reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Realtek ALC889A na Gigabyte GA-MA78GM-S2H 5.1 zvuk nejede

kecupek (1)|8.6.2008 13:49
Mám int. zvukovku Realtek ALC889A na desce Gigabyte GA-MA78GM-S2H. Repro 5.1. Hrají mi ale pouze přední bedny. Ve správci zvuku Realtek HD mám nastavený zvuk 6CH. Při klikání na jednotlivé repráky mi všechny fungují správně. Když ale cokoliv pustím, hrají jen přední dva. Přeinstaloval jsem jsem ovladače, kodeky, zkoušel jsem jinak zapojit jacky...nic nepomohlo. Všechny začnou hrát pouze, když v záložce zvukový efekt vyberu nějaké prostředí.To je ale pro běžný poslech nepoužitelné.
Když to vratím zpět na Prostředí - žádné, opět hrají jen ty přední dva.

Můžete mi prosím někdo poradit, co s tím?
mech13 (5526)|8.6.2008 14:22
a nebude to nahodou tim, ze vsechno co prehravas je jen stereo, tudiz pro dva repraky a do ostatnich ani nic jit nema?
Sikil79 (429)|9.6.2008 01:02
Podívej se do nastavení přehrávačů, které používaš, jestli je tam nějaká podpora 5.1 zvuku.
To samé u her.
xSten19 (386)|15.6.2008 22:01
Jaký máš operační systém? pokud vistu tak je probém v ovladačích na zvukovku .
Sikil79 (429)|18.6.2008 00:21
To si nemyslím. Pokud by byl problém v ovladačích, pravděpodobně by se to projevilo i ve správci zvuku, ale tam to funguje dobře. Myslím že mech13 má na 99% pravdu.
Já například používám na přehrávání MP3 Jet Audio:inlove a je tam nějaká podpora Multichanel Sound. Neměl jsem to sice možnost vyzkoušet, protože mám jen 2 repráky, ale ty můžeš. viz obrázek
jet_multi.jpg
pkovak (93)|25.6.2008 14:03
Mám stejnou interní zvukovku astejný problém. Těžko říct jestli je to tím že všechen zvuk je jen pro stereo, ale dost o tom pochybuju.
V ovladačích mám nastavený 6CH, reproduktory při testu fungují ale v reálném provozu ne. Nenašel jsem program kde by fungovaly.
Mimochodem, předtím jsem měl zvukovku SB Live 5.1 kterou jsem musel vyhodit z PC kvůli nekompatibilitě s TV kartou, a tam stačilo prostě nastavit 5.1 zvuk a hned fungovaly všechny reproduktory kromě centrálu, spolehlivě vše začalo fungovat po zatrhnutí jedné možnosti, nepamatuju název, v programu pro přehrávání hudby který Creative ke kartě dodávají.

I tady ale existuje trik jak rozjet i ostatní reproduktory, jen mě štve výsledek (zkreslený zvuk). Je nutné použít jeden z EAX přednastavených "místností", jako je například living room, mountains nebo tak. Záleží jestli efekt používá reverb, to pak zapojí i ostatní reproduktory. Bohužel ale v závislosti na volbě místnosti je zvuk mírně nebo hodně zkreslený.

Vím že to dělají i jiné integrované zvukovky od Realteku, stejný problém měl i dřívější model. Mám pocit že pod Vistou když jsem ji kdysi testoval tento problém buď nebyl nebo byl dobře řešitelný, ale podrobnosti už jsem zapomenul.

