reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

chlazeni zdroje

xstreetfighter (453)|18.6.2008 12:22
o prazdninach chci delat cas s dokonalym chlazenim :D takže se dívám na obrázky, spekuluju a teď mě tak napadlo, proč se dává zdroj s větrákem směrem dolů tak, aby foukal teplý vzduch na desku, potažmo větrák od CPU? kdyby se otočil o 180° na pomyslné ose X odváděl/přiváděl by teplý vzduch přímo z case, je to kvúli snížení hlučnosti a prašnosti?Nebo proč se to tak vymyslelo? Díky za názory...
johny__g (6387)|18.6.2008 12:28
Jaký zdroj máš na mysli? Běžné zdroje se 120 mm větrákem jsou konstruované tak, že nasávají teplý vzduch právě od desky a CPU a vyhánějí ho ven. Nějak takto:

xstreetfighter (453)|18.6.2008 13:06
no to je presne vono ten obrazek, nevedel sem prave jestli to nasava nebo vyfukuje, protoze jsem uz videl obe varianty. tak proc to neudelat tak, aby nasaval studeny vzduch...???
Withman (1337)|18.6.2008 13:09
[QUOTE=xstreetfighter;133342]no to je presne vono ten obrazek, nevedel sem prave jestli to nasava nebo vyfukuje, protoze jsem uz videl obe varianty. tak proc to neudelat tak, aby nasaval studeny vzduch...???[/QUOTE]

To jsem tedy ještě neviděl. :notsure A ten vzduch vyfukuje, protože teplý vzduch jde vzhůru. Bylo by neefektivní, kdyby nasával studený vzduch, který by se v casu ohřál a poté neměl jak uniknout...
xstreetfighter (453)|18.6.2008 13:39
no o tom prave spekuluju, budu konkretnejsi, mam zdroj fortron FSP 400-60GLN, tento zdroj je opatřen větrákem 120 mm a ze zadní strany je perforovaný, aby měl vzduch kudy unikat, to znamena ze teply vzduch do case vubec proudit nebude, bude jen odvaden ze zadni strany zdroje...je prece lepsi chladit studenejsim vzduchem nez teplejsim z case...Uvedu priklad, na procesoru je 45 °C tak unikajici vzduch bude mit treba 30°C. pohybuju se v prostredi 25°C tak to je zmena o 5 °C...a to je uplne teoreticky priklad. mnohdy byva i pres 30 °C tak kolik je pak v case...
nh_u12_case_airflow_2.jpg
Deee-aN (3834)|18.6.2008 14:22
Nevím, jestli ti jde přesně o tohle, ale podívej se na obrázky u tohohle:www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=54169. Tam zdroj nasává zvenku.
Withman (1337)|18.6.2008 14:29
[QUOTE=deeean;133374]Nevím, jestli ti jde přesně o tohle, ale podívej se na obrázky u tohohle:www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=54169. Tam zdroj nasává zvenku.[/QUOTE]

Zde je pouze zdroj daný do jiné pozice, jinak funguje naprosto stejně, jak všechny ostatní.

[QUOTE=xstreetfighter;133358]no o tom prave spekuluju, budu konkretnejsi, mam zdroj fortron FSP 400-60GLN, tento zdroj je opatřen větrákem 120 mm a ze zadní strany je perforovaný, aby měl vzduch kudy unikat, to znamena ze teply vzduch do case vubec proudit nebude, bude jen odvaden ze zadni strany zdroje...je prece lepsi chladit studenejsim vzduchem nez teplejsim z case...Uvedu priklad, na procesoru je 45 °C tak unikajici vzduch bude mit treba 30°C. pohybuju se v prostredi 25°C tak to je zmena o 5 °C...a to je uplne teoreticky priklad. mnohdy byva i pres 30 °C tak kolik je pak v case...[/QUOTE]

