reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

DVD-RAM jak zprovoznit

grapherX (888)|19.6.2008 10:36
Čau, dnes sem se poprvé na svém PC k DVD-RAM. A zjišťuji ,že nevím jak na něm zprovoznit DVD-RAM. Na starém pc jsem to normálně provozoval, ale tam byl k vyplaovačce i soft s drivery. K té co mám teď LG GSA-H54N , jsem nedostal žádné cd(balení bulk) . A teď nevím jak to zprovoznit. Na CZ stránkách LG jsem nic nenašel. Díky za pomoc.
grapherX (888)|19.6.2008 11:03
Už jsem to vyřešil. Pomohli drivery , tkeré byli původně na PANADONIC... :D
pas!k (3765)|19.6.2008 11:05
No pokud mas win2000 a vejs zadne drivery nepotrebujes .. jen ze zvedavosti na cem to provozujes?
grapherX (888)|19.6.2008 19:33
Win XP prof. SP3 . Když jsem dal zkopírovat na disk tak to nepovolil. Pak jsem pomocí jednoho članku předělal ovladače panasonic a poté to fungovalo.
Withman (1337)|19.6.2008 19:41
Pokud se nepletu, tak by mělo stačit nainstalovat InCD, poté DVD-RAM funguje...nebo je i jiný způsob.?
Pavel Boček (4169)|29.6.2008 18:04
Co s tím má společného InCD ? To je přece nástroj na vytvoření "copy n paste" média, tzn. chová se to pak jako disk nebo třeba flash klíčenka.
daemon64 (86)|29.6.2008 18:26
[QUOTE=Pavel Boček;136931]Co s tím má společného InCD ? To je přece nástroj na vytvoření "copy n past" média, tzn. chová se to pak jako disk nebo třeba flash klíčenka.[/QUOTE]

Přesně tak. DVD-RAM se chová jako HDD, žádné ovladače nepotřebujete. Stačí naformátovat jako HDD (např. na FAT32, NTFS, ext2 či jiný FS) a poté na něj kopírovat jako na HDD. O vypalování se stará sama mechanika a není potŕeba ovladačů či SW na vypalování.

InCD je třeba jen pokud chcete DVD-RAM naformátovat na UDF (a ve Windows Vista nepotřebujete ani InCD).
DedyAmigo (7)|4.2.2011 12:07
[quote=daemon64;136936]Přesně tak. DVD-RAM se chová jako HDD, žádné ovladače nepotřebujete. Stačí naformátovat jako HDD (např. na FAT32, NTFS, ext2 či jiný FS) a poté na něj kopírovat jako na HDD. O vypalování se stará sama mechanika a není potŕeba ovladačů či SW na vypalování.[/quote]

Zdravím,
a to je můj problém. Cvíli mi zápis na dvdramky fungoval v pohodě, ale po nějaké době nevím co se stalo, mi windows ohlásily že médium le zamčené proti zápisu, a od té doby marně hledám jak je opět uvolnit. Každá rada je vzácná, dvdram jsou panasonic, a byly používány i pro nahrávání v dvdrecordéru, taky Panas.

:confused:
Díky předem
StD (1963)|4.2.2011 12:17
[quote=DedyAmigo;433323]Zdravím,
a to je můj problém. Cvíli mi zápis na dvdramky fungoval v pohodě, ale po nějaké době nevím co se stalo, mi windows ohlásily že médium le zamčené proti zápisu, a od té doby marně hledám jak je opět uvolnit. Každá rada je vzácná, dvdram jsou panasonic, a byly používány i pro nahrávání v dvdrecordéru, taky Panas.

:confused:
Díky předem[/quote]
Nevěř tomu, co tu před x-lety napsali jiní - zápis v rekorderu Panasonic není přímo kompatibilní (pro čtení i zápis) s PC OS. Chová se ti to správně tak jak má. Na to je třeba ještě doinstalovat Panasonic-ovladač - někde ho mám schovaný, už to dávno nepoužívám. Jinak to Nero InCD v. 4 a výše funguje obdobně (čte UDF 2), ale není to totéž.

Edito: Tady jsem ti v jednom mém příspěvku z roku 2005 našel vysvětlivku toho, v jakém formátu to máš z toho rekorderu (další ještě přidám):
Vysvětlivka k formátu VR z Glossary Helpu programu PowerProducer 2 Gold:

Video Recording Formats
In addition to disc type, you must also consider video format when burning video. The most important issue is generally compatibility, though you may also want to select a video format that can be modified after being burned to disc. The table below describes the three different video formats: DVD-Video, DVD+VR, and DVD-VR.

