reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Legalnost

:o) (102)|7.6.2008 00:18
Zdravim,
zajimalo by me,jak je to s vazanim OS na MB.Nekde se o tom diskutovalo ze pri reklamaci desky staci jen zavolat na Microsoft/Pripadne jak by to bylo kdyby mi[nedej booze]vyhorel PC v dusledku napr.blesku.?
daemon64 (86)|7.6.2008 00:42
Provázanost není na MB. Provázané jsou OEM verze Windows s novým PC! Jakmile koupíš nové PC, nemůžeš na něm použít dosavadní Win. HW si v PC můžeš vyměňovat, jak chceš, jen je třeba, aby tam při aktivaci byl jakýkoliv kousek HW původního - např. necháš grafiku, disk, zvukovku a zbytek vyměníš/upgraduješ. OEM verze má omezený počet aktivací (tuším 2x ročně), po překročení musíš zavolat na hotline, psát jim kopu čísel, pak tě to stejně nakones spojí s opravdovým zaměstnancem, ten se tě zeptá, na kolik PC to instaluješ (musíš říct 1, jinak tě pošle někam), nadiktuje ti číslo (jestli si správně pamatuji), to tam zadáš a je to.
hl.hl (1387)|7.6.2008 01:33
[QUOTE=daemon64;129969]Provázanost není na MB. Provázané jsou OEM verze Windows s novým PC! Jakmile koupíš nové PC, nemůžeš na něm použít dosavadní Win. HW si v PC můžeš vyměňovat, jak chceš, jen je třeba, aby tam při aktivaci byl jakýkoliv kousek HW původního - např. necháš grafiku, disk, zvukovku a zbytek vyměníš/upgraduješ. OEM verze má omezený počet aktivací (tuším 2x ročně), po překročení musíš zavolat na hotline, psát jim kopu čísel, pak tě to stejně nakones spojí s opravdovým zaměstnancem, ten se tě zeptá, na kolik PC to instaluješ (musíš říct 1, jinak tě pošle někam), nadiktuje ti číslo (jestli si správně pamatuji), to tam zadáš a je to.[/QUOTE]

Myslim, ze nameas az tak pravdu. Zde je vynatek z podminek Microsoftu:

D. Četl jsem v licenční smlouvě o možnosti upgrade hardware v případe OEM licence. Nakolik mohu upgradovat svůj hardware aniž by OEM licence zanikla?
O. Z důvodu zjednodušení a přechodu na stejné podmínky, které platí v Evropské Unii, vztahuje se na OEM software zakoupený po 1.5 2004 nové pravidlo. Možné je upgradovat jakoukoliv součást počítače s výjimkou základní desky. V případ upgrade hard disku je potřeba smazat software ze starého disku a následně ho instalovat na nový disk.

Pokud jste vlastníkem OEM software zakoupeného před tímto datem vztahují se na takovýto software původní OEM podmínky. V tomto případe byste neměl upgradovat více jak 50 % svého hardware resp. počítače. Kompletní počítač je definován z těchto komponent - základní deska, harddisk, procesor, skříňka počítače a zdroj. Pokud upgradujete tři a více z těchto komponent OEM licence vám zaniká.

D. Neexistuje žádná možnost, jak si zachovat licenci k původnímu softwaru po výměně základní desky po uplynutí záruční doby?
O. Pokud chcete mít možnost přenášet software Microsoft z jednoho počítače do jiného, můžete si zakoupit verzi softwaru v krabici s příslušnými právy.




Převod licence
Licence pořízená formou OEM zůstává po celou dobu užívání produktu vázána na počítač, na který byla prvotně nainstalována. S tímto počítačem může být dále prodána nebo převedena na dalšího uživatele. Licenci k softwaru pořízenou formou nákupu softwaru OEM nelze podle licenčních práv přeinstalovat na jiný počítač – v případě likvidace počítače nebo jeho vyřazení dochází zároveň k zániku licence. Od 1. 5. 2004 také platí, že v případě rozšiřování komponent počítače je možno vyměnit jakoukoliv součást počítače s výjimkou základní desky.
Signum (8)|7.6.2008 07:57
Pokud ti vyhoří PC (nebo při upgrade) můžeš aktivaci zkusit, možná půjde, možná ne. Mně třeba šla a vyměnil jsem všechny komponenty včetně základní desky :rolleyes: ale jít to nemusí. Navíc tím samozřejmě člověk dosáhne jenom toho, že je to legální "naoko", půjdou aktualizace apod. - při případný kontrole se myslím stejně musí prokazovat doklad o koupi a komponenty počítače musí být na stejným dokladu jako zakoupená licence (ale když má člověk známýho v obchodě tak to asi taky jde "zařídit" :)).

