reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Odinstalace Vist

GRACHUS (10)|13.6.2008 14:24
Mám dotázek,nainstaloval jsem si na druhej hadr na vyzkoušení visty,jenže ted nevim jak se jich zbavit,format disku nepripada v uvahu a z XP mi nejdou odstranit.Poradí někdo?předem děkuji.
Smeli (2302)|13.6.2008 14:37
Vymazat...
Dojigiri (1629)|13.6.2008 14:43
Pokud bys to chtěl dát úplně do původního stavu, bylo by asi zapotřebí obnovit boot loader Windows XP, kterej se ti nejspíš přepsal loaderem Visty. Ale v principu stačí ponechat loader Visty a Vistu smazat, akorát by bylo třeba vymazat položku Visty a nechat jenom XP (potíž je pak v tom, že XP s tim pak nebude umět pracovat ale v principu neni třeba tam něco měnit, akorát nepůjdou dělat takový vtipy jako PAE, měnit typ ochrany Data Execution apod. možná bude problém i s bootem do nouzovýho režimu).

Boot loader XP lze obnovit z instalačního CD (je to nějaká z voleb opravy systému ale teď z hlavy nevim přesnej postup).
GRACHUS (10)|13.6.2008 14:44
To smeli:Opravdu vyčerpávající odpoved,mohl by jsi mi prosím říct jak?Když dám odstranit tak přístup byl odepřen.
GRACHUS (10)|13.6.2008 14:47
netuším jak je vymazat.Mám dva hadry,jedny XP a druhý Visty.Pri startu mi to nabizi vista a starší verze windows.To je boot od Vist?Jde mi hlavne o ty data která mam na zaloznim disku i s vistami.O ty nemuzu prijit a zaloha nepripadá v uvahu(neni kam).
Dojigiri (1629)|13.6.2008 14:49
Ten druhej disk kam je nainstalována Vista nelze přeformátovat? Jsou tam ještě nejaký další data? Pokud jo, některý adresáře Visty možná nepůjdou z XP snadno odstranit; už u XP má např. složka "System Volume Information" oprávnění pouze pro SYSTEM, takže ani administrátor nemá oprávnění tuto složku mazat, ve Vistě může být takových víc i v systému, s tím nemám konkrétní zkušenost, Vistu jsem ještě nikdy nepoužíval.

U adresářů, který nejdou vymazat z XP (pod Administrátorským účtem), otevři 2. tlač. Vlastnosti, a záložka Zabezpečení (v XP Pro, pokud je to XP Home, tahle záložka tam nebude a neznám postup jakým by to šlo bez formátu *) a pokud tam neni Administrators, klepni na Přidat a zadej Administrators a zaškrtni Plná kontrola (pokud by to nešlo, je nutný převzít vlastnictví složky v rozšířených nastaveních zabezpečení).

[QUOTE=GRACHUS;131834]Pri startu mi to nabizi vista a starší verze windows.To je boot od Vist?.[/QUOTE] Ano, to je boot loader Visty, kterej přepsal (= zničil) původní boot loader XP.

*) pokud tam tahle záložka není ani pod XP Professional, je ještě nutný zapnout rozšířený nastavení zabezpečení, a to: otevřít jakoukoliv složku (např. Tento počítač), v menu Nástroje/Nastavení složky, 2. záložka Zobrazit, odškrtnout "použít zjednodušené sdílení"
GRACHUS (10)|13.6.2008 14:59
No mám XP home.To si me teda nepotesil.Tak to asi vypadá že bez formatu to nepujde co?
To neexistuje nejaky program,ktery dokaze smazat chranena data?
Dojigiri (1629)|13.6.2008 15:07
Který složky konkrétně nejdou smazat?

Jinak na obnovu boot loaderu Windows XP jsem našel následující:

nabootovat instalační CD windows XP a zvolit Recovery Console (česky asi Opravná konzole), volí se pak přihlášení k systému, takže se přihlásit do nainstalovaných Windows XP helsem administrátora.

Pak zadat příkazy:
[code]
bootcfg /rebuild
fixboot
fixmbr
[/code]
a nakonec "exit" :)

mělo by to obnovit bootloader XP.