Video Format Description Disc Type
DVD-Video
DVD-Video is the format used by all DVD movie publications. This format is supported by all DVD Video players, thus it is the format that is compatible with the greatest number of devices. Once a DVD-Video disc is made, it cannot be further edited or added to. DVD+R, DVD+RW, DVD-R, DVD-RW

DVD+VR
DVD+VR is the video recording format used by DVD+RW video recorders (such as those from Philips and Sony). It is compatible with most DVD-Video players and can be further edited and appended, but to a more limited degree compared to the DVD-VR format. Using PowerProducer, you can write this format to both DVD+RW and DVD-RW media. DVD+RW, DVD-RW

DVD-VR
DVD-VR is the video recording format used by DVD-RW and DVD-RAM video recorders (such as those from Panasonic, Pioneer, Hitachi and Toshiba). It can only be played by a relatively few DVD players that display an "RW compatible" or "RAM compatible" logo on the front. DVD-VR allows a variety of on-disc editing functions, such as appending, cutting commercials, using playlists, splitting, and adding chapters.

A tady je ještě poznámka k tomu, jak můžeš DVD-RAM disk naformátovat a co s tím lze následně dělat:

DVD-RAM: Formátováno na UDF 1.5 nebo 2.0 = 4.26 GB (+282 KB reserved space); formátováno na FAT32 = 4.25 GB (+4 KB reserved space).

Viz manuál od Matsushita Electric (DVD-RAM_XP_N_En.pdf) k DVD-RAM driveru. Důležité je tam také toto:

Citace:

Format types: • 4.7 GB / 9.4 GB DVD-RAM discs

Universal Disk Format (UDF 1.5)
• This is the standard format type for DVD-RAM. Data can be transferred
between different operating systems, for example Windows and Mac OS1.

• DVD-RAM formatted with UDF1.5 cannot be used with DVD Video recorders that use the DVD Forum's video recording standard or with the recording software designed for personal computers that is based on the above standard.

Universal Disk Format (UDF 2.0)
• This format is designed to be used with DVD Video recorders that use the DVD Forum's video recording standard and with the recording software
designed for personal computers that is based on the above standard.

FAT32
• This is the additional format type on Windows 95 (OSR2
2) / Windows 98 /Windows Me / Windows 2000 / Windows XP.
• FAT32 formatted discs cannot be used with Windows 95 (other than
OSR2) / Windows NT.
DedyAmigo (7)|4.2.2011 12:43
[quote=StD;433324]Nevěř tomu, co tu před x-lety napsali jiní - zápis v rekorderu Panasonic není přímo kompatibilní (pro čtení i zápis) s PC OS. Chová se ti to správně tak jak má. Na to je třeba ještě doinstalovat Panasonic-ovladač - někde ho mám schovaný, už to dávno nepoužívám.

Vysvětlivka k formátu VR z Glossary Helpu programu PowerProducer 2 Gold:

Video Recording Formats
In addition to disc type, you must also consider video format when burning video. The most important issue is generally compatibility, though you may also want to select a video format that can be modified after being burned to disc. The table below describes the three different video formats: DVD-Video, DVD+VR, and DVD-VR.

Video Format Description Disc Type
DVD-Video
DVD-Video is the format used by all DVD movie publications. This format is supported by all DVD Video players, thus it is the format that is compatible with the greatest number of devices. Once a DVD-Video disc is made, it cannot be further edited or added to. DVD+R, DVD+RW, DVD-R, DVD-RW

DVD+VR
DVD+VR is the video recording format used by DVD+RW video recorders (such as those from Philips and Sony). It is compatible with most DVD-Video players and can be further edited and appended, but to a more limited degree compared to the DVD-VR format. Using PowerProducer, you can write this format to both DVD+RW and DVD-RW media. DVD+RW, DVD-RW

DVD-VR
DVD-VR is the video recording format used by DVD-RW and DVD-RAM video recorders (such as those from Panasonic, Pioneer, Hitachi and Toshiba). It can only be played by a relatively few DVD players that display an "RW compatible" or "RAM compatible" logo on the front. DVD-VR allows a variety of on-disc editing functions, such as appending, cutting commercials, using playlists, splitting, and adding chapters.

A tady je ještě poznámka k tomu, jak můžeš DVD-RAM disk naformátovat a co s tím lze následně dělat:

DVD-RAM: Formátováno na UDF 1.5 nebo 2.0 = 4.26 GB (+282 KB reserved space); formátováno na FAT32 = 4.25 GB (+4 KB reserved space).

