Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Téma: NiMH baterie pre digifotaky

17.6.2008 05:24
KEOSANSkusali ste niekto rozne znacky dobijatelnych NiMH baterii v digifotakoch, kolko vam vydrzia nafotit ?

Napr.:

a/ na rozne znacky baterii rovnakej kapacity +- do 24 hodin od nabitia ?
b/ na rozne znacky baterii rovnakej kapacity po 1, 2, 3, 6, 9, 12 mesiacoch od nabitia ?

Ake baterie kupujete - znacka, kapacita, pripadne model a kolko vam v akom fotaku vydrzia /fotaky s 2xAA, ci 4xAA bateriami/ ?

Kupujete v elektro, ci foto-obchodoch, alebo pocitacovom obchode, ci hypermarkete,...?
Ake znacky ? Sanyo, Varta, Panasonic, Energizer, Duracell, Sony, Hahnel, I-Tec, GP, BC, CANON,
FUJIFILM, KODAK, NIKON, OLYMPUS.....?
17.6.2008 05:45
ProttTak já jsem zakoupil 4x 2500mAh baterie I-Tec spolu s nabíječkou (před 3/4 rokem) a ty vydrží na mé S6500fd cca. 400 fotek.
17.6.2008 08:07
KEOSANTo je ta nabijacka s LCD a vybijanim ? Tu som kupil tiez aj s bateriami. Bola dobra, ale po 10tich mesiacoch, po tom co som v nej nabijal NiCD bateriu, zacal preblikavat displej a zhasinala nahodne.

Ked som nabijal baterky tak cca 7-14 dni pred akciou, tak to vydrzalo na jednu sadu baterii /2ks pre FujiFilm A900/ asi 200 fotiek.

Nedavno som fotil tiez, ale uz to bolo asi 1-2 mesiace nabite a tak 3sady /4ks NiMH 2500 mAh + 2ks Panasonic 2000 mAh/ vydrzali len cca 240 snimkov. Myslel som, ze to vydrzi dlhsie lezat len tak bez pouzivania :( Clovek vzdy nevie, kedy to bude potrebovat a nabijanie trva. I ked ta rychlonabijacka to ma za 3 hodiny.
17.6.2008 08:17
ProttNo já to v ní musim nechat cca. 6 hodin ... divné, asi máme jinou (ale - jak říkám - ty baterie vydrží cca. 400 fotek ... a to je S6500 docela žrout - no, taky nefotim s bleskem, tak třeba ten mohl způsobit ten rozdíl).
17.6.2008 08:42
KEOSAN[QUOTE=Prott;133117]No já to v ní musim nechat cca. 6 hodin ... divné, asi máme jinou (ale - jak říkám - ty baterie vydrží cca. 400 fotek ... a to je S6500 docela žrout - no, taky nefotim s bleskem, tak třeba ten mohl způsobit ten rozdíl).[/QUOTE]

Bola to tato nabijacka...
http://www.atcomp.cz/zbozi/rychlo-nabijecka-baterii-s-lcd-4ks-ni-mh-2500mah/detail.aspx?p=z:67529

A fotene bolo aj s bleskom pomerne casto.
17.6.2008 10:09
hl.hlPokud bezne pouzivas aku tim stylem, ze po nabiti mesic lezi v supliku, tak si porid neco ve stylu Sanyo Eneloop. Jsou to aku ktere se minimalne samovybiji. Neco podobneho je i Varta Ready2Use, GP Recyko, Uniross Hybrio, Ansmann MaxE)
20.6.2008 09:45
JiziiiMěl sem Unomatky ty vydrželi tak dva roky pak nevadrželi ani 5 fotek -šunty, Ted mám Uniros (vytekla jedna ale fungujou ) a taky HAMA 2600mAh s těma sem nejspokojenější vydrží strašně dlouho nabité a kolem 500 fotek s nima nafotim :-)
21.6.2008 08:45
IXOXINiMH baterie by se měly sami od sebe vybít za 3 až 6 měsíců.
Pro srovnání:
NiCD by se něměly vybít dříve jak za rok.
Li-ion cca. za 14 dní (dnes už některé vydrží i měsíc).
Li-pol ještě méně.
RAM za několik let - zkouším je, ale chvíli to ještě bude trvat :)
21.6.2008 09:30
KEOSANAlkalicke dobijatelne RAM mam, su vyborne. Napr. do slabsich LED bateriek, do dialkovych ovladacov, hodin a budikov atd.

