reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Provoz zdroje bez větráčku

johny__g (6387)|18.6.2008 08:09
Zdravím, rád bych se dozvěděl zda máte někdo zkušenosti s provozem zdroje jen v pasivním režimu. Nemyslím tím zdroje již vyrobené jako pasivní, ale běžný zdroj s odpojeným větrákem.
Viděl jsem zatím jen fotky od Trodase, který to tak měl/má(?). Můj plán je použít EC 350 W zdroj s vykuchaným 12 cm větrákem na sestavu s Intel Little Valley 2, jeden disk, jedna vypalovačka. Odhad spotřeby je cca 50 - 60 W max, v idle tak polovina. Myslíte, že by to ten zdroj utáhl bez větráku? Je mně jasné že účinnost při tak malém odběru bude horší, ale kolik to tak může být? Mám v úmyslu ho otočit "na záda" a v horní stěně case - nad zdrojem - bude velký otvor kterým bude teplý vzduch odcházet. V PC pokud možno nebude žádný větrák, vše by se mělo chladit pasivně.
|Mio| (1333)|18.6.2008 10:43
Doporucuju predimenzovat zdroj, dat tam treba 500 W, i kdyz mozna i tech 350W staci, ale dobrej by byl 80+, nahradit pasivni zebrovani vetsim a podmaznout to pastou.

Taky vystrihej plechy a nasmeruj to tak aby fungoval kominovy efekt.
r34ktor (7477)|18.6.2008 11:26
A není lepší raději vyměnit původní větrák ve zdroji za nějaký supertichý (Noctua)? Stejně budeš muset nějak řešit cirkulaci vzduchu ve skříni.
KEOSAN (958)|18.6.2008 11:35
Tiez som nad niecim takym rozmyslal, ale vraj Intel Little Valley dost hreje, ak to neni aspon trochu ofukovane, napr. ventikom zo zdroja. Plus zivotnosti kondikov teplota neprospieva.

Inac par krat sa mi stalo, ze zdroje v skinkach Antler - zdroje LC B300ATX /ktore som kupovaval casto a nemam s nimi zle skusenosti DLHODOBO v kancelarskych zostavach/, tak tieto zdroje zvladli napr. mesiace chodit iba s pasivnym chladenim a zdroj nebol horuci, len mierne vlazny. Vsetko fungovalo OK.
johny__g (6387)|18.6.2008 12:39
Předimenzovat zdroj myslím nemá moc smysl, těch 80+ je sice hezké ale jak je to s účinností při min. odběru? Těch 80+ % je až od nějaké hodnoty, někde jsem zahlédl cca 100 W (?).
Little Valley opravdu celkem hřeje, proto jsem vyměnil pasiv na northbridgi. CPU se mi zdálo OK, ale uvidíme po zátěži. Kondíky by možná stálo za to vyměnit nebo alespoň přidat chybějící, bohužel nevím přesně které a kam dodat. Asi se zkusím zeptat Trodase, až to bude aktuální.
Že tam dám jeden tichý větrák uvažuju jako další možnost, uvidím zda jako odsávací do zdroje nebo jako nasávací do case, kde by více ofukoval desku.
Plechy zdroje nějak upravím, udělám perforace atd., s tím se počítá.
Až to bude hotové, tak změřím teploty všech součástek ve zdroji a na desce a podle toho rozhodnu, zda tam větrák dám nebo ne.
Logout (4018)|18.6.2008 13:02
mio: jojo - koukni se na grafy účinnost dle zátěže. Předimenzovanej zdroj má v min často větší spotřebu než ten správnej.
kane.shw (1231)|18.6.2008 13:28
Už jsem se setkal s tím, že v kancelářském PC jel několik týdnů 350W nounejm zdroj bez fanu (8 cm) a krom toho, že řádně vytápěl cely case, vše jelo v pořádku.
Ale také se přikláním k názoru, mít v tom celém alespoň jeden fan, třeba 14cm, ten bude na nízké otáčky ještě víc neslyšný.
KEOSAN (958)|18.6.2008 14:42
S tym, ze zastaveny zdroj hrial priserne som sa uz stretol X krat. Vynimkou boli prave tie LC B300ATX zdroje, kde bol na velke prekvapenie, mierne vlazny zdroj :)
mech13 (5526)|18.6.2008 14:50
mereni pro certifikaci 80+ probiha na 20, 50 a 100% zatizeni, takze zalezi na wattazi zdroje.

