reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zapojení SATA disku

zenabi (7)|10.6.2008 18:56
Mám motherboard QDI P4I865A, sice starší, ale S-ATA podporující. Doteď jsem měl PATA disky. Nyní jsem zapojil S-ATU: jeden do zdroje (přes IDE kabel, kde mám ještě grafiku), druhý menší (datový) do základní desky.

Problém: BIOS disk nenalezne.
Maximus12 (763)|10.6.2008 18:58
A máš v biosu povolenou SATu ?
zenabi (7)|10.6.2008 19:11
Nejsem si jistej, ale nic o S-ATĚ jsem tam nenašel. Nevíš jak přibližně by se to mělo jmenovat?
hl.hl (1387)|10.6.2008 21:14
[QUOTE=zenabi;131028]Mám motherboard QDI P4I865A, sice starší, ale S-ATA podporující. Doteď jsem měl PATA disky. Nyní jsem zapojil S-ATU: jeden do zdroje (přes IDE kabel, kde mám ještě grafiku), druhý menší (datový) do základní desky.

Problém: BIOS disk nenalezne.[/QUOTE]

Urcite to je takovato deska? Takovou jsem na vebu vyrobce nenasel. Maximalne PA nebo GA.

Pokud je to PA tak se podivej do biosu na volbu Integrated Peripherals a zde je radek On-Chip Serial ATA a zde musi byt Enabled.
zenabi (7)|11.6.2008 16:10
[QUOTE=hl.hl;131080]Urcite to je takovato deska? Takovou jsem na vebu vyrobce nenasel. Maximalne PA nebo GA.

Pokud je to PA tak se podivej do biosu na volbu Integrated Peripherals a zde je radek On-Chip Serial ATA a zde musi byt Enabled.[/QUOTE]

No, nevim jestli PA, či GA. Ale našel jsem tam Serial ATA a na výběr dostal Disabled, Auto, Combined Mode, Enhanced Mode a Sata only. Nicméně při ani jednom z nich se ten disk nezobrazil.

Nemůže bejt problém s tou jakousi rychlostí? Čet jsem něco o nutnosti nastavit SATA disky z 3.0mb/s na 1.5.
Maximus12 (763)|11.6.2008 16:37
[QUOTE=zenabi;131242]No, nevim jestli PA, či GA. Ale našel jsem tam Serial ATA a na výběr dostal Disabled, Auto, Combined Mode, Enhanced Mode a Sata only. Nicméně při ani jednom z nich se ten disk nezobrazil.

Nemůže bejt problém s tou jakousi rychlostí? Čet jsem něco o nutnosti nastavit SATA disky z 3.0mb/s na 1.5.[/QUOTE]

Tak s touhle deskou sem se přímo nesetkal, abych ti řekl přesně kde to je, ale hl.hl tak to tam v tom biosu musí bejt. Jinak na netu jsem tento model nenašel taky našel jsem jen P4I865GA a ... PA = tam podpora SATy je. Podpora by tu mohla bejt, ale musi se to v tom biosu povolit, pokud to tam nemas tak asi to nejde. :(

Jinak to cos tam našel, tak bys tam měl mit Combined Mode - ale vim, že u starších desek s diskem PATA a SATA občas byli problémy a bylo to o tom si pohrát s nastavením Biosu. Ale pokud to nejde tak asi smolík..:(
Milan Šurkala (160)|11.6.2008 16:41
Jo, podívej se ještě na pevný disk, zda nemá nějaký jumper na přepnutí SATA-150 a SATA-300 módu. Některé starší desky prostě SATA-300 disk nenajdou pokud mají jen SATA-150 řadič a je nutno jumperem na disku tuto volbu (tedy SATA-150) nastavit.
zenabi (7)|11.6.2008 16:42
Nedopatatřením jsem poslal dvakrát a mazat nejde...
zenabi (7)|11.6.2008 16:45
[QUOTE=Milan Šurkala;131249]Jo, podívej se ještě na pevný disk, zda nemá nějaký jumper na přepnutí SATA-150 a SATA-300 módu. Některé starší desky prostě SATA-300 disk nenajdou pokud mají jen SATA-150 řadič a je nutno jumperem na disku tuto volbu (tedy SATA-150) nastavit.[/QUOTE]

Jo, je tam řadič (dvě místa pro něj - jsem myslel, že to je MASTER and SLAVE), ale nešlo to ani s tim. I když mě napadá, že to jsem ještě neměl nejspíš povolenou SATU, takže to ještě zkusim.
hl.hl (1387)|11.6.2008 16:46
[QUOTE=zenabi;131242]No, nevim jestli PA, či GA. Ale našel jsem tam Serial ATA a na výběr dostal Disabled, Auto, Combined Mode, Enhanced Mode a Sata only. Nicméně při ani jednom z nich se ten disk nezobrazil.

Nemůže bejt problém s tou jakousi rychlostí? Čet jsem něco o nutnosti nastavit SATA disky z 3.0mb/s na 1.5.[/QUOTE]

No jestli tam je i Combined mode, tak to mozna bude problem. On ten radic je asi i na pridavny IDE a i na SATA. Jednou jsem to resil na nejaky desce od GB ktera mela 3x IDE konektor ale byly s tim pekne problemy to nastavit (3x disk, 2xDVD). No a pak to ten uzivatel po mesici v dobre vire shodil do default.

Zkus nastavit SATA ONLY a uvidis, co ti to v BIOSU najde. Kdyztak jeste napis uplne presny typ desky, protoze v manualu co jsem nasel (mozna k jine desce) bylo jen Enabled nebo Disabled.

