reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Výběr staršího tabletu s klávesnicí - IBM X41?

Bajdik (47)|13.6.2008 23:16
Zdravím,
rád bych si udělal takovou větší radost a pořídil si nějaký starší (použitý) tablet - ovšem s klávesnicí, aby to byl jinak použitelný laptop.

Chystám se to koupit z eBay, zatím se mi velmi líbí kousek od IBM - X41 Tablet.
Velmi důležitá je pro mě bohužel cena, která by neměla být vyšší než 650$ (takže se clem a poštovným tak 15.000Kč).

Kdyby někdo věděl o nějakém dalším modelu, pište prosím :-)

Využití - hlavně na psaní sešitů ve škole, brouzdání po netu a občas nějaká jednoduší hra.
Rád bych se vyvaroval starších chipsetů než Intel 855 a ekvivalent - tj nejlepší by byl nějaký novější Intel Centrino s 2MB cache pamětí.
Velikost displeje max 13", ten IBM má 12" LCD.

Předem děkuji za jakékoliv příspěvky.
eraser (0)|14.6.2008 00:54
Ak ho využiješ, tak IBM X41 Tablet je isto dobrá voľba. Ešte sa pozri po domácich predajcoch, ktorí vozia repasované notebooky priamo z USA, či nemajú tento kúsok v ponuke, pretože oni ho nielenže predávajú za slušnú cenu, ale dávajú do neho novú batériu a taktiež niekoľko mesačnú záruku.

Ja som nedávno kúpil známej T43 a bol som veľmi spokojný s prístupom na USAnotebook.cz a pokiaľ zhánaš Thinkpad, tak by som sa im ozval, najlepšie priamo na pána Honsu, pretože on má prehľad o platných ponukách. Stránka je totiž slabo aktualizovaná.
Bajdik (47)|14.6.2008 01:10
Na USAnotebook.cz jsem byl před nedávnem. Jak jsem se koukal na jejich ceny, tak nedotykový X41 tam mají za 15tisíc, což je dost "nehorázná" suma. Tablet by měli možná i za 2x tolik. Zaruka vetsinou byva chvili jeste i od IBM. Zatím tedy 2:0 pro IBM, rád bych, kdyby někdo napsal i nějakého konkurenta, ať to není monopol :)
eraser (0)|14.6.2008 01:16
Tak pokiaľ sa s nimi nespojíš, tak nič neuzatváraj, pretože ja som tiež pozeral na jednotlivé ceny a konfigurácie, no všetko bolo staré, už neplatné. Pokiaľ by Tablet mali, tak ešte počítaj s tou zárukou priamo u nich, takže žiadne zbytočné vybavovačky, nová batéria tiež dačo stojí, no a pokiaľ by si to bral z USA, tak nezabudni na kábel pre adaptér, ten sa dá zohnať za pár korún. Adaptér zvláda 100-240V, takže tam je to pohoda.

Akú má presne konfiguráciu ten Table, čo si našiel na eBay?
Bajdik (47)|14.6.2008 10:24
Už jsem z Ameriky objednával T40, vyšlo mě to přibližně na 6.500Kč. Adaptér jsem použil z radia, mají stejnou koncovku :-))
Večer jsem jim psal, sice byla cena o něco nižší: 19.500Kč, ale dávat dvacet tisíc za použitou věc?
Já myslím, že to už je opravdu moc.

