reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

LCD monitor pre DTP a Foto pracu

maxo777 (28)|26.6.2008 12:43
Do nedavna som bol vlastnikom 21 LCD Samsung 214T, tento monitor bol maximalne/relativne skvely. Predal som ho. Lebo po dvoch rokoch sa rad zbavujem zeleza. Ale ako pozeram na recenzie, tak som toto zelezo nemusel pustat z ruk. Co uz.

Otazka je vsak nasledovna. Aky monitor od 21" do 24" za normalnu rozumnu cenu zohnat aby mal S-PVA panel. Normalne rozlisko a aspon jeden digitalny vstup.

Z mojich predbeznych zistovani sa do uzkeho vyberu znovu dostava

21 LCD Samsung 214T (nenasiel som zatial nic zle na tento monitor, jedine photoshop vyhlasuje ze jeho profil je nepouzitelny a po 2 rokoch zacal u urcitych zobrazeniach slabo piskat)
Lenovo L220x (vyssia spotreba, zevraj dost pecie,jemnejsi raster na 22", ten kto to designoval bol asi dost nahuleny)
LCD 22" EIZO S2231WE-BK (nejake tie problemy s podsvietenim, super znacka?)
DELL (este nemam prebadane, RH odporuca 30" :-) smrtelnik sa uspokoji s menej:-)

chcem sa opytat .. +-par penazi nerobi problem. hlavne aby som bol spokojny, aby monitor nepiskal a nevydaval ziaden zvuk. Proste skuste odporucit nieco s cim ste super spokojny. Hry si zahram maximalne strategie a nejaky ten input lag ma nezaujima lebo som ho ani nikdy na pomalych monitoroch nezanamenal. Cize monitor na upravu fotiek, film a kancelarska praca. Hlavne ide o to vernejsie zobrazenie farieb nech potom nemusim v tlaci prerabat farby. Ale zase netlacim profi mnozstva pre zakaznikov. Urcite chcem matnu obrazovku. Na to aby som sa ucesal mam zrkadlo v kupelni, nemusim ho mat este aj na stole v pracovni.

Dalsia dilema je ta. Ze dnesna doba prinasa neuveritelne mnozstvo novych TN panelov ktore sa uz daju letmo prirovnavat k S-PVA. Cenovo su vsak uplne niekde inde. Rozmyzlam ze niekedy nema cenu sa tlacit do uplne 15000 monitoru ked tu istu pracu len mozno s trochu mensim gamutom a o chlp odlisnou farbou nespravi monitor za 8000 ?
Aj tak k tymto strednym triedam co som vymenoval nedostanem kalibracnu sondu. Kamosa so sondou nemam. Cize sem tam sa stava ze monitor za menej penazi zobrazi farby vernejsie ako ten drahsi neskalibrovany ..

dakujem za commenty .. a odporucania ..
Choakinek (49)|29.6.2008 00:01
1. Pan RH je maličko idiot. Čumět do 30" monitoru z 1 metru je podle mě pěkně nepohodlný a možná i nezdravý. 30" je prostě velký formát, který byl od začátku tvořen buď jako "public" displej (používání na veřejných prostranstvích nebo jako velká TV, na kterou se taktéž díváme z několika metrů. Sám jsem měl před sebou 24" a i to už je na mě celkem dost. Pro monitor podle mě naprosté maximum.

2. I nové TN panely mění barvy i při drobném pohnutí hlavou, nelze je tak použít optimálně na úpravu/prohlížení fotek. Toto mi potvrdil i sám nějaký týpek přímo z Avnetu, což je distributor Eiza pro ČR/SR. Takže koupil bych minimálně LCD s S-PVA.

3. Přesný typ LCD ti zatím bohužel neporadím. V blízké době se pojedu podívat do Eizo Galerie na S2431W, tak až poté můžu popř. poreferovat. Dlouhodobé zkušenosti z LCD zatím nemám, krátkodobě jsem jen viděl několik TN, jedno mám teď nouzově před sebou (náhrada za definitivně odešlé CRT Eizo 21" z "repasu"). Používal jsem chvilku i Eizo S1931, ale u něj a tehdy (kdy jsem měl na LCD ještě vysoké nároky, které jsem raději snížil, abych si mohl vůbec nějaké LCD pořídit) se mi nelíbila odezva, tak jsem se ho zbavil.

Co se týče pískání, tak o tom vím jen z různých fór (AJ i Českých) že to dělají snad jen velkoformátové LCD (24" a více) a co vím bezpečně, že v tom figuruje celá řada značek, ale nikde jsem nečetl, že by si na to někdo stěžoval u Eiza, tak snad Eizo by v tomhle mohlo být řešení, ale jistý si samozřejmě být nemohu.
maxo777 (28)|29.6.2008 21:27
Dakujem .. aj ja mam ten pocit ze EIZOm by som nemal nic pokazit .. a 22 za 15000 bez dane je docela dobra cena za taky monitor ..
Withman (1337)|29.6.2008 22:56
Možná bych uvažoval o HP LP2465. Je zde o něm asi milion informací. Stačí hledat. Z osobní zkušenosti říkám, že je SUPER! A 30" monitoru bych se nebál, sám si nyní myslím, že 24" už je málo...:D
Gioyas (11)|10.7.2008 12:28
Na DTP a fotografie byly vždycky dobré EIZO LCD panely. Samsungu a DELLu bech se trochu bál. Zkus se podívat na http://sweb.cz/EIZO.monitor.bazar , mívaj prakticky nepoužívané monitory z exekucí. Jinak nové modely z nabídky Avnetu (např. S2431W) jso pro DTP jak stvořené.
Boslie (13)|22.12.2008 13:28
Na praci a hlavne prac i s fotkama bych vybiral neco od znacek NEC nebo DELL...
hyro (80)|22.12.2008 14:01
monitor na práci ok :)

Withman: imho HP na prepress nebrat :)

Gioyas: reklama na kuku a její dovozy z německa (ze skládek) to snad nemyslíš vážně.

maxo777: pokud máš možnost před koupí se na eizo podívat, tak neváhej ani minutu.
[QUOTE=maxo777;135860]Aj tak k tymto strednym triedam co som vymenoval nedostanem kalibracnu sondu. Kamosa so sondou nemam. Cize sem tam sa stava ze monitor za menej penazi zobrazi farby vernejsie ako ten drahsi neskalibrovany ...[/QUOTE]
Ne... sondu nepotřebuješ (vetšinou se s ní napáchá víc škody než užitku) ke víceméně kvalitnímu zobrazení (mluvím o eizu) stačí systému dát generickej profil, co dodávaj na cd, stáhnout si jas aby nebolely oči a je vystaráno.
Biges (77)|28.12.2008 06:46
To jsou tedy názory!

V první řadě pokud jsou požadovány přesné barvy, je potřeba kalibrace pomocí sondy. A osobně bych také pro ten případ doporučil IPS monitor. Zřejmě to nejlepší je dneska HP LP2475w. Pokud je to moc drahé, tak třebas nějaké 20" či 21" od NECu.

A v druhé řadě nevidím nic špatného na repasovaných monitorech, samozřejmě pokud mají alespoň nějakou záruku a cena je rozumná. Zrovna L985EX obsahuje S-IPS panel Hitachi. I když je na něm znát starší daum výroby, neobsahuje over-drive, takže není vhodný na rychlejší hry.