No a pokud nalepíš štítek s instalačním klíčem na case (jak by se správně mělo, jinak je licence neplatná) tak je vlastně licence vázaná na case :D
daemon64 (86)|7.6.2008 09:21
[QUOTE=Signum;129986]Pokud ti vyhoří PC (nebo při upgrade) můžeš aktivaci zkusit, možná půjde, možná ne. Mně třeba šla a vyměnil jsem všechny komponenty včetně základní desky :rolleyes: ale jít to nemusí. Navíc tím samozřejmě člověk dosáhne jenom toho, že je to legální "naoko", půjdou aktualizace apod. - při případný kontrole se myslím stejně musí prokazovat doklad o koupi a komponenty počítače musí být na stejným dokladu jako zakoupená licence (ale když má člověk známýho v obchodě tak to asi taky jde "zařídit" :)).

No a pokud nalepíš štítek s instalačním klíčem na case (jak by se správně mělo, jinak je licence neplatná) tak je vlastně licence vázaná na case :D[/QUOTE]

No mně se WinXP (OEM) také aktivovali, kdy mi z původního PC zbyl jen pevný disk, 56k modem, zvuková karta a PCI USBéčka. Zakoupeno někdy v roce 2001. Asi se to veďlo do těch 50% jak psal někdo výše.
fanynek (2048)|7.6.2008 10:22
[QUOTE=Signum;129986]Pokud ti vyhoří PC (nebo při upgrade) můžeš aktivaci zkusit, možná půjde, možná ne. Mně třeba šla a vyměnil jsem všechny komponenty včetně základní desky :rolleyes: ale jít to nemusí. Navíc tím samozřejmě člověk dosáhne jenom toho, že je to legální "naoko", půjdou aktualizace apod. - při případný kontrole se myslím stejně musí prokazovat doklad o koupi a komponenty počítače musí být na stejným dokladu jako zakoupená licence (ale když má člověk známýho v obchodě tak to asi taky jde "zařídit" :)).

No a pokud nalepíš štítek s instalačním klíčem na case (jak by se správně mělo, jinak je licence neplatná) tak je vlastně licence vázaná na case :D[/QUOTE]

Nemáš tak úplně pravdu. Jelikož uvažuju o koupi OEM licence Windows Vista, sleduju mraky diskuzí a "fundovaných" článků na netu o téhle věci...konkrétně upgrade HW, spaciálně MB.
1.Nemusíš mít na jednom "paragonu" OEM soft a HW. Klidně si ho můžeš koupit zvlášť.
2.V podstatě to už napsal přesně hl.hl. Kromě MB můžeš jakkoli měnit jakýkoli HW v PC a nic se neděje.
V případě, že ti odejde deska, tak není co řešit. Vyřešíš to její reklamací. V případě, že ti dají identickou novou, funguje prý auto aktivace bez problémů. V případě, že ti dají jinou, zavoláš na linku MS a prostě jim řekneš, co se stalo a oni ti to posvětí. (V extrémním případě by mohli chtít potvrzení-doklad od prodejny, že šlo o výměnu-reklamaci z důvodu kolapsu této MB). Z toho plyne, že "životnost" OEM OS je oficiálně taková, jaká je životnost tvé MB, resp. dokud ti neskončí záruka a poté ti MB neodejde do VL (věčných lovišť).
V případě, že MB jen upgraduješ (což bys neměl:p), postupuješ jako v prvním případě (takže jakože problém s MB), ale kdyby chtěli náhodou potvrzení o tom, že musíš si ho sehnat.
Čárls (179)|8.6.2008 16:57
U om je omezen počet aktivací myslím že je to 5x pak už jen po telefonu pokud se změní ZD a ty nemáš počet vyčerpán zaktivuješ problem ale nastává nyní po zavedení nového ověření legálnosti budeš muset volat
Co se týká vist tak co sem četl a postavil si nové Pc tak oem bych už nekoupil jedině krabicovou verzi je totiž silně provázaná se sestavou PC a změnu prý chtějí povolit jen prodejcům PC a servisu :-((
astec (1823)|8.6.2008 21:56
Souhlasím, pokud to nejde automaticky přes internet,tak fajn, jinak si připrav magnetofon, nebo toho kdo rychle píše a zavolej na linku mikrosoftu. Chce to ale ticho a fakt někoho kdo rychle píše. Ty čísla říkají strašně rychle. Několik počítačů jsem takto aktivoval snad dvacekráte. Uživatel je takový malý pyrotechnik, případně montér Kolja. Za provozu přidává síťovku a tak. Takže těch desek odpálil hodně. Nkdy po mně nechtěli doklad o koupi.
kikloop (140)|10.6.2008 08:51
[QUOTE=daemon64;129969]Provázanost není na MB. Provázané jsou OEM verze Windows s novým PC! Jakmile koupíš nové PC, nemůžeš na něm použít dosavadní Win. HW si v PC můžeš vyměňovat, jak chceš, jen je třeba, aby tam při aktivaci byl jakýkoliv kousek HW původního - např. necháš grafiku, disk, zvukovku a zbytek vyměníš/upgraduješ. OEM verze má omezený počet aktivací (tuším 2x ročně), po překročení musíš zavolat na hotline...[/QUOTE]

