reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zvukové karty a kodeky: FULL HD LCD + 5.1 zvuk bez jakéhokoliv přehrávače + PC s BlueRay

Neregistrovaný (0)|11.6.2008 09:23
Jméno tazatele: Pavel

Znění dotazu:
Zdravím všechny a rád bych požádal o pomoc s výběrem sestavy pro domácí kino, kde jako zdroj filmů slouží PC s mechanikou B-R, obraz zajišťuje (v PC nějaká graf/TV karta obraz+zvuk s konektorem HDMI) LCD TV 40" Full HD a zvuk obstarává 5.1 nějaký systém s D.C.A.C. automatickým nastavením zvuku v určitém prostoru. Rovněž by mě zajímalo, jestli má takovéto zapojení vůbec cenu, když mám zkušenosti se zvukem v PC, který povětšinou lehce šumí a někdy je i rušen nějakými dalšími zařízeními, jako je např. Wifi router. Obrazovka + zvuk by se měla vejit do 50 tis.

Díky všem za vaše příspěvky ;)

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
Moje PC je staré cca 4 roky :D
Salamander (6177)|11.6.2008 09:27
neni tento dotaz vhodnejsi umistit sem ? https://www.tvfreak.cz/forum/
Neregistrovaný (0)|11.6.2008 10:00
Velice bych rád, ale nedaří se mi přihlásit jak ve Firefoxu, tak IE :(
Adminovi už jsem psal...
Dojigiri (1629)|11.6.2008 10:35
Ohledně zvuku jsem si shodou okolností o tom nedávno taky něco hledal: graf. karta (a TV už tuplem ne) ti do HDMI určitě nepouští zvuk, to zatim PC grafiky (bohužel) neumí. Pokud chceš skutečně dobrej zvuk, tak si zjisti, jestli tvoje zvukovka má SPDIF výstup (má ho už většina dnešních i integrovaných zvukovek, většinou koax. i optickej) a v tom případě je nejlepší řešení receiver a nějaký dobrý pasivní repro.
Každopádně nepočítej s tím, že budeš schopnej dostat z PC do receiveru nový zvukový formáty BlueRay - TrueHD apod. Ty SPDIF nezvládne, je to moc dat, zvládne je jenom HDMI 1.3 ale jak už jsem řek, v současnosti není cesta jak dostat zvuk v HDMI z počítače (teda, Asus vyvíjí zvukovku, která ta by měla umět přimíchávat do HDMI videa i HDMI audio, ale je to teprv ve fázi vývoje - ASUS Xonar HDAV1.3). Ale BluRay disky obsahujou i DTS (Dolby) stopy v 5.1 a ty lze přes SPDIF v pohodě dostat a co se týče kvality zvuku je IMHO naprosto dostatečná.

Pokud nemáš ve zvukovce SPDIF a plánuješ to pouštět ze zvukovky, tak naopak potřebuješ aktivní repro, ale PC zvukovky neoplývají takovou kvalitou zvuku (zejména převodníky, pokud porovnáš rozměry PC zvukovky + zesilovače v aktivním repro s rozměry AV receiveru - kterej je v podstatě dekodérem a zároveň zesilovačem, tak je vše jasný, prostě kvalitní převodník a zesilovač, obzvlášť 6ti nebo 8mi kanálů, má prostě určitý prostorový nároky). U řešení PC zvukovka + aktivní repro bude prostě větší zkreslení, a proto nemá cenu kupovat něco výrazně dražšího (i např. kvůli tomu šumění a rušení, který by po SPDIF odpadlo, takže na SPDIF stačí i integrovaná zvukovka; předpokládám, že máš integrovanou, protože u neintegrovaných zvukovek je to co se týče zkreslení a rušení např. wifi lepší).

Naopak u řešení A/V receiver + pasivní repro se vyplatí připlatit obzvlášť za repro - já konkrétně mám po projití diskusí a zvážení svých finančních možností vyhlídnutý tyhle repro: JBL NORTHRIDGE E80 SET, je to set 5.0 bez subwooferu (protože si myslím, že v panelákovým bytě tyhle repro zastanou basy dostatečně a subwoofer nebudu potřebovat, a případně se dá dokoupit dodatečně), zajímavej je taky tenhle set i se SW JBL BALBOA SET. K tomu je samozřejmě potřeba receiver, ten zatím nemám konkrétní vybranej. V ideálním případě je dobrý mít repro magneticky stíněný (což ty repro Northridge E80 jsou) čímž se omezí jejich rušení např. wifi, mobilem nebo CRT televizí (u LCD tel. není problém).