Viz manuál od Matsushita Electric (DVD-RAM_XP_N_En.pdf) k DVD-RAM driveru. Důležité je tam také toto:

Citace:

Format types: • 4.7 GB / 9.4 GB DVD-RAM discs

Universal Disk Format (UDF 1.5)
• This is the standard format type for DVD-RAM. Data can be transferred
between different operating systems, for example Windows and Mac OS1.

• DVD-RAM formatted with UDF1.5 cannot be used with DVD Video recorders that use the DVD Forum's video recording standard or with the recording software designed for personal computers that is based on the above standard.

Universal Disk Format (UDF 2.0)
• This format is designed to be used with DVD Video recorders that use the DVD Forum's video recording standard and with the recording software
designed for personal computers that is based on the above standard.

FAT32
• This is the additional format type on Windows 95 (OSR2
2) / Windows 98 /Windows Me / Windows 2000 / Windows XP.
• FAT32 formatted discs cannot be used with Windows 95 (other than
OSR2) / Windows NT.[/quote]

Díky za info, a doufám, že najdeš ten ovladač, ale tak nějak mechaniku mám LG HL-DT-ST DVDRAM GSA-T20N, a dvdrec. už nemám :(
StD (1963)|22.2.2011 18:29
Tak jsem ti to našel, ale nějakou DVD-RAM tam předem mít musíš, jinak se nechytá - je to pro W_XP, výše už nebyla podpora (Matsushita Panasonic, přidává rezidentní proces RAMASST, v OS NESMÍ B?T Nero InCD!!!). Viz příloha.
DedyAmigo (7)|22.2.2011 21:46
[quote=StD;437274]Tak jsem ti to našel, ale nějakou DVD-RAM tam předem mít musíš, jinak se nechytá - je to pro W_XP, výše už nebyla podpora (Matsushita Panasonic, přidává rezidentní proces RAMASST, v OS NESMÍ B?T Nero InCD!!!). Viz příloha.[/quote]

Tak už formátuju na udf2.0, protože na fat 32 to tak nějak ani neťuklo, uvidíme poté, zkusím přeformátovat...
moc díky za help :runaway:thumb
StD (1963)|22.2.2011 22:30
...no sice z toho co jsi teď napsal nejsem vůbec moudrý, nechápu co formátuješ a doufám, že prázdné medium, protože pokud vím jsi se původně ptal na ochranu proti zápisu - takže jestli tam na tom něco máš, tak to smažeš, a to nevratně. Ochrana proti zápisu se odstraňuje teprve když OS vidí obsah toho media - viděl jsi ho před tím?
DedyAmigo (7)|23.2.2011 00:40
Špatně jsem se vyjádřil, formátuju médium které nešlo ani přečíst, takže jsem obsah neviděl, ale pokud tam nějaká data byla, tak tahle nebyla důležitá.... jen se mi nezdá ta dloooooooooouhá doba formátování, ale zatrhl jsem "execute physical format", takže asi jo, příště jen rychlý formát.
Takže bez obav, o důležitá data jsem nepřišel. :sleep, už ale formátuju asi tak 2 a půl hodiny... jdu spát, zatím díky...
DedyAmigo (7)|23.2.2011 08:27
[quote=StD;437327]...no sice z toho co jsi teď napsal nejsem vůbec moudrý, nechápu co formátuješ a doufám, že prázdné medium, protože pokud vím jsi se původně ptal na ochranu proti zápisu - takže jestli tam na tom něco máš, tak to smažeš, a to nevratně. Ochrana proti zápisu se odstraňuje teprve když OS vidí obsah toho media - viděl jsi ho před tím?[/quote]
Ahoj,
tak je ráno, a můžu nahlásit velmi kladný výsledek. Pod formátem UDF 2.0 šlape dvdramka (medium), pro zápis i mazání v TCMD jako HD, takže OK, ani nebudu zkoušet formátovat na ten hrozný FAT. Ještě jednou moc díky za pomoc.:stupid
StD (1963)|23.2.2011 08:31
NZ; :thumb já si na ta media ukládám práci, ke které jsem se dosud nedostal a zřejmě ještě dlouho nedostanu...
Zoidik (1405)|23.2.2011 09:23
Přidám taky moji zkušenost.
Jak píše Withman s InCD. Musel jsem ho také nainstalovat a potom v něm naformátovat DVD-RAM. Poté jsem si mohl cokoliv kopírovat na disk a choval se jako HDD. Nicméně pokud jsem naformátoval medium na FAT32 nebo NTFS jak píše daemon64, tak mi DVD-RAM odmítalo fungovat. Přesěji řečeno, zamrzal mi celý systém. Tenkrát jsem měl LG H22N nebo jak se jemenovala pod systémem WinXP. No, tak jsem si to zkusil a nějak to již nepoužívám, nemám pro DVD-RAM využití.
StD (1963)|23.2.2011 09:51
[quote=Zoidik;437390]Přidám taky moji zkušenost.
Jak píše Withman s InCD. Musel jsem ho také nainstalovat a potom v něm naformátovat DVD-RAM. Poté jsem si mohl cokoliv kopírovat na disk a choval se jako HDD. Nicméně pokud jsem naformátoval medium na FAT32 nebo NTFS jak píše daemon64, tak mi DVD-RAM odmítalo fungovat. Přesěji řečeno, zamrzal mi celý systém. Tenkrát jsem měl LG H22N nebo jak se jemenovala pod systémem WinXP. No, tak jsem si to zkusil a nějak to již nepoužívám, nemám pro DVD-RAM využití.[/quote]

