reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ntb+Pc...Wifi nebo drát?

cenelu (106)|14.6.2008 12:41
Ahoj,
chtěl bych se vás zeptat co byste zvolili v tomhle případě:
V pokoji mám stolní PC, které je nyní připojeno k internetu přes ADSl USB modem (od O2).
V tom stejném pokoji (občas někde po bytě :) ) mám notebook, který bych chtěl připojit taky k internetu.
Nevím jestli mám zvolit drát a co bych k tomu musel vše přikoupit nebo zvolit Wifi a také co k němu přikoupit.
Jsem v tomhle úplný začátečník a tak se chci také zeptat, Wifi připojení nikde v dosahu nemám, tak dá se k Wifi připojit (samozrejmně když dokoupím určité věci)?
Dojigiri (1629)|14.6.2008 13:07
A notebook má wifi kartu? (nebo jestli nevíš sem opiš výrobce a model NB). Ten ADSL modem je co zač? (model) má jenom USB nebo i síťovej UTP konektor?

A s tim nb jsi často někde různě nebo jsi většinou na stejným místě? nb asi nejlíp připojovat opravdu přes wifi, pokud se mění pozice, ale počítat s tím, že je cca 2-3x pomalejší přenos než přes drát (pokud neberem v úvahu Gb drát, jinak je poměr ještě výraznější). Potřeboval bys buď wifi switch nebo nejlíp router, a pokud je ten ADSL modem skutečně jenom USB tak buď jinej modem, nebo wifi router kombinovanej s ADSL modemem, nebo aspoň wifi síťovku do toho hlavního PC (a internet sdílet z něj, ale to má nevýhodu, že by musel bejt zapnutej hlavní počítač, pokud bys chtěl na inet).

Jinak wifi router mívá standardně i 4 konektory pro připojení drátem, takže lze připojení notebooku kombinovat (tj. na nějakým stabilním místě kde jsi s ním většinou mít vyvedenej drát, a pokud s nim seš příležitostně někde jinde tak potom se připojovat wifi).
crasher.km (919)|14.6.2008 13:26
Jsou 3 možnosti
  • za prvé- koupit drát ( otázka cca 50kč) a být připojený přez PC - internet na NTB ti pojede jenom ,když budeš mít zaplé PC.
  • za druhé- koupit WIFI kartu do pc ( otázka 400kč) a být připojený přez PC - internet na NTB ti pojede jenom ,když budeš mít zaplé PC.
  • za třetí- koupit Acces Point ,který tě výjde sice na 1300,ale budeš moct být připojený na NTB ,ikdyž bude PC vyplé,má lepší signál,než wifi karta do PC.Dá se k němu připojit nespočet NTB a 4 PC. má integrovaný firewall ....... Nejlepší řešení
|Mio| (1333)|14.6.2008 16:06
Ja bych koupil ADSL2+ router s Wi-fi.

PC by se pak pripojilo klasicky pres sitovou kartu LAN.
NTB by se pripojil bezdratove.

Dalsi moznosti rozsireni: 1 nebo 3 volne LAN porty a az nekolik desitek dalsich Wi-fi zarizeni.
Naklady: od 950kč (TP-LINK TD-W8900GB)
Naroky na instalaci: Zacatecnik - postup dle manualu a informaci technicke podpory O2
Logout (4018)|14.6.2008 17:23
Souhlas s mio. Jinak první crasherova varianta pro šetřivý taky připadá v úvahu, druhá má dost blbej poměr cena výkon, nad tou bych neuvažoval.
Ještě snad nad kombinací 1 a 3 - abys když budeš chtít kopírovat velký objemy mezi PC a NTB, tak abys to nedělal věčnost.
Jinak ADSL model má ještě tu výhodu, že bejvá spolehlivější než ten USB, nezatěžuje procesor počítače apod.
Další varianta je, že změníš operátora na telefon - když vychytáš dobrou akci, tak Ti ten modem daj zadarmo :-D (ale zas možná budeš muset platit přenesení čísla, chce si to spočítat, co je výhodný).
pavel_p (993)|14.6.2008 17:56
Jednoznačně v tomto případě doporučuju ADSL modem s WiFi AP. Pro přenos větších objemů dat je lepší drát, ale předpokládám, že po většinu času budeš doma používat notebook někde z gauče pro brouzdání na webu a za to pohodlí wifi stojí.
hl.hl (1387)|14.6.2008 20:25
[QUOTE=pavel_p;132198]Jednoznačně v tomto případě doporučuju ADSL modem s WiFi AP. Pro přenos větších objemů dat je lepší drát, ale předpokládám, že po většinu času budeš doma používat notebook někde z gauče pro brouzdání na webu a za to pohodlí wifi stojí.[/QUOTE]

