reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

zakoupeni wifi karty do pc

Prochy_ (131)|6.6.2008 18:42
zdravim,
budu kupovat novy NTB a chtel bych do sveho PC koupit wifi kartu (usb/pci), abych se mohl na PC sdilet pro NTB soubory, net, tiskarnu...
tak bych chtel radu, kterou kartu si mam koupit. samozrejme kvalitu za rozumnou cenu
vice mene to bude propojeni v jednom pokojit, ale obcas si zajdu aj na zahradu (sou to 3 zdi a tak 30 metru)

pls doporucujte, hodne specha

odkaz na NTB: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=55688
hl.hl (1387)|6.6.2008 19:39
No 3 zdi a 30 metru? Neverim, ze by to slo na standartni anteny. Jeste otazka, zda se budes pripojovat primo na to PC nebo na nejaky AP?
Prochy_ (131)|6.6.2008 22:12
nevim co je AP, ale tu kartu potrebuju dat do PC a pripojit se s NTB na pc pres ni, abych nemusel mit kabel
Encore1106 (424)|6.6.2008 22:32
AP: https://www.svethardware.cz/slovnik/#access-point

Edit:
Zjednodušeně: můžeš zajistit, že internet přivedeš do AP. K tomu AP potom připojíš počítač i notebook (většinou můžeš bezdrátově, drátově i obojí). Tím pádem budeš mít internet na obou PC a po menším nastavení budeš moct i jednoduše posílat soubory mezi NtB a PC. Nějaký to APčko seženeš kolem tisícovky.

Co se týká vzdálenosti na zahradu, to by mohl být trochu problém...

Edit2:
Doma mam jeden OvisLink WL-5470AP a dva OvisLinky WL-5460AP, se všema zatím celkem spokojenost.
Prochy_ (131)|6.6.2008 23:59
tak jestli dobre chapu, tak tyhle krabicky fungujou podobne jakou switch, ale s rozdilem ze je toto wifi...
a nejakou kartou do pci ten muj problem vyresit nejde? nemam totiz tyhle ty modry krabicky rad, pac nemam dobry skusenosti s modemama a routrama, pac nastavit to byla alchimie...
crasher.km (919)|7.6.2008 01:21
[QUOTE=Prochy_;129966]tak jestli dobre chapu, tak tyhle krabicky fungujou podobne jakou switch, ale s rozdilem ze je toto wifi...
a nejakou kartou do pci ten muj problem vyresit nejde? nemam totiz tyhle ty modry krabicky rad, pac nemam dobry skusenosti s modemama a routrama, pac nastavit to byla alchimie...[/QUOTE]

Alchmie je cena za to, že nemusíš tahat dráty po zdi. Podle návodu to určitě nastavíš a když ne ,tak ti rádi tady pomůžeme ;)
(doufám že nemluvím jenom za erasera :D:D:D )
Prochy_ (131)|7.6.2008 07:37
mno dobre :)
asi je jedno kterej z tech dvou bych vzal ne?
Encore1106 (424)|7.6.2008 08:13
Celkem to jedno je, WL-5470 má 5 LAN portů, zatímco WL-5460 pouze dva (takže pokud přivádíš internet kabelem, u WL-5470 budeš moct přpojit 4 PC přes drát a u WL-5460 jenom 1PC)....

Pokud plnánuješ dát to AP do stejného pokoje, kde máš postel, tak vem spíš WL-5470, protože má dost slabý diody (aspoň ten muj kousek). Když jsem tu měl WL-5460, tak ten svítil celkem dost :D
crasher.km (919)|7.6.2008 11:09
já mám tohoto straigthcora a jsem naprosto spokonej , výkon= po bytě mám všude min. 80% signál,nedělá žádný výpadky,mluví česky,má 4 porty a ethernet ,DMZ .... a diody taky nejsou vidět moc vidět ;)
Logout (4018)|7.6.2008 11:23
No, jestli je to 30m a tři zdi, tak signál asi neprojde - nejjednodušší je pak dát AP doprostřed a k PC natáhout drát.