Tohle se nevyplatí. Bez v potaz, že teplý vzduchy jde nahoru! Takže teoreticky by se ti teplý vzduch kumuloval nahoře u zdroj a neměl by jak ven...
xstreetfighter (453)|18.6.2008 14:33
tam to spis vypada ze je zdroj dole...me jde jen o to, jestli neni vyhodnejsi otocit zdroj nahore tak, aby byl vetrak na vrchu case a nasaval vzduch z vrchu, tzn. studenejsi nez v case a tim lepsi chlazeni komponent uvnitr...proc se to dava naopak, to mi prijde strasne nelogicke...je pravda ze je moznost kumulace toho vzduchu, ale to uz je pak jen o koncepci a i tak, kdyby se tam vratilo treba i 40% jiz ohrateho vzduchu, ale pouze ze zdroje. i ten "ohřáty vzduch by měl pořád menší teplotu než "ohraty" vzdcuh pri klasickem nynejsim usporadani...
johny__g (6387)|18.6.2008 14:37
Tak to je trochu složitější. Jakousi logiku to co píšeš má, ale: pokud by zdroj nasával vzduch seshora a vyfukoval zadem, bude větrák pracovat proti přirozenému proudění vzduchu, který teplý stoupá nahoru. Navíc pokud ho neodebere zdroj, musí to udělat větráček na zadní stěně skříně, nebo ještě líp nějaký na stropě skříně, takže další zdroj hluku navíc. To že zdroj nasává už ohřátý vzduch ničemu nevadí, má termoregulaci, prostě nasadí o něco vyšší otáčky (a u kvalitních zdrojů je to pořád hodně tiché).
Tuším že KME vyráběl zdroje, které nenasávali vzduch ze skříně ale zvenku, moc se neosvědčily, protože v běžné sestavě bez dalších větráku se zbytek komponent přehříval.
HiLow (1000)|18.6.2008 14:42
Protoze ti odsava teply vzduch z case. Na nasavani studeneho si das na celo dalsi vetrak, ktery ti ho bude hnat dovnitr. Teply vzduch kumuluje v horni casti skrine, jak jiz prede mnou psali.
Deee-aN (3834)|18.6.2008 14:54
[quote=xstreetfighter;133383]tam to spis vypada ze je zdroj dole...me jde jen o to, jestli neni vyhodnejsi otocit zdroj nahore tak, aby byl vetrak na vrchu case a nasaval vzduch z vrchu, tzn. studenejsi nez v case a tim lepsi chlazeni komponent uvnitr......[/quote]

Ale o to u těchhle skříní jde. Ten zdroj nasává zvenku. Zespodu. Tím pádem je, co se oběhu vzduchu ve skříni týká, úplně nezávislej. Jen ho nesmíš postavit na koberec, aby se nedusil a nezanášel. Přicházíš tím hlavně o jeden outtake, ale ten se v tomhle případě dá nahradit ventilátorem na strop, což se BTW ukázalo v jednom testu jako vůbec nejvýhodnější. Háček to může mít pouze v případě, že si jako já odkládáš všechno možný na case.
xstreetfighter (453)|18.6.2008 15:02
no presvedcili jste me jen z casti, kdyz to opet napasuju konkretne tak stavim si novou case, kde se pocita s 2x 120 mm intake AC a 1x120MM outtake, cpu bude chlazene dosavadni komponentou AC freezer 7 pro a grafika AC accelero S1 takze o prehrivani ostatnich komponent strach zatim nemam, slo mi jen o ten zdroj aby mel FAKT chlazeni, ale radsi se 2x zeptat na vas nazor nez si to pak pos*at.
Woyta (284)|23.6.2008 17:35
Podle toho co pise tak urcite mas rvouci zdroj EC. Pocitej ze po dobu zaruky vydrzi a pak rychle umre.
Ano termoregulace ve zdroji je dobra vec ale kolikrat je priserne nastavena. A kvalita pozitych fanu taky nic moc.
Zdroj snese celkem vysoke teploty.

A vzhledem k tomu ze volis 120mm fany od AC tak ti ani moc o ticho nejde.

A zatim jsem nevidel case ktera by mela 2*120mm intake. Zrejme myslis i pozici na zadni stene case ktera funguje jako outake cili odsava vzduch z case a snizuje tepelne zatizeni zdroje.

A taky ti doporucim sverit PC do rukou nekoho zkusenejsiho. Protoze zatim nemas dostatek zkusenosti a bojim se o to PC.
Logout (4018)|23.6.2008 17:51
johny_g: Rozdíl mezi váhou studenýho a teplýho vzduchu v PC je oproti výkonu větráku minimální. Respektive pokud není, tak bys musel zdroj "chladit" už tak horkym vzduchem, že by to stejně chtělo
změnit koncepci.
Takže je myslím jedno, jestli honíš studenej vzduch nahoru nebo dolu. Teplej vzduch se kumuluje
nahoře v case, pokud tam nemáš průvan. Pokud tam uděláš průvan, tak to bude chladit cca
stejně, i kdybys měl u zdroje intake a ve předu outtake.
BlackFrog (563)|23.6.2008 18:29
Zdroj sám o sobě nedosahuje takových teplot, aby mu vadilo, že nasává o něco teplejší vzduch. Když budeš u moře ve čtyřiceti stupních, studenej vítr by byl sice lepší ale větrných 40 stupňů je příjemnějších než nevětrných. Blbý přirovnání ale je to tak. Tim se prostě netrap, je to tak osvědčené.
Logout (4018)|23.6.2008 18:46
Frog: Jestli je to reakce na mě :-) tak souhlasim - ale zas to znamená, že rozdíl váhy
vstupního a výstupního vzduchu je malej a u řízenýho proudění hraje minimální roli...
HiLow (1000)|23.6.2008 19:04
[quote=Logout;135023]Frog: Jestli je to reakce na mě :-) tak souhlasim - ale zas to znamená, že rozdíl váhy
vstupního a výstupního vzduchu je malej a u řízenýho proudění hraje minimální roli...[/quote]