No u tebe bych primárně soudil jednak na neznalost - viz druhá část citace v postu #9 (kde tam vidíš NTFS?) a to, že InCD formátuje primárně na UDF 1.5 a nesmí mu do funkce "mount device" nic zasahovat; druhak "odmítání funkce a zamrzání OS" může mít celou dlouhou řadu druhořadých příčin - copak jsi tam měl nainstalované za aplikace běžící současně, s jakými vrstvami přístupu: SPTI, ASPI??? Bez té znalosti se to zanalyzovat nedá. Takto to beru za jednoduchý odsudek typu: U mne to nefungovalo, je to apriori špatné.
Zoidik (1405)|23.2.2011 12:31
[quote=StD;437397]No u tebe bych primárně soudil jednak na neznalost - viz druhá část citace v postu #9 (kde tam vidíš NTFS?) a to, že InCD formátuje primárně na UDF 1.5 a nesmí mu do funkce "mount device" nic zasahovat; druhak "odmítání funkce a zamrzání OS" může mít celou dlouhou řadu druhořadých příčin - copak jsi tam měl nainstalované za aplikace běžící současně, s jakými vrstvami přístupu: SPTI, ASPI??? Bez té znalosti se to zanalyzovat nedá. Takto to beru za jednoduchý odsudek typu: U mne to nefungovalo, je to apriori špatné.[/quote]

Nezkoumal jsem nastavení. Pravda je, že v té době jsem byl míň znalý než teď. Nikde jsem neřekl že to u mě nefungovalo. Jenom to fungovalo za trochu jiných podmínek než se tady píše. Zkusil jsem si jak to funguje, ale využití jsem nenašel, tak to nevyužívám.
StD (1963)|23.2.2011 14:39
[quote=Zoidik;437427]...[/quote]
To ti nikdo nenutí - DVD-RAM media byla svou konstrukcí navržena na mnohem vyšší počty cyklů zápis/výmaz především pro DVD-Recordery a jejich použití v PC je pouze druhotné. Totéž tu splní media DVD-+RW, ovšem zhruba s třetinovým počtem těchto cyklů (teoreticky se uvádí u DVD-RW cca 1000x, ale je to odvislé samozřejmě od kvality "značky" a zacházením - některá vyhodíš už po 20 výmazech a jiná se ti někdy nepodaří zapsat ani jednou, takže ten "průměr" leží oproti teorii o mnohem níže). Asi tak. Své by ti měla napovědět i pořizovací cena...
Zoidik (1405)|23.2.2011 20:10
Jj, vím že nikdo nenutí :) Pravda je, že na zálohování by byly DVD-RAM ideální. Osobně mi přišlo, že se tyhle media nikdy nějak moc výrazně neprosadily.
StD (1963)|23.2.2011 20:19
[quote=Zoidik;437502]...moc výrazně neprosadily.[/quote]
Stejně jako DVD-Recordery, brzy se do nich dostaly HDD a vzápětí přišlo HD a dnes jsou to kousky historie a šrotu - jinými slovy dravost kapitálu obchodovat s penězi zákazníků nezná mezí a nemá konec. O tomhle právě je toto forum SHW, ne? Znát nejen přítomnost, možnou budoucnost vývoje, ale i minulost, byť jen nedávnou.