Oprávnění by i pod XP Home snad mělo jít změnit příkazem CACLS, např.

cacls "D:\Adresar co nejde smazat" /T /G Administrators:F

by měl přidat plný oprávnění administrátorům pro adresář "D:\Adresar co nejde smazat" a všechny jeho podadresáře a soubory uvnitř. Takže by to mohlo jít i bez formátu, záleží jestli má XP Home příkaz CACLS (pokud napíše "neznámý příkaz" tak ho nemá)
GRACHUS (10)|13.6.2008 15:13
Složky users a prakticky cela složka windows.Proste to co potrebuje aby to jelo nejde smazat.Jinak děkuji za navod.Cením si toho.
Dojigiri (1629)|13.6.2008 15:19
A děláš to určitě z XP a pod administrátorem? Zkus např. spustit ten
cacls D:\Windows /T /G Administrators:F
(nebo jaký je písmeno disku) a potom ho zkusit smazat.

(přímo z Visty samozřejmě její adresáře nepůjdou smazat! musí se to dělat ze systému kterej chceš ponechat tj. XP)
GRACHUS (10)|13.6.2008 15:27
Jo delam to z xp home pod administratorem.Ten prikaz zna,ale nevim jak to presne napsat,konkretne disk kde jsou visty je C.Muj hlavni je E.
Dojigiri (1629)|13.6.2008 15:36
Eeeeee... jakže? Disk kde je to XP (jeho složka Windows) je E? Když jsi tvrdil, že sis nainstaloval na druhej HDD Vistu na vyzkoušení, tak jsem předpokládal, že ty XP už tam byly předtím a v takovým případě by měly mít písmeno C: a ta Vista by měla bejt na disku D: E: apod (pokud se spustí XP) ... jseš si jistej, že mažeš složku těch Vist který chceš smazat a ne toho XP který chceš ponechat?

Nejlíp bude, když spustíš příkazy:
[code]
dir C:\ /a > DriveC.txt
dir E:\ /a > DriveE.txt
[/code]
a dáš sem obsah souborů DriveC.txt a DriveE.txt (buď jako přílohu nebo je sem zkopíruj) ať víme, jak to vlastně je...
GRACHUS (10)|13.6.2008 15:41
Řikám to správně,musel jsem nedávno přeinstalovat XP a koupil jsem novější hardisk,který jsem pridal ke stavajícímu a ten starší na kterém byli Xp jsem vyhodil,ten co zustal,nevim jakou záhadou se z něj stalo C,ale jelikož jsem tam měl plno dat,musel jsem instalovat na ten novej a ten se hlásil jako E.Bohužel se nedalo nic dělat.Přiznávam se,je to trošku matoucí ale E je můj hlavní a C je založní.Tak asi takhle:)
Dojigiri (1629)|13.6.2008 15:55
Ach tak. No tak v tom případě mažeš asi správně z C: ale je teda otázka proč to nejde.
Mělo by se teda zadat
cacls C:\Windows /T /G Administrators:F
(pokud napíšeš tenhle příkaz, buď to proběhne dobře nebo napíše nějakou chybu?)
a pak zkusit C:\Windows smazat - jde to?

Konfigurace se systémem na E: je sice podivná, ale v principu lze a pokud ti to nevadí tak nic proti (já osobně bych to asi nesnes a přeinstaloval bych si XP na C: :D ale to záleží na tobě, byla by ale nutná nová instalace)
GRACHUS (10)|13.6.2008 16:02
Psal jsem ti SZ.
pas!k (3765)|13.6.2008 16:11
Prvni co bych udelal byt tebou bych si pujcil disk a ty data odzalohoval .. Nic proti ale z te debaty co tu sleduji to tak nejspis dopadne :) Jistota je jistota az buds mit sva data v bezpeci poustej se do nejakych pokrocilejsich akci .. pokud budes stale tvrdit ze neni kam .. pripomen si jak moc jsou pro tebe data na disku s vistama dulezite :) Pak staci jeden format .. opravit boot a ses spokojenej .. podle me jedine spravne reseni ;)
GRACHUS (10)|13.6.2008 17:46
Takže velice děkuji uživateli Dojigiri,ktery se me ujal pres icq a i pres jeho veskerou snahu nakonec vyšlo najevo,že to prostě u mě nejde.Takže konečne řešeni je toto:Nakup HDD 500GB,zaloha obou disku,jelikoz se neda opravit boot win xp,format obou hdd a nova cista instalace.Apson mam co delat do nedele:D
Smeli (2302)|13.6.2008 17:47
Obávám se, že visty se chrání proti vymázání, i obyčejný uživatel vist má trošku problém hrabat se na systémovém disku - konkrétně složky program files a windows. Takže, buď to, jakýmsi způsobem získáš práva na přístup na druhý disk tak, aby si s nimi mohl dělat třeba i harakiri, nebo prostě formát.

