reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zapojení adaptéru notebooku hp compaq

JanD2 (6)|25.6.2008 07:23
Dobrý den,
můžete mi někdo poradit, jaká je funkce 3. vodiče u napájecího adaptéru u notebooku (např. HP compaq nx7300)?
Narazil jsem na tento problém při stavbě vlastního měniče pro napájení zmíněného NB. Na tom středním vodiči je asi o 0,8V nižší napětí než je napájecí (t.j. asi 19V naprázdno). Když se připojí napájení bez tohoto vodiče, notebook jej vůbec nebere, pokud se spojí s + napájení, tak notebook sice jede na zdroj, dokonce nabíjí, ale výrazně se zpomalí. Když jsem zkoušel na daný vodič přivádět externě napětí, nevedlo to k úspěchu.
Máte někdo potuchu, co je vlastně na tom vodiči za signál?
Děkuji.
kamil2268 (111)|25.6.2008 09:47
ano, je to ochrana proti použití jiného než originálního adaptéru. tzv. on ten adaptér komunikuje s biosem, a když zjistí,že je neoriginální tak prostě nabíjet nebude, alespon tak to funguje u dellu
JanD2 (6)|25.6.2008 10:11
No, tak nějak tomu rozumím. Ten můj sice nabíjí, ale strašně se zpomalí - téměř do nepoužitelna. Tak bych rád, kdyby to šlo nějak převézt. Nemám osciloskop, abych zjistil, co se tam děje, ale to napětí je téměř stejné jako to napájecí.
kamil2268 (111)|25.6.2008 12:30
je to prostě ochrana ze strany výrobce aby jsi používal jen jeho adaptér, co na tom nechápeš? prostě v tom adaptéru je nějaký chip. který komunikuje s biosem, a když bios nedetekuje ten "chip" tak prostě přestane nabíjet
JanD2 (6)|25.6.2008 12:52
Jde mi práve o to, jaká je podstata té "komunikace". Já si myslím, že to nebude žádný složitý protokol, ale právě proto se ptám, jestli o tom někdo nemá páru... Takže asi to není dotaz na Tebe.
kamil2268 (111)|25.6.2008 12:58
sorry že jsem poradil, a co zkusit googl hmm?
JanD2 (6)|25.6.2008 14:00
No nic ve zlém, prostě jsme si nerozuměli. Na guglu jsem na nic konkretniho nenarazil. Asi by pomohlo ten adaptér kuchnout, ale to se mi právě nechce. Tak se ptám, jestli třeba nějaký servisák neví, vocogou.
Sieben (513)|26.6.2008 11:04
JanD2 (6)|26.6.2008 11:31
Díky za zajímavý odkaz. Vidím, že už to někdo řešil, ale myslím, že jsem byl ve zkoumání ještě dál a stejně výsledek nula :(
JanD2 (6)|26.6.2008 21:49
Vyřešeno!
Tak jsem se ještě do toho znovu obul a opravdu to není nic složitého. Kdyby to někoho zajímalo, tak poradím změřit napětí na tom 3. pinu po připojení k notebooku - ejhle, klesne na cca 6,5V. Tak jsem mezi napájecí žíly zapojil odporový dělič cca 100kOhm a nastavil na tom 3. vodiči asi 6,5V (v rozsahu cca 5,7-6,7 V). Pak vše funguje OK.
Pokud to má být jen ochrana proti připojení jiného než origoš adaptéru, tak je teda dost stupidní...
milaspce (1)|23.9.2010 08:50
Třetí vývod není proti používání jiného zdroje ale je to ochrana proti přetížení zdroje. Pokud jsou baterie úplně vybité a počítač jede na plný výkon zdroj neutáhne současně dobíjet a tahnout počítač. Pomocí třetího vývodu dává zdroj počítači signál že je přetížen aby počítač snížil výkon a nabíjecí proud případně dobíjení zastavil. Mají na to vliv i navěšená zařízení na USB 4x0,5A=2A odběru navíc možné zátěže z USB.
Kandyj (1)|14.12.2012 12:50
nikoli! ted jsem pájel rozkousanej konektor na HP a vtip je v tom ,že
kolik se 3-mi dráty je černej- + 19,5 V (vnitřní strana kruhu) /modrej + 15V (středová tečka)/ a bílej je - (kostra venkovní str. kruhu)

mam hotovo napájeno a prasácky zataveno tavnou pistolí ...

jinak většinou 4.25-4.75 A
Tremor (58)|5.11.2014 14:11
Tak nevím, odešel mě originální adaptér a začal vypisovat právě tu hlášku při bootu, že není originální a blabla.
Koupil jsem univerzální FPS, s těmi výměnnými konektory a šlapal jako víno 2 roky.
Teď se mě prodřel v ohybu kabel, tak jsem ho spájel, zaizoloval a už bios vypisuje neoriginální.
Vtip je v tom že ty výměnný koncovky mají jen 2 dráty! Takže jak to teda je???
Ještě jednou upozorňuji, že neoriginální adaptér fungoval bez problému!!!
NB mě teď jede místo 2,4Ghz, na 600Mhz, což je teda peklo. :(
Jedná se o Dell M1330.