Zalezi na tom, o akom windowse sa bavime.. XP a Vista totiz "novy pocitach" chapu inak. V XP boli tusim hodnotene kompoennty a pri dosiahnuti nejakeho poctu zmien(bodov) sa chcel win re-aktivovat.
Vista je viazana LEN na zakladnu dosku. mozes menit co chces, pridavat co chces, ale doska musi ostat. Neni mi ale uplne jasne, co na tej doske sleduje. Ci je to DMI alebo len cipova sada a podobne..

fanynek: suhlas.. Pri sucasnom vyklade licencnych podmienok je system builder vlastne kazdy, kto vlastni neznackovy pocitac. A teda ma pravo kupit OEM licenciu bez hardwaru...
dkas (193)|10.6.2008 12:12
Aktivace je vázaná na mbd a hdd. Občas to proleze i bez toho. Licenční politika Microsoftu je dnes taková, že umožňuje dokoupit OEM verzi i na starší počítače v rámci legalizace...
mech13 (5526)|10.6.2008 12:37
[QUOTE=dkas;130934]Aktivace je vázaná na mbd a hdd. Občas to proleze i bez toho. Licenční politika Microsoftu je dnes taková, že umožňuje dokoupit OEM verzi i na starší počítače v rámci legalizace...[/QUOTE]

asi jsem ty odkazy daval uplne nanic...

tak to pro nekoho nakopiruju sem:

XP
Celý systém funguje na základě bodového ohodnocení komponent ve vašem PC. Počítají se body za deset oblastí při první aktivaci:

Grafická karta
SCSI adaptér (například Adaptec 3405)
IDE adaptér (například Intel ICH8R)
Síťová karta a její MAC adresa (LAN / Wifi)
Množství RAM modulů a celková velikost (DDR / DDR2)
Výrobce a typ procesoru (Intel / AMD)
Sériové číslo procesoru (pokud je povoleno v BIOSu)
Model pevného disku
Sériové číslo bootovacího oddílu pevného disku (VSN)
Výrobce a typ DVD/CD mechanik
Při startu Windows se děje to, že systém prozkoumá váš hardware v uvedených deseti oblastech, za každou shodnou komponentu k prvotní aktivaci přiřadí jeden či více bodů, a pokud dosáhnete minimálně 7 bodů, systém zůstane aktivován.

Vtip bodování je v tom, že ne každá komponenta přináší jeden bod, síťová karta a její MAC adresa se počítá hned jako tři body. Pokud si tedy ponecháte základní desku (tři body za síťovou kartu, bod za IDE řadič, bod za SCSI řadič) a procesor (bod za typ procesoru, bod za sériové číslo procesoru), máte ihned 7 bodů, a můžete bez problémů i u OEM verze a bez požadavku na reaktivaci měnit typ grafické karty, přidávat paměť, měnit pevné disky či DVD mechaniky.

Pokud instalujete či měníte hardware po prvotní aktivaci, po 120 dnech se tento hardware stává "mateřský", to znamená, že se nepočítá jako změněný, ale již jako bodovaný. Příklad: máte 8 bodů, vyměníte po prvotní aktivaci grafickou kartu, máte tedy 7 bodů (karta je změněna, neboduje se), ale po 120 dnech se karta stane opět "mateřskou" a hodnocení stoupne na 8 bodů (a můžete bez reaktivace vyměnit něco jiného). V praxi tedy můžete dělat téměř neomezené množství změn, ale nesmí toho být moc naráz, pozvolné upgrady nevyžadují reaktivaci ani u OEM verze.


Vista
V případě Windows Vista jsou váhy nastaveny jinak, největší důraz je kladen na sériové číslo pevného disku a BIOS:
Sériové číslo bootovacího pevného disku 11
Číslo BIOSu 9
IDE adaptér 3
Procesor 3
SCSI adaptér 2
Zvuková karta 2
MAC adresa síťové karty 2
Množství RAM 1
CD-ROM/CD-RW/DVD-ROM 1
Grafická karta 1

Maximum můžete dosáhnout 35 bodů, minimum pro zachování aktivace je 25 bodů. Jak je vidět, zásadní je kombinace pevný disk + BIOS dávající 20 bodů, připočtěte k tomu procesor a například externí zvukovou kartu, a máte požadovaných 25 bodů.
Následně můžete v klidu měnit DVD mechaniky, grafickou kartu, síťovou kartu či základní desku, odebírat či přidávat RAM, aniž Vista bude požadovat reaktivaci. Změna disku se naopak u Vista vždy rovná reaktivaci, zatímco u Windows XP šlo běžně image překopírovat na jiný disk, Vista si bude stěžovat a požadovat telefonickou aktivaci…
HiLow (1000)|10.6.2008 12:41
Ja jsem si kdysi koupil oem XP Pro na desktop. PC uz davno neexistuje, tak jsem ho zkusil na ntb - naprosto odlisny hw a aktivace uplne v pohode pres net.