Na ebay to je většinou v konfiguraci:
CPU: Intel Pentium M 778 1.6 GHz
RAM: 512-1536MB (záleží na tom, kdo kdy prodává, každopádně giga ram je otázka 500Kč :-)
DISK: 40-60GB Hitachi 4200rpm (to bude asi bída :-)) )
Grafika by tam měla být Intel GMA 900, Wifi b/g, některé mají bluetooth.
Operační systém: Microsoft Windows XP Tablet PC Edition 2005
xmarek (1676)|14.6.2008 11:40
Nechci vás odrazovat od koupi tabletu, ale doporučuji Vám si práci s tabletem nejprve vyzkoušet. Většina lidí co si koupila tablet jej pak ve výsledku nevyužila (hodí se spíš slovo nepoužívala). Cena je daná použitou technologií při výrobě display-e. Ještě donedávna byla koupě dotykového display-e nemalou investicí. Na co vás chci upozornit je rozlišení display-e např X řady IBM, maximum je 1024 x 768. A to nehovořím o pozorovacích úhlech a kvalitě zobrazení, což je pro práci s tabletem důležité. Tam by vás mohlo taky u firmy IBM čekat velké zklamání. Dále pokud se rozhodnete pro koupi tabletu si zjistěte zdali je součásti dock. Všechny tyto notebooky měly externí mechaniky a nikde není řečeno, že jsou součásti dodávky. Pokud budu zmiňovat výkon tabletu tak nečekéjte žádný zázrak, vše je podřízeno jedinému cíli a to je mobilitě. Na hry to opravdu není.

Co je za potřebí zmínit je záruka na takto koupený notebook, jelikož cena opravy se může rovnat a někdy i převýší cenu takto zakoupeného notebooku.

Prostě když to zesumíruji tak jsou tablety hodně okrajovou záležitostí a podle množství typů na trhu soudě i technologií, která je určena k pomalému zániku. Důvodem je stále větší popularita širokoúhlých display-ů :cry, které tlačí na cenu drahších technologií takovou měrou, že výrobci postupně opouštějí tuto pro ně nezajímavou oblast na trhu.

Závěr: Pro účely psaní Vám poslouží daleko levnější PDA.

==========================================================================
Berte to pouze jako radu, nesnažím se vám vymluvit koupi. :D
Bajdik (47)|14.6.2008 15:34
Měl jsem tu čest chvíli pracovat na X61, což je novější typ Tabletu. Ten je výrazně dražší, takže proto raději volím ten X41. Rozlišení je pro 12" LCD displej naprosto použitelné. Jakékoliv vyšší rozlišení by spíš "kazilo" zrak.
Nejsem zastánce 1680x1050 na 15" LCD. IBM mělo sice dost nízký jas, což je bohužel teď v létě nevýhodou.

Dock mě nijak netrápí, jak často používáte DVD mechaniku? Já takřka vůbec, každopádně investice do externí DVD/CDRW není nijak vysoká.

Nehodlám hrát Crysis, s Intel GMA jsem už měl tu čest a Asusu EEE ( ze kterého právě píšu ).

Psát na PDA zápisky ze školy? To by byla sebevražda! :-))
Richmond (8084)|14.6.2008 15:43
x61 se mi moooc libi, mel jsem ho par dni na odskouseni a muzu rict ze celkem spicka, ale cena je dost brutalni. kdybych potreboval neco rychlejsiho a vetsiho nez je muj dosavadni umpc tak bych ho radil na 1. misto, s ohledem na cenu je mozna asus lepsi, ale konstrukcne bych spis veril ibmku. s tim jasem je to podobne jako pda vs mobil > co jsem videl tak zadnej dotykac neni lepsi nez klasicky lcd, ale to je tim ze u dotykace je navic dotekova kryci/ochranna folie, dotekova folie a jeste misto skla plexisklo
Bajdik (47)|14.6.2008 20:21
X61 designově vychází hodně z X41, jsou více než hodně podobné.
Cena X61čky je opravdu už závratně vysoká :)