Napiš případně, jakou máš základní desku, jakou zvukovku (pokud to není integrovaná), jakou přesně máš grafickou a TV kartu, což jsou důležítý věci při tomhle rozhodování. A pokud do toho chcše investovat do 50.000, tak už by se tam IMHO receiver a celkem slušný repro k tý televizi vešly.


Ohledně televize, snaž se najít něco s S-PVA panelem, bohužel výrobci tyhle údaje většinou moc neuvádějí a dokonce občas i stejnej model vyrábějí s různými typy obrazovek :o. I když A-MVA jsou taky relativně ok, ale S-PVA jsou (údajně) lepší (ale neni to velkej rozdíl, někde jsem teď našel, že novější A-MVA jsou zase lepší než starší S-PVA, takže je to asi jedno). S-IPS nejsou taky úplně špatný co se týče barev, ale při zvětšování úhlu pohledu jdou barvy trochu do žluta (vidím to např. na svým PC monitoru, kterej je S-IPS). S-IPS panely dělá LG, jsou levnější, ale doporučuju se soustředit na něco od Samsungu nebo Panasonicu (cenově vychází asi nejlíp Samsung a má celkem dobrý panely).

Já konkrétně mám Samsung LE40N87BD, ale ten už v podstatě nejde sehnat (chtěl jsem něco s matným displejem, pokud budeš mít TV proti oknu, tak doporučuju taky něco s matným, pokud bude bokem k oknu tak nevadí ani s lesklým, kterej má někdo radši).
r34ktor (7477)|11.6.2008 10:51
[QUOTE=Dojigiri;131184]graf. karta (a TV už tuplem ne) ti do HDMI určitě nepouští zvuk, to zatim PC grafiky (bohužel) neumí.[/QUOTE]
Samozřejmě že umí. Namátkou např. řada ATI HD 2900 (ta má zvukový kodek integrovaný přímo na kartě). U jiných modelů je možné interně propojit grafickou kartu se zvukovou pomocí HDMI SPDIF kablíku.
Dojigiri (1629)|11.6.2008 11:06
To zní zajímavě, zkusím to ještě pohledat, v odkazu není jasný, jestli je ta HD 2900 skutečně schopná posílat nerozkódovanej formát TrueHD apod. přes HDMI nebo jestli to posílá jenom v 5.1 AC3 (jak je v tý specifikaci uvedený). Pokud je to skutečně jenom 5.1 AC3, tak tam je zvuková kvalita myslím ještě o něco horší než DTS formát.

// EDIT: Tak jsem našel něco málo, aby karta byla schopná posílat přes HDMI nový formáty bezztrátovýho audia (TrueHD, DTS-HD atd.), musela by mít HDMI verze 1.3, což se (co jsem našel) zatím žádná nevyrábí - o HDMI v HD 2900 jsem našel následující, což moc povzbudivě nezní:
[indent]But of more note is that this is an HDMI 1.2 port rather than 1.3, which means that there’s no support for Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD or DTS HD Master Audio. Whether the inability to output the latest batch of lossless surround codecs is a major issue is debatable, since anyone who’s thinking about putting a home cinema system together that supports those codecs is unlikely to be using a PC as their source device. (http://www.trustedreviews.com/graphics/review/2007/05/16/AMD-Radeon-HD-2900-XT/p7)[/indent]

Ale máš samozřejmě pravdu v tom, že zvuk do HDMI dostat lze, ovšem ne v plný HD kvalitě (což jsem měl na mysli, ale špatně jsem to vyjádřil). Přidávání zvuku do HDMI probíhá za spolupráce např. s PowerDVD, který to zřejmě downmixuje na DTS 5.1 (resp. vybírá DTS 5.1 nebo AC3 zvukovej zdroj). Ale jak už jsem řekl, IMHO v běžném prostředí (zvukově zarušeném hlukem zvenku apod.) je DTS 5.1 dostatečně kvalitní.
V principu je tedy jedno jestli se použije zvuk z HDMI nebo se zvuk vezme externě přes SPDIF.


// EDIT: ještě doplnění, další zvukovka zvládající přidání HD audio streamů v plný kvalitě do HDMI je Auzentech HDMI X-Tension
r34ktor (7477)|11.6.2008 18:40
Ono s TrueHD je to na PC momentálně špatné. Našel jsem vlákno s užitečnými odkazy a informacemi, kde se daná problematika diskutuje.