Ale niekto hovoril, ze v zariadeniach so silnym odberom prudu mavaju problem. Co by boli napr. digifotaky. Ako fotit sa s nimi da /odskusane/, ale vraj sa rychlo vyslahaju. Nechcel som to skusat dlhodobo na digifotaku, pretoze maju obmedzeny pocet nabiti, o dost mensi nez NiMh.
-------------------------------------------------------

Mimochodom, je zrejme, ze rychlonabijacky znizuju zivotnost NiMH bateri. Neviete o kolo asi ? Pouzivam rychonabijacku, co to ma nabite za cca 3h - 2500 mAh NiMH baterky. Pomohlo by nejak k celkovej zivotnosti, alebo zlepsi sa vydrz baterky v pocte snimkov na jedno nabite, ci samovybijanie, ak napr. dam NiMH baterky na rychlonabijacku a cele to ofukovat 8-12cm ventilatorom ? :)
21.6.2008 10:02
IXOXI[QUOTE=KEOSAN;134255]Alkalicke dobijatelne RAM mam, su vyborne. Ale niekto hovoril, ze v zariadeniach so silnym odberom prudu mavaju problem. Nechcel som to skusat dlhodobo na digifotaku, pretoze maju obmedzeny pocet nabiti, o dost mensi nez NiMh.[/QUOTE]

RAMky mají velký vnitřní odpor. Jestli ale nekdo napíše, že měl baterie 10 měsíců ve foťáku (takhle to přesně napsáno nebylo...), tak si myslím, že jsou vhodnější RAMky.

[QUOTE=KEOSAN;134255]
Mimochodom, je zrejme, ze rychlonabijacky znizuju zivotnost NiMH bateri. Neviete o kolo asi ?[/QUOTE]

Toto se dá studovat z více pohledů. Pokud bude nabíjecí proud větší jak 1C, tak baterie budou mít stále menší výdrž, až je inteligentí nabíječky přestanou nabíjet (zapne se vnitřní ochrana).

Pokud je menší jak 1C, tak nepozoruji nějak výrazné rozdíly. Někteří ale naopak došli k podstatně menší výdrži baterií. Proto doporučuji ozkoušet a věřit sám sobě. (také to ovlivňuje značka, série, způsob využití,...)
21.6.2008 11:27
KEOSANAno, pokial by sa jednalo o to, urobit PAR fotiek, napr. po 12-18, ci viac - tak RAM vyhravaju. Narazal som na to, ze RAM by nestihli urobit tolko fotiek, keby sa fotilo napr. hned, alebo par dni od nabitia, tak ako NiMH.

Ad nabijacka, co napr. tato
http://www.comdis.cz/index.php?lng=cz&pid=4&kid=8&skid=5&id=BATA099

kde pisu o 1.2V a 1000mA ? To je tak asi na rozhrani ? :)
IXOXI a ake mas odskusane, oblubene znacky ?
21.6.2008 01:17
IXOXI[QUOTE=KEOSAN;134293]
Ad nabijacka, co napr. tato
http://www.comdis.cz/index.php?lng=cz&pid=4&kid=8&skid=5&id=BATA099

kde pisu o 1.2V a 1000mA ? To je tak asi na rozhrani ? :)
IXOXI a ake mas odskusane, oblubene znacky ?[/QUOTE]

Nabíječkou s výstupním proudem 1A se mohou nabíjet baterie s minimální kapacitou 1000mAh.
Doporučený proud je 0,1C, doba nabíjení pak bude 16 hodin.