Kartou do PC by to šlo taky - ale zaprvý by musel běžet PC, aby fungoval net pro NTB; zadruhý riskuješ, že když nebude signál z počítače stačit, tak s tim nic neuděláš, AP můžeš dát jinam....

Pokud máš připojení ADSL, je výhodný koupit router, kterej má zároveň integrovanej ADSL modem, nebudou Ti běžet dvě krabičky najednou.

Daj se sehnat AP i o dost levnější než za 1000, koukni se sem:
http://www.wifi-shop.cz/obchod/wirelles-broadband-router/ap/client/
(vybranej typ pak můžeš zkusit sehnat někde levnějc, jde jen že tady maj velkej výběr)
Bejt Tebou koupim typ, kterej podporuje WPA2 a má 4 ethernet porty. Pokud někdy používáš, nebo budeš používat VPN (virtual private network, např. pro připojení k síti zaměstnavatele z domova), tak by se hodil router s podporou VPN.
eraser (0)|7.6.2008 12:19
[quote=Prochy_;129966]tak jestli dobre chapu, tak tyhle krabicky fungujou podobne jakou switch, ale s rozdilem ze je toto wifi...[/quote]Ak by sme mali byť v prirovaní presnejší, tak by som povedal, že sa jedná o HUB.
[quote=Prochy_;129966] a nejakou kartou do pci ten muj problem vyresit nejde? nemam totiz tyhle ty modry krabicky rad, pac nemam dobry skusenosti s modemama a routrama, pac nastavit to byla alchimie...[/quote]Ako pripomenul Logout, je zbytočné a nepraktické, aby ti musel bežať v kuse počítač s WLAN kartou. Naviac ty potrebuješ mať isté špecifické pokrytie signálom.

[quote=Logout;130028]No, jestli je to 30m a tři zdi, tak signál asi neprojde - nejjednodušší je pak dát AP doprostřed a k PC natáhout drát.[/quote]Jednoznačný súhlas. Toto sa mi zdá pomerne vhodným a ekonomickým riešením daného problému. Nie je totiž problém natiahnuť kus UTP a niekam umiestniť malé AP tak, aby som dosiahol adekvátne pokrytie wifi signálom.

[quote=Logout;130028]Pokud máš připojení ADSL, je výhodný koupit router, kterej má zároveň integrovanej ADSL modem, nebudou Ti běžet dvě krabičky najednou.[/quote]Tu by som skorej očakával info od Prochyho, pretože mnoho ADSL modemov sú vlastne krabičky modem/router, takže by stačilo kúpiť jednoduché AP, ktoré by sa pripojilo do voľného portu a do daného networku, v ktorom sa nachádza PC. Taktiež je výhoda v tom, že by sa nemusel modem vyhadzovať, stále by plnil svoju úlohu a niekedy je lepšie s ním nemanipulovať, ak ide najmä o špecifického DSL providera.

Prochy: Skús nám popísať, ako si pripojený na Internet (meno providera) a presný model zariadenia, ktoré k tomu používaš, ako je k nemu pripojený stávajúci tvoj počítač a aké má tvoj počítač IP adresy - do príkazovej riadky napíš IPCONFIG -ALL.
Prochy_ (131)|7.6.2008 12:45
no vsem dekuju a zacinam chapat k cemu AP vlastne je :)
net mam od satt.cz, beha po kabelove televizi a z modemu mi vede normal sitovej kabel, kterej je pripojenej do sitovky v pc a nastavena pevna IP, maska a DNS....
takze jestli chapu dobre tak:
- odpojim kabel z netem z pc a pripojim ho do AP do wlan diry
- pak z AP povede sitak do pc a AP mi bude rozvadet internet
- a s NTB se pripojim primo na AP pres wifi a budu tam mit taky hned internet

