reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

výměna kondenzátorů v zesilovači

Jiziii (796)|14.6.2008 10:58
Potřeboval bych poradit jestli kondenzátor s takhle ohořelím vývodem je funkční (apodle mě ne ale nemám zkoušečku na kondiky) - viz příloha. omlouvám se za špatnou kvalitu
A pro upřesnění - zesilovač transiwatt studio 140, je už pěkně starej a ty kondíky vypadaj uplně jinak než dnešní.
A eště bych chtěl poradit jakou značku kondíků bych tam moh dát (jestli to není jiný než u compu)
a kde se daj dyštak náký lepší kondíky sehnat v hradci králové (vím o GESu , AME a hobby u nádra - ale nevim jestli tam prodávaj něco pořádnýho
DSC00023.JPG
crasher.km (919)|14.6.2008 11:01
změř jeho ohmický odpor ;) jestli bude OL ,tak seš za vodou ,jestlitam bude nějaký odpor ,tak je přešvihlej ;)
Jiziii (796)|14.6.2008 11:15
Odpor sem zkoušel ve škole přece jen pozor dávám takže odpor není - teda není proraženej kondik
pavel_p (993)|14.6.2008 11:34
Pro stejnosměrný napětí je odpor kondenzátoru dost vysoký a nežádoucí. Dá se odhadnout z doby samovolného vybíjení.

Vypadá to na starý svitkový kondenzátor, zkus se podívat na katalog GESu jestli nemají nějaký s identickou kapacitou a stejnou nebo mírně vyšší hodnotou max. napětí. Případně se zkus podívat na keramické.

EDIT: nemá to jen tak náhodou něco, co by mohlo naznačovat, že záleží na polaritě (proužek na jedné straně, označení +) ?
crasher.km (919)|14.6.2008 11:35
Mno jestliže ale odpor nemá ,tak je prošvihej ... teď sem se trochu zamotal,ale snad by měl mít nekonečně velkej (jasný ,že není dokonalý dielektrikum),nebo co nejmenší ... jestli že tam není žádný odpor,tak by měl být pryč ne ? Je tu nějakej další elektrikář ? mě se to teď popletlo :(
Jiziii (796)|14.6.2008 13:11
jj je polarizovanej má plusko
no a s tim odporem myslel sem to tak že když se měří odpor na kondiku tak mi to ukazuje zě že jeko není propojený obvod, prostě kdyby byl proraženej tak by vodil a měl by nákej odpor
pavel_p (993)|14.6.2008 13:44
Aha, tak špatný odhad. V tom případě ho nahraď nějakým odpovídajícím elektrolytem, axiální být nemusí. Akorát nevím, na co byl původní kondenzátor použit a jestli má být nahrazen nějakým low-ESR nebo stačí opravdu cokoliv. Další rady přenechám někomu kompetnetnímu.
Jiziii (796)|20.6.2008 21:32
Tak sem to vyměnil fšecko a jak to najednou hraje krásně bez šumění
Kondíky atd sem nakonec koupil v GESu za 48korun :-D
IXOXI (145)|21.6.2008 08:49
[QUOTE=pavel_p;132117] Akorát nevím, na co byl původní kondenzátor použit a jestli má být nahrazen nějakým low-ESR nebo stačí opravdu cokoliv.[/QUOTE]

Low-ESR do zesilovače rozhodně ne, zvláště ne do transiwattu.
Low-ESR se hodí do spínaných zdrojů.
Do zesilovačů jsou zvláštní audio kondíky. Např. Elna.
-HoNY- (557)|22.6.2008 12:28
Já bych tam dal Jamicon (http://www.gme.cz) nebo Chemicon (http://www.ecom.cz).

Ale co se tak dívám, tak v AME mají i Elny :thumb
http://www.ame.cz/?param=ukaz&tab=cenik&li=oddo