Pokud znáte jiný způsob jak se s tímto dost nepříjemným problémem vypořádat - ať už alternativní ovladače nebo nějaká vychytávka, napište, SB Live 5.1 nepochybně tohle přímo v ovladačích uměla, nechápu proč o roky novější zvukovky mají tyhle problémy kromě faktu že na to výrobci kašlou.
Sikil79 (429)|25.6.2008 14:19
to kecupek: a hrajou ti všechny bedny, když si pustíš DVD s 5.1 zvukem?
Dojigiri (1629)|25.6.2008 14:24
A co konkrétně se špatně přehrává? - audio, filmy nebo co, a ve kterým konkrétním přehrávači? Ve výchozím nastavení u filmů např., si nejsem jistej jestli už je po instalaci AC3 filtru zapnutej 5.1 zvuk nebo jestli se musí teprv zapnout, a i v tom případě, pokud bude zvuk stereo (tj. např. 2-kanálová AC3 stopa ve filmu) se musí nastavit tak, aby to rozhodil i do ostatních repro, pokud to chci (něco jako "Expand Stereo"; a případně nižší frekvence směřoval do subwooferu - bass redirection). Stejně tak u WinDVD nebo PowerDVD jsem myslím vždycky musel přepnout v nastaveních repro na 5.1 ve výchozím byly myslím všechny na 2.0. U MP3 přehrávače např. WinAmp ani nevim jak by to šlo nastavit aby šel zvuk do všech repro, pokud mám 2-kanálovej zvuk (MP3), to jsem snad ani nikdy nezkoumal.

To, že to jde když se zapne nějakej prostorovej efekt, bude nejspíš tím, že pak udělá přesně tohle, tj. rozprostře stereo zvuk do všech repro.
r34ktor (7477)|25.6.2008 14:24
Hmm. Na ALC888 to funguje naprosto bez problémů (Winamp -> DirectSound Output). :notsure

Máš nastaveno Doplnění reproduktorů (které právě aktivuje virtualizaci sterea na multikanál) v ovládáním panelu Realteku HD na záložce Speakers -> Konfigurace reproduktorů?
pkovak (93)|25.6.2008 17:29
[QUOTE=r34ktor;135649]
Máš nastaveno Doplnění reproduktorů (které právě aktivuje virtualizaci sterea na multikanál) v ovládáním panelu Realteku HD na záložce Speakers -> Konfigurace reproduktorů?[/QUOTE]

V mé verzi ovladačů 5.10.0.5567 tomu říkají DTS NEO:PC a je to katastrofa. Hrozně "zamlží" zvuk, ano, fungují všechny reproduktory ale ostrost a kvalita zvuku je v tahu. Někdy jsem měl vážně problém rozumět slovům českých písní, což se zvukovým efektům jen tak nepovede. Prostě, po chvíli testování jsem tenhle režim zhnuseně vypnul. Nejvíc se mi osvědčil režim "místnost" který téměř neničí kvalitu zvuku a přitom zachová funkci 5.1 - myslím že je to vztažené k reverbu.

Jinak, v Gom Playeru jsem zkoušel komplet všechny možnosti audio nastavení co šly, repro je nepochybně nastavené na 6CH zvuk, ale dokud nezapnu v ovladačích otřesný DTS NEO:PC nebo nějaký efekt, při zeslabení předních reproduktorů na nulu zbytek ani nepípne.
r34ktor (7477)|25.6.2008 18:06
To jsi měl napsat rovnou, že ti to funguje, ale kvalitativně nevyhovuje. Většina lidí s plastovými repráčky totiž nějaké rozdíly v kvalitě zvuku neřeší, protože je neslyší. ;)

Nejsem žádný audiofil extrémista (ale ten by se stejně většiny integrovaných kodeků štítil :D). Osobně používám na konverzi stereo zvuku do 5.1 ve Winampu plug-in AndrewLabs ATSurround Processor. Prostorový zvuk vytváří IMHO lepší, než zmiňovaná featura v ovladačích, ale zase to nefunguje univerzálně. Tak ho zkus a poreferuj.
pkovak (93)|25.6.2008 18:42
No já nejsem žádný audiofil, ale když mi ovladače zprzní zvuk tak že skoro nerozumím českým slovům tak bych to jako kvalitní rozprostření zvuku neoznačil. Proto ten trik s režimem místnost. Ono stačí když si pustíš nějakou slušnou hudbu nejlíp se zpěvem a za běhu zkusíš přepínat režimy. Kdo nepoužívá nejhorší 1W chrchlátka tak to musí slyšet, a možná i na nich.

Kodek pro WinAmp jsem otestoval, přiznám se že oproti triku s režimem místnost a tímto kodekem jsem nezaznamenal rozdíl (možná i proto že musím zastavit přehrávání a spustit ho znovu aby se projevila změna jestli použít / nepoužít tento plugin.