snad sem to pochopil dobre :)
Logout (4018)|7.6.2008 13:04
Jo,
jen ještě doplním - na AP bys měl nastavit zabezpečení - rozumnej standard je WPA2 a nějaký rozumně dlouhý heslo (tzn nejmíň 8 znaků) různý od SSID.
Na AP musíš nastavit ty údaje, který máš teď nastavený v PC (IP adresa, brána (gateway), maska podsítě....).
Navíc kabelovky dost často používaj takzvanou registraci MAC adresy - jestli i tvoje, tak
musíš buď duplikovat WAN Mac adresu na routeru (nastavit ji na stejnou, jako MAC adresu PC, tu zjištíš když spustíš ipconfig /all), nebo u providera nahlásit novou MAC adresu. Pokud provider umožňuje registraci pouze jedný MAC adresy, doporučuju první postup, protože
a) si to uděláš sám
b) dyby se něco stalo s routerem, můžeš zpátky k modemu píchnout PC a poběží to.

Další věc je, že na PC pak budeš muset nastavit nový parametry připojení k síti - když na routeru povolíš DHCP (bejvá povoleno by default), tak stačí zvolit načítat adresu automaticky.
Prochy_ (131)|7.6.2008 13:17
no tak s nastavenim to bude urco trochu problem, to bych si zalozil jeste nejaky vlakno a nebo jestli by mi byl nekde ochotnej primo pres icq poradit, tak by to bylo fajn, ale zatim nemam stejne nic objednanyho, takze docela cas
sem jen potreboval vedet abych to vzal vsechno naraz...

a jeste dotaz: dofam ze nezalezi na OS na jednotlivych pc, pac v pc bude XP/linux a v NTB vista/linux
Logout (4018)|7.6.2008 13:30
Nezáleží, jen u notebooku budeš muset použít distribuci (jádro), který bude mít pro wifi drivery - ale vzhledem k tomu, že počítaš s linuxem asi víš.... ICQ mam zobrazený, neboj se ozvat.
Prochy_ (131)|7.6.2008 13:32
jj s nuxem to se neboj :), to uz zkusenosti mam :)
ozvat se bat nebudu :)

takze vsem dekuju za rady a myslim ze sem vybral :) takze muzete pridat *vyreseno* :)
eraser (0)|7.6.2008 14:58
No, ešte by som sa vrátil k tejto téme, pretože pokiaľ máš káblový modem, tak namiesto bežného AP budeš potrebovať wifi router. Snáď každý podporuje MAC klonovanie, avšak je dobré si to pre daný model overiť.

Zjednodušene povedané, tvoja sieťová karta, resp. jej MAC, ktorú máš v PC a dané IP adresy prevezme router, pričom ten vytvorí tzv. NAT, do ktorého zapojíš ostatné sieťové zariadenia, čiže napr. počítače.

Pre začiatok si preštuduj tento článok... Důležité téma: DSL/Cable pripojenie a zdieľanie (+wifi)

Osobne by som ti doporučil wifi router 3COM OfficeConnect Wireless 54 Mbps 11g Cable/DSL Router.
Prochy_ (131)|7.6.2008 16:52
ale proc router? ja nemam DSL, mam pripojeni pres kabelovku, neni to DSL