Pokud je rizene proudeni vzduchu, tak je celkem logicke, ze rozdil vahy nebude hrat temer zadnou roli.
xstreetfighter (453)|23.6.2008 19:32
[QUOTE=Woyta;134986]
A zatim jsem nevidel case ktera by mela 2*120mm intake. Zrejme myslis i pozici na zadni stene case ktera funguje jako outake cili odsava vzduch z case a snizuje tepelne zatizeni zdroje.[/QUOTE]
no to neznamena ze kdyz si to nevidel, ze to tak nemuze byt, stavim si novou bednu, tak si to chci udelat podle svýho (ja sem videl dokonce uz i 3, asi se malo koukas...ne, nemyslim pozici na zadni strane, proto sem tam taky psal 1x120 outtake. Co se tyka kvality AC chladicu, hlucnost je subjektivni otazka, pokud sou regulovane otacky neni to tak hrozne. kazdy nema prachy na noctuu za 500 Kč...

[QUOTE=Woyta;134986]
A taky ti doporucim sverit PC do rukou nekoho zkusenejsiho. Protoze zatim nemas dostatek zkusenosti a bojim se o to PC.[/QUOTE]
ja bych ti zase doporucil aby ses nebal trosku experimentovat a zkusit neco jineho. ja chci zkusit svuj case...v obchode si to umi koupit kazdej...nevim, podle ceho soudis, ze nemam dostatek zkusenosti, ale asi ses nejakej telepat, to ze se na neco zeptam, protoze me to proste jenom zajima jestli to nejde vyresit nejak jinak tak to snad nevypovida o mych zkusenostech...Ja se zase bojim o tebe...od toho je to tu snad forum, lide se preco nebudou ptat na veci, na ktere znaji odpovedi....Jinak zdroj mam Fortron, ne eurocase, sem myslel ze to vis, kdyz jsi telepat...
BlackFrog (563)|23.6.2008 19:38
[QUOTE=Logout;135023]Frog: Jestli je to reakce na mě :-) tak souhlasim - ale zas to znamená, že rozdíl váhy
vstupního a výstupního vzduchu je malej a u řízenýho proudění hraje minimální roli...[/QUOTE]

reakce hlavně na autora článku, ale i na Tebe :)

xstreetfighter: pokud se toho nebojíš a máš trochu šikovný ruce, můžeš trochu zaexperimentovat, změřit teploty a uvidíme :)
Woyta (284)|25.6.2008 11:26
Mam v PC vodnika ktereho uz nekolik let stale vylepsuju. V okruhu mam i blok ktery mam v CR asi jen ja. Predtim jsem porad vylepsoval vzduch a zkousel ruzne reseny airflow. Kazdou chvili tu mam nejakej vetrak na zkousku. Navrhuju vlastni bloky na vodni chlazeni a ted nedavno jsem si nechal udelat prototyp topu na cerpadlo LAing DDC. ATD Experimentuju dostatecne?

Hodnoceni znalosti neber zle ale z vlastnich zkusenosti je na konci skolniho roku lepsi navstevniky trochu podcenovat.
A musis uznat, ze veta: "Proč se dává zdroj s větrákem směrem dolů tak, aby foukal teplý vzduch na desku" Nebudi zrovna moc duvery. Protoze zdroj az na par vyjimek vzduch nasava a vyfukuje ven.


Mel jsem tu AC12. Hodne rychle jsem je vyhazoval ven z PC. Nefoukalo to a delalo desnej hluk i na 6v. Klasicke s rameckem maji stejny brucivy motor. Misto nich mam Nexuse. Ten neni o moc drazsi.

Vezove chladice maji radi klasicke proudeni vzduchu. Jakmile se vzduch uvnitr pere nebo zbytecne zdrzuje tak nejsou moc nadsene. Pod grafikou si vyndej zaslepku at ma teply vzduch kudy unikat a nedrzi se pod kartou. Ovetravaci otvor na strope case se taky neztrati. Za zdrojem se drzi hodne teply vzduch.