Já jsem viděl jeden nádhernej dotykac, co byl na PDA Fujitsu - fakt nadhera :)
Ale to už je mimo téma, byl bych docela rád, kdyby někdo napsal i konkurenty toho IBMka, já nikde nic ekvivalentního nenašel.
eraser (0)|15.6.2008 00:11
Tiež neobľubujem vysoké rozlíšenia na malých uhlopriečkach, pričom by som ešte podotkol, že nízky jas nutno skontrolovať v BIOSe, pretože tam sa bežne nachádza položka pre nastavenie Brightness, ktoré nie je defaultne na hodnote High.
Richmond (8084)|15.6.2008 01:00
se srollem nemam problem (a to mam 800x480) nicmene rozliseni 1024 a vys bych dbes uprednostnil, 1024x600 je na dotykac optimum. btw fujistsu jsou good, ale s tema tabletama nic moc > velky pristorje (s porovnanim na fyizickou velikosti), ta tuzka v displeji zabira oproti asusu dost mista.
Richmond (8084)|15.6.2008 01:29
v biosu si moc mezastaluijes - neni co, maximalne tak boot... vse se ridi pres klavesu FN + hotkey (FN+S >>> Switch video outu apod. (AMI BIOS) s pda je to uplne jinak nez s pc, ale na to tu jsou thready. co jsem mel moznost videt/odskouset tak ma nejlepsi displeje HTC. ani fujitsu 560 (PDA) na ne nema s dvojnsobkem pixelu. (640x480 vs 320x240). x61 je good >>> muj favorit.
Bajdik (47)|15.6.2008 09:25
Jenže X61 je 2x dražší a já Core 2 Duo fakt nepotřebuju :-)
Kdyby měl někdo praktickou zkušenost s X41čkou, byl bych rád, kdyby se třeba i ozval.

Jak vidim, tak žádná konkurence tabletům od IBM není? ;-)
Richmond (8084)|15.6.2008 15:05
ale je, asus nebo fujitsu
Bajdik (47)|15.6.2008 17:17
A nějaké konkrétní modely?
Samozřejmě starší, s bazarovou cenou (v ČR) do 20.000Kč.
Richmond (8084)|15.6.2008 19:09
si vyber, pak projed inzeraty ;-)
Greepmaster (1)|30.9.2008 12:40
Dobry den...osobne jsem si koupil tenhle tablet a jsem s nim nad miru spokojen. Pred nim jsem mel ibm R radu a uz nikdy od ibm asi neodejdu, coz me paradoxne desi do budoucna....ptz jiny znacky chrli uz dnes 13" sirokouhle notebooky opravdu malych rozmeru. No, abych se dostal k memu milovanemu tabletu. Nekdo tam psal cosi o pozorovacich uhlech. Takze bych zacal tim, ze diky tomu ze je to tablet jsou ty uhly uplne dokonaly!!!! a za to se zarucim, klidne predvedu. (problem z jasem za denniho svetla samo zustava, ale to nema s uhlama nic spolecnyho). Navic u tabletu je oproti obyc x41 displej krytej jeste plastem po kterym se jezdi perem. Zpracovani je dokonaly!!! co ze notebok vypada jak cerna krabice(krabicka).
Jedina vec co me mrzi je osvetleni klavesnice, ktere tady proste kuli otocnymu displeji neni. S osmi clankovou baterii notes opravdu vydrzi. Jinak je to ibm takze clovek nemusi s notesem zachazet v rukavickach, ikdyz mi tablet prijde preci jen krehci. ale za displej ho normalne nosim. U klasickych X je preci jen displej pri zavrenem krytu, podle me, vic chranenej. Kamarad ma obyc X a kolikrat uz na nej nekdo omylem stoupnul, sednul atd. U tabletu bych to zas tak nehrotil.

Srovnavat muzu jen s jakymsi acerem, ale to je uplne neco jinyho. Jediny co se dalo srovnat byl asi fakt pro nekoho libivejsi design kdyz byl zmineny acer novej. Ja ho videl po dvou letech pouzivani a tak, co se tyce povrchu, doskrabanej sedej vrzavej notebook jsme v ruce nikdy nemel. Takze me to ujistilo v tom, ze je lepsi mit IBM, ktery je v podstate porad stejny a neni na nem do budoucna zas tak moc videt opouzivanost.

Takze kdyz to shrnu je to ultimatni !pracovni nastroj! ktery bude vzdy fungovat!

Navic pokud je notes v zaruce tak servis je opravdu na spickove urovni. I kdyz u nas ve vychodni evrope vam budou chvili tvrdit ze vam neco nevymeni ptz jste si to rozbil sam. Pak zajdete do jinyho oficialniho servisu a tam bez reci objednaji novy dil a vymeni...a nikoho vubec nezajima jestli ono to samo ci ne. Je to proste v zaruce a hotovo.