Rozhodně ale tento plugin při nepoužití efektů v ovladačích zvukovky rozjede všechny reproduktory, to můžu potvrdit.
Sikil79 (429)|6.7.2008 17:39
[QUOTE=Sikil;133238]To si nemyslím. Pokud by byl problém v ovladačích, pravděpodobně by se to projevilo i ve správci zvuku, ale tam to funguje dobře. Myslím že mech13 má na 99% pravdu.
Já například používám na přehrávání MP3 Jet Audio:inlove a je tam nějaká podpora Multichanel Sound. Neměl jsem to sice možnost vyzkoušet, protože mám jen 2 repráky, ale ty můžeš. viz obrázek[/QUOTE]

Koupil jsem nové repráky a tak jsem to vyzkoušel, ale jen se 4.0 a potvrzuji, že to funguje.:)
petr526 (17)|6.7.2008 18:51
Mam stejnou desku, se zapnutym DTS Neo a prostredim nastavenym na "mistnost" to chodi vpoho, zadny zkresleni zvuku pritom nepozoruji. DTS Neo pusti do zadnich repro vysky a prostredi mistnost doda ten zbytek.
Eso Rimmer (27)|2.8.2008 12:39
pkovak:
Jestli máš možnost, tak zkus repro připojit přes optický/coax digitalální výstup. Když pak v ovladačích Realteku zapneš DTS Connect, tak ti z toho poleze 5.1 AC3 signál za všech okolností. Já to takhle měl nastavené u desky s nvidia soundstorm a tam to fungovalo bezvadně. Akorát, že ta soundstorm to dělala hardwarově, kdežto dneska to skoro všechny zvukovky dělají softwarově. Jestli je mezi těmito dvěma způsoby rozdíl v kvalitě nevím. Mám Xonar DX, ten to myslím dělá taky softwarově a kvalitou mi to přijde zhruba stejné jako na té nforce.
Smells (1)|10.1.2009 15:47
Tento problém jsem měl taky.
Předtím jsem měl zvukovou kartu SB a kluci od SB byli chytří a dali do ovladačů funkci "Bass redirection"
Pote valil i subwoofer a všechny ostatní repro i ve winampu.Bohužel jsem byl nucen přejít na čas na integrovanou zvukovku od realteku a děs.MP3 ve winampu neposlouchatelný.Jenom přední repro bez subwooferu je opravdu neposlouchatelný. :-(
Tak jsem zkoušel trošku hrabat ve winampu a naštěstí se mě podařilo najít problém.
Stačí nahodit Options -> Preferences -> Plug-ins -> Output -> DirectSound output Tam zatrhnout "Allow hardware acceleration.
Restart Winampu a je to.
Znova si užívam hudbu na všech 5.1 repro.
Good luck !!
Napište jak jste dopadli !!!
Kozouš (500)|21.1.2009 05:44
Realtek ALC889A na GA-MA790GP-DS4H. Prakticky stejný problém, nehrají mi zadní repro.
Navíc zadní jsou detekovány jako side.
sound.png
Smeli (2302)|21.1.2009 06:45
[QUOTE=Kozouš;209436]Realtek ALC889A na GA-MA790GP-DS4H. Prakticky stejný problém, nehrají mi zadní repro.
Navíc zadní jsou detekovány jako side.[/QUOTE]

Imho nikdo nic nedetekuje, tohle si musíš nastavit sám, co máš píchlé v které díře ;)
Kozouš (500)|21.1.2009 09:26
[QUOTE=Smeli;209442]Imho nikdo nic nedetekuje, tohle si musíš nastavit sám, co máš píchlé v které díře ;)[/QUOTE]

Tož, píchám podle barvy. Pro jistotu jsem čeknul manuál a bylo to správně, ale ty zadní prostě hrát nebudou.
Chjo, s novou sestavou nové problémy :mistake
Smeli (2302)|21.1.2009 09:43
[QUOTE=Kozouš;209457]Tož, píchám podle barvy. Pro jistotu jsem čeknul manuál a bylo to správně, ale ty zadní prostě hrát nebudou.
Chjo, s novou sestavou nové problémy :mistake[/QUOTE]

Chjo, to je jak házet hrách na stěnu - je imho úplně fuk, do které díry co dáš (kromě růžové, tam ybch dal jen mikrák), pak si v softu klikneš na tu sdířku a přiřadíš ji, co v ní je píchnuté...