Jj, takhle nejak bych to taky videl. Presne teda takto:
- ADSL Modem s Wifi propojit dratem na to PC (podle popisu je to dnes stejne pobliz sebe)
- NB bych se pripojoval pres Wifi na internet
- Pro pripad kopirovani dat nezo PC a NB bych nechal z toho AP koukat kabel na ktery by ses pripojil s NB

Ten ADSL AP by tudis mel mit alespon 2 porty pro pripojeni 2 pocitacu pres drat
cenelu (106)|14.6.2008 23:20
Díky moc za rady.....Mohli byste mi poslat odkaz na nějaký konkrétní ADSL modem s wifi, se kterým máte třeba zkušenosti atd.
To co jste mi tady navrhli vypadá dobře a asi do toho půjdu.
Jen mě ještě není jasný, kde se to wifi jen tak z čisna jasna vezme :).....to ten modem ho odněkud přijímá?
Jo a ještě co se týká toho O2.....budu muset něco měnit, myslím tarif nebo tak něco?
|Mio| (1333)|14.6.2008 23:34
TP-LINK TD-W8900GB-ADSL2+-Wi-Fi-Router-4xLAN-10-100-Mbps-80211g

Prave tenhle router bude vysilat a NTB bude prijimat. Sit se objevi jakmile zapnes router a nastavis si ji.
Tenhle router je takovy nejlevnejsi low end, ale je spolehlivy a pro tve pouziti plne dostacujici.
cenelu (106)|14.6.2008 23:53
Jj.....díky!A stím O2 nevíš?A ten router se do něčeho zapojí nebo stojí volně?
|Mio| (1333)|15.6.2008 11:51
ADSL Router je samostatny, stoji volne kam ho postavis a kam ti vede kablik od telefoni pripojky, taky ma svuj napajeci zdroj do zasuvky, takze abys mohl na internet z NTB nebudes muset mit pustenej PC.

Pripojis ho misto stavajiciho ADSL modemu, od nej pujde kabel do sitovky PC a elektrika do zasuvky no a pres antenku co ma ti vytvori Wi-Fi sit.

Vyhodou je ze je to jen jedno zarizeni a zvladne uplne vse co od toho potrebujes. No a stavajici modem do USB vratis zpet O2, mozna ze tim i usetris nejakou kacku mesicne.

EDIT: Tarif a O2 te v podstate nezajimaji, jen muzes vyuzit jejich technickou podporu.
Logout (4018)|15.6.2008 11:51
Tarif měnit nebudeš muset. návod na zapojení bude u routeru, ale funguje to takhle:
drát, kterej vede do usb modemu zapíchneš do určený díry ve wifi routeru. Vezmeš síťovej kabel
(aspoň jeden bejvá připojenej k routeru, nebo ho koupíš) a zapojíš ho do routeru a na druhý straně
do počítače.
Router vezme internet z toho telefoního drátu a přepošle ho na ten síťovej drát pro PC (zároveň ho přeloží tak by mu PC rozuměl) a zároveň ho začne vysílat do vzduchu (WIFI), odkud si ho chytne ten NTB.