btw: chci si vsechno vzit na czc.cz, at to nemam vsechno rozhazeny a nezaplatim majlant za postovny..
Logout (4018)|7.6.2008 17:07
Proč router? Kabelovky běžně poskytujou pouze jedno IP. Ty budeš chtít připojit dva počítače, který se o tu jednu IP musej podělit. No a když se dva perou, třetí se směje - to se řeší tak, že se koupí router, kterej si vezme tu jedinou ip adresu. Oba počítače dostanou takzvanou soukromou ip adresu. Když chtěj přistoupit do internetu, tak přistupujou přes router, kterej vezme jejich zprávu (balíček dat, packet) a pošle ji dál se svojí ipadresou, naopak došlé odpovědi z internetu odešle zpátky patřičnému počítači. Říká se tomu NAT (network address translation).
Prochy_ (131)|7.6.2008 17:09
aha, takze zase zmena? docela se v tom stracim, takze jaky zarizeni mi radite? (ze sortimentu czc.cz)
crasher.km (919)|7.6.2008 17:13
prostě potřebuješ zařížení ,přez který zapojíš pc i notas a bude sdílet internet - to zařízení ti rozdělí internet mezi ty počítače ,tak jak potřebuješ ...pc káblem ,notas wifinou. Výběr AP nechám na eraserovi,má bohatější skušenosti:)
Logout (4018)|7.6.2008 17:15
Ne změna, prostě potřebuješ router, kterej umí nat, což uměj dneska všechny. Třeba tendle:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=24313
Ale super zkušenosti taky nemam, tak možná někdo (třeba Eraser :-D) dohodí lepší :-)
mech13 (5526)|7.6.2008 17:21
Prochy_ (131)|7.6.2008 17:25
hele nemohli by ste mi doporucit jen jeden? proste vybrat ten co mozna nej? protoze tomuhle fakt nerozumim a nechci vyhodit penize oknem ven...diky
eraser (0)|7.6.2008 17:34
Linksys WRT54G AP+Router+Switch
Prochy_ (131)|7.6.2008 17:35
mas s nim nejake blizsi zkusenosti? nebo proc mi ho doporucujes?
eraser (0)|7.6.2008 17:48
Pretože je to za tú cenu asi najlepšia možnost, ktorú v CZC majú a taktiež poznám pár spokojných majitelov, ktorí ho ešte nemuseli ani raz reštartovat.
Prochy_ (131)|7.6.2008 20:28
dobre :) budu ti verit :)
diky za rady a novy zkusenosti ;)
astec (1823)|8.6.2008 12:22
No jsou mozna lepsi, ale na doma to staci. A tady mas navod

https://www.svethardware.cz/recenze-test-access-pointu-popis-modelu-a-srovnani/11512-2
Prochy_ (131)|8.6.2008 12:28
wow diky za ten navod :) urcite se mi bude hodit :)
astec (1823)|8.6.2008 13:29
[QUOTE=Prochy_;130384]wow diky za ten navod :) urcite se mi bude hodit :)[/QUOTE]

Rádo se stalo, stačí říc. Já sice používám Mikrotiky, je to sice trožku dražší asi tak 1 tolik, ale je to profi řešení. Na doma ti toto bohatě stačí. Kdyby byl slabý signál zkus to trošku šoupnout jinam, v rámci možností.....
Prochy_ (131)|8.6.2008 13:32
no naskytla se komplikace zase :D
zase na jinym foru mi spis doporucili http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=46093 nez ten linksys nez tady... tak zase resim dilama :D
astec (1823)|8.6.2008 13:45
[QUOTE=Prochy_;130412]no naskytla se komplikace zase :D
zase na jinym foru mi spis doporucili http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=46093 nez ten linksys nez tady... tak zase resim dilama :D[/QUOTE]

To máš jak s felčarame, jeden Ti řekne studený obklady, druhej horký. Jeden prostě holky druhej vdolky. Zkus toto. Jestli máš někoho známého v obchodě, tak jej poproš, aby ti půjčil nějaké zařízení. Jedno jaké. Bude Ti doporučovat to, co nejvíc bere, ael nešť. Prostě ať to pučí, a vyzkoušej to a sám uvidíš. Možná budou chtít nějakou zálohu. Když tak si vem sebou tátu nebo někoho. Pokud na to nepřistoupí běž jinam. Ale jak říkám, ono je ve své podstatě jedno co si tam dáš, záruka je 2 roky, hlavně si to vyzkoušet. Teď jsem montoval v baráčku na Dolině D-link, protože jej dostal, a také to běží.... Důležitý je záručák...
Logout (4018)|8.6.2008 14:22
No oni jsou postavený na stejnym chipsetu a jsou hodně podobný. Ani jeden z nich neni špatnej. Tak z toho nedělej drama a jeden kup.