to licencie :D

Pytam sa preto, ze sa hovori, ze Windows 2000 je pre 2ks CPU, ako aj WinXP. Ale Windows 2000 nerozslisuje medzi fyzickym CPU ako WinXP. Cize do XP vraj mozu ist kludne 2x quad core CPU.
Kym vraj vo Windows 2000 je kazde jadro ako CPU. Cize u Win2000 pro iba dvojjadrove CPU.

Lenze taky Windows 2000 Server pozna 4 CPU. Cize teoreticky by stacil len spravny ovladac.

Takze znovu otazka, skusal niekto rozchodit na quadcore - s windows 2000 PRO ?
mech13 (5526)|6.6.2008 09:06
quada nerozchodis jen nejakym ovladacem, na vic jader (v pripade win 2k procesoru) je potreba LICENSE - to je to co server asi ma a obyc dvoulitry ne
Styryx (351)|6.6.2008 10:20
No já teda nainstaloval na svojí sestavu (Asus p5K-E Wifi [P35], Q6600) Win 2000 a celkem v klidu běžely - největším problémem spíš bylo vyrobit si F6 driver SATA disku (kterej už Intel na ICH9R neposkytuje, pouze pro XP, takže jsem zkombinoval dohromady starší driver ICH8R pro 2000 s .inf souborama z driveru ICH9R pro XP a jelo to). V IDE comp. modu (kterej jsem zjistil je stejně na desktopu rychlejší než nativní SATA AHCI) by to vůbec neměl bejt problém.

Ale měl jsem to nainstalovaný jenom chvíli, všechno tak nějak šlo, ale pak jsem se rozhodnul ponechat jenom XP a 2k provozovat ve VMware. Ovšem jestli používal všechny 4 jádra, to nevím, to jsem netestoval. Každopádně nainstalovat mi to šlo a normálně to běželo. Šlo o legální licenci, je teda otázka, jak by se k tomu stavěla případná kontrola, ale třeba Windows Update ověření mi šlo v pohodě.
(a pokud je v textu licence uvedeno, že je pro max. 2 procesory, přičemž je tam jeden kterej má 4 jádra, ale pořád jde z definice o jeden procesor, to jestli je v těch Win chyba, která způsobí, že se 1 procesor bude v ovl. panelech chovat jako 4, je pouze problémem těch Windows a chybou, kterou bych do důsledku jako majitel legální licence mohl požadovat opravit)
mech13 (5526)|6.6.2008 10:30
[QUOTE=Styryx;129797](a pokud je v textu licence uvedeno, že je pro max. 2 procesory, přičemž je tam jeden kterej má 4 jádra, ale pořád jde z definice o jeden procesor, to jestli je v těch Win chyba, která způsobí, že se 1 procesor bude v ovl. panelech chovat jako 4, je pouze problémem těch Windows a chybou, kterou bych do důsledku jako majitel legální licence mohl požadovat opravit)[/QUOTE]

dvoulitrum uz imho skoncila podpora, takze nejaky opravovani asi nebude...
Styryx (351)|6.6.2008 10:35
Jo, no, to nevím, ale vloni mi ještě aktualizace stahovat šly. Každopádně IMHO stačí současný aktualizace, po nainstalování nějakýho rozumnýho firewallu a antiviru už asi nejsou aktualizace tolik důležitý. Ale bude čím dál větší problém s ovladačema (viz třeba ten F6 driver pro ICH9R AHCI, kterej už prostě není).
KEOSAN (958)|6.6.2008 11:15
Styryx

je celkom mozne, ze to islo s quadcore, ale len s dvoma jadrami. Takto funkcne by to malo byt.

-----------------

Co sa tyka licencie, tak ta tam je. Ide predsa o jeden fyzicky procesor. Akurat, ze W2K nepoznaju HT, ako je to u WinXP, takze nevedia rozlisit, ze to neni fyzicky CPU, ale viac jadier.

Kompatibilne by mali byt este dosky, co dostat s ICH7.
Tie ovladace pre AHCI - ala F6 su nutne tusim pre instalaciu, pouzivanie RAIDu ?

-----------------
Apropo samozrejme, ze s takou zostavou mozu byt viacmenej do buducnosti problemy s ovladacmi.
Ale kedze prevadzkujem este DOTERAZ na svojej pracovnej stanici Windows 98 SE - AthlonXP1700@2200 Mhz + 1xGB RAM + gigabit ethernet + disky vacsie ako 137GB a s fungujucim rozpoznavanim USB flash diskov -- tak Win2K hadam este nejakych par rokov vydrzia s novym HW :D Najhorsie je to u SW, ktory clovek vyuziva a u ktoreho budu nutene prechody na novsiu verziu.