U zvolené nabíječky moc nechápu jeden bod v popisu:"Ochrana proti přepětí. Konstantní nabíjecí napětí zajistí stálý výkon baterie.". Zcela běžně se baterie nabíjejí větším napětím -> po nabití má baterie vetší napětí než by správně měla být -> po "uklidnění" chemických procesů -> napětí se vrátí pod svou nominální hodnotu. Proto mě to přijde divné.

Z mých testý baterek bych poplival Vartu - má malou výdrž a velkou cenu.
Běžně používám Energizer a Duracell, ale podle ohlasů na netu by nejlěpší měly být Sanyo (osobně jsem nezkoušel). Jak už jsem ale naznačoval blíže čas od času se nějaká série povede velmi dobře/špatně.
21.6.2008 02:26
KEOSAN[QUOTE=IXOXI;134318]Nabíječkou s výstupním proudem 1A se mohou nabíjet baterie s minimální kapacitou 1000mAh.
[/QUOTE]

Ako.... ? To chces povedat, ze ta nabijacka je nepouzitelna pre bezne AAA NiMH baterie 750,800,850,900,950 mAh ??? Co sa stane, znici to nabijacku, ci baterky ???
21.6.2008 03:07
IXOXI[QUOTE=KEOSAN;134336]Ako.... ? To chces povedat, ze ta nabijacka je nepouzitelna pre bezne AAA NiMH baterie 750,800,850,900,950 mAh ??? Co sa stane, znici to nabijacku, ci baterky ???[/QUOTE]

Jinde po NETu jsem se nedíval, ale pokud pro baterie AAA nemá menší nabíjecí proud tak ne. Vzhledem k několika ochranám by se po čase zničily pouze baterie. Pár cyklů by to zvládlo. Navíc by se baterie přehřívali.

Časovač kontroluje maximální čas nabíjení. - u některých nabíječek přerušuje nabíjení baterií, s větší kapacitou
21.6.2008 04:03
speedsnailMam rychlonabijecku Energizer se 2500mAh bateriema (přesne tuhle, koupena nova v bazaru za 450,- asi netusili jakou ma hodnotu)

Chvili jsem premyslel jestli nekoupit pomalejsi aby baterie tolik netrpeli. Pak sem se podival kolik stojej 2 novy tuzkovy 2600mAh a prestal sem to resit. I kdyby vydrzeli jen rok-dva. Tak ta vyhoda ze jsou baterky za hodku ready je k nezaplaceni. Nabijeci proud je 2.1A ale ani se pri nabijeni nadmerne nezahrivaji. Co je dalsi bonus je ze je 4kanalova (muzu nezavisle nabijet 4 ruzny baterky AA i AAA).

Jsem velmi spokojen. Vydrz neposoudim, fotim sporadicky a fotak moc nezere (Canon A530).
24.6.2008 04:17
Milan ŠurkalaOsobně využívám 2700mAh Varta PowerAccu baterie. Vyhrály nějaký srovnávací test baterií v CHIPu minulý rok. Moje skušenost je také dobrá, při recenzích musím foťákům na baterie vždy chválit výdrž, neboť výdrž s nimi klidně o polovinu přesáhne údaje výrobce.
24.6.2008 04:23
KEOSAN[QUOTE=Milan Šurkala;135398]Osobně využívám 2700mAh Varta PowerAccu baterie. Vyhrály nějaký srovnávací test baterií v CHIPu minulý rok. Moje skušenost je také dobrá, při recenzích musím foťákům na baterie vždy chválit výdrž , neboť výdrž s nimi klidně o polovinu přesáhne údaje výrobce.[/QUOTE]

To je taky natlak inzerentov na redaktorov ? :)

Co som skusal baterky s Fujifilm A900 /2ks NiMH 2500mAh i-Tec/, tak vydrzali fotenie zhruba 200 fotiek a uz vypadavali. Ked som mal nedavno nejaky mesiac /maximalne dva/ nabite baterky, tak tych 200 fotiek som urobil iba s 2 sadami i-Tec 2500mAh a 1 sadou Panasonic 2000 mAh. Fotky boli robene bez blesku aj s bleskom v oboch pripadoch.

Ta vydrz bateriek vzhladom k dnesnym kapacitam SDHC kariet je priserne mala...