Ještě jsem zapoměl, ten router taky budeš muset zapojit do elektřiny :-)
cenelu (106)|15.6.2008 16:09
Všem moc díky.....to je přesně ono co jsem chtěl vědět.
A ten router mám teda vzít co mně poradil Mio?
Logout (4018)|15.6.2008 16:49
Klidně - sice nejlepší pověst maj myslím Linksysy a Asusy, ale fungovat by měl každej a tendle je přecijenom levnější...
crasher.km (919)|15.6.2008 18:03
jak sem už tu psal ,doporučil bych Linksys WAG200G Wireless-G ADSL Home Gateway
Logout (4018)|15.6.2008 18:49
crasher: jo, jenže tendle lynksis stojí o 500,- víc. To je o víc než 50% víc. Obzvlášť dneska, kdy to jde objednat přes internet a vyzkoušet, jestli to je stabilní a vyhovující nebo ne, tak je zbytečný připlácet. Výhody lynksisu routeru (jako např. možnost si tam dát openwrt) nevyužije a pokud bude nestabilní nebo padat, tak ho může vrátit...
eraser (0)|15.6.2008 18:58
To behom 14 dní nezistí, takže by som radšej volil trhom overený HW, ktorý bude fungovať 24/7. Tu sa nejedná o rozdieľ 5.000 Kč, tých 500 Kč je rozumná investícia, ktorá často šetrí užívateľovi nielen čas, ale i nervy. A taktiež nemám rád reči o 2 ročnej záruke, ak musím každý tretí mesiac výrobok reklamovať a vždy čakám mesiac na vybavenie, pričom paušál za Internet mi beží nepretržito a providera nezaujíma, či mám modem na reklamácii alebo nie. Ak by som modem reklamoval len jedinýkrát, pričom platím za pripojenie 600 Kč, tak daných 5 stovák bola výborná investícia.
Logout (4018)|15.6.2008 19:19
No - todle je už asi o nátuře každýho člověka. Někdo si platí pojištění všeho, někdo ne.
Já si třeba pojištění auta platim, ale vzhledem k tomu, že za ten linksys bych si tydle krabičky koupil skoro dvě, tak mi prostě poměr cena/výkon tohodle pojištění nejpřijde nijak extra. Zatim kolem mě když lidi měly problém s ADSL modemem, tak to byl vždycky USB, že by měl někdo problém s routerem jsem zatím neslyšel, takže to pokládám za poměrně nepravděpodobný. Ale možná jsem jen nepoučenej životem....

Souhlasim - jestli chce 100% bezproblémový zařízení, ať koupí linksys. Jen si myslím, že je 99%, že mu bude fungovat i ten TD-LINK.

edit: tak už jsem to pochopil. Jde o to, že ADSL používá k připojení buď protokol PPPoA nebo PPPoE, tendle router umí druhý jmenovaný.Měly by ho používat všechny ADSL linky zřízené po dubnu 2005 a i starší prej přecházely, o změnu na PPPoE lze prej i telocom požádat.
|Mio| (1333)|15.6.2008 20:03
Protokol PPPoE a PPPoA je ciste zalezitost firmware a nepotkal jsem ADSL2 nebo 2+ zarizeni ktere by nemelo moznost vyberu mezi obema.
cenelu (106)|15.6.2008 23:41
Můžu se zeptat o čem je řeč ?:-)
hl.hl (1387)|16.6.2008 01:06
A co si treba tuto diskuzi precist? To by ti nepomohlo zjistit o cem je rec?
cenelu (106)|16.6.2008 09:56
A jak poznám, že mám protokol PPPoA nebo PPPoE?Nevím přesně jak dlouho mám ADSL linku.
Logout (4018)|16.6.2008 10:14
Nejlíp to IMHO zjistíš, když zavoláš oshit... pardon o2... a zeptáš se jich, jestli máš
linku s Annexem A nebo Annexem B (tu k novejm modemům potřebuješ). Je dost možný,
že prvotní slepice.... pardon .... slečna to nebude vědět, tak požádej ať Ti dá k telefonu
nějakého technika.
Další možnost je, že sem postneš typ modemu, kterej máš a pokusíme se to najít...

