reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nejde zformátovat SATA 3.0 Gb/s disk přes řadič na NTFS!

borshop (6)|24.5.2006 13:10
Potřebuju poradit. Mám Serial ATA 3.0 Gb/s disk 250GB WD2500KS připojen přes PCI SATA řadič v počítači. Systém všechno v pohodě rozezná, nainstaluje ovladače, všechno úplně ideálně. Jenže nejde zformátovat ten disk. Zkoušel jsem přes správce disků na něm vytvářet různé oddíly a nic nepomáhá, vždy proběhne celé formátování a při 100% napíše že operace formátování se nezdařila. Zkoušel jsem to i přes instalátor WinXP, i přes příkazový řádek, přes tento počítač a nic. Dokonce jsem zkusil i low-level format disku - ten proběhl v pořádku, ale disk stále nejde zformátovat. Převedl jsem jej dle přání WinXP na dynamický svazek a taky nic. Zkoušel jsem i pomocné utility od WD (data lifeguard tools, wd diagnostics - oboje prošlo v pohodě - žádné chyby). Nepochopitelně šel disk zformátovat jako FAT32 (jeho první partition - 60GB) i když pokud vím tak FAT32 má podporovat jen do 32GB partition? totéž i druhý a třetí partition po 30GB v pohodě, ale 117GB zbývajících už na FAT32 nejde (jedině zase rozdělit na menší). Jenže já nechci mít disk rozdělený na 8 x 30GB partition typu FAT32... tak to mám teď a funguje to, ale není to nejlepší řešení. Formátování nebo konverze na NTFS havaruje vždycky. Nevíte co s tím? Nevypadá to na chybu hardware, spíš nějaký problém s nastavením. Díky
eraser (0)|24.5.2006 13:52
S týmto problémom som sa už stretol, resp. o ňom počul. V tvojom prípade by som vyskúšal prepnúť disk do režimu SATA 1.5 Gb/s.
borshop (6)|24.5.2006 16:43
Díky za radu, ale bohužel, disk je najumperovaný tak aby běžel v SATA/150 režimu, takže v tomhle problém nebude. Nějaký další nápad?
eraser (0)|25.5.2006 12:04
Ten tvoj Windows XP obsahuje už integrovaný Service Pack?
borshop (6)|25.5.2006 18:33
Ano mám tam integrovaný SP2
eraser (0)|26.5.2006 17:15
V takomto prípade mi neostáva iné, než ti poradiť spôsob, akým by som skúsil zistiť, čo tomu je.

1. skús si zohnať iný SATA disk a vyskúšať ho u seba naformátovať na NTFS systém súborov.

2. ten tvoj disk napoj na SATA radič, najlepšie integrovaný na doske a skús ho naformátovať tam, čiže na inom PC.

Význam týchto dvoch testov je určite jasný, takže ho netreba viacej komentovať.