jestli te zajima ucinost pri nizke zatezi, mrkni do mojeho testu mainstreamovech zdroju - meril jsem nektery i naprazdno a s jednim diskem
KEOSAN (958)|18.6.2008 14:53
Tiez, co som robil taky testik efektivity zdrojov pri nizkej zatazi, tak dobre celkom vychadzali tusim 350W Fortrony /THN, GLN/.
-HoNY- (557)|22.6.2008 04:45
Produkce tepla účinnost je dána úbytkem a odporem na přechodu polovodiče.
Schotkyho dioda: 0.2-0.5V.
Tranzistory na vstupní část kolem 0.8 - 1V.

Podívej se, co tam máš za pouzdra. TO-247 se používá na kvalitnější součástky a je dimenzované na větší watáž. Naopak TO-220 na míň odolnější a s horšíma parametrama. Nelze to brát jako věsobecné pravidlo!

Pokud jsou na vstupu tranzistory xxx13009 (dost často se používaly v silnějších EC), tak pasivní provoz při celkové spotřebě 50W určitě vydrží.

Jak velký má tvůj zdroj žebra?
Možná by nebylo od věci použít ve zdroji kondenzátory na 125°C :idea

Já na své Intel Little Valley osadil jen kondík na ATX12 (1500uF/16 GC) a dva na USB header (2x 100uF/16 RS).

Já jsem spotřeba pod 40W nedostal.

[quote=kane.shw;133354]
Ale také se přikláním k názoru, mít v tom celém alespoň jeden fan, třeba 14cm, ten bude na nízké otáčky ještě víc neslyšný.[/quote]
Tichá čtrnáctka narozdíl od dvanáctky neexistuje.
Jiziii (796)|22.6.2008 08:41
No já bych si pro jistotu koupil teploměr pustil bych ten komp a zjistil bych jaký teploty má ten zdaroj a jiné komponenty v zátěži nebo aspon při provozu co ho budeš používat a podle toho bych se rozhod jestli tam dát větrák bo ne
KEOSAN (958)|22.6.2008 08:50
[QUOTE=-HoNY-;134464]
Já na své Intel Little Valley osadil jen kondík na ATX12 (1500uF/16 GC) a dva na USB header (2x 100uF/16 RS).

Já jsem spotřeba pod 40W nedostal.

.[/QUOTE]

To by chcelo foto- ako,kde si to osadil na doske :) Co viedlo k tomu vylepseniu a cim sa tomu pomohlo, ak uz si sa rozhodol pre stratu zaruky ?
-HoNY- (557)|22.6.2008 13:18
[quote=KEOSAN;134471]To by chcelo foto- ako,kde si to osadil na doske :) Co viedlo k tomu vylepseniu a cim sa tomu pomohlo, ak uz si sa rozhodol pre stratu zaruky ?[/quote]
Při letmém pohledu na desku je zřejmé kam patří. Víc, jak jeden ATX12V konektor tam není a stejně tak u headerů není jiná neosazená pozice.

A důvod? Před mosama na stabilizaci vcore nebyl žádný kondík (kmitání se přenášelo až do zdroje) a nechtěl jsem nic riskovat.
To samé platí pro USB, na desce není žádný kondík na 5V větvi, takže opět vše stabilizoval zdroj a při energičteji náročnějších zaříeních (2.5" USB HDD bez externího napájení) by to nemuselo dělat dobrotu.

Výrobce osazuje kondíky jen tam, kde jejich absence vede k nestabilitě, nikoliv tam, kde by mohla být nestabilita jen za určitých podmínek.