[QUOTE]Boot your computer in to Windows XP.
Ensure you have the Vista DVD image emulated or in the DVD drive.
Go to “Start” and “Run”. Type in “e:\boot\bootsect.exe /nt52 ALL /force” (without quotes, and replacing e: with the drive letter of your Vista DVD).
Restart the computer, and you will notice the boot selection menu is gone.
Format the partition/drive where you had Vista installed.
Remove two files (Boot.BAK & Bootsect.BAK) on your XP drive’s root folder (C:), these were backup files of your previous bootloader, now no longer useful.
Optional: Restart to ensure it still works.
Use your partition software to merge your partitions together.[/QUOTE]

Případně tento web: http://www.windowsreinstall.com/
GRACHUS (10)|13.6.2008 17:54
Visty už nikdy,stači že je mam na notasu.Nakup noveho HDD to nastesti vyresilo.
Logout (4018)|13.6.2008 18:21
Stejnej problém můžeš mít po instalaci XP. Fór je v tom, že když naisntaluješ do jednoho oddílu víc OS, tak každej tam má vlastní uživatele, takže k některejm souborům z jednoho OS nemáš přístup z druhýho OS.
Nejjednodušší řešení je sehnat nějakou linuxovou distribuci, která umí zápis na NTFS (např. ubuntu), nabootovat z něj, přimountovat ten disk a ty soubory smazat.
Osobně jsem takhle už pár počítačů čistil.
Dojigiri (1629)|13.6.2008 21:07
Řešili jsme mimo jiné problém, že se pro instalaci XP Home nešlo přihlásit do recovery console, protože neakceptovala žádný administrátorský heslo, ani prázdný. S XP Home nemám v tomhle směru žádný zkušenosti, takže jsem předpokládal, že při instalaci XP bylo zadaný nějaký heslo pro administrátora a zapomenuto (protože do XP Home se běžným způsobem nelze přihlásit pod Admin účet).

Ovšem teď jsem narazil na jednu zajímavost, která mě trochu překvapila a jedná se o významnej bezpečnostní problém - heslo administrátora se při instalaci Windows XP Home údajně nikde nezadává a je snad pořád nastaveno jako prázdný, podle http://www.xmaestro.com/view.php?nazevclanku=chyba-zabezpeceni-u-windows-xp-home&cisloclanku=2006110021

Pak mě ovšem trochu mate, proč se k instanci XP nešlo v recovery console přihlásit prázdným heslem?

Jinak co se týče přeinstalace, IMHO by stačilo přeinstalovat XP na C přes tu Vistu, a to bez formátu disku (je teda otázka, jestli by to šlo, ale mohlo by), instalace by si měla vymazat konfliktní adresáře Windows a Program Files před instalací sama (a pokud jsou data jinde, tak by nemělo dojít ke ztrátě dat v jiných adresářích, ale samozřejmě záloha i v tom případě rozhodně neni na škodu). Ale ozálohování dat a nová instalace na C s přeformátováním disku je samozřejmě nejčistější řešení.
Logout (4018)|13.6.2008 21:10
to Dojigirl: No právě pokud to nainstaluješ takhle přes sebe, tak ti na tom disku můžou zůstat nesmazatelný soubory, ke kterejm nebude mít nikdo práva. Právě systém (přinejmenším WINDOWS, documents and setting a program files) chce před reinstalaci smazat (nechce-li člověk formátovat).
Dojigiri (1629)|13.6.2008 21:19
Jojo, s právama je to v XP Home dost problém. Je to funkční řešení, pokud opravdu není kam data dát, ale jak říkáš, ideální to není, sám pokaždý taky vždycky přeformátovávám - a to bez nutnosti zálohy dat, který mám na jiný partition.

Proto moje doporučení pokud se to bude přeformátovávat je smazat při instalaci původní jednotku C, která je očividně přes celej disk, a vytvořit jednu menší na systém cca 30GB, a druhou na data na zbytek disku. Pak nebude problém jednotku se systémem při přeinstalaci přeformátovávat a přitom zachovat data na druhý jednotce (sám takhle pokaždý vytvářím jednotky, pokud např. někomu stavím nebo přeinstalovávám počítač).