mio: PPPoE a PPPoA je záležitost firmware, ale ono se to pojí s tím, že telecom jeden standard používá
na linkách jendnoho typu a druhej na linkách druhýho typu (alespoň jak jsem vygooglil).
fakír (35)|26.6.2008 21:37
Zdravím všechny mám podobný problém jako se už řešil v tomto vláknu jen s tím rozdílem, že potřebuju vytvořit wifinu k propojení PC + NB - internet a k netu se připojuji CDMA modemem axess MVH110H, NB je Fujitsu siemens AMILO Pro s wifi
neporadil by někdo jak a s čím na to ?
Logout (4018)|27.6.2008 00:27
No, tendle problém je poměrně složitější, protože ten modem se připojuje (aspoň myslim) výhradně pomocí USB. Takže budeš potřebovat router, kterej má USB port a umí CDMA modemy. To umí některý routery nativně (např. dražší asusy), nebo i další routery, do kterej jde dát alternativní firmware. Jeden z nich je třeba tendle:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=38571
s asusem mam dobrý zkušenosti, s alternativním firmware taky, takže bych to asi řešil takhle, popř. jestli někdo doporučí jinej lepší router s podporou CDMA....
fakír (35)|13.8.2008 22:15
Tak už mám ASUS WL500gp, cdma modem Axestel, NB Fujitsu Siemens Amilo pro. Ať dělám co dělám nedaří se mi vysvětlit routru aby byla wifi stabilní vyzkoušel jsem všechny firmwery a asi všechno nastavení a rady z cdma fora, aktualizoval jsem i ovladače Intel(R) PRO/Wireless 3945ABG Network Connection v NB a pořád nic.
Pokud routr několikrát vyrestartuju tak občas wifi drží, ale většinou zachvíli spadne a na routru buď nesvítí air, ale na NB je síla signálu naplno nebo air svítí a wifi stejně nic.
Poraďte někdo co s tím už uvažuju, že k ASUSU připojím něco dalšího routr nebo tak něco kde nebude s wifi problém.

p.s. Lan jede bez problému
Logout (4018)|13.8.2008 23:03
Máš dobře nastavený zabezpečení? Zkus ho schodit např. jen na WEP, popř. na nezabezpečenou síť, jestli to bude dělat taky.
fakír (35)|13.8.2008 23:34
vyzkoušeno a bez uspěchu jen po několika restartech se zobrazí hláška nalezen nový hardware asus.... a to je vše
Logout (4018)|14.8.2008 01:50
Wifi nenajede i když restartuješ NTB? Nebo, aby se wifi chytla, je vždy potřeba restartovat router?
xmarek (1676)|14.8.2008 06:56
Ze zkušenosti vím, že ty Asusy jsou pěkné potvory. Jednoho mám doma a vše jsem tam musel namlátit ručně. Co se týče firewallu doporučuji na routeru vypnout (akorát se víc hřeje a pak je to trochu nestabilní). Dále doporučuji výkon routeru a notebooku nevyhulovat na max. protože to bude kolísat a nic tím nedocílíte. Doporučuji pro začátek vypnout zabezpečení (neříkám na furt :D) a dále pokud to padá zvolit jiné číslo kanálu, jestli se tam náhodou s někým nebijete. To samé samozřejmě nastavit na notebooku. Pokud Vám to situace dovolí (pevné IP ze strany ADSL modemu) tak nastavte na routeru vše ručně (vč. DNS) a vypněte DHCP (nevím jak kdo, ale já jsem to osobně nerozchodil). Navíc zkuste nastavit na pevno rychlost na 11 Mps. V takto jednoduchém módu to zkuste provozovat. Pokud to půjde zkuste nejprve zabezpečení. WPA-PSK atd. až po filtrování MAC a skryté SSID (ale to až nakonec). Samozřejmě si budete muset to SSID pamatovat, když Vám to náhodou nepůjde. Wifi doma to chce trochu alchymie. :D
http://myego.cz/item/jak-zabezpecit-domaci-wifi-router-sit-wpa-wep