EDIT: Jinak jeste jsem nasel v tom manualu jednu volbu ohledne SATA. Viz prilozeny screen. Mas ji tam taky?
qdi.jpg
Milan Šurkala (160)|11.6.2008 18:20
[QUOTE=zenabi;131256]Jo, je tam řadič (dvě místa pro něj - jsem myslel, že to je MASTER and SLAVE), ale nešlo to ani s tim. I když mě napadá, že to jsem ještě neměl nejspíš povolenou SATU, takže to ještě zkusim.[/QUOTE]

Určitě to zkus. Popis toho zapojení (správného nastavení jumperů) bude napsaný na disku, případně na letáčku, který je k disku dodáván (aspoň Samsung jej dává k diskům). Na starších deskách je občas problém SATA rozchodit, na kamarádově starém počítači (nějaký Athlon a deska na starém chipsetu VIA) jsme to rozběhávali snad hodinu a půl. Bylo třeba povolit SATA v BIOSu, nastavit SATA-150 na disku a koupit redukci napájení (naštěstí obchod nebyl daleko a bylo ještě otevřeno), datový kabel jsem mu daroval.
zenabi (7)|11.6.2008 19:26
Slavnostně oznamuju, že už to jde. Nakonec nevim, kde byla chyba. Jumperovat jsem nemusel, ale pomohlo obrácený zapojení datovýho kabelu :)

Díky všem za rady...
hl.hl (1387)|11.6.2008 20:07
[QUOTE=zenabi;131291]Slavnostně oznamuju, že už to jde. Nakonec nevim, kde byla chyba. Jumperovat jsem nemusel, ale pomohlo obrácený zapojení datovýho kabelu :)

Díky všem za rady...[/QUOTE]

Jak obraceny zapojeni datoveho kabelu? To ma jedinne vysvetleni a to, ze ten kabel je spatny. Dobry SATA kabel muzes zapojit jak chces a bude to vzdy fungovat.
Maximus12 (763)|11.6.2008 21:08
Ty woe docela dobrej problémek, ale pokud pomohlo obracený zapojení kabelu tak je možný fakt, že byl a možna časem zas bude problém v kabelu. To bych tam radši dal jinej!!!
zenabi (7)|12.6.2008 12:44
No, hlavně je divný, že byl ten kabel zcela novej. Měl jsem ten SATA port na desce docela zanesenej prachem, jelikož jsem ho předtim nikdy nepoužíval.

Btw, ten disk mi ukazuje v BIOSU jen 136GB, přitom má 465 (ve Woknech se to zobrazí).
Logout (4018)|12.6.2008 13:14
Jestli dobře chápu obráceně (tzn. vyměnit konektory) - tak to u SATA kabelu nemá vliv. Takže pravděpodobně si ho na jedný straně předtim blbě připojil, nebo byly trochu zoxidovaný konektory
a tim znovuzapojenim se očistili. Pokud to bylo takhle, tak by možná nebylo od věci ty konektory na
desce radši ještě pořadně vyčistit (nejlíp lihem, vytáhnout nejdřív PC ze zásuvky!) a počítač pořádně
vysát vysavačem.
Doufám, že tam nebyl narvanej obráceně konektor - to by se bez hrubý síly a trvalýho poškození
(nejméně kabelu, v horším případě konektoru) neobešlo.

Jestli Ti disk ukazuje pouze 136GB, tak musíš naisntalovat servicepacky pro widnows - stačí jednička, ale doporuču naisntalovat rovnou trojku. (Jsou lidi, který tvrděj, že se maj postupně nainstalovat všechny - jestli to je lepší nebo ne nemám ničim podložený, takže bychse nebál naisntalovat rovnou nejnovější).
hl.hl (1387)|12.6.2008 13:47
[QUOTE=Logout;131440]Jestli dobře chápu obráceně (tzn. vyměnit konektory) - tak to u SATA kabelu nemá vliv. Takže pravděpodobně si ho na jedný straně předtim blbě připojil, nebo byly trochu zoxidovaný konektory
a tim znovuzapojenim se očistili. Pokud to bylo takhle, tak by možná nebylo od věci ty konektory na
desce radši ještě pořadně vyčistit (nejlíp lihem, vytáhnout nejdřív PC ze zásuvky!) a počítač pořádně
vysát vysavačem.
Doufám, že tam nebyl narvanej obráceně konektor - to by se bez hrubý síly a trvalýho poškození
(nejméně kabelu, v horším případě konektoru) neobešlo.

Jestli Ti disk ukazuje pouze 136GB, tak musíš naisntalovat servicepacky pro widnows - stačí jednička, ale doporuču naisntalovat rovnou trojku. (Jsou lidi, který tvrděj, že se maj postupně nainstalovat všechny - jestli to je lepší nebo ne nemám ničim podložený, takže bychse nebál naisntalovat rovnou nejnovější).[/QUOTE]

S tim konektorem si myslim to same. Pokud je kabel dobry, tak byl spatny kontakt.

Jinak s tim SP. Ten pravdepodobne pritomny ma. Jinak by mu to ve Winech neukazovalo plnou kapacitu. Windows na to jdou totiz sami a ignoruji bios. No ale pro jistotu bych (pokud je novy) updatoval ten BIOS.
Logout (4018)|12.6.2008 13:58
Jo, blbě jsem čet - dneska jsem ňákej slepej. V tom případě update biosu, nebo se na to vykašlat.
Budeš tam mít jen jeden problém, z partition za hranící 136GB nepůjde pomocí biosu nabootovat. Patřičnej bootloader by to ale v takovym případě vyřešil.