Mimochodem mám pocit, že existují i DSL Wifi routery a tím pádem Vám odpadne jedna krabice. :D Pozn. prosím nekamenovat jestli kecám. :D
fakír (35)|14.8.2008 07:24
restartuju obojí ale wifi se chytne hlavně když restartuju routr
xmarek (1676)|14.8.2008 08:19
Opravdu jediný způsob je to zkoušet v nějaké simple režimu. Mě třeba na mým notebooku občas spadne wi-fi a pomůže až restart notebooku. Ono taky záleží do jaké míry jsou stabilní drivery výrobce notebooku. Mimochodem restart máte doufám na mysli vypnout a zapnout? Jinak je nastavení routeru při restartu tlačítkem v trapu. :D
Dojigiri (1629)|14.8.2008 11:19
Zkontroluj si i ty kolizní sítě, jak říkal xmarek, na to je výbornej program Network Stumbler ukáže všechny sítě v okolí (i ty skrytý!) a sílu signálu (tj. můžeš si i zkontrolovat sílu signálu od routeru). Je potřeba nastavit kanál, kterej pokud možno nikdo v okolí nepoužívá (a nejlíp aspoň ob 2), nejlepší jsou prej kanály 1, 6 a 11 který se prý vzájemně nerušej.
trodas (1753)|14.8.2008 11:36
Zpet k originalni otazke - rozhodne drat, protoze WiFi (a el.mag. vyzarovani obecne) je skodliva zalezitost. Osobne mam WiFi router s vyplym WiFi... jinak me z toho boli hlava. A nejsem sam...

O bezpecnosti radeji ani nemluve. A rychlosti... jen to neni tak pohodlne, no.
xmarek (1676)|14.8.2008 12:32
[QUOTE=trodas;151678] Osobne mam WiFi router s vyplym WiFi... jinak me z toho boli hlava. A nejsem sam...[/QUOTE]Předpokládám, že nejste s Praglu, to by Vás hlava asi bolela pernamentně. :D
fakír (35)|14.8.2008 18:18
Vzhledem k tomu, že bydlím v pěkné pr.... na samotě v lese není tady žádná dostupná wifi síť, která by mohla být v konfliktu s mojí sítí.

Restatem myslím "vypnout a zapnout" jinak reset factory default jsem už taky dělal a nastavil jen to nejdůležitější a stabilita opět nic.

Pokud wifi zrovna jede tak rychlost kolísá mezi 9 - 11 Kb při plném signálu.
Mám takový tušení, že dojde k nejhoršímu ( chytit za kabel roztočit a zahodit ) ne asi ASUSE budu muset vyreklamovat jestli se to povede a když reklamaci neuznaj tak k tomu šoupnu další routr s wifinou a nebo něco jinýho a bude.
Logout (4018)|14.8.2008 18:42
No, pokud můžeš reklamovat, tak to je snadná cesta, jak vyloučit chybu routeru. Jinak pokud někdy pomůže restart NTB, tak bych očekával chybu spíše na straně ntb než na straně routeru. Pokud máš kamaráda, kterej má ntb, tak si ho pozvi a zkus to s jiným ntb, tím by se dost ujasnilo...
fakír (35)|14.8.2008 22:02
Já myslím,že to bude routerem zhasíná na něm i kontrolka air a to by asi neměl dělat. Pokud jsem ho vyrestartoval tak NB si síť skoro vždy našel, ale ta po chvíli spadne.
Logout (4018)|14.8.2008 23:12
jo, to máš asi pravdu, na mym asusu (500g) svítí ta ikona furt. Takže IMHO nejlíp reklamovat (vim, vopruz :-))
fakír (35)|16.9.2008 22:57
No tak jsem dostal vyreklamovanej router a den šel v pohodě a pak už zase ve starých kolejích a to prej bylo něco vyhořelýho ve wifi . ASUS = strašnej šit. Neví někdo čím ten ASUS WL500gp nahradit ? Podmínka je podpora CDMA modemu Axestel.

Navíc jsem zjistil, že na routeru nesvítí AIR ale wifi vysílá jenže NB se k ní nepřipojí